Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Soiuri de legume pentru cultura in spatii protejate

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
E stiut ca nu orice soiuri se pot cultiva in spatii protejate (solarii,sere). N-ar fi rau sa aflam ce s-ar putea cultiva astfel.

De ex, eu n-am gasit pe piata soiuri rosii pentru cultura in solar, ci doar hibrizi.

#2
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@trestie , ne dai si noua niste sugestii ?

ceva soiuri de diverse, pentru cultura in solar ?

#3
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDDuras, on 8th March 2010, 22:05, said:

@trestie , ne dai si noua niste sugestii ?

ceva soiuri de diverse, pentru cultura in solar ?



Treaba e cam asa:
sunt soiuri si hibrizi foarte productivi sau cu mare valoare economica si pe astia ii folosesc in solar sau in sera.
asta nu inseamna ca alelalte soiuri nu merg la sera sau solar, dar nu se justifica dpvd economic.
nu pui tomate cu crestere determinata la sera, ori soiuri pentru industrializare la solar, ca iesi pe paguba.

pentru sera sunt soiuri sau hibrizi care merg mai bine sau foarte bine, si altele care nu merg deloc.
ideea e sa pui soiuri sau hibrizi foarte productivi sa poti achita factura la gaze si la curent.

totul se rezuma la bani.


tu poti sa pui ce vrei, chiar si morcovi sau hrean, ca faci pentru consum propriu.
in general la solar se cultiva: rosii, castraveti, ardei, fasole urcatoare, salata si ceapa de stufat, vinete, pepeni galbeni si cam atat, dar nu obligatoriu. oricum, lista de legume e lunga.

p.s. vezi ca telina se face numai prin rasad, nu merge semanata direct.

#4
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttrestie-de-balta, on 8th March 2010, 22:31, said:

in general la solar se cultiva: rosii, castraveti, ardei,  vinete
p.s. vezi ca telina se face numai prin rasad, nu merge semanata direct.

pai niste soiuri din speciile de mai sus , pentru solar, daca se poate  ...

cu telina, asa stiu si eu;am incercat insa o data , pe suprafata f. mica,si mi-a iesit; o fi fost un accident.

dar la pahar se poate pune, sau trebuie neaparat in rasadnita ?

#5
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDDuras, on 8th March 2010, 22:40, said:

pai niste soiuri din speciile de mai sus , pentru solar, daca se poate  ...

cu telina, asa stiu si eu;am incercat insa o data , pe suprafata f. mica,si mi-a iesit; o fi fost un accident.

dar la pahar se poate pune, sau trebuie neaparat in rasadnita ?

rasadul il faci in ce recipient vrei sau ai, deci si la pahar.

ai mei folosesc soiuri si hibrizi productivi, ca trebuie sa-si scoata investitia, dar cand ajung la tara o sa intreb pe acolo care mai are samanta de balarii luata de ei din populatia locala.
era unul care avea rosii mari si spunea ca le are de peste 30 de ani.

acum aflai ca agrosel distribuie seminte de la syngenta, deci tot pe la unisem.
mai sunt firme sau societati de stat care sunt pastratoare de soiuri si sunt obligate sa pastreze soiurile respective, dar trebuie sapat care si unde sunt.

#6
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai da, dar problema e ce soiuri romanesti s-ar preta pt. solar.  de ex. Unisem le are pe cele de Buzau:22,47,50 etc, care-s toate de camp, Kristin,Pontica(Dacia),Unirea(unibac), Isalnita 29(Ioana).   Nu stiu daca nu cumva ultimul merge la solar.

Edited by DDuras, 08 March 2010 - 23:03.


#7
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDDuras, on 9th March 2010, 00:01, said:

pai da, dar problema e ce soiuri romanesti s-ar preta pt. solar.  de ex. Unisem le are pe cele de Buzau:22,47,50 etc, care-s toate de camp, Kristin,Pontica(Dacia),Unirea(unibac), Isalnita 29(Ioana).   Nu stiu daca nu cumva ultimul merge la solar.


dupa cum iti spuneam, toate merg la solar, ca tu nu pui sa mergi cu ele la piata.
nu exista interdictie sa pui la solar soiuri care sunt create pentru cultura in camp.
pe tine nu te intereseaza productivitatea.
oricu, a trecut multi timp de la crearea lor. atunci aveam 4 anotimpurin nu ca acum: primavara intr-o marti si toamna intr-o vineri.

astia de la Isalnita aveau si Vemone care era destul de productiv.

intelegi ce zic eu?

#8
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
aproximativ :)
bineinteles ca nu trebuie sa scot investitia, dar ma gandeam ca unele soiuri poate nu suporta solarul,caldura, cine stie ...
si pana la urma daca in loc de 6 rosii/fir obtin 12, nu ma supar ...

#9
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Apropo de soiurile care merg sau nu in solar, anul trecut am avut plantate cateva fire de rosii din acelea traditionale, de mai are mama samanta de zeci de ani, ea spune ca atunci, demult, cand a procurat samanta denumirea era de Aurora, care cresc foarte inalte daca nu le rupi varful si fac rosii mari dar f foarte moi, de ajung sa crape in mana doar cat le rupi de pe rug. De comportat s-au comportat foarte bine in solar, nu am vazut sa sufere in mod deosebit de caldura, de rodit au rodit destul de fain, desigur ca nu atat de mult ca hibrizii, dar satisfacator as spune.
De mancat am mancat doar din acelea toata vara, dar ca sa cultiv asa ceva pentru comercializare nu m-as apuca pentru ca mai mult de un rand in lada nu poti pune ca se strivesc pur si simplu, maxim doua, dar deja ajungi cu multe dintre ele strivite la piata.
Asa ca depinde foarte mult de scopul cultivarii diferitelor soiuri.

#10
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
si la boli cum s-au comportat? caci stiu ca in solar sunt mai atacate.

#11
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
De stropit le-am stropit pe toate, dar conditiile de la mine nu se pot compara cu cele de la altcineva care construieste acum un solar si cultiva pentru prima data rosii.
Erau in acelasi solar, tratamentele au fost aceleasi, la firele de rosii despre care vorbeam frunzele s-au ingalbenit si s-au rasucit, in timp ce la hibrid au ramas verzi, dar fructul nu a fost atacat, au mai existat probleme doar cu cele crapate inca din stadiul de gogonele.
Conditia care ar trebui respectata, dupa parerea mea, ar fi un spatiu mai mare care trebuie sa existe intre plantele provenite din soiurile destinate in special cultivarii in camp, fata de hibrizii creati special pentru solar.
Probleme apar dupa un numar de ani, cand s-ar impune o dezinfectie a solului care sa mai reduca numar de tratamente cu fungicide. Citisem pe site-ul Gazetei de agricultura despre un produs nou aparut special destinat dezinfectiei solului, dar cand am cautat la magazinele de profil nici macar nu auzisera de el.   :huh:

Edited by green_waves, 09 March 2010 - 13:25.


#12
jmen00

jmen00

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.02.2008

View Posttrestie-de-balta, on 8th March 2010, 22:31, said:

Treaba e cam asa:
sunt soiuri si hibrizi foarte productivi sau cu mare valoare economica si pe astia ii folosesc in solar sau in sera.
asta nu inseamna ca alelalte soiuri nu merg la sera sau solar, dar nu se justifica dpvd economic.
nu pui tomate cu crestere determinata la sera, ori soiuri pentru industrializare la solar, ca iesi pe paguba.

salutare
spune mi te rog ce soiuri de tomate hibrid sunt cele mai productive?
eu am vaz ceva pe net dar aveau un pret in medie de 1 ron/seminta...si cica plantele mature au un randament de 10 kg/fir..
o fi adevarat?

#13
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Nu stiu care hibrid de tomate este cel mai productiv si nici nu cred ca poate sti cineva cu precizie in ritmul in care apar noi si noi oferte care de care mai scumpe si care promit o productie tot mai mare  :wacko: , dar pot sa spun care a dat cele mai bune rezultate, cantitativ vorbind, dintre cei pe care i-am incercat pana acum.
Nu am ajuns sa cultiv hibrizi a caror samanta sa coste 1 leu, m-am oprit pe la aproape 0,4 ron, la hibridul Magnus, care a avut productia cea mai mare, rosii destul de frumoase, de marime medie, iar consistenta si gustul erau ca a celor turcesti de se vand prin magazine iarna, foarte tari, se mentin mult timp culese si au gust ca de ceara. :lol:
Nu am tinut evidenta cantitatii ce poate fi culeasa de pe un singur fir, dar 10 kg imi par prea multe in conditiile in care la hibrizi, in general, marimea rosiilor nu este prea mare.

Edited by green_waves, 19 March 2010 - 13:29.


#14
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
Pac, apare si oraseanul: Legumele cresc în balcon ?
Balcon pe partea de Nord, fara soare

#15
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
la ce legume te referi ?

#16
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
DDuras - Ce am vazut pe la cunostinte: tomate, marar, cimbru,etc...

Edited by MV2Player, 26 March 2010 - 22:11.


#17
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostMV2Player, on 25th March 2010, 16:55, said:

Pac, apare si oraseanul: Legumele cresc în balcon ?
Balcon pe partea de Nord, fara soare

Merge sa pui condimente si verdeturi, de tomate nu vorbim ca nu ai unde sa le pui, mai merg ardeii iuti, arpagicul si ceapa pt ceapa verde la jardiniera, ceva usor care nu oboseste ochiul si sufletul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate