Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Noua Kia Sportage

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1337 replies to this topic

#1045
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
http://www.topspeed....e-ar167099.html
The new “R” diesel engine has boasts higher efficiency and lower emissions thanks to features like a lower compression ratio, cooler combustion temperatures, a new exhaust gas recirculation system and stiffer valve springs. The pistons also receive a new “nano-diamond” coating that reduces friction even further.

#1046
modream

modream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.08.2003

 ulisica, on 04 decembrie 2016 - 19:46, said:

Salut,
Cum se descurca pe gpl masina.Am vazut in parcare la gradina zoologica din Galati o Kia Sportage , cutie automata cu gpl cu  numar de Moldova .Nu aveam de unde sa stiu ca am trecut pe linga sofer, ca nu erau  multi vizitatori sa intreb ce si cum.
Este in planul de achizitie un Sportage si binenteles ca va fi  pe benzina sa il trec pe gpl.Este ok la depasiri ? Unde ai  montat instalatia ? Ce brand ?

Am de 2 ani si 4 luni GPL si sunt extrem de mulțumit. Am o instalatie BRC Sequent 24, dar motorul nu este GDI. Pentru cele GDI, instalatia este mai scumpă. Oricum, isi merită banii, in 10.000 km s-a amortizat.
Am montat instalatia la Auto Gilex (lângă târgul Vitan in București), sunt profesioniști, tot acolo am facut si reviziile (schimb filtre). Eu mi-am mai facut si un reglaj suplimentar, imediat dupa montaj la niste băieți care se ocupă cu tuning auto.
Puterea si cuplul, măsurate pe dyno, de ei, sunt puțin mai mari decât cele ale masinii pe benzină, deci nu are rost sa mai discutam de depașiri etc..

#1047
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
a aparut si în Romania versiune 1,7 diesel, 4x2, 141 cp, 340 nm și cutie DCT 7 trepte. intre 21 și 24 mii euro.

#1048
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 rzv74, on 13 februarie 2017 - 11:23, said:

a aparut si în Romania versiune 1,7 diesel, 4x2, 141 cp, 340 nm și cutie DCT 7 trepte. intre 21 și 24 mii euro.

As fi usor circumspect cu aceasta cutie DCT7 "uscata" care a creat probleme VW.
Desi Kia vine cu 7 ani garantie si gura lumii spune ca oamenii chiar rezolva in garantie.

#1049
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014

 overseas, on 13 februarie 2017 - 13:43, said:


As fi usor circumspect cu aceasta cutie DCT7 "uscata" care a creat probleme VW.
Desi Kia vine cu 7 ani garantie si gura lumii spune ca oamenii chiar rezolva in garantie.
nu are treaba una cu alta. cutia de la vw duce doar 250nm. nu cred ca se gasesc informatii multe despre dct kia/hyundai

#1050
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
exact, nu are treaba problema DCT-ului cu cuplul, nu de aia cedeaza ca ar fi suprasolicitata, ca nu e tunat motorul, e stock
cutiile cu dublu ambreiaj "uscate" au probleme recurente

#1051
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Super review detaliat, 4 filme x 40 min :) versiunea de top Diesel ca motorizare si echipare:

http://www.turatii.r...at-4x4-gt-line/

#1052
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Lista curenta de comanda pentru Kia Sportage diesel.

Attached Files



#1053
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014

 overseas, on 14 februarie 2017 - 13:35, said:

exact, nu are treaba problema DCT-ului cu cuplul, nu de aia cedeaza ca ar fi suprasolicitata, ca nu e tunat motorul, e stock
cutiile cu dublu ambreiaj "uscate" au probleme recurente
DCT Kia/Hyundai e cu ambreiaje uscate? cutia DCT de pe benzină (1,6 tgdi) e aceeasi de pe diesel(1,7dsl)? stiu ca 2.0 dsl e cutie automata clasica.

#1054
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dap, eu stiu ca e acelasi DCT, cu ambreiaje uscate.
Pot verifica acasa intr-o prezentare interna Kia exact codul cutiei, numai sa-mi amintesc diseara :)

#1055
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
D7UF1 cu ambreiaje uscate = codul cutiei DCT de pe 1.6 TGDI
prezentarea tehnica din 2016 nu-mi da deloc varianta 1.7 dsl cu DCT (doar cu manuala), probabil au introdus-o mai tarziu dupa lansare

#1056
laurcoman

laurcoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2006
Salutare tuturor,
Sunt prospat posesor al unei Kia Sportage 1.7crdi de 115CP, cutie manuala, versiunea 4x2.
Nu are la bord decat 800km. Nu stiu daca e relevant sa trag concluzii dupa doar 800 km insa mi se pare ca are un consum cam mare pentru un diesel, consumul fiind comparabil cu un benzinar.
Consumul mediu pe acesti 800 km este de 6,4% din care 95% din ei sunt extra urban si f putin mers cu 140km/h pe autostradă.
De exemplu, la 140km/h consumul instantaneu era de ~10%...cam mult zic eu, avand in vedere ca eram pe la 2400-2500 rpm.
Eram curios cam ce consumuri au si alte Sportage cu acelasi motor ca sa imi fac o idee daca mi-am luat teapa cu dieselul si mai bine luam pe benzina :)
Multumesc

#1057
Flavyus35

Flavyus35

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.03.2017
Ti-ai facut consumul pe baza alimentarii rezervorului sau te uiti doar la computer ? Datele tehnice ce consum iti dau ?
Masina e grea, nu e o compacta ci un SUV, ai minim 1600 kg.
Motorul e usor sub necesitatile masinii as zice, daca vrei consum trebuie sa mergi mai usor.

#1058
laurcoman

laurcoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.12.2006
Nu am calculat cu metoda plinului ci doar cu ce imi spune CB.
Oricum, am mai mers cu ea inapoi spre Bucuresti si acum consumul s-a stabilizat pe la 6.0.
De mers am mers usor, schimband treptele conform indicatiilor date de CB. Dar probabil ca asta e consumul cu masina plina, portbagajul plin si mers si pe autostrada, si serpetine...
In specificatiile lor apare 5.7 urban, 4.2 extra urban si 4.7 mixt, probabil mers intr-a sasea cu 1000 rpm si poate si fara sofer :))

#1059
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Consumul de producator nu se face cu sofer, ci cu jocher :) din ala de 25 kg bucata
Nu sunt inginer dar consumul as zice ca e dat de viteza de deplasare - reprize - masa.

#1060
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
http://www.autoexper...-vs-seat-ateca/

Ateca mai spre crossover.
Sportage mai complet.
Preturile din comparativ sunt pentru Kuga si Sportage cu motorizari similare, doar Ateca e cu un motor mai mic.

#1061
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005

 laurcoman, on 16 aprilie 2017 - 14:39, said:

Sunt prospat posesor al unei Kia Sportage 1.7crdi de 115CP, cutie manuala, versiunea 4x2.
Nu are la bord decat 800km. Nu stiu daca e relevant sa trag concluzii dupa doar 800 km insa mi se pare ca are un consum cam mare pentru un diesel, consumul fiind comparabil cu un benzinar.
Consumul mediu pe acesti 800 km este de 6,4% din care 95% din ei sunt extra urban si f putin mers cu 140km/h pe autostradă.
De exemplu, la 140km/h consumul instantaneu era de ~10%...cam mult zic eu, avand in vedere ca eram pe la 2400-2500 rpm.
Eram curios cam ce consumuri au si alte Sportage cu acelasi motor ca sa imi fac o idee daca mi-am luat teapa cu dieselul si mai bine luam pe benzina Posted Image
Motivele pentru consum ridicat:
-un SUV va avea intotdeauna consum mai mare comparativ cu o limuzina
-motorul pe care l-ai ales are putere destul de mica si este mai fortat in utlizare comparativ cu un motor mai puternic
-greutatea mai mare a masinii comparativ cu altele desi din ce vad modelul tau este dat ca avand cca 1.425 kg, destul de usor pentru un SUV (daca ar fi fost mai greu ar fi consumat mai mult). https://www.auto-dat...ar&car_id=22726

Tinand cont de cele de mai sus nu ai cum sa ai consumuri de 5% la o astfel de masina asa ca nu mi se pare consum ridicat cel mentionat de tine in conditiile date.

#1062
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Tocmai ce discutam pe un jurnal de bord despre Sportage-ul de 184 cp 6AT, ideea e ca are timpul 0-100 kmh de 9.5 sec ceea ce cu siguranta e foarte onorabil pentru orice masina de strada.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate