Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Mastic la rece pentru altoit

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

fuckyoubeach

fuckyoubeach

New Member

• Grup: Members
Caut mastic pentru altoit la rece, va rog daca cunoaste cineva de unde sa cumpar.
Multumesc

DDuras

DDuras

Senior Member

• Grup: Senior Members
eu unul n-am vazut.  mai sigur pui manusita si ti-l faci.

Edited by DDuras, 03 March 2010 - 19:38.

fuckyoubeach

fuckyoubeach

New Member

nu mai gasesc ingredientele si in speta smoala, tot ce gasesc e bitum, am auzit de masticuri la rece,
usor de aplicat dar nu stiu de unde sa le procur.

DDuras

DDuras

Senior Member

pai cine mai gaseste smoala ? facem si noi cu ce gasim, adica cu bitum.

dorel232004

dorel232004

Senior Member

Iti spun eu un loc de unde am luat si anul trecut si acum 2 ani! Probabil ca acum nu o sa mai gasesc, dar imi asum riscul! Cum vii dinspre piata presei libere pe b-ul marasti ajungi la fac de agronomie. Are o intrare unde se afla o librarie, papetarie,etc. Mai mergi cca 50 m si mai e o intrare unde, chiar pe dreapta e un chiosc cu materiale pomicole, etc. Acolo e! Au o subst care se foloseste si la altoit, la cutii de 1 kg. Daca consumi chechup, nu arunca tubul si il bagi in el. Alifia asta e ca mierea, curge asa, mai greu. Au 2 tipuri de alifii, nu stiu daca ambele sunt bune pt. altoit. Costau cam, sa nu mint, cca 40-50 ron cutia de 1 kg, parca.Daca stii italiana poti sa citesti pe cutie. Sa te duci pana in ora 17, ca pleaca fata si ramane paznicul care nu prea le are, dar e amabil!

fuckyoubeach

fuckyoubeach

New Member

Dorel, i-ti multumesc foarte mult,
Eu sint din Brasov si as dori sa iau legatura cu magazinul, crezi ca ai putea face rost de Nr. telefon al magazinului? poate din pagini auri, daca nu stai in zona. Acesta este e-mailul meu daca ma poti ajuta: [email protected]
Am de altoit 670/buc, smoala nu mai gasesc si m-am saturat sa incalzesc la ia pe cimp.
Bitumul are toxicitatea mare, arde lemnul in profunzime iar rata de prindere este foarte mica.

dorel232004

dorel232004

Senior Member

View Postfuckyoubeach, on 4th March 2010, 08:10, said:

Dorel, i-ti multumesc foarte mult,
Eu sint din Brasov si as dori sa iau legatura cu magazinul, crezi ca ai putea face rost de Nr. telefon al magazinului? poate din pagini auri, daca nu stai in zona. Acesta este e-mailul meu daca ma poti ajuta: [email protected]
Am de altoit 670/buc, smoala nu mai gasesc si m-am saturat sa incalzesc la ia pe cimp.
Bitumul are toxicitatea mare, arde lemnul in profunzime iar rata de prindere este foarte mica.
cauta aici:
http://www.semperflorens.ro/3000.htm

DDuras

DDuras

Senior Member

View Postfuckyoubeach, on 4th March 2010, 08:10, said:

ce spui ! la mine de ce n-are efectele astea ? Sau folosesti doar bitum ? Nu mai pui in el si seu,si parafina sau ceara ?

eureur

eureur

Member

• Grup: Banned
Va rog cu deosebit respect sa-mi spuneti si mie care e deosebirea dintre smoala si bitum, ca m-ati pierdut complet la faza asta!
Nu ma luati cu povesti, ca nu tine!

DDuras

DDuras

Senior Member

asa, mai babeste spus: smoala este mai rezistenta la soare, bitumul se inmoaie mai repede si poate chiar sa curga(de pe pomi,de ex.) ; la rece smoala e mai casanta,bitumul mai maleabil.  pe foc, bitumul se face "apa" si fierbe ca apa, smoala e mai groasa,ca un fel de lava mai subtire, si se umfla; trebuie sa ai grija sa n-o scapi pe foc,ca-i jale.

ceilalti pot face completari mai stiintifice.

eureur

eureur

Member

Hai sa nu va mai las sa aberati...
Toate bitumurile sunt smoala si toate smoalele sunt bitum. E acelasi lucru.
Bitumul e un amestec de substante organice relativ solide la temperatura ambianta, devenind din ce in ce mai fluide odata cu incalzirea.
Bitumurile se impart in bitumuri de drumuri (D) si de hidroizolatii (H)
Conform standardului, bitumurile de drumuri (nu va mai incarc memoria cu nr lui) se impart in clase, dupa duritatea lor la 25grd C, stabilita cu un penetrometru. Numele claselor e sugestiv: D 100/120 sa spunem (asta e clasa cea mai fluida) inseamna bitum D (drumuri) in care penetrometrul intra intre 100 si 120 mm. Cel mai putin vascos este D 25/40.
Tema pentru acasa: Bitumurile de hidroizolatii, codificare si ce inseamna aceasta.

Dupa ce aflati, ganditi-va ce caracteristici va intereseaza sa aiba bitumul pe care vreti sa-l folositi si alegeti-l din gama existenta pe cel corect.
Faptul ca nu veti gasi pe nicaieri 1 kg de bitum de marca necesara, e cu totul alta discutie, macar veti sti ce cumparati de la buticul de materiale de constructii din colt.

Edited by eureur, 05 March 2010 - 13:33.

dorel232004

dorel232004

Senior Member

Exista 13 tipuri de bitum: neparafinos pt. drumuri, lichid pt. drumuri, industrial, pt.protectia conductelor metalice ingropate si asa mai departe pana la 13. Cred ca nu vrea careva sa devina doctor in asa ceva! Cel pt. hidroizolatii se mai numeste popular si smoala. Acestea sunt: H38/42, H45/55, H68/75, H80/90, H100/105. Am trecut clasa?

Edited by dorel232004, 05 March 2010 - 14:22.

eureur

eureur

Member

Care din ele, ca si alea sunt vreo 10 sorturi?

dorel232004

dorel232004

Senior Member

View Posteureur, on 5th March 2010, 14:22, said:

Care din ele, ca si alea sunt vreo 10 sorturi?
Am scris mai sus!

eureur

eureur

Member

ok, ai trecut clasa, dar cu 7 nu cu 10, ca ai raspuns partial. Nu ai spus si ce inseamna cifrele, ca acolo voiam sa ajung, poate isi da seama ce sort se potriveste la ce vor ei, si ne lamurim si ce numesc ei smoala si bitum... ;)

dorel232004

dorel232004

Senior Member

View Posteureur, on 5th March 2010, 15:09, said:

ok, ai trecut clasa, dar cu 7 nu cu 10, ca ai raspuns partial. Nu ai spus si ce inseamna cifrele, ca acolo voiam sa ajung, poate isi da seama ce sort se potriveste la ce vor ei, si ne lamurim si ce numesc ei smoala si bitum... ;)
Pai stai asa dom profesor: cifrele inseamna pct de inmuiere. H38/42 are 38-42 grade C, H45/55 are 45-55 grade C si asa mai departe! Am 10?

eureur

eureur

Member

Cu plus. Acu' sa-i vedem pe ei daca ne lamuresc si pe noi care-i smoala si care-i bitum, ca in mod sigur au luat de la buticurile de materiale de constructii ce au gasit si ei, fara sa se uite ce iau. :)

dorel232004

dorel232004

Senior Member

La asa date tehnice nu se mai baga nimeni!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate