Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Driver producator vs driver generic

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
Salut
Am si eu o nedumerire: care drivere sunt mai bune - cel ale producatorului placii video sau cel al producatorului chipsetului.

Concret, am o placa de baza Asrock cu chipset Amd 785G si exista un driver pe site-ul producatorului si altul pe site-ul AMD (Catalyst).
Pe care e mai bine sa-l instalez? In mod normal l-as fi luat pe cel de la producatorul placii de baza, numai ca nu l-au mai actualizat de mai bine de un an, in timp ce AMD scoate versiuni noi constant.

Am avut o supriza la un moment cu un laptop - cu driverul de la Lenovo vechi de vreo 2 ani scotea un scor mai bun in Vista decat cu driverul Intel proaspat actualizat (era vorba de o placa video integrata Intel).

#2
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Asrock nu face drivere.El "lipește" diferite componente pe PCB.Si scrie doar BIOS-ul.
Driverele de pe saitul lor sunt ale producătorilor diferitelor componente.
Logic este sa instalezi ultima versiune, de la cei care le fac.

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Cel mai bine driverele de la nVidia sau Ati(dupa caz).

#4
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Driverele gasite pe site-ul producatorului sunt luate intradevar de la producatorul chipsetului dar de obicei testate sa functioneze cu eventualele modificari hardware. Motivul pentru care unii ar alege driverele producatorului placii de baza ar fi tocmai faptul ca sunt testate si asigura astfel in primul rand stabilitate, si apoi performanta. Teste serioase insa nu se pot face in ritmul in care producatorii de chipseturi scot versiuni noi de drivere. Apropo de asta, exista o regula de aur in legatura cu actualizarea BIOS-ului: Nu face update decat daca ai o problema!

#5
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Ce modificari hardware crezi ca poti face asupra unui chipset?
E un integrat,lipit pe placa.

#6
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Poti de exemplu sa-i dezactivezi (sa nu conectezi nimic pe iesiri de exemplu) anumite magistrale catre periferice neimplementate in arhitectura unei placi de baza. Un chipset are multe functionalitati care nu sunt mereu folosite la maxim pe toate placile de baza pentru simplul motiv ca trebuie sa fie si unele mai ieftine.

Edited by Ravy, 06 March 2010 - 22:02.


#7
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Tu glumești.Dacă-ți închipui ca producătorii de placi de baza modifica driverele in vreun fel,eventual in afara
unui installer personalizat,te înșeli.Nu-si permit sa sustina financiar echipe paralele cu Intel,nVidia,
ATI-AMD,Via,Realtek,etc.Pentru ele,ca pentru orice alta societate,profitul conteaza.

#8
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Tu ai citit atent ce am scris eu inainte sa ma contrazici degeaba?
Citat de mai devreme: "Driverele gasite pe site-ul producatorului sunt luate intradevar de la producatorul chipsetului"

Edited by Ravy, 06 March 2010 - 22:02.


#9
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Daca te opreai acolo,era OK.

#10
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Sunt suficiente driverele  generice pe care le instalează automat Windows 10 la sistemul asta?! Văd că totul pare a funcționa ok. Device managerul nu-mi indică că ar lipsi ceva. E al cuiva care joaca jocuri de aia întreb. Eu nu joc așa că nu știu ce cerințe există. Mulțumesc.

Edited by PostacheNegrutzi, 14 March 2019 - 14:30.


#11
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Cel care ti-l baga windows-ul de obicei are ceva vechime.. ia si pune ultimul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate