Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Scarile finalizate din casele voastre.

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Incerc sa ajut un amic sa-si construiasca casa si este la faza de tatonari si nu stim daca sa facem scara din beton finisata corespunzator sau sa comandam o scara prefabricata de la un producator pe geometria din proiectul de arhitectura.

Topicul este despre modele de scari finalizate si preturi.

#2
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Eu am scara facuta pe structura metalica si cu trepte din lemn. Eu unul am verificat multe scari pana am luat decizia de a o face asa [proasta decizie ...].Nu se merita dupa parerea mea. Oricum ar fi, intra in rezonanta la un moment dat. Betonul are o rigiditate mult mai buna. Ca pret, in principiu mie mi-a iesit mai scumpa din metal sau lemn de calitate superioara comparativ cu cea turnata din beton cu trebpte si contratrepte din lemn.

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Io am ceva de genul asta http://www.geocom-sa...hp?productid=19 si nu puteam alege ceva mai potrivit. mai ales ca aveam nevoie de transparenta, fiind instalata pe un hol ingust si lung.

#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
La ce costuri au ajuns ?!

#5
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 gugutata, on 4th March 2010, 12:46, said:

Incerc sa ajut un amic sa-si construiasca casa si este la faza de tatonari si nu stim daca sa facem scara din beton finisata corespunzator sau sa comandam o scara prefabricata de la un producator pe geometria din proiectul de arhitectura.

Topicul este despre modele de scari finalizate si preturi.


Din ce este casa construita?

Banuiesc o structura clasica, daca exista varianta de beton!

Cum este scara : dreapta, balansata, etc?

Cite nivele are ea?

Ce destinatie are casa :locuinta unifamiliala, birou, pensiune, etc?

Ce stil are casa : clasic, modern, rustic, etc?

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Am gasit modele de scari intre 5000 si 20000 euro. Deci are de unde sa aleaga.

#7
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 fastcojo, on 6th March 2010, 14:54, said:

Nu are nici o importanta cum este casa amicului meu pt ca noi aici discutam despre scarile finalizate ale celor care si-au terminat casa.

 abancor, on 6th March 2010, 17:12, said:

Am gasit modele de scari intre 5000 si 20000 euro. Deci are de unde sa aleaga.
Sa zicem ca vrem sa alegem dintre modelele incadrate undeva intre 2 si 3000 euro pt. o scara ce deserveste accesul dintre parter si etaj (1 nivel).

#8
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 gugutata, on 8th March 2010, 10:21, said:

Sa zicem ca vrem sa alegem dintre modelele incadrate undeva intre 2 si 3000 euro pt. o scara ce deserveste accesul dintre parter si etaj (1 nivel).


Ok.
Scara IN LUCRU pt casa mea din lemn, evident si ea din lemn, H=2680( 1 nivel), ma costa materialele MAI PUTIN de 750 Euro!
Ca sa nu mai spun ca de fapt nu ma costa nimic, pt ca sint materiale comandate in plus ( de rezerva) la casa, respectiv dulapi de 7 si de 4.5 cm grosime x 24 cm, plus suruburi, adezivi,lacuri, parchet laminat pt placat( singurul pe care il voi cumpara)!

Gindire si manopera proprie!

#9
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
te-ai apucat de ea ? daca da , pune poze ;

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006

 gugutata, on 8th March 2010, 10:21, said:

Sa zicem ca vrem sa alegem dintre modelele incadrate undeva intre 2 si 3000 euro pt. o scara ce deserveste accesul dintre parter si etaj (1 nivel).

La banii astia nu cred sa gasiti in genul celor postate de mine, dar pe la niste fabricanti pe plan local merita incercat. Eu, daca mi-as mai face o casa, as merge tot pe scara montata ulterior (cu conditia sa se preteze locului unde ar trebui montata).

#11
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 cheta06, on 8th March 2010, 12:34, said:

te-ai apucat de ea ? daca da , pune poze ;


M-am apucat de doua luni, dar nu ma lasa zapada sa lucrez la casa!

Speram pina de Paste sa o fac, dar cum parca vine Craciunul ...........

Cum o asamblez, o si pozez, cu siguranta!

#12
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 gugutata, on 4th March 2010, 12:46, said:

Incerc sa ajut un amic sa-si construiasca casa si este la faza de tatonari si nu stim daca sa facem scara din beton finisata corespunzator sau sa comandam o scara prefabricata de la un producator pe geometria din proiectul de arhitectura.

Topicul este despre modele de scari finalizate si preturi.

Ce este scara :  un elemnt ce da rigiditate structurii casei, un element de decor sau o necesitate. Filozofie.
Sa facem (scriem) un scenariu : ii proiectezi omului casa, te interesezi de tip de scara, pret, manpera, accesorii etc. Vine un nepriceput si o pune in opera. Dupa un timp, tovarasul ce zice : ba mi-ai " facut " o scara uite, uite, uite....samd


Eu am o solutie ( pentru mine) pentru o scara simpla, 2 rampe, cu podest clasic, vang de 10-15 cm  ( initial din beton armat, incastrata intre 2 pereti de rezistenta etc). Ce m-am gindit, dupa ce am vazut cite probleme ( financiare si de utilizare poate produce o ( simpla) scara) : podestul se face din beton armat ( oricine poat eface asta), in schimb treptele nu le mai torn. Pe parcursul constructiei din 2 popi si citeva rigle de lemn am improvizat o scara de santier. La finisaje rampele le fac din lemn esenta tare, dar care sa se incadreze arhitecturii ( cazul meu ). O lata varianta, rampele din metal ( fier forjat, inox), cu cve sticla ( plexiglas colorat etc) pt trepata si contratrepta (depinde de arhitectura).
Un aspect important la o scara, parerea mea, ca nu trebuie sa coste cit jumate de fundatie ( manopera + materiale) si sa aiba siguranta in exploatarea zilnica ( nu este cazul sticlei ), atit pentru o persoana matura ( eu ?) cit si pentru copii sau bunici. Punkt ( adica: .)

La reteta asta, cred ca te incadrezi in bugetul pronosticat de tine, la limita de jos, cu finisajele si manopera maxima.

#13
byg_boss

byg_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 29.05.2006
Placare granit: 2.800 ron;
Balustrada inox : 2.100 ron.
Bafta  :peacefingers:

Attached Files



#14
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Placa este dint-o singura bucata?
De unde ai cumparat granitul?
Multumesc!

Edited by raduk, 09 May 2010 - 14:11.
citarea inutilă a postării precedente


#15
byg_boss

byg_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 29.05.2006
Bineinteles ca dintr-o singura bucata.
De la o firma din Pitesti ( orasul meu de resedinta )  :coolspeak:

Edited by raduk, 09 May 2010 - 14:11.
citarea inutilă a postării precedente


#16
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007
sticla cu fier

#17
byg_boss

byg_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 29.05.2006

 homeless, on 13th May 2010, 19:23, said:

"byg_boss" spune-mi te rog, la prima treapta, care din cate vad este mai mica, nu ai tendinta sa te impiedici?...

de impiedicat nu pot spune ca ma impiedic pt ca nu este cu mult mai mica
a iesit asa intrucat cand am facut scara nu s-a luat in calcul si sapa care am turnat-o ulterior. - greseala de proiectare  :D
puteam sa reglez cu o mica incarcatura pe fiecare treapta dar ma arunca sus la ultima treapta.
in rest toate treptele au aceeasi dimensiune.

#18
mihai_prd

mihai_prd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 22.01.2008
Scara de beton, plus trepte si contratrepte din lemn. Poze cu scara pe topicul cost.
Cost trepte si contratrepte: 2250 lei, manopera in regim diy.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate