Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

vanzare PASTRAV viu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#19
bertone

bertone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 22.01.2007
16 lei este pastrav la magazin de pastrav viu la azuga sau la bran . si alea sunt statiuni turistice ! unde se presupune ca sunt preturi mai mari ca vine melteanu cu banu la el in concediu
Am avut eu magazin de produse traditionale , cu produse atestate din carne si nu numai , cu ceva produse eco si ..... am dat faliment , pe principiul ca e mai ieftin la Metro !Nu conteaza ca pe eticheta scrie carne , sare si condimente naturale . Produs natural fara conservanti

Consumatorul este format pe modelul facem cumparaturi la Hypermarket pt ca : suntem ocupati , nu avem timp , vrem un loc din care sa cumparam tot ( tampoane , tigari si salam ) , este trendy fency cool sa mergem in wk sa umplem caruciorul  si sunt mai ieftine si au super oferte

Asa ca......

#20
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postbertone, on 12th March 2010, 11:19, said:

16 lei este pastrav la magazin de pastrav viu la azuga sau la bran . si alea sunt statiuni turistice ! unde se presupune ca sunt preturi mai mari ca vine melteanu cu banu la el in concediu
Am avut eu magazin de produse traditionale , cu produse atestate din carne si nu numai , cu ceva produse eco si ..... am dat faliment , pe principiul ca e mai ieftin la Metro !Nu conteaza ca pe eticheta scrie carne , sare si condimente naturale . Produs natural fara conservanti

Pai de aia m-am gandit ca in mijlocul Buc tre' sa fie mai scump, ca sa nu mearga miticu' pana la Azuga dupa peste viu.
Pretul mai mare in statiune e la restaurant, nu la malul garlei. Ce meltean merge special la Azuga sa ia pesti vii ?! Eventual cand pleaca acasa se opreste si ia.

In rest, de acord, romanu' s-a-nvatat sa ia de la superoferte. Ieftiiin si muuult !

Edited by tablagiu_xxx, 12 March 2010 - 15:19.


#21
skygate

skygate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 28.06.2008

View Postbertone, on 12th March 2010, 11:19, said:

Am avut eu magazin de produse traditionale , cu produse atestate din carne si nu numai , cu ceva produse eco si ..... am dat faliment , pe principiul ca e mai ieftin la Metro !Nu conteaza ca pe eticheta scrie carne , sare si condimente naturale . Produs natural fara conservanti
daca vreti sa aveti succes in asemenea afaceri si mai ales pe perioada asta de criza, trebuie sa aveti oferte care sa atraga clientii. preturile mici (cat mai mici posibile, altfel nu merge) si calitate, asta atrage clientela. Fara acestea falimentul vine garantat

Edited by skygate, 12 March 2010 - 21:26.


#22
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Posttablagiu_xxx, on 12th March 2010, 15:18, said:

Pai de aia m-am gandit ca in mijlocul Buc tre' sa fie mai scump, ca sa nu mearga miticu' pana la Azuga dupa peste viu.
Pretul mai mare in statiune e la restaurant, nu la malul garlei. Ce meltean merge special la Azuga sa ia pesti vii ?! Eventual cand pleaca acasa se opreste si ia.

In rest, de acord, romanu' s-a-nvatat sa ia de la superoferte. Ieftiiin si muuult !


ia mai jigneste tu asa niste oameni cu limbaj d-asta de cartier, pentru ca nu suntem de acord sa dam 50 % in plus, si-asa in mod ipotetic, sa vezi ce pauza iei tu ca sa ai timp sa te ocupi de afacere.
mersi

#23
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View Postskygate, on 12th March 2010, 21:25, said:

trebuie sa aveti oferte care sa atraga clientii. preturile mici (cat mai mici posibile, altfel nu merge) si calitate, asta atrage clientela.
Din cauza la ofertele de preturi mici am ajuns sa avem in magazine tot felul de produse de calitate proasta, in special mancarea.
Sub un anume prag nu se puteau ieftini produsele. Cand s-a trecut sub acel prag din dorinta de a intra pe piata cu un pret mic, a inceput sa se distruga calitatea si am ajuns ca in salamuri, mezeluri, etc, sa avem cam 15% carne si restul pana la 100%, saramura, mdm, faina de oase, grasime, zgarciuri, etc.
Pentru ca atunci cand de duci in supermarket sa cumperi, salam, carnati, muschi, ceafa, etc, aia mananci cel mai mult: acel 85%.

enjoy,
Mtz

#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
va rog sa aveti in vedere ca si ce spune domnul Mtz este absolut corect.

de asemenea acest lucru este valabil in orice domeniu (chiar si in criza imobiliara din Romania acestor vremuri si a anului trecut)

atunci cand bariera de subzistenta a unui produs pe piata iti impune un pret mic, ca sa poti atinge acel pret trebuie sa faci rabat de la calitate.

preturile imobilelor erau complet artificiale (Ca sa explic paralela) si nu aveau susbtanta...dar oricine iesea nou pe piata nu putea iesi la alt pret.
cand s-a desumflat balonul s-a ales praful.

de asemenea, pe cei ca Mtz ii rog sa nu uit si reversul medaliei.

un pret mare nu inseamna niciodata garantat, o calitate superioara.
asa ca va rog sa masurati de 2 ori si sa taiati o data.

in Romania zilelor noastre nu ai de unde sa stii daca pretul mai mare se justifica sau nu prin calitate sau e doar o dorinta de imbogatire, pana nu incerci si dovedesti ;) pe vorbe nu se mai poarta.

iar un limbaj de mahala ca cel de mai sus a celui cu nickul...hmm...tablagiu...nu prea e menit sa dovedeasca calitate si dorinta de mai bine ;)

#25
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postspare-me, on 12th March 2010, 21:43, said:

ia mai jigneste tu asa niste oameni cu limbaj d-asta de cartier, pentru ca nu suntem de acord sa dam 50 % in plus, si-asa in mod ipotetic, sa vezi ce pauza iei tu ca sa ai timp sa te ocupi de afacere.
mersi

presupun ca te-ai simtit de te-ai agitat asa ...

#26
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Diferenta este ca ceea ce se ofera la un pret dubios de mic este mai greu de crezut decat un pret piperat.
Spunea unu' intr-o emisiune acum mai bine de un an ca a vazut paine de 100 lei bucata intr-un magazin din Dorobanti. Trebuie sa fii putin sonat ca sa cumperi o asemenea paine, dar cred ca era mai buna decat una de 50 de bani facuta de un srl turcesc.
La un pret mare, ai sansa (negarantata de nimeni) la un produs de calitate comparand cu un produs foarte ieftin.
Exemplu de la o gospodina: buretii de spalat vase. Dupa ce s-a pacalit cu din aia ieftini si prosti acum cumpara numai de calitate chiar daca sunt scumpi. Oamenii saraci vor continua sa ii cumpere pe cei ieftini chiar daca sunt constienti de calitatea lor si ii arunca cand se degradeaza complet.

Parizerul cand s-a inventat el acum multi ani a fost un produs bun, comestibil, poate chiar interesant ca si gust desi era un aliment al saracului. Azi cu oricati bani ai avea mai poti cumpara parizer cu acel gust de acum 30 de ani cand inca nu era amestecat cu soia?
Multi au ajuns sa regrete soia, atat de injurata pe vremea lui ceasca

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 12 March 2010 - 22:49.


#27
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cand TOTI vanzatorii au o medie de 16 lei aia nu inseamna pret dubios de mic ;)

ai niste idei bune dar esti foarte extremist si nu procesezi corect informatia de aici.

#28
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
ce mi se pare paradoxal este ca unii prefera sa cumpere hrana ieftina si totusi isi iau adidasi si toale din mall.
chiar daca si-n mall, cine-ti garanteaza ca haina aia e originala si nu e chinezarie ordinara ?
diferenta insa o face poate faptul ca haina o vede lumea, dar ce mananci nu vede nimeni ...

recunosc ca si eu sunt tentat sa cred ca chestiile mai scumpe sunt si calitativ mai bune ...
desi stiu ca nu mereu e asa.

#29
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Stiu ca-s extremist (unu m-a facut "Mircea Badea al softpediei"), dar daca citesti in urma, eu nu am spus nicaieri nimic rau de pretul de 16 lei si care probabil ca este cel corect pentru calitatea care se ofera, cerere, oferta.
Eu am spus la un moment dat ca mai degraba as fi sarit ca ars daca venea tablagiu cu un pret de 10 lei. Acel pret ar parea pentru mine dubios (de mic).
Sunt extremist pentru ca nu am cum sa ma apar nici impotriva alimentelor nici a etichetelor care imi ranesc pielea. Ah, da stiu, sa devin vegetarian ceva in stilul tau, eventual sa am o mica ferma la tara si sa imi cumpar numai toale la care eticheta este detasabila sau imprimata cu vopsea.

Apropos, ca tot ati vorbit de toale: chinezii au inventat inlocuitor pentru bumbac. Seamana cu bumbacul, dar nu e. ;) In schimb acele tricouri sunt dubios de ieftine.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 12 March 2010 - 22:58.


#30
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ce mi se pare mie paradoxal e ca desi nu e un pret mic, ci un pret mediu al tuturor producatorilor/distribuitorilor (1,2,100 erau hoti si slab calitativi, dar toti !?) cineva pune pretul cu 50 % mai mare de parca pastravii lui erau crescuti pe luna si hraniti cu ambrozie.

care e justificarea ta pentru diferenta de pret !?? asta nu pricep.

#31
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postspare-me, on 12th March 2010, 22:55, said:

ce mi se pare mie paradoxal e ca desi nu e un pret mic, ci un pret mediu al tuturor producatorilor/distribuitorilor (1,2,100 erau hoti si slab calitativi, dar toti !?) cineva pune pretul cu 50 % mai mare de parca pastravii lui erau crescuti pe luna si hraniti cu ambrozie.

care e justificarea ta pentru diferenta de pret !?? asta nu pricep.

e foarte simplu: peste proaspat viu, crescut in conditii naturale vs peste stresat si coongelat acu 2 ani pe care-l mananci azi

hai ca am exagerat cu 2 ani ... dar ati prins ideea
sunt doua produse diferite ...

Edited by tablagiu_xxx, 12 March 2010 - 22:58.


#32
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
hai...hai las-o jos ca nu te-ai nascut tu ieri si eu azi.
peste proaspat si viu (Vezi si al doilea sau al treilea post din topic) iau si eu cu 16 lei azi .
nu stresat (lol) si congelat de 2 ani.

si inca ceva...tu aici astepti ce, permisiunea ?! caraghios...
nici 'studiu de piata' nu poti numi 5 raspunsuri diferite

fa fratioare cum stii tu! cum iti dicteaza tie instinctul tau si vezi ce succes ai.
adica sa nu ai vreo clipa senzatia ca eu te contazic de placere sau fiindca am ceva cu tine.

nu suntem, inca chit, pentru limbajul de mai devreme, dar asta nu inseamna ca nu esti liber sa faci ce vrei.

eu doar iti spun ca acelasi lucru (si nu numai eu ci alte sute de mii de oameni) il cumpar azi la un pret cu 50 % mai mic.
daca tu vrei sa te risti e problema ta, sunt banii tai, nervii tai ,etc.

oricum, bottom line realist vorbind, ideea e ca nu o sa incepi nimic.
amandoi stim asta ;)

Edited by spare-me, 12 March 2010 - 23:02.


#33
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postspare-me, on 12th March 2010, 23:00, said:

hai...hai las-o jos ca nu te-ai nascut tu ieri si eu azi.
peste proaspat si viu (Vezi si al doilea sau al treilea post din topic) iau si eu cu 16 lei azi .
nu stresat (lol) si congelat de 2 ani.

si inca ceva...tu aici astepti ce, permisiunea ?! caraghios...
nici 'studiu de piata' nu poti numi 5 raspunsuri diferite

fa fratioare cum stii tu! cum iti dicteaza tie instinctul tau si vezi ce succes ai.

daca-mi arati pastrav viu in bucuresti cu 16 lei il mananc pe tot viu si nepreparat si-l cumpar si cu 25 lei/kg

si inca ceva: cred ca tu esti cel caraghios aici ... te iei aiurea de orice de dragul contrazicerii
cine a zis ca e studiu de piata ?! am zis ca e o tentativa ...

View Postspare-me, on 12th March 2010, 23:00, said:

oricum, bottom line realist vorbind, ideea e ca nu o sa incepi nimic.
amandoi stim asta ;)

ai dreptate, deja am inceput, dar nu aici !
Cheers!

#34
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Daca omul stie sa-si vanda marfa si sa-si faca un renume bun , poate sa justifice pretul ridicat prin faptul ca pastravul este un pastrav natural , prins recent ( adica in ziua aia ) , sau ca este peste crescut ecologic , cu furaje de calitate , printr-un gust mai bun , etc .

E totusi cam mult 50 % , daca era maxim 20-30 % poate prinde strategia asta de marketing , cu toate ca romanii nu se dau in vand dupa peste .

Nu trebuie sa uitam ca pastravul este un produs premium si nu toata lumea isi permite sa cumpere pastrav , mergand pe principiul ca si carasul si macroul sunt tot pesti comestibili .

#35
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
din punctul meu de vedere se poate inchide ...

#36
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Posttablagiu_xxx, on 12th March 2010, 23:07, said:

din punctul meu de vedere se poate inchide ...
Dar de ce sa se inchida discutia ?!
Poate mai sunt si alte pareri mult mai bune decat cele scrise pana acuma !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate