Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

cea mai buna antena CB pt masina ?

- - - - -
  • Please log in to reply
2292 replies to this topic

#2287
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Diferenta dintre 4w si 8w se traduce printr-un cistig de max 25%, niciodata 40%.
Inaltimea camionului nu te ajuta cu nimic, ba din contra, la camioane datorita imposibilitatii de a monta pe centru cabinei se strica imprastierea semnalului prin montarea pe coltul cabinei, pe spate, ...unde se poate.
Cine ti-a spus ca daca antena este mica nu ai swr bun??fals.
Foarte multi factori intra in calcul in momentul in care vrei sa atingi distante de peste 3...4km, unii chiar independenti de echipamentele folosite,
La 8...10km, se simte ca semnalul este slabut, uneori intrerupt, inteligibil, niciodata nu se poate compara cu ceea ce vine din 2....4km

Edited by XTH, 27 July 2020 - 07:00.


#2288
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Intensitatea unei unde variaza proportional cu inversul distantei la patrat. Este fizica de liceu. Daca dublarea puterii unui bec ar marii intensitatea luminoasa cu doar 25% atunci de la 40W la 80W halogen ar fii doar usor perceptibila diferenta ceea ce nu e adevarat.
Inaltimea de pozitionare a antenei si lungimea ei conteaza foarte mult , mai mult decat imprastierea neuniforma. Unii au antena cu prindere pe coltul portbagajului dar pot emite si receptiona fara probleme. Soseaua rareori e dreapta si de asta nu e necesar ca lobul principal de radiatie sa fie perfect in fata.
In privinta swr-ului de 1 cu antene de 1 m sau mai mici , exista plangeri pe forum ca sunt greu de reglat. Asta poate confirma alti colegi de pe forum. A mea e ML145 si are swr de 1.1 pe canalul 22. Totusi aici trebuie sa recunosc ca la un swr de 1.5 pierderile de putere sunt totusi reduse , de doar 4%.

Attached Files


Edited by Leo2006, 27 July 2020 - 08:20.


#2289
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Nu polemizez cu tine, oricum ai multe pe invers, este problema ta.

#2290
GabrielGabipedia

GabrielGabipedia

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2022
Salutare si bine v-am gasit. Stiu ca s-a discutat de 1000 de ori despre cea mai buna antena dar nu asta intreb. Aleg eu cea mai buna antena, intrebarile mele sunt urmatoarele:

- ce diferenta este intre SIRIO MEGAWATT 3000 si Sirio ML145 ? Din cate am inteles lungemea este cam la fel iar megawatt este cumva cu niste clase peste?
- Este vreo diferenta intre SIRIO MEGAWATT si MEGAWATT UK ?
- exista antena Megawatt ML145 si Sirio ML145 ? Sunt doua produse diferite ?
Intreb toate astea ca mie imi da cu mare radical.
multumesc.

#2291
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.03.2014
Sirio ML145 am avut, antena buna de aproximativ 1,5 mt, rezistenta in timp, Sirio megavat 3000 este ceva mai lunga, 1,75 parca, cu ,,fluture" ptentru schimbare unghi, rabatare, ambele antene bune. Clar sunt diferite!

#2292
Sorin_al

Sorin_al

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.12.2009
In lumea antenelor CB erau 3 nume mari Sirio, Midland si President. Eu cand am luat prima antena am citit forumul vreo saptamana si cea mai laudata era Ml145 de la Sirio care a venit cu un cartonas razuibil pe care era o serie si astfel puteai verifica pe site daca e originala. Ml-ul de la Midland e parca cu 10 cm mai lung.

Edited by Sorin_al, 01 May 2022 - 11:00.


#2293
d0ct0ru

d0ct0ru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.01.2012
Ceva concluzii de la utilizatori care au statie sau amplificator de la 100W in sus?
Concluzii ma refer la antene care au SWR foarte mic la putere mare aplicata in rest se stie ca lungimea mai mare = castig mai bun.

Edited by d0ct0ru, 22 September 2022 - 16:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate