Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Obtinere cetatenie in USA

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

tumbleweed

tumbleweed

Junior Member

• Grup: Banned

View PostThomas-, on 27th August 2010, 19:44, said:

Iti pierzi cetateania romana daca o iei pe cea americana? Ce-i cu juramantul ala a lui Pazvante Chioru'?
Nu ti-o pierzi, eu le am pe amindoua de multi ani si nu a fost nevoie sa aleg/renunt intre una sau alta. Cum zicea SuperDuper, e o zona gri. Probabil ideea e ca nu vei fi asa de ghinionist incit cele 2 tari ale carui cetatean esti sa intre in conflict major si sa trebuie sa alegi intre ele. Iar daca totusi trebuie sa alegi: "The country where a dual national is located generally has a stronger claim to that person's allegiance." Hmm... generally, adicatelea, cum ziceam, zona e gri si mlastinoasa.

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

• Grup: Senior Members
Vezi, cuvantul folosit este "allegiance" - care cred ca este perceput ca o alegere activa. Nu se zice nimic de citizenship by birth care este perceput ca o intamplare pasiva, care nu presupune "allegiance" din partea ta. Tu nu ai facut cerere pentru cetatenia romana, ti s-a dat automat. Daca statul roman vrea sa iti retaga cetatenia romana, este dreptul lui, dar legea nu spune asta la ora actuala. Daca ai avea si o alta cetatenie (sa zicem australiana), dobandita la cererea ta expresa, aceea intra sub incidenta acelui juramant. Sau daca ulterior ceri cetatenia unui alt stat, aia implica o cerere expresa.
De asemenea, o asemenea declaratie nu este o renuntare LEGALA la cetatenie pentru statul a carui cetatean esti (Romania) pentru ca un judecator US nu are relevanta in fata legii romane.
Juramantul isi are cred originea in faptul ca initial toti "americanii" erau cetateni britanici, de aceea este exprimat asa in Amendamentul 14 la Constitutie:

Loss of national citizenship is possible only under the following circumstances:

Fraud in the naturalization process. Technically, this is not loss of citizenship but rather a voiding of the purported naturalization and a declaration that the immigrant never was a United States citizen.
Voluntary relinquishment of citizenship. This may be accomplished either through renunciation procedures specially established by the State Department or through other actions that demonstrate desire to give up national citizenship.[18]
For much of the country's history, voluntary acquisition or exercise of a foreign citizenship was considered sufficient cause for revocation of national citizenship.[19] This concept was enshrined in a series of treaties between the United States and other countries (the Bancroft Treaties). However, the Supreme Court repudiated this concept in Afroyim v. Rusk, 387 U.S. 253 (1967), as well as Vance v. Terrazas, 444 U.S. 252 (1980), holding that the Citizenship Clause of the Fourteenth Amendment barred the Congress from revoking citizenship.
Situatia in lume:
http://en.wikipedia....ple_citizenship

Edited by SuperDuper, 29 August 2010 - 03:26.

Thomas-

Thomas-

Nunc plaudite omnes!

Am inteles, multumesc.

FicuSS

FicuSS

New Member

• Grup: Members
Salutare!Am inteles in mare parte variantele de a te stabili pe teritoriul SUA in conditiile in care prietena ta este plecata acolo.
Am sa va expun totusi un caz concret, cazul in care ma aflu eu acum:
-prietena mea se afla la ora asta in aeroport,plecand spre Denver impreuna cu ai ei parinti.De ce:
                 -finii parintilor ei locuiesc in Colorado si i-ar fi gasit pe cineva cu care sa se casatoreasca acolo pentru a-si lua                      
                  rezidenta.
                 -planul nostru:ajunge acolo, se casatoreste, isi ia rezidanta si implicit dreptul la munca si apoi divorteaza.Am  
                  inteles ca nu ar fi trebuit sa dureze mai mult de 6 luni.Apoi ar fi trebuit sa vina in tara sa ne casatorim si sa plecam  
                  impreuna.
Problema: -persoana respectiva nu este decat de vreo 2-3 ani in State si este deca rezident.Pana acum totul ni s-a spus ca e
                  OK si ca merge si asa, iar fix astazi, in ultima zi, am inteles de la finii ei ca nu este posibil decat in cazul in care
                  persoana respectiva ar avea cetatenie, nu numai rezidenta.
                 -am mai aflat intre timp ca si in cazul in care si-ar lua ea rezidenta acolo si ar veni aici sa ne casatorim, tot nu ar fi
                  suficient pentru a primi si eu acceptul de a pasi pe teritoriu americam.Varianta la care ne gandeam noi ar fi fost ca
                  dupa ce ea divorta sa imi iau viza turistica sau daca nu,macar sa vin cu un program de genul Work and Travel si
                  sa ne casatorim acolo.Am inteles acum ca nici asa nu ar fi suficient...
Intrebari:-daca se casatoreste cu un rezident va capata rezidenta in mai putin de un an?Daca nu, de ce atunci cand castigi  
                la loteria vizelor si te casatoresti cu cel de langa tine puteti pleca amandoi?
               -daca pp ca va capata intr-un fel sau altul decat rezidenta si ne vom casatori aici,pot pleca si eu?
               -in situatia noastra, care ar fi cea mai rapida solutie pentru a incepe o viata amandoi in America?
  In speranta ca nu m-am repetat, astept un raspuns cat mai concret.Va multumesc mult!

Thomas-

Thomas-

Nunc plaudite omnes!

View PostFicuSS, on 10th October 2010, 05:33, said:

Salutare!Am inteles in mare parte variantele de a te stabili pe teritoriul SUA in conditiile in care prietena ta este plecata acolo.
Am sa va expun totusi un caz concret, cazul in care ma aflu eu acum:
-prietena mea se afla la ora asta in aeroport,plecand spre Denver impreuna cu ai ei parinti.De ce:
                 -finii parintilor ei locuiesc in Colorado si i-ar fi gasit pe cineva cu care sa se casatoreasca acolo pentru a-si lua                      
                  rezidenta.
                 -planul nostru:ajunge acolo, se casatoreste, isi ia rezidanta si implicit dreptul la munca si apoi divorteaza.Am  
                  inteles ca nu ar fi trebuit sa dureze mai mult de 6 luni.Apoi ar fi trebuit sa vina in tara sa ne casatorim si sa plecam  
                  impreuna.
Problema: -persoana respectiva nu este decat de vreo 2-3 ani in State si este deca rezident.Pana acum totul ni s-a spus ca e
                  OK si ca merge si asa, iar fix astazi, in ultima zi, am inteles de la finii ei ca nu este posibil decat in cazul in care
                  persoana respectiva ar avea cetatenie, nu numai rezidenta.
                 -am mai aflat intre timp ca si in cazul in care si-ar lua ea rezidenta acolo si ar veni aici sa ne casatorim, tot nu ar fi
                  suficient pentru a primi si eu acceptul de a pasi pe teritoriu americam.Varianta la care ne gandeam noi ar fi fost ca
                  dupa ce ea divorta sa imi iau viza turistica sau daca nu,macar sa vin cu un program de genul Work and Travel si
                  sa ne casatorim acolo.Am inteles acum ca nici asa nu ar fi suficient...
Intrebari:-daca se casatoreste cu un rezident va capata rezidenta in mai putin de un an?Daca nu, de ce atunci cand castigi  
                la loteria vizelor si te casatoresti cu cel de langa tine puteti pleca amandoi?
               -daca pp ca va capata intr-un fel sau altul decat rezidenta si ne vom casatori aici,pot pleca si eu?
               -in situatia noastra, care ar fi cea mai rapida solutie pentru a incepe o viata amandoi in America?
  In speranta ca nu m-am repetat, astept un raspuns cat mai concret.Va multumesc mult!

Deci, really, what's wrong with Canada?

ps. Rezident permanent si cetatean sunt chestii destul de diferite, s-ar putea ca un rezident sa nu aiba puterea de a te/o sponsoriza. Oricum, netul e plin de informatii. No offence, planul vostru mi se pare ca e subred rau.

Edited by Thomas-, 10 October 2010 - 11:50.

FicuSS

FicuSS

New Member

Da,ai dreptate,nu e unul dintre cele mai bine puse la punct planuri.Ideea e ca a s-a ivit sansa asta si nu am avut nici prea mult timp in care sa incropim ceva mai elaborat.Cat despre informatiile de pe net,crede-ma ca am cautat vreo saptamana in continu si am gasit numai informatii  vagi si pareri contradictorii.Si nici nu se prea legau de cazul asta,tocmai de-aia am incercat sa expun situatia concret.Multam oricum ptr reply :)

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

Daca se casatoreste cu un rezident sau cetatean, nu conteaza, primeste rezidenta conditionala pe timp de 2 ani - evident daca are venituri sa o sponsorizeze in prima faza. Dupa 2 ani se duc de mana in fata ofiterului CIS, dau un interview si i se da rezidenta neconditionata (valabila 10 ani, reinnoibila automat si cu posibilitate de cetatenie in cativa ani, daca vrea).
Daca divorteaza in aia 2 ani din cauza ei (daca nu face sex ar fi un motiv de anulare imediata), pa rezidenta. Daca divoteaza din cauza de abuzuri (o bate) se poate si mai repede dar trebuie dovedit in court, ca il baga pe ala la parnaie.

Edited by SuperDuper, 10 October 2010 - 15:18.

FicuSS

FicuSS

New Member

Era vorba de o casatorie aranjata, nu se pune deci problema sa il infunde pe ala :)
In conditiile astea deci nu s-ar putea obtine rezidenta in mai putin de doi ani?

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

Rezidenta se obtine, insa este conditionala :) Aici se cheama ca este "parole". Ca sa iasa din tara in intervalul de cand a facute cererea si pana primeste documentul are nevoie de Advanced Parole Travel Document. Poate dura pana la 1 an de zile, depinde de backlog-ul existent.

FicuSS

FicuSS

New Member

Ai idee totusi care este minimul de timp pe care trebuie sa il petreaca in casnicie pentru a lua cetatenia?Unii spun ca 2 ani,altii vreo 5,lucru care nu e tocmai imbucurator :) Pentru ca banuiesc ca daca divorteaza dupa ce ia rezidenta si ne vom casatori,eu nu voi putea pleca acolo. PS.multumesc pentru raspunsurile oferite pana acum, Super Duper.Tu locuiesti deja in State?

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

Conditii pentru obtinerea cetateniei. Pot fi 2, 3 sau 5 ani, in functie de ce conditii indeplinesti.
Poti aplica pentru Permanent Residence si daca esti casatorit cu un permanent resident. Dar ea, daca a luat rezidenta prin casatorie si divorteaza, mi se pare ca are o restrictie de timp pentru sponsorizarea altui sot. Legea este facuta special pentru a impiedica fraudele de acest gen.

Edited by SuperDuper, 15 October 2010 - 16:33.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate