Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Dacia Nova

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Eh, Matrixu - spre deosebire de tine, eu n-am crezut nici o clipa ca Loganul ar fi mai bun decat Citroenul meu :naughty:

#38
andrei1986us

andrei1986us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 19.06.2005
MARS MAH CU OLTICTU DEAICI!!!
Oltcitu e cea mai proasta masina....daca se strica ceva la motor eshti mancar....ai vz unde are motoru.E de unica folosinta....asa ca las-o jos ca macane Nova e Maybach pe langa Oltcit

#39
7thRaven

7thRaven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.06.2005
Citat:
"Oltcitu e cea mai proasta masina..."
O fi proasta... in opinia multor oameni, dar e mai buna decat o dacie.

Citat:
"daca se strica ceva la motor eshti mancar..."
mancar? Poate mai degraba MANCAT si asta in caz ca nu ai pic de habar de mecanica sau ca traiesti pe alta lume si nu stii nici macar un numar de telefon al unui mecanic.

Citat:
"ai vz unde are motoru..."
Ca orice masina, il are in compartimentul motor. E chiar greu de observat capota care acopera acest compartiment...dar ce sa-i faci, la "tatzi nii greu"

Citat:
"E de unica folosinta..."
Din cate stiu eu, dar poate m-oi insela, unele aparate de ras sunt de unica folosinta sau pahare, tacamuri, aparate foto si multe alte lucruri, facute din PLASTIC, pe cand la motorul de Oltcit, nu cred sa fi vazut plastic (decat in unele locuri firesti, ca la orice masina de altfel)

Citat:
"asa ca las-o jos ca macane Nova e Maybach pe langa Oltcit"
Poate o fi Maybach, nu zic nu, dar prefer sa merg cu Oltcitu meu, chiar daca o consuma mai mult, imi scot banii la pretul reparatiilor (odata aranjata bine, nu trebuie sa stau in fiecare luna sa mai repar ceva la ea).
Cu tot respectul.

#40
andrei1986us

andrei1986us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 19.06.2005
Practic nai adus nici un argument pro oltcit.Motoru dak se strica trebui sal scoti ca sal repari.

Resemneazate cu faptul ca OLTCITU e o masina proasta la fel ca Lastunu sau altele.Macar Dacia e dacie

#41
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
oltcitu' parca avea motor boxer din cate stiu... cu acces greoi ... la fel citroenurile vechi...

nu mai comparati oltcit cu nova gti... pt. ca nu se poate...

#42
andrei1986us

andrei1986us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 19.06.2005
Acces imposibil(de unica folosinta).........

#43
7thRaven

7thRaven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.06.2005
Se pare ca nu ai avut nicioadata de a face cu un Oltcit. Accesul nu este "de unica folosinta" si nici nu e cum ai mai zis, ca trebuie sa dai motorul jos ca sa-l repari.
Intradevar, e boxter, accesul este greoi, datorita faptului ca este racit cu aer si sunt multe table de dat jos , pana sa poti ajunge unde doresti. Oltcit-ul poate fi comparat cu nova gti. Nu ma refer la al meu, care este in proces de revitalizare, dar sunt unele care , vorba ta "nu se poate sa le compari cu nova gti" (mai bune). Intradevar, luand ambele modele, varianta stock, nova gti e mai buna, dar cum cei pasionati de oltcit nu prea isi lasa masina in varianta stock, se poate discuta comparatia.
Nici nu sunt dornic sa-ti aduc argumente pro, pentru ca oricate sau orice as spune, tot se gaseste cineva care sa le contrazica (si majoritatea in necunostinta de cauza) si sincer, sunt satul sa-mi bat capu cu tot felul de oameni si sa-i conving ca nu as renunta la oltcit nici pentru cea mai buna dacie.
Rugamintea mea este sa te abtii sa denigrezi Oltcitul in necunostinta de cauza.
Cu tot respectul.

#44
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
De ce compari un oltcit care nu este stock cu o dacie stock oricare ar fi ea????
Stock - Stock -> Nova GTI e in fata oltcitului,
Cat despre "nu as renunta la oltcit nici pentru cea mai buna dacie" aici e clar ca esti fan oltcit. Dar a fi fanul unei marci , nu face ca acea marca sa fie si cea mai buna.
Eu zic ca un Logan te-ar coafa, chiar si cel mai ieftin, si asta in detrimentului oltcitului.
Si gata cu OFFTOPICUL :D

Edited by MATRIXU, 25 June 2005 - 17:52.


#45
7thRaven

7thRaven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.06.2005
Imi cer scuze de offtopic, dar inca putin :D
Adevarul este ca sunt fan oltcit si chiar mandru de masinuta pe deasupra.
Nu spun ca este cea mai buna MARCA, pt ca nu pot compara Oltcit-ul Cu un Daewoo (Matiz sau Tico) sau cu un Volkswagen sau Audi sau o marca mai "mica". Dar prea maritul Logan a fost comparat cu un W, un golf, nu mai retin exact modelul, tin minte doar ca nu a iesit deloc bine testul (pt Logan cel putin, desi Golfu era SH). Si nu, nu m-ar coafa un Logan :P , chiar mi se pare urata masina (fara suparare posesorilor, e parere proprie si personala :D ). Gata cu offtopicul!

  Acum, sfatul meu pentru rusu, incearca sa te orientezi spre un Matiz. Tico este bun si el dar este mai instabil decat Matiz. + ca la preturile de azi, conteaza foarte mult si consumul, matizul avand de castigat in fata Daciilor (de oltcit nu mai discut ca papa peste 10%, in functie si de stil de condus). Si de ce nu, daca ziceai ca vrei sa o tii doar 2 ani, i-ati un Oltcit. Cu 2400E o faci sa straluceasca.

Cu tot respectul.

#46
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

7thRaven, on Jun 25 2005, 18:47, said:

Oltcit-ul poate fi comparat cu nova gti. Nu ma refer la al meu, care este in proces de revitalizare, dar sunt unele care , vorba ta "nu se poate sa le compari cu nova gti" (mai bune). Intradevar, luand ambele modele, varianta stock, nova gti e mai buna, dar cum cei pasionati de oltcit nu prea isi lasa masina in varianta stock, se poate discuta comparatia.

<{POST_SNAPBACK}>


oltcitul nu are cum sa fie mai bun decat o masina cu motor pe injectie... asa cum nici nova cu carburator nu e mai buna decat gti... sa stii ca sunt fiabile motoarele astea de pe gti... plus ca are o stabilitate foarte buna si e si mai rapida decat oltcitul... cum am zis mai sus, cineva a folosit o nova gti peste 80.000 km si nu a umblat deloc la motor... asta cred ca spune ceva... eu am condus una si m-a surprins manevrabilitatea... parca nu era dacie...  :D

#47
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
dudes, eu am oltcit si am mers cu supernova. nu e nova/gti dar e destul de similara. ce pot zice, e mult mai buna supernova. un singur lucru nu imi place, acceleratia are un fel de prag, nu are o cursa liniara.

a, si franele mult prea lipsite de feedback. n-am mai vazut la nimic pedala asa moale si lipsita de raspuns.

#48
7thRaven

7thRaven

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 04.06.2005

gtk, on Jun 25 2005, 21:29, said:

sa stii ca sunt fiabile motoarele astea de pe gti...   cum am zis mai sus, cineva a folosit o nova gti peste 80.000 km si nu a umblat deloc la motor... asta cred ca spune ceva...

<{POST_SNAPBACK}>


Daca ne referim si la fiabilitate... Oltcitul meu are in momentul asta 203.000 km si singura reparatie care a facut-o tatal meu a fost schimbarea setului motor la 160.000km...deci fiabilitate dubla :P . + ca atunci si la prima revizie (la cumparare) au fost singurele dati cand a fost cu ea la mecanic, in rest numai el a intretinut-o. Unui oltcit-ist, ii trebuie 3 lucruri ca sa-si repare singur masina: Uneltele necesare, manualul lui Traian Canta (cunoscatorii stiu ce spun) si putina cunostinta in domeniul mecanicii (adica sa nu incerci sa desfaci o piulita cu surubelnita :lol: ). Hai poate al 4-lea lucru ar fi sa stie sa citeasca figurile din carte. Acel manual iti prezinta cap coada toata masina (mecanica+ electrica).
Cu tot respectul.
P.S.: addicted, ai un PM :)

#49
Christi

Christi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 04.08.2004
Eu raman la parerea mea , ca Oltcitul>>>Nova , iar de pret nu mai vorbim .Totusi daca nu vrei OLTCIT , atunci ia-ti un MATIZ , dupa cum te indruma si 7thRaven.Daca vrei ceva din gama Dacia , atunci orienteaza-te la o Solenta , care se pare ca are finisarile mai bune .

#50
andrei1986us

andrei1986us

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 19.06.2005
Nu imi mai bat capu cu tine ca vad ca n-are rost raven.Tu intzeleg ca ai un Oltcit "TUNAT" daca zici ca "cei pasionati de olticit nu prea isi lasa masina in varianta stock"
Oricum daca ar fi fost o masina fiabila cum zici atunci toata lumea care vrea o masina SH ieftina si-ar fi luat Oltcit si nu dacia

#51
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

7thRaven, on Jun 26 2005, 02:52, said:

Daca ne referim si la fiabilitate... Oltcitul meu are in momentul asta 203.000 km si singura reparatie care a facut-o tatal meu a fost schimbarea setului motor la 160.000km...deci fiabilitate dubla :P . + ca atunci si la prima revizie (la cumparare) au fost singurele dati cand a fost cu ea la mecanic, in rest numai el a intretinut-o. Unui oltcit-ist, ii trebuie 3 lucruri ca sa-si repare singur masina: Uneltele necesare, manualul lui Traian Canta (cunoscatorii stiu ce spun) si putina cunostinta in domeniul mecanicii (adica sa nu incerci sa desfaci o piulita cu surubelnita :lol: ).

<{POST_SNAPBACK}>

ha ha... de ce sa ai nevoie de cunostinta de mecanica, manual etc.? presupun ca pentru a pune ulei, apa etc. nu ai nevoie de prea mari cunostinte...  tu ce intelegi prin masina fiabila? una careia nu i se gripeaza motorul de aiurea sau ce? probleme cu platini(sau care o fi pluralul), jigloare, fise si alte dracii de genul asta nu a avut?

ps. matizul e mai scump ca nova si daca sufla vantul mai tare...  :D ... prin oras e bun, nu zic, dar la drum lung nu prea...

#52
Christi

Christi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 04.08.2004

Quote

Oricum daca ar fi fost o masina fiabila cum zici atunci toata lumea care vrea o masina SH ieftina si-ar fi luat Oltcit si nu dacia
Romanul s-a obisnuit cu o masina simpla, precum Dacia , care se poate repara pe marginea drumului , cu o bucata de sarma , cu ciocanul ,si cu patentul.Oltcitul se repara si el , dar ca orice masina straina trebuie sa ai ceva cunostinte de mecanica(daca vrei sa ti-o repari singur) , sau daca nu , mai bine o duci la un mecanic priceput , care o scoate marfa , si nu la un carpaci care se pricepe numai la  dacii.Un Oltcit odata reparat ca lumea , nu se strica asa repede ca o dacie , spun aceasta din proprie experienta(am avut inainte dacie , si am bagat bani la greu in ea).De cand am oltcitul , singurele investitii au fost in sitemul audio , alarma , si inchidere centralizata, si bineinteles am bagat ulei  si filtre noi.De atunci , cel care a cumparat dacia de la mine a bagat in ea 17 bulioane in reparatii de caroserie + mecanica(dupa 2 ani de la revizia pe care o facusem si eu , si in care investisem si eu milioane bune)

#53
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004

gtk, on Jun 26 2005, 10:09, said:

ha ha... de ce sa ai nevoie de cunostinta de mecanica, manual etc.? presupun ca pentru a pune ulei, apa etc. nu ai nevoie de prea mari cunostinte... 

aha, exact pentru a pune apa ai nevoie de manual la Oltcit  :coolspeak:

on topic:  o Nova GTi e buna, interiorul fiind identic la finisare cu SuperNova. Motorul o fi el romanesc, dar merge. Daca ii pui si un GPL pe ea, esti fericit.

#54
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003

gtk, on Jun 26 2005, 11:09, said:

ps. matizul e mai scump ca nova si daca sufla vantul mai tare...  :D ... prin oras e bun, nu zic, dar la drum lung nu prea...

<{POST_SNAPBACK}>


craiova-eforie n intr-o singura zi, de fapt vreo 6h, cu matiz, 3 pers din care una de vreo 110 kg plus bagaje pana la refuz, mers si cu 150/h pe autostrazi, nici o problema. si a fost si ploaie si vant si ce vrei tu.

e o masinuta chiar ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate