Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Noua Kia Sportage

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1337 replies to this topic

#1315
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Orice masina de talia Sportage pe benzina in oras consuma atat. Nu doar Sportage.
Si depinde si de oras. Ca in Bucuresti poate consuma si mai mult.

#1316
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View PostNoobie2019, on 07 ianuarie 2019 - 13:53, said:

Bună! Sunt nouă aici și am nevoie reală de un SUV 4x4  :două luni pe an am probleme cu cratere în drum și cu zăpadă, plus un bebe și un câine așa că am nevoie și de spațiu mult. Mă interesează să fie o mașină ok pentru concedii, să fie confortabilă la drum lung și pe bancheta din spate, și să nu consume f mult. Prefer motor benzină. Buget max 25.000 eur pentru mașină nouă.

Este Kia Sportage ceea ce caut? Ce motorizare și opțiuni recomandați? Merită garanția aceea de 7 ani? Ați “profitat” de ea?

Eu și soțul avem permise de 3 ani, și doar 50 mii km făcuți împreună pe o Fiesta 2015 de care suntem f mulțumiți, nu ne-a lăsat la greu prin cratere și zăpadă și are consum 7 în condițiile în care mergem mult în a-ntâia. Dar suntem noobi în mașini și apreciez orice sfat!

Sportage 2l diesel, 184cp, 4*4 consuma 12-14% in oras (Bucuresti) si 7,5-8% in afara orasului. La motorul de 1,6 diesel, scade consumul cu cca 1l, atat in oras, dar si in afara.
Acesta este primul minus si cel mai important. Am prima varianta si sunt multumit, stiam de consum de la inceput si mi-l asum.
Tot la minusuri as mai pune si calitatea anumitor materiale (interior-exterior), dar aici treaba este cam subiectiva si tine de gust.

Am facut un research foarte serios inainte de achizitie si am avut de ales intre : Sportage-Kuga-Tucson-Mazda (noi) si X3-Tiguan-Q5(sh-Germania)
Garantia, forma exterioara, design interior si pretul m-au impins logic catre Sportage si nu-mi pare rau, cu toate ca, o varianta mai putin dotata de la Maza CX5 era cu 3300 euro mai scumpa.Mazda e mai bine cotata, dar mai putin garantata, culmea! Varianta cu aceleasi optiuni este de cu 6700-7000 euro mai scumpa.Trenul rulare(caci aici se da lupta la garantie) este de 2 ani la orice model, mai putin la Kia-7ANI!
(atentie-garantie de 7 ani nu se refera la piese ce au elemente din plastic si cauciuc : bucsi si alte chestiuni de genul*
Masina are o greutate considerabila, motorul de 136cp il consider slab si ineficient in depasiri si alte momente ale condusului. Optiunea SPORT (drive) te ajuta mult, dar cu inconvenientul unui zgomot puternic in interior, si aici treaba e subiectiva, mie imi place.

Sportage e o masina sigura, confortabila, stabila, fiabila si de familie. Are multe optiuni suplimentare fata de orice este in piata in momentul asta si pretul identic cu o Kuga care nu are nicio imbunatarire de ani buni si multe masini cu probleme pe la cutii si trenul de rulare. Sportage e fabricata in Slovacia si a castigat un bun segment din piata americana(punct foarte important pentru mine), dar cu un motor diferit (2,4l-247cp)

La revanzare Kia sta la fel de bine ca o Mazda, Kuga sau Tucson. Pe drum accidentat sau chiar forestier sta mai bine ca orice varianta de mai sus, sunt foarte multumit.
In timp, arata mai "fresh" ca orice model sus-mentionat.

Alegeri inspirate!

Edited by mmtsdc, 08 January 2019 - 11:46.


#1317
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,102
  • Înscris: 04.08.2007
Am schimbat bucsi si bielete pe garantie.

#1318
ehQ3

ehQ3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.01.2019

View PostNoobie2019, on 07 ianuarie 2019 - 13:53, said:

Bună! Sunt nouă aici și am nevoie reală de un SUV 4x4  :două luni pe an am probleme cu cratere în drum și cu zăpadă, plus un bebe și un câine așa că am nevoie și de spațiu mult. Mă interesează să fie o mașină ok pentru concedii, să fie confortabilă la drum lung și pe bancheta din spate, și să nu consume f mult. Prefer motor benzină. Buget max 25.000 eur pentru mașină nouă.

Este Kia Sportage ceea ce caut? Ce motorizare și opțiuni recomandați? Merită garanția aceea de 7 ani? Ați “profitat” de ea?

Eu și soțul avem permise de 3 ani, și doar 50 mii km făcuți împreună pe o Fiesta 2015 de care suntem f mulțumiți, nu ne-a lăsat la greu prin cratere și zăpadă și are consum 7 în condițiile în care mergem mult în a-ntâia. Dar suntem noobi în mașini și apreciez orice sfat!
Eu as merge pe un Tucson facelift.

#1319
Noobie2019

Noobie2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2019

View Postmmtsdc, on 08 ianuarie 2019 - 11:44, said:



Sportage 2l diesel, 184cp, 4*4 consuma 12-14% in oras (Bucuresti) si 7,5-8% in afara orasului. La motorul de 1,6 diesel, scade consumul cu cca 1l, atat in oras, dar si in afara.
Acesta este primul minus si cel mai important. Am prima varianta si sunt multumit, stiam de consum de la inceput si mi-l asum.
Tot la minusuri as mai pune si calitatea anumitor materiale (interior-exterior), dar aici treaba este cam subiectiva si tine de gust.

Am facut un research foarte serios inainte de achizitie si am avut de ales intre : Sportage-Kuga-Tucson-Mazda (noi) si X3-Tiguan-Q5(sh-Germania)
Garantia, forma exterioara, design interior si pretul m-au impins logic catre Sportage si nu-mi pare rau, cu toate ca, o varianta mai putin dotata de la Maza CX5 era cu 3300 euro mai scumpa.Mazda e mai bine cotata, dar mai putin garantata, culmea! Varianta cu aceleasi optiuni este de cu 6700-7000 euro mai scumpa.Trenul rulare(caci aici se da lupta la garantie) este de 2 ani la orice model, mai putin la Kia-7ANI!
(atentie-garantie de 7 ani nu se refera la piese ce au elemente din plastic si cauciuc : bucsi si alte chestiuni de genul*
Masina are o greutate considerabila, motorul de 136cp il consider slab si ineficient in depasiri si alte momente ale condusului. Optiunea SPORT (drive) te ajuta mult, dar cu inconvenientul unui zgomot puternic in interior, si aici treaba e subiectiva, mie imi place.

Sportage e o masina sigura, confortabila, stabila, fiabila si de familie. Are multe optiuni suplimentare fata de orice este in piata in momentul asta si pretul identic cu o Kuga care nu are nicio imbunatarire de ani buni si multe masini cu probleme pe la cutii si trenul de rulare. Sportage e fabricata in Slovacia si a castigat un bun segment din piata americana(punct foarte important pentru mine), dar cu un motor diferit (2,4l-247cp)

La revanzare Kia sta la fel de bine ca o Mazda, Kuga sau Tucson. Pe drum accidentat sau chiar forestier sta mai bine ca orice varianta de mai sus, sunt foarte multumit.
In timp, arata mai "fresh" ca orice model sus-mentionat.

Alegeri inspirate!

Mulțumesc mult de răspuns

#1320
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Am condus Kia Sportage si am numai aprecieri pozitive.

#1321
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Pai si care ar fi aprecierile ? Ce motorizare si cutie ai condus ?

#1322
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
https://www.promotor...e-foto-17857331

#1323
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
S-a anuntat deja noul facelift pentru 2020, cel putin pentru piata SUA:
https://www.kiamedia...s/sportage/2020

#1324
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
eu m-am orientat spre new Tuscon,desi am o Sportage 2012, foarte ok dealtfel. Il iau din Germania, nou, full options (1.6tgdi 4wd dct+scaune ventilate - optiune indisponibila in Ro), fara trapa (care nu ma intereseaza si nici nu e optionala in ro) cu 28000 eur + 500 eur platforma pana la scara in RO. La Sportage, in RO nu am primit oferta mai buna de pret (minim 31000eur dupa discounturi), si cu mai putine optionale (gt line + piele, led +SCC + diverse). Tot 3 luni astepti dupa ea, pe comanda. In afara de cei 2 ani in plus garantie, Kia nu are alte avantaje. Tucson are si portbagajul un pic mai mare, plus ca arata mai bine. Sportage-ul nou nu-mi place din fata deloc. Dar nu asta a facut diferenta, ci cei 3000 eur.

Edited by modream, 02 March 2019 - 11:41.


#1325
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Foarte bine ca iei de afara, asteptam sa finalizezi tranzactia sa ne descrii cum se face. Succes

#1326
gelu2000

gelu2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 14.09.2012
Unde va faceti schimburile de filtre, ulei sau plăcute. Daca aveti vreo recomandare in afară de reprezentanta va sunt recunoscător.

#1327
Stefan-C

Stefan-C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.06.2008
Buna ziua,
sunt fericitul posesor al unei  - Sportage  2.0 DSL 8AT HP 4x4 + MHEV GT Line 184cp, primita....ieri!
Primul soc la oprire dupa 250km a fost mirosul puternic de plastic incins si "fum/abur" (greu de definit la 1:00 dimineatza ceva similar unui disc de ambreaj chinuit) din zona de sub bord. La ridicarea capotei s-a dispersat si era mai putin vizibil.
A mai trecut cinva prin experienta asta?
Am fost la dealer si mi-a spus ca e regenerarea filtrului de particule. Ma intreb ce naiba o regenera filtru asta ca deabia am facut 250km, alimentat la OMV motorina fara aditiv.
Curiozitatea mea e cat timp va persista mirosul acest miros sibdaca

si daca e la fel su la alte marci...cu pretentii...?

#1328
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Fenomenul s-a intamplat la oprire ?!
Partea cu ambreiajul la automata nu stiu cum se poate intampla.
Eroare in bord ?

#1329
somax113

somax113

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2013
Am Sportage 2018 style, din iunie 2018, 1.7 7dct, 141 cai, 4x2, e fix ce trebuie, 99% din timp merg doar pe modul comfort. 1% ii mai dau pe sport ca sa mearga mai turat, daca nu am iesit de cateva saptamani din oras, sau daca fac o depasire la viteza mare. Masina e fix ce trebuie.

Am mai condus in ultimii 12 ani Opel astra h, si ocazional alte marci si modele, (conduc de peste 20 de ani dacii, cielo, Fiat, Nissan, opel, Renault, Ford, Peugeot, audi, VW etc).

Am facut aprox 12 000 cu Kia si in total peste 200 000km pe cutii manuale aproape exclusiv.


La plusuri

"+ uri"
-comfort
-stabilitate
-frane
-consum
-antifonare
-modul cum pune masina puterea la roata, peste alte marci (opel)
-usurinta in manevrare care face condusul sa para "effortless".
-pozitia la volan mult mai comfortabila decat la majoritatea sedanurilor
-vizibilitate la distanta mai buna datorita pozitiei la volan, deci condus mai sigur.
-stabilitate la trecut prin apa si belti peste orice sedan am condus.
-comfort la drum lung
-senzatia de masina sigura (cei ce au condus in tinerete Dacia 1300, e fix opusul acelei senzatii:D )
-cutia automata care schimba mai bine decat schimba soferul cu cutie manuala sau pusa pe modul manual.
-clima da rece din primele secunde, nu am idee cum face dar e super.

"- uri"

sunt chestii minore dar sesizate

- farurile stock halogen sunt slabute
-aeratoarele fata au unghi stanga dreapta mult prea mic, oricum reglezi bat cam in aceleiasi directii.
- senzorii ploaie si lumina mai putin responsivi, decat la un astra 2006 (compar cu ce am avut inainte)
- senzorul temperatura care se misca incet la viteze de oras, ii ia 30-60 minute sa arate temp exacta, daca iesi din garaj unde e mai rece cu 10 grade de exemplu. Asta afecteaza functionarea climei in mod auto, care da aer in interior in functie de ce masoara senzorul ca temp exterioara  si interioara si diferenta masurata.
-copiii mici si unii adulti (varstnici), se urca mai greu in masina, fiiind mai inalta decat un sedan (i know, cand am luat-o nu mi-am pus problema :D)

Edited by somax113, 12 September 2019 - 12:40.


#1330
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

 somax113, on 12 septembrie 2019 - 12:28, said:

-modul cum pune masina puterea la roata, peste alte marci (opel)
-usurinta in manevrare care face condusul sa para "effortless".


Pentru ca: servodirectia montata pe caseta de directie, NU pe coloana.
Pentru ca: suspensii performante in 2 trepte.

#1331
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

 modream, on 02 martie 2019 - 11:39, said:

eu m-am orientat spre new Tuscon,desi am o Sportage 2012, foarte ok dealtfel. Il iau din Germania, nou, full options (1.6tgdi 4wd dct+scaune ventilate - optiune indisponibila in Ro), fara trapa (care nu ma intereseaza si nici nu e optionala in ro) cu 28000 eur + 500 eur platforma pana la scara in RO. La Sportage, in RO nu am primit oferta mai buna de pret (minim 31000eur dupa discounturi), si cu mai putine optionale (gt line + piele, led +SCC + diverse). Tot 3 luni astepti dupa ea, pe comanda. In afara de cei 2 ani in plus garantie, Kia nu are alte avantaje. Tucson are si portbagajul un pic mai mare, plus ca arata mai bine. Sportage-ul nou nu-mi place din fata deloc. Dar nu asta a facut diferenta, ci cei 3000 eur.
Mai exact, de unde si cum?!

#1332
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003
ieri mi-a venit masina nouă, Tucson 2019 full fără trapă.
de aici : https://www.bp-automobile.de/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate