Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Solutii inregistrare de la tv cablu,fara pc

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cristi1981tm

cristi1981tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.03.2006
Am televiziune prin cablu,as vrea sa stiu ce posibilitati as avea sa inregistrez direct de la tv,in genul cum se putea face cu video recorderele cu caseta de acum 20 de ani.
Stiu ca una dintre solutii este sa cumpar un dvd-recorder,eventual unul cu hdd.
De fapt,eram chiar pe punctul de a face o asemenea achizitie,insa inainte de a da cu banul am intrat pe forumurile straine si am aflat ca in general aceste aparate,inclusiv cele cu hard disk,au o durata de functionare redusa - problema este prezenta chiar si la branduri consacrate - am intalnit proprietari de Samsung si alte firme care se plangeau ca dupa jumatate de an de functionare erau nevoiti sa duca aparatele in service - se defectau datorita supra incalzirii.

Eu caut,dupa cum spuneam anterior,o solutie simpla,sa pot da din telecomada "inregistrare" cand vreau,daca vad ceva ce ma intereseaza.
DvD recorderele,datorita problemelor de care se planegeau cei care detineau asa ceva pe dincolo,dar si datorita pretului mare de aici,nu ma mai atrag atat de mult ca varianta.Insa nu le exclud total.


As vrea sa stiu daca exista cumva o varianta gen 'media player', cu posibilitatea de a inregistra pe un hdd extern.
Sau daca exista vre-un tunner tv stand-alone cu usb si posibilitatea de a inregistra pe un hard disk extern.
Sau... orice alta varianta. :worthy:


Daca sunt printre voi si proprietari de dvd recorder cu hdd,dar care nu au avut probleme cu ele,as vrea sa stiu si parerile lor. Sunt interesat,de asemenea,daca exista asemenea aparate dotate si cu port usb sau lan.




(pentru moderatori,daca nu am postat unde trebuie - va rog sa mutati topicul acolo unde considerati ca as putea obtine ajutorul de care am nevoie in aceasta problema,dar sa ma anuntati si pe mine printr-un pm. Nu sunt un expert in acest domeniu,nu doresc sa devin,nu urmaresc o calitate iesita din comun. Caut o solutie simpla la aceasta  problema.)

Edited by cristi1981tm, 06 March 2010 - 02:10.


#2
jordao

jordao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 18.11.2005
Un DVR cu HDD

Sau in custodie , ptr o taxa lunara , la UPC :

    * Derulezi - Dai inapoi in cazul in care ai pierdut ceva important in timp ce ai lipsit din fata televizorului
    * Opresti - Pui stop in cazul in care intrerupi privitul la TV si poti apoi sa reiei exact de unde ai oprit
    * Inregistrezi - Daca vrei sa revezi mai tarziu (in cazul in care esti plecat de acasa sau te uiti la o alta emisiune transmisa pe un alt canal TV)
    * 7 zile - Prin receptorul DVR se poate programa inregistrarea emisiunilor favorite care se vor difuza in urmatoarele 7 zile
    * 65 ore - Receptorul DVR poate stoca pana la 65 de ore (160 GB)

SAU


un dvd recorder , e 0,50 ron un DVD.  Eu am de vreo 3 ani un recorder si a merge foarte bine

#3
cristi1981tm

cristi1981tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.03.2006
Multumesc de raspuns!
Din pacate - nu am nevoie de solutia aceasta aici,in Timisoara,ci in alt oras,unde nu exista Upc sau alta firma considerata serioasa. Deci,cu parere de rau,solutia inchirierii unui dvr nu merge aici - poate doar achizitia lui(aici va trebui iar sa adun informatii - de unde,la ce pret,care e potrivit pentru mine...)

Imi spui te rog ce fel de dvd recorder ai tu? Daca aici nu e permis,barem pe pm...
Si as mai vrea sa stiu cate sesiuni poti inregistra pe un dvd,si daca poti folosi re-recordable la o adica(nu imi e de banii aia,ci mai mult de faptul ca la un momentdat ori o sa incep sa umplu cosul de gunoi cu ele,ori o sa am o colectie imensa si destul de haotica)

Edited by cristi1981tm, 06 March 2010 - 15:59.


#4
gabir98

gabir98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.09.2005
Cristi,

Solutia cea mai potrivita, din punctul meu de vedere, este - deocamdata - tot un dvd recorder. Personal folosesc de 4 ani un recorder, fara nici cea mai mica problema de tipul celor mentionate de tine ca fiind prezente pe forumuri.
Pot sa-ti spun si marca (Cyberhome DVR 1600 ME) pentru ca, in afara de faptul ca e un "noname" perfect, firma producatoare s-a si desfiintat intre timp  :thumbdown: Insa aparatul merge perfect si astazi...

Inregistreaza doar pe DVD+/-R si RW (ceea ce te intereseaza pe tine), neavand HDD in dotare. Apropos de problema discurilor reinscriptibile, manualul Cyberhome chiar mentiona ca acestea sunt mult mai adecvate inregistrarilor (fara a justifica acest lucru), faptul fiind confirmat de practica de operare insa.
Discurile pot fi inregistrate incremental (+R/RW), ca orice disc multi-session... oricum, spatiul de inregistrare nefiind foarte generos nu se pune problema atingerii unei limite a numaului de sesiuni  ;)

Singurele probleme care pot aparea la el sunt (sporadic) rateuri la finalizarea discurilor +/-R... si asta inseamna ca inregistrarea se pierde (daca nu poate fi recuperata pe PC, cu aplicatii specializate de data recovery, gen CD Roller). Evident, un recorder cu HDD prezinta aici avantajul ca inregistrarea initiala ramane si se poate relua salvarea pe DVD.

Tot din experienta alaturi de "noname"-ul meu, iti pot spune ca buna sa functionare depinde critic de calitatea DVD-urilor (iar aici ajuta foarte mult "compatibility list"-urile de pe Internet, ce precizeaza brand-urile de DVD susceptibile a da cele mai bune rezultate pe un anumit tip de recorder).

Inca o precizare: intr-adevar, aparatul este destul de caldut... dar nu alarmant. Si merge astfel din 2006... Iar la toate cele scrise mai sus adaug faptul ca sunt absolut convins ca un recorder de la Philips, Panasonic, Sony sau LG se comporta mult mai bine decat "batranelul" meu Cyberhome! Dar si al meu si-a "scos" din plin cel 130EUR cheltuiti pe el in Germania...  :thumbup:

Sper ca ti-am fost de folos  :rolleyes:

#5
cristi1981tm

cristi1981tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.03.2006
Va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru ca m-ati ajutat sa iau o decizie!

O sa cumpar si eu,cel mai probabil,un dvd recorder,daca nu tot un no name,atunci un Samsung DVD-R150 - l-am gasit in magazine la 350 ron,garantie de 2 ani.
Ma gandesc ca la momentul actual imi este suficient si asa,iar avand acea garantie de 2 ani,orice ar pati dpdv tehnic,nu ma va afecta,iar dupa aceasta perioada cel mai probabil vor exista pe piata aparate mult mai ok dpdv al fiabilitatii,dar si al pretului.
In fond,ideea era sa inregistrez cumva cat de cat anumite emisiuni de la tv,neurmarind neaparat sa fac acest lucru la cea mai buna calitate(si,prin urmare sa fiu nevoit sa bag destui de multi bani intr-un asemenea aparat.)

Multumesc inca odata pentru raspunsuri si pentru promptitudine! :peacefingers:

#6
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
mi s-a parut cel mai bun topic gasit la search.

am aceeasi problema:
cum inregistrez (eventual cu reguli avansate de ora?) un eveniment venit pe cablu RDS (neaparat)? trebuie sa fie semnalul analog/ cablu digital/ digi?

solutii, solutii....

#7
szjozsef

szjozsef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 22.11.2004

View Postsly_d, on 1st September 2010, 22:15, said:

mi s-a parut cel mai bun topic gasit la search.

am aceeasi problema:
cum inregistrez (eventual cu reguli avansate de ora?) un eveniment venit pe cablu RDS (neaparat)? trebuie sa fie semnalul analog/ cablu digital/ digi?

solutii, solutii....

Ar fi o solutie -nu foarte ieftina- , si nu neaparat fara PC, de inregistrare a jesirii HDMI. Daca intereseaza pe cineva pot sa-i scriu pe PM, sau daca intereseaza pe mai multi pot sa scriu si aici. Solutia am gasit-o din intamplare cautand o solutie pentru total alta aplicatie.

Edited by szjozsef, 10 September 2010 - 13:51.


#8
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Sigur ca intereseaza. Scrie aici, te rog.  :)

#9
szjozsef

szjozsef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 22.11.2004

View Postjeekxoo, on 11th September 2010, 06:19, said:

Sigur ca intereseaza. Scrie aici, te rog.  :)

Se pot folosi 2 device-uri legate unul dupa altul:
HDFury II (sau HDFury III) si Hauppauge HD-PVR si cu un PC cu port USB se pot face inregistrari

Primul face conversia HDMI > Component, celalalt Component > USB

#10
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
"cum inregistrez (eventual cu reguli avansate de ora?) un eveniment venit pe cablu RDS (neaparat)? trebuie sa fie semnalul analog/ cablu digital/ digi?" - Pai pt. analogic nu ar fii prb. , iti cumperi un tv tuner extern cu functie pvr ( se gasesc mai rar , dar se gasesc ) si ai rezolvat prb.
Insa pt. cablu digital apare prb. doar in cazul prg. hd , fiindca la cele sd se pot receptiona free si daca ai un receptor dvb-c cu port usb si functia pvr ai rezolvat prb.
Cel putin teoretic , practic ar fii bine sa te interesezi pe la prieteni/vecini abonati la acelas dth si care au un astfel de receptor dvb-c sa vezi daca teoria corespunde practici ( legat de receptia prg. free , la rcs in prezent sint doar 3 prg. hd free din cele 8 hd )
Solutia ceea mai simpla ar fii sa apara un upgrade de firmware la receptoarele Humax HD care sa aibe si functia pvr , fiindca port usb au insa nu au functia software implementata
Din pacate pt. cablu digital ( ca si pt. satelit ) majoritatea dth-urilor autohtone au "imperecheate" cartela + receptorul sd/hd si astfel nu poti folosi un alt receptor dvb-c cu functia pvr , iar cel de la rcs nu au implementata aceasta functie ( nu stiu cum este cel de la upc )

#11
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
ok. multumesc.
HDFury e mai mult "complicat" decat scump din pacate.

pc-ul nu ma prea incanta; ideal ar fi un dvr/ (cutie cu hdd) ce se poate conecta la/ din/ prin receiver/ tv/ cablul rcs sau cablul digi astfel incat rezultatul sa fie inregistrarea (nonHD) a anumitor intervale orare pe un program.

un receiver satelit "avansat" gen Kathrein (sau de genul) cu hdd incorporat nu ar face "treaba"?
sau alt dvr/ receiver cu usb/ hdd intern?

#12
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Teoretic ar trebui sa aibe/accepte si intrarea audio/video analogica pe scart , acum nu stiu si cealalta fata a doleantei tale cu programarea la anumite intervale de timp
De aceea ti-am recomandat un receptor dedicat domeniului in cauza - dvb-c daca vrei sa faci inregistrari de pe cablu insa trebuie sa aibe functia pvr si ce este mai prost din pacate ca nu poti inregistra decat prg. free din dvb-c digital
Deoarece cartela de la rcs/upc de pe dvb-c digital sint "imperecheate" cu receptorul lor dedicat , la upc stiu ca exista si receptor dvb-c cu pvr insa nu cunosc conditiile/preturile in cazul inregistrarilor
Insa la rcs deocamdata din cate stiu eu nu exista inca un receptor sd/hd cu functia de pvr , iar la receptoarele de satelit ar trebui sa ai unul care suporta tuner plug-in-play ( adica sa poti schimba/instala doar tunerul din domeniul care te intereseaza : dvb-c/t/s/s2 )
Eventual pt. mai multe detalii du-te pe sateliti.info sau/si receptiasatelit/biz si citeste legat de asemenea modele de receptoare care stiu de tunere plug-in-play , numai ca si in acest caz te poti "impiedica" la anumite tipuri de receptoare de imposibilitatea citirii cartelei dth-ului la care esti abonat pe cablu ( alte modele insa merg/functioneaza prin share )
Concluzia : Iti trebuie un receptor dedicat domeniului care te intereseaza ( adica sa dispuna de tuner intern ) ca apoi sa poti aveea posibilitatea setari/progamari intervalelor de timp pe care le doresti si acest lucru mai degraba este functionabil pe un receptor dedicat , decat pe un receptor care folosesti doar intrarea audio/video a receptorului respectiv ( acelas lucru/idee ca la video recordere in trecut si care avand tunere incorporate puteai programa/seta prg./emisiunea/intervalul de timp dorit )

Edited by lupull, 22 September 2010 - 07:53.


#13
mihai770

mihai770

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 17.02.2004
Ca tot veni vorba...cum inregistram video de pe HDMI? Cu PC fara PC nu conteaza..
Am gasit un media player care are si inregistrare, dar documentatie putina...plus ca nu se mai importa: http://www.media-pla...-mdt-dvr368hls/

O fi bun de ceva? Cum se comporta cu HDCP-ul? Stie cineva daca semnalul rds/upc prin HDMI se poate reda/inregistra numai pe device-uri compatibile HDCP?

#14
corneliu_pintilie

corneliu_pintilie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 11.08.2007

View Postszjozsef, on 10th September 2010, 13:32, said:

Ar fi o solutie -nu foarte ieftina- , si nu neaparat fara PC, de inregistrare a jesirii HDMI. Daca intereseaza pe cineva pot sa-i scriu pe PM, sau daca intereseaza pe mai multi pot sa scriu si aici. Solutia am gasit-o din intamplare cautand o solutie pentru total alta aplicatie.
As vrea pe PM o sursa de HDFurry!
Merci!

#15
Jokovic

Jokovic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 12.06.2008
Suntem in anul 2016 acuma si reinviu topicul.
Ce solutii de inregistrare HD de la un receiver sunt?

Da, avem cele integrate, UPC (hdd inclus), Digi si chiar Telekom au receiver HD cu inregistrare.
Din pacate, unde ma mut, am doar optiunea satelit, din lista de mai sus ramane Telekom daca vreau functia de inregistrare. Partea proasta e ca abonamentul ce-l vreau e intre 50-60 lei + receiver HD inregistrare 20lei/luna (80lei / luna) sau ~600lei cumparat (HDD nu-i inclus). As avea o oferta mult mai buna cu mai multe canale la doar ~30lei (Orange TV) decodor inclus, in schimb nu am functia de inregistrare.
Comparand cele doua, ies cu 50lei in plus la Telekom => 600lei pe an. Deci as merge clar pe o varianta sa inregistrez outputul hdmi de la receiver.

Asadar, ce solutii sunt in 2016?

#16
ovidiuioanfodor

ovidiuioanfodor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2012
https://www.vexio.ro...gamer-lite-usb/
sau
https://www.vexio.ro...-portable-c875/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate