Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Limba Poloneza

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Sergiu-Onisor

Sergiu-Onisor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2014
E timpul sa te angajezi ! Ai cunostinte de limba poloneza ? Perfect !
Scrie-ne la  [email protected]

#20
Sconsulting

Sconsulting

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2014
Talents Wanted!
Deutsche Telekom Business Services is a newly founded subsidiary of Deutche Telekom AG based in Bucharest delivering core HR services to its entities across Europe.
Are you interested in working in a highly dymanic and international enviroment where you will be exposed to many different Human Resurces competencies, cultures and landguages ( as Polish, Dutch, Czech etc.?)
We are looking forward to your fresh mindset and your broad landguage skills!
Join our young and unique team by applying now:  [email protected]

View Postlex404, on 04 martie 2010 - 21:03, said:

http://www.internetp...n/lessons-pl-ro

Sukces w badaniach polska Posted Image
e o limba grea, multe, foarte multe grupuri de litere..dar te descurci tu...
Talents Wanted!
Deutsche Telekom Business Services is a newly founded subsidiary of Deutche Telekom AG based in Bucharest delivering core HR services to its entities across Europe.
Are you interested in working in a highly dymanic and international enviroment where you will be exposed to many different Human Resurces competencies, cultures and landguages ( as Polish, Dutch, Czech etc.?)
We are looking forward to your fresh mindset and your broad landguage skills!
Join our young and unique team by applying now:  [email protected]

#21
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Vreau si eu sa invat limba poloneza! Mi se pare frumoasa.
Scrierea e grea. Sunt multe combinatii de consoane. Vorbirea e mai usoara (mi se pare usor sa inveti pronuntia cuvinteor... scurte). Cuvintele lungi sunt greu de citit la inceput.

#22
sebastian23

sebastian23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.01.2015
Eu am studiat singur limba polonă și nu mi se mai pare așa de dificilă. Însă este una dintre cele mai dificile limbi străine din lume. Consider că limba maghiară este mult mai dificilă decât limba polonă. Am făcut o listă cu niște cuvinte asemănătoare cu cele din limba română și am descoperit aproximativ 3000 de cuvinte ce au același înțeles / scriere sau citire precum în polonă. De exemplu. ulica se citește ulița, în polonă înseamnă stradă, în română înseamnă un fel de stradă dar în mediul rural. Cuvântul słowa [suova] ,        ( litera ł se citește precum w din cuvântul windows) słowa înseamnă cuvânt sau slovă. Molitwa - Molitvă (rugăciune). Ogród - ogradă / gradină. Czas [ cias] - timp. Etc. Nu e chiar așa de grea limba polonă. Cel mai dificil este la substantiv (au mai multe cazuri și genuri).

Adjectivul se pune înaintea subsantivului, precum în engleză și bănuiesc și maghiară. De ex: piekna kobieta - fată / femeie frumoasă , piekny mężcyzynzy - băieți / bărbați frumoși. Acordul trebuie să se facă în număr (singural / plural), gen, caz. Verbul este mult mai ușor decât în limba română sau franceză.

Literele poloneze / grupurile de litere poloneze se citesc astfel:  sz - ș. cz - ci, y - î / â , ˛ż - ji,  ń  - ni ,ć  -ci (dar mai moale) , ł - un fel de uo sau mai simplu precum w din ”windows” , ą - on (nazal precum în franceză) , ę - en (nazal precum în franceză), ź - ji (sunt două tipuri de ż - ź), ó - u, ś - și ,  dz - j , de exemplu dżinsy [ginsî] dż - ji, dżem - gem (dulceață), magia [maghia] - magie, în polonă litera  ”g” se citește de obicei ”gh” sau cuvântul: gej [ghei] - în română este gay. Ei își apreciază și țin la limba lor extrem de mult, așadar și-au ”polonizat” cuvintele ce provin din alte limbi străine.

Filmele străine sunt dublate în limba polonă, poate vă ajută la pronunție. Cred că nu e recomandat ca un film să fie dublat, eu prefer filmele așa cum sunt difuzate la televiziunile din România (subtitrate în limba română).

Vă recomand să urmăriți filme poloneze, să citiți articole în polonă cu voce tare, să ascultați radiouri poloneze (eska.pl, radio wawa, vox etc).

Wawa - Varșovia, e o prescurtare de la Warszawa [Varșava].

Un film super în limba polonă este Pădurea Katyn, Quo Vadis ? , Sala Samobójców (Sala Sinucigașilor), Bilet na księżyc (Bilet către lună), de asemenea, pe HBO este un serial polonez denumit ”Haita” în fiecare Vineri : http://www.cinemagia.../wataha-594371/


O zi bună și mult succes la învățarea limbii polone ! :)

Powodzenia (Noroc)

Do widzenia :)

#23
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View Postsebastian23, on 21 ianuarie 2015 - 16:22, said:

Sala Samobójców (Sala Sinucigașilor)
Fără să cunosc mai mult de câteva cuvinte în limbile slave (nu în mod special poloneză), mi-a sărit în ochi:
- samo înseamnă pe sine sau singur şi poate fi întâlnit în cuvinte româneşti precum samavolnic (cu varianta samovolnic);
- bój înseamnă luptă şi poate fi întâlnit în cuvântul război.

Edited by Rabbit, 08 February 2015 - 14:39.


#24
danpuiu79

danpuiu79

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.12.2016
Caut sa angajez pe cineva care stie limba poloneza,ma puteti ajuta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate