Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Mașini în România în anii '30-'60

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#19
blackvolga

blackvolga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.11.2010
Felicitari!!! Buick au fost destul de multe, mai exista 3, unul din '48 in stare proasta (motor ARO) care nu a rulat din anii 80, unul din '56 irecuperabil aproape disparut, cu copaci crescand prin el, si acesta. Mai a fost importat recent un '48 superb. Si Mercedes a fost raspandit desi nu modelul asta; modelul cel mai comun e 170 din care inca au mai ramas vreo 10 in tara. Ca asta inca e unul in tara, vopsit negru. Daca nu mai insel aceasta masina era in Constanta...

Vorbind de americance in perioada comunista:

Attached Files



#20
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postblackvolga, on 3rd March 2011, 18:45, said:

Felicitari!!! Buick au fost destul de multe, mai exista 3, unul din '48 in stare proasta (motor ARO) care nu a rulat din anii 80, unul din '56 irecuperabil aproape disparut, cu copaci crescand prin el, si acesta. Mai a fost importat recent un '48 superb.

De asta zici?

Attached File  IMG_1425.JPG   167.27K   397 downloads

Eu stiam de la proprietar ca e model '39, si cam asa si arata....

View Postblackvolga, on 3rd March 2011, 18:45, said:

Si Mercedes a fost raspandit desi nu modelul asta; modelul cel mai comun e 170 din care inca au mai ramas vreo 10 in tara. Ca asta inca e unul in tara, vopsit negru. Daca nu mai insel aceasta masina era in Constanta...

Nu te inseli de loc...
De la Constanta l-am adus :)

#21
blackvolga

blackvolga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.11.2010
Cunosc Buick-ul din 39, totusi e vorba de alta masina. Am poze undeva pe acasa dar am multe probleme cu computerul. E un Roadmaster din 1948 negru. Buick 1938 sunt x2 in tara in stare de functionare.

Felicitari pentru Mercedes, ce planuri ai pt el?

#22
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Multumesc. :)

Dupa ce se face cat de cat si pun rezervorul nou pe Roadmasterul din '56, ca sa-l pot "evacua" din locatie, o sa incep lucrul si la el. Am intentia sa-l refac, nu stiu inca cum, dar asta vreau. pentru inceput trebuie sa termin Lada din topic ca se apropie sezonul de curse, dar se va incepe lucrul si la el.
Oricum, pe topicul cu Lada, va fi jurnalul de (re)constructie al Mercedes-ului.

#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi plac filmele din seria Comisarului Moldovan și a Comisarului Roman, dar mi se rupe inima când văd câte mașini a distrus... am numărat cel puțin 10 + un autobuz "Mercedes" din anii '30. :crybaby: Oare nu putea să folosească machete?

Ce mașini folosea Securitatea îniante de a se dota cu cele rusești?

#24
blackvolga

blackvolga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.11.2010
Securitatea folosea Land Rover, americance noi la comanda pentru sefi, si masini antebelice rechizitionate - cam orice se poate gasea. Am auzit zvonuri si despre o serie de Packard Clipper '47 dar nicio dovada / poza.

Cand filma Nicolaescu filmele cu comisari, masini antebelice erau 1) foarte comune si ieftine si 2) de obicei in stare extrem de proasta. Rugineau in toate parcarile, exact cum, pana acum vreo 7-8 ani, masini din anii 60 precum Fiat 850 si Skoda 1000MB se gaseau in stare de epava in spatele oricarui bloc. In plus, nu pre au fost multe antebelice de-a dreptul rare distruse -  erau de obicei modele comune precum Plymouth, Chevrolet si Ford.

Attached Files



#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Și chiar dacă erau comune, tot nu trebuiau distruse (decât dacă chiar erau super ruginite).

#26
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postblackvolga, on 16th June 2011, 18:22, said:

Securitatea folosea Land Rover, americance noi la comanda pentru sefi, si masini antebelice rechizitionate - cam orice se poate gasea. Am auzit zvonuri si despre o serie de Packard Clipper '47 dar nicio dovada / poza.

.....dintre care, cel putin un Buick Roadmaster ;)

Edited by calinkgb, 16 June 2011 - 20:10.


#27
Speedlink

Speedlink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.12.2007
Buick Master,  inmatriculat in Chisinau ( Chs. 239)
Attached File  Buick_Master.jpg   335.17K   255 downloads

Primul automobil romanesc,  construit in 1880
http://www.pro-bike...._90#entry439171

Attached File  Primul_Auto_Romanesc.jpg   438.36K   271 downloads

Rubrica vanzari din anul 1906
Attached File  Anunt_vanzare_motocicleta_1906.jpg   1.45MB   269 downloads

Edited by Speedlink, 24 August 2011 - 21:25.


#28
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

View Postcalinkgb, on 3rd March 2011, 16:39, said:

E aproape gata!
Daca arunci o privire pe topicul meu cu "Comete killer", toata vara trecuta am consemnat operatiunile de asamblare finala, si toate "maruntisurile" care mi-au colorat viata, lucrand la ea. :)

Tot in zona asta temporala, intra si dumnealui - care isi asteapta randul la intrat in lucru:

Attachment Mercedes1a.jpg Attachment Mercedes3a.jpg
ce masina e asta? nu o vinzi ? ce bani ai vrea pe ea?:) ce motor are... :)

#29
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
E un Mercedes, si nu e de vanzare momentan. Daca citeai mai sus pe topic, vedeai ca e la rand, la intrat in lucru. :)
Motor inca nu are, dar studiem cateva posibilitati.

Edited by calinkgb, 26 September 2011 - 15:38.


#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
În legătură cu postul #19:
1) Prima poză unde e făcută?
2) Ce marcă și model e americăneasca din poza color din anii '50?

#31
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
În "A.C.R. 75 1904-1979" am găsit la pg. 23 următoarea chestie legată de nr. de automobile în România în 1930.

Attached Files



#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă vă duceți prin Politehnica de la Polizu "riscați" să vedeți niște mașini de epocă (se toarnă un film despre Banda Ioanid - evreii care au jefuit în 1959 mașina Băncii R.P.R.!!!). E o "G.A.Z." M21 <<Volga>> și o limuzină M12 "Z.I.M." (îți cam dă ceva fiori mașina aia), 2 taxiuri M.Z.M.A. <<Moskvich" 407, 2 dube "Robur", un camion interbelic, o mașină intebelică acoperită cu prelată și o altă mașină care nu știu ce marcă e.

#33
blackvolga

blackvolga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.11.2010
Masina sub prelata e Ford Pilot 1947

Americanca in poza color e Buick 1948.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
"Ford"-ul din 1947 arată ca astea? http://carnut.com/ph...ord47/f47f.html
Aici găsiți ceva poze cu "Buick"-uri din 1948.

BlackVolga, știi cumva ce s-a întâmplat cu acea epavă de "Cadillac" (model al anilor 1955-1958) care zăcea până acum vreo 10 ani pe Str. Gării de Nord (lângă Sinisterul Tranporturilor)? Era a(l) unui bețiv nebun, care de fiecare dată când cineva venea să întrebe de mașină arunca cu sticla după el. Sper că nu a ajuns la fier vechi :(

#35
blackvolga

blackvolga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 23.11.2010
Din pacate nu stiu de masina, 99% sansa e ca e la fier vechi. Au mai supravietuit doua Cadillac din perioada comunista in tara, primul e un model 1959 care circula in Hunedoara (judet care avea si Porsche 356....), al doilea e la Piatra Neamt si e un decapotabil superb. In plus, cateva au fost importate recent.

#36
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
De asta din Timis, stii ceva? Nu am mai gasit decat caroseria.... :(
Attached File  04112010.jpg   172.41K   213 downloads Attached File  04112010_001_.jpg   153.23K   216 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate