Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

USTUROIUL

- - - - -
  • Please log in to reply
517 replies to this topic

#73
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
nu mai continui discutia caci trebuie coborat prea mult nivelul. Pune totusi mana pe o geografie.
Daca discutam de state de dincolo de ecuator, atunci da. Insa asa...

Edited by macaz2006, 24 June 2013 - 21:14.


#74
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai nivelul este coborat la tine frate. ziua cea mai lunga este la poli, ai auzit de "midnight sun"?
ia repede un glob, lumineaza-l cu o lanterna si o sa te lamuresti mai repede decat crezi!

#75
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
vorbeam de state ca grecia si italia nu de etiopia. Normal ca se pierde din lumina de la ecuator catre poli, iar cum grecia e mai aproape de ecuator, cum ramane cu lumina? e mai multa la ei?

Pai ziua este de 6 luni la poli pentru ca soarele nu intalneste obstacol; incepand de la cercul polar si pana la pol raza soarelui cade tangent la suprafata pamantului.

Solstiţiu din 22 iunie (fig.39). Relevă aspecte inverse în raport cu situaţia anterioară. Emisfera nordică este orientată spre Soare, razele acestuia cad perpendicular pe Tropicul Racului şi sunt tangente la cercurile polare.Astrul va fi deasupra orizontului la Polul Nord şi sub acesta la Polul Sud.În Emisfera nordică este vară, iar în cea sudică iarnă (fig.39). Cercul de lumină determină intervale de noapte şi de zi diferite ca mărime.La Ecuator, ele sunt egale (12 ore). În emisfera sudică, noaptea creşte fiind de 24 ore la sud de Cercul polar antarctic (noapte polară). În emisfera nordică, durata zilei o depăşeşte pe cea a nopţii, iar de la Cercul polar arctic spre pol ea va fi de 24 ore (zi polară). Înălţimea Soarelui pe boltă va fi inversă în raport cu situaţia de la solstiţiul din 22 decembrie.

Echinocţiile de primăvară (21 martie) şi toamna (23 septembrie). Razele Soarelui sunt perpendiculare pe planul axei şi pe Ecuator şi tangente la poli. Ca urmare, cercul care separă cele două emisfere – luminată şi întunecată – trecând prin poli asigură pe toată suprafaţa terestră, indiferent de latitudine, o durată egală a zilei şi nopţii (12 ore).
Poziţia Soarelui pe boltă va fi egală peste tot cu valoarea mărimii colatitudinii locului deci 90° la Ecuator, 66° ½ la tropice, 45° în România şi 23° ½ la Cercurile polare, 0°la poli.
Situaţii între cele două poziţii:
În orice loc de pe suprafaţa terestră, în fiecare zi, punctele corespunzătoare răsăritului, apusului şi înălţimii Soarelui pe boltă la miezul zilei sunt diferite. Poziţiile extreme vor fi la solstiţii, iar cele medii la echinocţii. La latitudinea de 450 (ţara noastră), în această mişcare aparentă în spirală, Soarele se va situa la meridianul locului în poziţii care variază între 21½º (solstiţiu de iarnă) şi 680 (solstiţiu de vară) fiind la echinocţii la 45°.

Edited by macaz2006, 24 June 2013 - 21:22.


#76
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011
mai, tu esti Ponta sub pseudonimul asta "Macaz2006" ce iti mai place copy/paste. Cu gugalul in fata toti suntem filozofi...Posted Image

#77
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
doar nu stateam sa-i fac compuneri. Nici nu e nevoie de goagle ca sti atata lucru. Normal ca am dat coppy/paste. Ar trevui sa citesti topicul mai in urma ca sa intelegi despre ce ineptii se discuta

Edited by macaz2006, 24 June 2013 - 21:29.


#78
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
tu nu intelegi ca in secunda asta, ziua este mai lunga la noi decat in grecia.

Edited by rich1974, 24 June 2013 - 21:29.


#79
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
ma retrag din discutie caci si-asa am poluat destul topicul

Edited by macaz2006, 24 June 2013 - 21:32.


#80
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011

View Postmacaz2006, on 24 iunie 2013 - 21:28, said:

doar nu stateam sa-i fac compuneri. Nici nu e nevoie de goagle ca sti atata lucru. Normal ca am dat coppy/paste. Ar trevui sa citesti topicul mai in urma ca sa intelegi despre ce ineptii se discuta

Inteleg, si iti dau dreptate

#81
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai fratele meu, vad ca nu intelegi. cu cat te departezi de ecuator, durata zilei lumina creste in timpul verii (iulie) spre polul nord. la ecuator, ziua este egala cu noaptea.

#82
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
in secunda asta la greci e inca zi

#83
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
da-mi un live webcam sa te cred. oricum, diferenta este mica, ar trebui sa faci diferenta intre sa zicem, libia si polonia.

#84
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
@macaz2006
Stimate draga prietene, imi pare rau sa-ti spun ca totusi te afli intr-o mare eroare, nu-mi face placere, dar asta e...
In limbajul 'de specialitate', tarile aflate mai aproape de ecuator sunt considerate 'de zi scurta', cele mai apropiate de poli sunt 'de zi lunga'...
Se ia in considerare doar lungimea zilei in timpul sezonului de vara, indiferent daca sunt din emisfera nordica ori sudica...
Cum abia am trecut de solstitiul de vara cand e ziua cea mai lunga la noi in emisfera nordica (si e ziua cea mai scurta in emisfera sudica), poti sa fi convins ca la noi ziua e mai lunga decat in Grecia, care e mai aproape de ecuator decat noi...
Nu ca ar fi chiar asa de 'important', dar stiinta e stiinta, geografia e geografie, si astronomia e astoronomie, si nu prea sufera 'interpretari personale'...

#85
camelia61

camelia61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.01.2011
Mai vorbim ceva si despre usturoi? Pana cand se mai uda usturoiul? Au inceput sa se ingalbeneasca si sa se usuce 2-3 frunze. Un raspuns, va rog !!!!!

#86
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
pai dac si pe la d-v a plouat in zilele din urma, nu cred ca mai trebuie udat, mai degraba culcat de la suprafata pamantului.
pe la noi(jud. galati), deja a inceput recoltul si plantatul verzei de toamna.

#87
camelia61

camelia61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.01.2011

View Postvirg72, on 02 iulie 2013 - 14:17, said:

pai dac si pe la d-v a plouat in zilele din urma, nu cred ca mai trebuie udat, mai degraba culcat de la suprafata pamantului.
pe la noi(jud. galati), deja a inceput recoltul si plantatul verzei de toamna.
A plouat, dar tija este inca verde; nu o sa-l mai ud, sa vad ce se intampla.

#88
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Acum 2 saptamani cand am fost la sat usturoiul deja incepuse sa se usuce,se culcase.
In tot acest timp ploi au fost destule si insemnate. Ce credeti sunt sanse sa putrezeasca in pamant avand in vedere ca deabia intr-o saptamana ma duc sa-l scot?
Usturoiul este ''maidanez'', nu are ceva specific rezistentei la mucegaiuri.
Recolta se anunta fff buna, acum sper sa apuc si sa-l scot.

Mereu cand am grija de ceva si sunt multumit, trebui sa intervina ceva care sa-mi diminueze recolta. Anul trecut la vie,mi-a luat foc. Anul acesta singurul mar de-l aveam in curte l-a rupt vantul de la punctul de altoire, era si cam nerarit la fructe. Era primul an cand l-am tuns(?),stropit si chiar ma asteaptam sa manac mere calumea dupa multi ani .

#89
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Nu pateste nimic usturoiul, stai linistit! Eu cand il scot nu-i gasesc niciodata pe toti si anul urmator rasare din nou din usturoiul ramas in pamant

#90
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Eu am reusit sa scot o brazda doar, ca m-a alungat ploaia, l-am lasat pe brazda sa se usuce la soare...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate