Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Chinezii copiaza si anvelope

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
anero_black

anero_black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 12.01.2010
sper sa nu fi aparut si la noi

Quote

Chiar daca in ultima vreme au fost invinuiti de copierea fara menajamente a automobilelor europene, industria auto din China se afla in fata altei acuzatii de amploare. Acesta stire vine la putin timp dupa ce unul dintre cei mai mari fabricanti de anvelope din lume, grupul Continental, a acuzat cateva firme chineze ca ar fi copiat fara nici un drept multe din modelele de anevelope dezvoltate de Continental.

Aceste anvelope clonate de ingeniosii chinezi nu corespund normelor de siguranta stabilite de Continental, si pe deasupra mai constrituie si un concurent serios al anvelopelor originale pe anumite piete. Avocatii Continental au declarat ca urmeaza sa intenteze un proces producatorului chinez care exporta chiar si pentru piata din Germania aceste anvelope.

Chiar daca aceasta problema urmeaza sa fie rezolvata pentru produsele contrafacute disponibile pe piata europeana, despre cele care se comercializeaza in Asia, momentan, nu exista o solutie.

Aceasta actiune a grupului Continental vine sa intareasca pozitia celorlalti doi constructori de automobile germani, BMW si Mercedes care au aceeasi probleme cu masinile copiate.

Sursa

Edited by Courage, 07 March 2010 - 10:32.


#2
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
trebuie sa fii nebun sa faci economie la cauciucuri, sa cumperi marci obscure sau chiar fabricate in china... daca cumperi cauciucuri de la supermarket, ai toate sansele sa ajungi in pom...

ma ingrozeste ideea ca chinezii o sa faca si avioane... eu nu zbor cu ele dar poate imi cade in cap unu'...

Edited by H725, 06 March 2010 - 23:24.


#3
RoX93

RoX93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.12.2009
ce nu copiaza chinezii ?! ...o sa isi faca si ei un mic Dubai, au copiat toate marcile de masini posibile ....iar acum anvelope :deadtongue: ... mai nasol e daca pici de prost si cumperi anvelope contrafacute ca sunt sigur ca gradul de siguranta e f scazut

#4
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
daca cumperi cauciucurile de la un distribuitor important sau chiar importator, nu o sa ai surprize sa primesti un produs contrafacut...

#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Am impresia ca din cauza lor vor avea de suferit micii comercianti de anvelope.
Lumea nu va mai cumpara decat de la marile magazine de teama falsurilor.

Chinezii astia incep sa fie enervanti cu furtisagurile lor.

#6
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

 terratec, on 7th March 2010, 00:56, said:

Am impresia ca din cauza lor vor avea de suferit micii comercianti de anvelope.
Lumea nu va mai cumpara decat de la marile magazine de teama falsurilor.

Chinezii astia incep sa fie enervanti cu furtisagurile lor.
ce te face sa crezi ca marii comercianti au anvelope originale ?
ma gandesc ca magaria se face la importator si nu mai conteaza tipul magazinului
oare la vreo marca exista vreun serial number sa verific pe vreun site unde a fost facuta ?

#7
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 aalinn, on 7th March 2010, 09:23, said:

ce te face sa crezi ca marii comercianti au anvelope originale ?
ma gandesc ca magaria se face la importator si nu mai conteaza tipul magazinului
oare la vreo marca exista vreun serial number sa verific pe vreun site unde a fost facuta ?

scrie pe cauciuc unde este facut... asa cum pe continental scrie daca e facut in romania...

nu stiu daca in film nu este cumva vorba de cauciucuri resapate. se vedea cum chinezii resapau cauciucuri. cauciucuri resapate am vazut de exemplu in praktiker, cica facute in italia...

Edited by H725, 07 March 2010 - 10:33.


#8
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Am avut eu pe Chevrolet Lacetti anvelope Hankook, made in china. M-au tinut 18.000 de kilometri, chinezii uitasera sa puna si cauciuc in compozitie, erau dintr-un fel de plastic, s-au uzat in colturi :D
Am avut si Hankook facute in Korea si mi-au lasat o impresie buna, m-au tinut peste 100.000 pe un Tico.

Deci si oficial te poti face cu niste cauciucuri chinezesti.

#9
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007

 RoX93, on 6th March 2010, 23:23, said:

ce nu copiaza chinezii ?! ...o sa isi faca si ei un mic Dubai, au copiat toate marcile de masini posibile ....iar acum anvelope :deadtongue: ... mai nasol e daca pici de prost si cumperi anvelope contrafacute ca sunt sigur ca gradul de siguranta e f scazut
Eu astept cu nerabdare ziua in care or sa apara manele contrafacute din china sa dea faliment guta, salam, parizer, si minune

si cred ca mi-as cumpara un bugati veyron sau Ferrari enzo contrafacut. doar asa ca e frumos, sa crape vecinu' de ciuda.  
Daca astia sunt in stare sa contrafaca ouale, sau laptele praf, nu m-as mira sa scoata si apa plata falsa :w00t::))

Edited by tfmercedez, 08 March 2010 - 11:23.


#10
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
fara suparare eu am cumparat niste chinezesti de iarna Triangle sau cam asa ceva.merg super de 2 ierni hamalite la greu.ca eu fac km multi.daca as mai gasi din alea as mai lua.

#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 H725, on 6th March 2010, 23:23, said:

ma ingrozeste ideea ca chinezii o sa faca si avioane... eu nu zbor cu ele dar poate imi cade in cap unu'...
Au facut vreo 3-4 copii ale Boeing-ului 737 (shanghai y10) ....a fost un intreg scandal pe tema asta acum vreo 30-40 ani . Iar rusii au refuzat anul trecut vanzarea unor avioane de lupta de frica  sa nu  le copie     :lol:

Quote

fara suparare eu am cumparat niste chinezesti de iarna Triangle sau cam asa ceva.merg super de 2 ierni hamalite la greu.ca eu fac km multi.daca as mai gasi din alea as mai lua.

Si cei de la  testberichte zic la fel ca merg dar is praf  :whistling:   . Cica is ok la mers pensionareste pe uscat , sunt confortabile , rezistente insa dpdv al performantelor sunt dezastruoase = nerecomandate : acvaplanare ridicata , franare mare pe uscat si umezeala, aderenta scazuta mai ales in conditii de rulare umede.

Intr-un articol din  spiegel (care citeaza testele automotorundsport) este pus accentul pe comportamentul dezastruos realizat de anvelopele chinezesti . Doua dintre ele chiar s-au spart in timpul comparatiilor . S-au facut teste pe Wanli, Linglong, Chengshan, Triangle, Sunny și Sonar.Cele mai bune rezultate le-au obtinut anvelopele wanli , restul inregistrand rezultate nesatisfacatoare/ingrijoratoare si chiar grave mai ales pe umezeala.

Asa ca nu vreau sa ma gandesc la niste copii..... :scratchchin:

Edited by cosmin_miu, 09 March 2010 - 04:22.


#12
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

 cosmin_miu, on 9th March 2010, 04:16, said:

Au facut vreo 3-4 copii ale Boeing-ului 737 (shanghai y10) ....a fost un intreg scandal pe tema asta acum vreo 30-40 ani . Iar rusii au refuzat anul trecut vanzarea unor avioane de lupta de frica  sa nu  le copie     :lol:



Si cei de la  testberichte zic la fel ca merg dar is praf  :whistling:   . Cica is ok la mers pensionareste pe uscat , sunt confortabile , rezistente insa dpdv al performantelor sunt dezastruoase = nerecomandate : acvaplanare ridicata , franare mare pe uscat si umezeala, aderenta scazuta mai ales in conditii de rulare umede.

Intr-un articol din  spiegel (care citeaza testele automotorundsport) este pus accentul pe comportamentul dezastruos realizat de anvelopele chinezesti . Doua dintre ele chiar s-au spart in timpul comparatiilor . S-au facut teste pe Wanli, Linglong, Chengshan, Triangle, Sunny și Sonar.Cele mai bune rezultate le-au obtinut anvelopele wanli , restul inregistrand rezultate nesatisfacatoare/ingrijoratoare si chiar grave mai ales pe umezeala.

Asa ca nu vreau sa ma gandesc la niste copii..... :scratchchin:
eu iti spun ce folosesc eu.nu-s sofer de duminica,fac kilometrii cu nemiluita si pt mine au fost foarte bune.nu contest faptul ca la vremea cand le-am luat nu am gasit altceva si mi-a fost teama dupa ce am incaltat masina.dar dupa cum am zis este a doua iarna,le-am soliciatat din plin si sunt multumit.

#13
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 iozefini, on 9th March 2010, 11:02, said:

eu iti spun ce folosesc eu.nu-s sofer de duminica,fac kilometrii cu nemiluita si pt mine au fost foarte bune.nu contest faptul ca la vremea cand le-am luat nu am gasit altceva si mi-a fost teama dupa ce am incaltat masina.dar dupa cum am zis este a doua iarna,le-am soliciatat din plin si sunt multumit.
mda.... poate e vreun model mai jmecher . Eu am incredere in rezultatele respective deoarece mi-am cumparat anvelope doar dupa aceste teste si mi-au dovedit ca in proportie de 95-100% reprezinta realitatea(cel putin in cazul meu)


inca un  test cu parerile a 247 utilizatori nemti ai anveloperlor triangle snow-lion . Nota 2.49 din 5  ,iar kilometri medii efectuati de fiecare -11.450 . Rezulta ca sub 50% sunt multumiti si peste 50% nemultumiti.

Pe forumuri parerile sunt mai drastice ....chiar un angajat/patron la o firma de anvelope/vulcanizare specifica faptul ca un client a acuzat probleme la niste anvelope cumparate in urma cu 10 zile de pe internet....Dupa ce a studiat anvelopele ,a realizat ca profilul este inegal si sunt diferente mari de greutate intre ele. Fiind curios de cum se comporta a luat si omu masina in test dupa care a spus propietarului : Cum puteti sa va jucati cu viata dumneavoasta?? pe masina ati dat 14.000E si pe anvelope 25 E .....viata e nepretuita !

Oricum nu vreau sa starnesc o polemica din acest fapt ptr ca nu am mers cu astfel de anvelope ca sa am o parere obiectiva .....vreau doar sa evidentiez prudenta, atentie ,prudenta si iar atentie in achizitionarea unor anvelope chinezesti....mai ales COPII !  

P.S. referitor la parerile respectivilor nemti ....am uitat sa adaug faptul ca acum depinde de cine si din ce punct de vedere sunt privite respectivele anvelope. Una poate fi parerea unui sofer care a condus pe masini low cost echipate cu anvelope low cost si alta poate fi parerea unui sofer care a condus masini premium cu anvelope premium.Una poate fi parerea unui sofer cu sute de mii/miloane de km la bord alta poate fi parerea unui sofer cu cateva zeci de mii.(+ combinatii de situatii)

Edited by cosmin_miu, 09 March 2010 - 15:57.


#14
rares_sub

rares_sub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.01.2007
nu m-as mira sa scoata si apa plata falsa :w00t::))

http://china.blogs.t...its_fake_water/

un articol din china, cum ca jumatate din apa imbuteliata vinduta in beijing e contrafacuta...

#15
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
nu inteleg ce aveti cu chinezii. jumatate din hainele voastre, 99% din aparatura electronica si electrocasnica din casa voastra e facuta in china, in america 99% din produse sunt facute in china, ce naiba, v-ati trezit acum?.... problema e ca anvelopele sunt contrafacute, nu ca sunt facute in china... ce daca erau contrafacute in romania sau germania, dadeati iama si le cumparati?

#16
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
nu stiu de ce va agitati atita cu "meidinceaina" cind se gasesc de niste ani buni anvelope GY facute acolo si lumea s-a vaitat de ele, chiar daca a dat bani de GY; asa iti iei gume cacamichi si nu platesti numele

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Nu inteleg care e problema din primul post ? Chinezii au scos Continentaluri false pe piata ? Sau au copiat produsele Continental sub o marca obscura ? In al doilea caz nu vad riscul suplimentar pt soferi, au fost si vor mai fi o gramada de produse proaste pe piata.

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
problema este ca e ilegal sa iei un produs bun si sa faci unu prost care sa semene cu ala bun, dar sa fie in esenta lui un kkt pe batz. e ilegal si sa faci o copie a unui produs la fel de buna ca si originalul. sau chiar mai buna. de-aia s-au inventat licentele :w00t:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate