Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....

Medii admitere 2023 UPB - Faculta...
 Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?
 5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Obtinere cetatenie in USA

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

AionMania

AionMania

Junior Member

• Grup: Members
Buna ziua,as dori sa stiu daca poti primi cetatienie americana in momentul in care te casatoresti cu o cetateanca/cetatean cu drepturi deplina in USA,eu am o prietena romanca care este in america din 91'...de la 6 ani mai exact si acum are 25 deci este cetatean american cu drepturi depline de 16 ani...daca m-as casatori cu ea as primi cetatenie?Rog pe cineva care se pricepe sau care are rude sau prieteni care au mai facut lucrul acesta sa-mi raspunda daca este posibil...Multumesc.

reovel

reovel

Doesn't she look darling?!

• Grup: Senior Members
Da, ai primi-o, dar nu instant.

AionMania

AionMania

Junior Member

View Postreovel, on 7th March 2010, 12:08, said:

Da, ai primi-o, dar nu instant.

Ceea ce inseamna ca in decursul a un an,doi?Ai idee?

Eu nu pot sa inteleg...ma casatoresc cu o cetateanca din america...si dupa nu ma lasa sa o vad :)))Americanii astia sunt ciudati..daca dupa nunta imi acepta visa si cetatenia dupa vre-un an doi...e clar..de ce m-am mai casatorit cu ea..sa ne vedem la webcam.

reovel

reovel

Doesn't she look darling?!

View PostAionMania, on 7th March 2010, 12:14, said:

Ceea ce inseamna ca in decursul a un an,doi?Ai idee?
Nu, o primesti de obicei in maxim un an. Am o vecina care s-a casatorit cu un american, si in 7 luni a primit cetatenia. (daca nu se marita, ii lua 4-5 ani sa-si ia cetatenia)

Edited by reovel, 07 March 2010 - 12:18.

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

Cinci ani de cand ai luat green-card-ul (resident permit) prin orice mijloc legal. Trei ani daca l-ai luat ca urmare a castoriei si esti inca casatorit cu respectivul/a. Doi daca cetateanul/a este membru al fortelor armate US si este deployed abroad.
http://www.uscis.gov...000b92ca60aRCRD

View Postreovel, on 7th March 2010, 05:17, said:

Nu, o primesti de obicei in maxim un an.
Lasa-te de glume.

Edited by SuperDuper, 11 March 2010 - 20:27.

Thomas-

Thomas-

Nunc plaudite omnes!

Aha, dar poti sa iei green card daca locuiesti in Romania?

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

Nu. Exista cerinte stricte cat de mult poti sta in afara US pentru a mentine statutul de permanent resident (green card) al USA. Si Romania are o legislatie similara.

uzzy17

uzzy17

Active Member

Dacă divorțează cetățenia îi rămâne valabilă?

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

Cetatenia odata luata este buna luata. Singura cerinta la castorie este ca doi ani de zile sa stai casatorit cu respectivul - pentru mentinerea statutului de rezident permanent (esti "in probabtion"). Dupa doi ani se face un interviu si se obtine permanent resident definitiv (pe 10 ani).
Femeile pot divorta si daca sunt abuzate fara sa isi piarda statutul de permanent resident. Barbatii nu au luxul asta :)

Cetatenia abia dupa aia vine, multi cred ca confunda cele 2 lucruri.

g_force

g_force

Senior Member

View PostAionMania, on 7th March 2010, 11:57, said:

Buna ziua,as dori sa stiu daca poti primi cetatienie americana in momentul in care te casatoresti cu o cetateanca/cetatean cu drepturi deplina in USA,eu am o prietena romanca care este in america din 91'...de la 6 ani mai exact si acum are 25 deci este cetatean american cu drepturi depline de 16 ani...daca m-as casatori cu ea as primi cetatenie?Rog pe cineva care se pricepe sau care are rude sau prieteni care au mai facut lucrul acesta sa-mi raspunda daca este posibil...Multumesc.
Conteaza si locul unde vei incheia casatoria. Din cite am inteles, citind prin ziare, este mai bine sa ajungi in SUA legal(turist, viza temporara etc) si sa inchei casatoria, dupa care sa soliciti modificarea status-ului tau( adica sa devii rezident). Oricum, este mai scurt decit daca ai incheia casatoria in Romania si nu trebuie sa parasesti SUA pana la venirea raspunsului la cererea ta. Cum a spus si superduper, dupa obtinerea rezidentei trebuie sa stai numarul acela de ani, inainte de a aplica pentru obtinerea cetateniei. Din cite stiu, ca rezident nu poti sta in afara SUA mai mult de 12 luni fara a-ti pierde rezidenta. De asemenea, la aplicarea cetateniei, la calcularea perioadei minime de rezidenta se va scadea timpul petrecut in afara tarii. Adica, daca la implinirea celor 3 ani de rezidenta vei aplica pentru cetatenie, e bine sa nu fi fost plecat din USA mai mult de durata normala a unui concediu/an.
Informatiile sint aproximative, pentru ceva sigur roag-o pe prietena ta sa consulte un avocat specializat in imigrari.

bibicu_jr

bibicu_jr

New Member

View PostAionMania, on 7th March 2010, 11:57, said:

Pasii de parcurs in vederea incheierii unei casatorii si plecarea in USA (intregirea familiei) sunt in cateva variante. Inca de la inceput trebuie sa stiti ca indiferent unde are loc casatoria, cei doi trebuie sa se fi "vazut" fizic de cel putin 2 ori in ultimii doi ani. Daca prietena vine in Ro. si se casatoreste cu dumneavoastra, ea poate folosi I130 Form + AOS(ca petitionar de viza ) pt sot. Dumneavoastra sunteti beneficiar de viza. Daca ea mai are legaturi stranse cu Romania (rezidenta) poate aplica la US Embassy in Bucuresti. Inca se mai poate. Odata aprobata aplicatia veti face fata celor doua interviuri. Primul ( si cel mai important ) in fata consulului veti face dovada relatiei (poze, amintiri, conturi, proprietati si adrese comune). Odata aprobat , veti ajunge la interviul al doilea, care, se rezuma numai la beneficiarul de viza si cuprinde acte referitoare la vizita medicala, vaccinuri, boli cronice in record, cazier , date personale, poze pt viza. Va fi o lista. Viza din pasaport va va tine loc de GC (green card) pt primul an.
Daca alegeti sa va casatoriti si sotia sa se intoarca sa aplice in USA pt d-voastra: Va aplica tot cu I 130 Form dar va dura mai mult pt ca va trebui asteptata aprobarea ei, apoi transferul la NVC (national Visa Center din California) acolo va fi un dute-vino pe acte (taxe pt AOS + AOS, taxe de viza, apoi intreg pachetul va trebui sa ajunga la usembassy in bucuresti) si de acolo acel faimos plic galben cu DS 230 partea a-2-a ca prima va fi depusa (semnata de d-voastra si data sotiei dupa desemnarea agentului).
Mai este varianta unei Fiancee visa (viza de logodnic) Viitoarea sotie sa aplice pt d-voastra mergeti la ambasada si luati viza pe 90 de zile timp in care aveti doua optiuni :1. va casatoriti in spatiul celor 90 de zile si incepeti o viata in State sau va reintoarceti pe plaiuri mioritice necasatorit. Cu viza de logodnic puteti sa va casatoriti numai cu persoana care v-a facut invitatia. Din momentul pasirii in State cu GC (pe pasaport) aveti obligatia ca sa va schimbati statutul cu 90 de zile inainte de a doua aniversare a GC-ului (doi ani de conditional permanent residency). Interviurile (daca se vor considera necesare ) vor fi impreuna cu sotia si la fel cu acte ce dovedesc "Bona Fide" a relatiei.
Uffffffffffff cel mai simplu mi se pare sa vina prietena sa se casatoreasca in tara. Ar fi biletul ei dus/intors ca taxele de viza si celelalte sunt la fel. (cam in jur de $800)Dar ...e America, e tara tuturor posibilitatilor si fiecare isi alege calea. Daca doriti sa aveti un avocat, in cazul ca o sa gasiti unul serios, va apropie cu 2 sau 3 saptamani fata de situatia de a nu avea. Avocatul e desemnat agent si o sa aveti bucuria de a plati simultan taxa de AOS (affidavit of Support) si de viza>
AOS -ul asta, e un act prin care sotia arata la ambasada veniturile ei si ca poate sa va sustina financiar pe perioada a 40 de credite (10 ani) in State ca sa nu deveniti sarcina publica(sa va aiba statul in grija)
Cam utopica posibilitatea de a veni cu o viza turistica/business B1/B2 visa pt ca in general nu se prea acorda tinerilor, si ...e loterie curata..plus ca mai aveti si loteria vizelor. Se aplica odata pe an si Dumnezeu cu mila.
Parerea mea personala e ca, daca doriti sa veniti in America pt a fi impreuna cu persoana iubita e ok. Dar daca doriti sa veniti numai de dragul Americii...atat pot sa va spun. America nu e ca in filme si sa treci prin interviuri, certuri ,suspans...si de ce nu chiar si o deportare daca "aleasa" simte ceva...e bine sa va ganditi. Oricum va urez succes si bafta in tot ce veti face.

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

Ai uitat sa zici ca pentru femei exista posibilitatea sa evite deportarea daca divorteaza in aia doi ani, pe motiv de abuz familial (te bate sotul).
Sau pot primi green card daca sunt subiect al "human trafficking".

bibicu_jr

bibicu_jr

New Member

View PostSuperDuper, on 4th June 2010, 12:47, said:

Ai uitat sa zici ca pentru femei exista posibilitatea sa evite deportarea daca divorteaza in aia doi ani, pe motiv de abuz familial (te bate sotul).
Sau pot primi green card daca sunt subiect al "human trafficking".
Simpatica postarea. Domnul meu, raspunsul s-a dorit vis-a-vis de nelamuririle legate de pasii ce trebuie urmati in cazul unei casatorii Male in Ro/ Female in US.
Daca doriti o dizertatie cu topicul "battered wife" putem incepe de la battered wife syndrom si emotional support. Nu trebuie neaparat sa o bateti "fizic". Chiar si ridicarea tonului asupra consoartei, a unui pet sau copil implica aceleasi proceduri. Daca se ajunge aici o sa fie foarte importante dovezile "pro si contra" cat si faptul ca in acest timp a fost contactat 911, battered women shelters, organizatii non profit cu protectia celor abuzate.
Ce ar trebui sa stie viitorul sot de America e ca legile americane sunt mai...sugubete decat cele romanesti. In Ro ti se cere la divort ceva lunar pt intretinerea copiilor rezultati in timpul casatoriei. Aici, in State, apare alimony support pt sotia proaspat divortata. Adica tu divortezi, esti un om liber sa faci ce vrei ( o noua casatorie chiar) dar fosta sotie poate sa iti ia pe langa partaj si o rata lunara pe tot parcursul vietii tale. Nu e asa ca e fain, sa vii sa te casatoresti in America...pe daiboj?!

Ovidiuxxxc

Ovidiuxxxc

New Member

• Grup: Banned

View Postbibicu_jr, on 3rd June 2010, 23:34, said:

Pasii de parcurs in vederea incheierii unei casatorii si plecarea in USA (intregirea familiei) sunt in cateva variante. Inca de la inceput trebuie sa stiti ca indiferent unde are loc casatoria, cei doi trebuie sa se fi "vazut" fizic de cel putin 2 ori in ultimii doi ani. Daca prietena vine in Ro. si se casatoreste cu dumneavoastra, ea poate folosi I130 Form + AOS(ca petitionar de viza ) pt sot. Dumneavoastra sunteti beneficiar de viza. Daca ea mai are legaturi stranse cu Romania (rezidenta) poate aplica la US Embassy in Bucuresti. Inca se mai poate. Odata aprobata aplicatia veti face fata celor doua interviuri. Primul ( si cel mai important ) in fata consulului veti face dovada relatiei (poze, amintiri, conturi, proprietati si adrese comune). Odata aprobat , veti ajunge la interviul al doilea, care, se rezuma numai la beneficiarul de viza si cuprinde acte referitoare la vizita medicala, vaccinuri, boli cronice in record, cazier , date personale, poze pt viza. Va fi o lista. Viza din pasaport va va tine loc de GC (green card) pt primul an.
Daca alegeti sa va casatoriti si sotia sa se intoarca sa aplice in USA pt d-voastra: Va aplica tot cu I 130 Form dar va dura mai mult pt ca va trebui asteptata aprobarea ei, apoi transferul la NVC (national Visa Center din California) acolo va fi un dute-vino pe acte (taxe pt AOS + AOS, taxe de viza, apoi intreg pachetul va trebui sa ajunga la usembassy in bucuresti) si de acolo acel faimos plic galben cu DS 230 partea a-2-a ca prima va fi depusa (semnata de d-voastra si data sotiei dupa desemnarea agentului).
Mai este varianta unei Fiancee visa (viza de logodnic) Viitoarea sotie sa aplice pt d-voastra mergeti la ambasada si luati viza pe 90 de zile timp in care aveti doua optiuni :1. va casatoriti in spatiul celor 90 de zile si incepeti o viata in State sau va reintoarceti pe plaiuri mioritice necasatorit. Cu viza de logodnic puteti sa va casatoriti numai cu persoana care v-a facut invitatia. Din momentul pasirii in State cu GC (pe pasaport) aveti obligatia ca sa va schimbati statutul cu 90 de zile inainte de a doua aniversare a GC-ului (doi ani de conditional permanent residency). Interviurile (daca se vor considera necesare ) vor fi impreuna cu sotia si la fel cu acte ce dovedesc "Bona Fide" a relatiei.
Uffffffffffff cel mai simplu mi se pare sa vina prietena sa se casatoreasca in tara. Ar fi biletul ei dus/intors ca taxele de viza si celelalte sunt la fel. (cam in jur de $800)Dar ...e America, e tara tuturor posibilitatilor si fiecare isi alege calea. Daca doriti sa aveti un avocat, in cazul ca o sa gasiti unul serios, va apropie cu 2 sau 3 saptamani fata de situatia de a nu avea. Avocatul e desemnat agent si o sa aveti bucuria de a plati simultan taxa de AOS (affidavit of Support) si de viza>
AOS -ul asta, e un act prin care sotia arata la ambasada veniturile ei si ca poate sa va sustina financiar pe perioada a 40 de credite (10 ani) in State ca sa nu deveniti sarcina publica(sa va aiba statul in grija)
Cam utopica posibilitatea de a veni cu o viza turistica/business B1/B2 visa pt ca in general nu se prea acorda tinerilor, si ...e loterie curata..plus ca mai aveti si loteria vizelor. Se aplica odata pe an si Dumnezeu cu mila.
Parerea mea personala e ca, daca doriti sa veniti in America pt a fi impreuna cu persoana iubita e ok. Dar daca doriti sa veniti numai de dragul Americii...atat pot sa va spun. America nu e ca in filme si sa treci prin interviuri, certuri ,suspans...si de ce nu chiar si o deportare daca "aleasa" simte ceva...e bine sa va ganditi. Oricum va urez succes si bafta in tot ce veti face.

Hello. In cazul in care eu doresc sa obtin cetatenie americana fara a ma casatorii cu o persoana stabilita/nascuta in america, ce as putea face? Cat timp intregistrat trebuie sa petrec in U.S ca sa primesc cetatenie americana? Cu ce ma eu asigur ca pot sta in U.S fara probleme, timpul cerut de U.S pentru a primii cetatenia americana?

Edited by Ovidiuxxxc, 10 August 2010 - 00:38.

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

Nu exista asa ceva. Exista vize de emigrare pentru cine este pregatit la nivel superior si in plus are o firma care sa il sponsorizeze pentru o pozitie in firma. Adica ceva masterat, doctorat, chestii adevarate...
Sunt aici vreo 12 milioane de mexicani care stau ilegal (asa cum te gandesti tu) si care spera si ei sa le dea Husein Obama o amnistie (in schimbul voturilor evident).

Edited by SuperDuper, 10 August 2010 - 03:44.

Thomas-

Thomas-

Nunc plaudite omnes!

Iti pierzi cetateania romana daca o iei pe cea americana? Ce-i cu juramantul ala a lui Pazvante Chioru'?

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

Nu ti-o pierzi. Iti declari loialitatea la Statele Unite dar nu insemna ca automat iti pierzi cetatenia romana sau ca renunti la loialitatea fata de statul roman. Este o zona "gri", practic ei prefera sa folosesti pasaportul american cand iesi si intri in USA si naturalizarea iti poate fi retrasa numai daca ACTIV dovedesti ca ai renuntat la ea. Adica spionaj, acceptarea unei functii in guvernul altei tari, cererea altei cetatenii (in afara de cea cu care te-ai nascut)... nerenuntarea la cetatenia de nastere nu reprezinta ceva ACTIV. Cetatenia dobandita prin nastere este considerata dobandita in mod PASIV (automat).
Explicatii mai "oficiale":
http://travel.state....s/cis_1753.html

A U.S. citizen may acquire foreign citizenship by marriage, or a person naturalized as a U.S. citizen may not lose the citizenship of the country of birth.U.S. law does not mention dual nationality or require a person to choose one citizenship or another. Also, a person who is automatically granted another citizenship does not risk losing U.S. citizenship. However, a person who acquires a foreign citizenship by applying for it may lose U.S. citizenship. In order to lose U.S. citizenship, the law requires that the person must apply for the foreign citizenship voluntarily, by free choice, and with the intention to give up U.S. citizenship.
Intent can be shown by the person's statements or conduct.The U.S. Government recognizes that dual nationality exists but does not encourage it as a matter of policy because of the problems it may cause. Claims of other countries on dual national U.S. citizens may conflict with U.S. law, and dual nationality may limit U.S. Government efforts to assist citizens abroad. The country where a dual national is located generally has a stronger claim to that person's allegiance.
However, dual nationals owe allegiance to both the United States and the foreign country. They are required to obey the laws of both countries. Either country has the right to enforce its laws, particularly if the person later travels there.Most U.S. citizens, including dual nationals, must use a U.S. passport to enter and leave the United States. Dual nationals may also be required by the foreign country to use its passport to enter and leave that country. Use of the foreign passport does not endanger U.S. citizenship.Most countries permit a person to renounce or otherwise lose citizenship.

Edited by SuperDuper, 27 August 2010 - 19:05.

Thomas-

Thomas-

Nunc plaudite omnes!

Si cum ramane cu:

Solemnly, freely, and without mental reservation, I hereby renounce under oath all allegiance to any foreign state. My fidelity and allegiance from this day forward is to the United States of America. I pledge to support, honor, and be loyal to the United States, its Constitution, and its laws. Where and if lawfully required, I further commit myself to defend the Constitution and laws of the United States against all enemies, foreign and domestic, either by military, noncombatant, or civilian service. This I do solemnly swear, so help me God

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate