Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Cresterea prepelitelor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#91
boticelina

boticelina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.03.2006

 przlpn, on 26th April 2012, 23:25, said:

buna seara
in primul rand vreau sa va multumesc pt ca sunteti asa amabili sa impartasiti din experienta voastra tuturor

as dori sa achizitionez  si eu 50 de prepelite japoneze mature ...sper ca practica sa nu ma omoare, deoarece la teorie eu cred ca ma descurc destul de bine..la capitolul achizitionarii de furaj stau mai rau...sunt din baia mare si nu am gasit de unde sa cumpar furaj pt prepelite gata preparat asa ca o sa le cumpar eu si o sa le amestec acasa...

deoarece amestecurile mai complicate  nu sunt recomandate incepatorilor, ma gandeam sa fac un amestec de faina furajera sau malai furajer cu concentrat pvm pt gaini ouatoare in proportie de 3:1. si eventual sa mai cumpar scrot de soia si floarea soarelui...ce imi recomandati?...

va multumesc anticipat

Aveti fabrica de furaje care face si pentru prepelite chiar in oras, parca e 2 lei/kg (am retinut asta dintr-o discutie pe un forum specializat pt prepelite). In rest bafta la crescut prepe si la vanzari deasemenea!

#92
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
As fi interesat si eu, sa cumpar cateva zeci de prepelite si furaje. Sunt din Giurgiu. Imi puteti recomanda de unde sa procur asa ceva in apropiere?

#93
ciungu21

ciungu21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.02.2007
salut
si eu m-am documentat pentru deschiderea unei astfel de afaceri la inceput cu 50 de capete, plus incubarea a 150 oua. planurile mele sunt destul de ambitioase intr-un an de zile as vrea sa ajung la 1000 de capete.
problema cea mai mare la care insa nu am gasit un raspuns concret este partea cu autorizarea unei astfel de afaceri. din cate am inteles pana acum nu se autorizeaza o astfel de afacere in bucuresti. cine ma poate ajuta cu o informatie i-as fi foarte recunoscator.
multumesc anticipat.

#94
woolf22

woolf22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.11.2008
Canta prepelitele ?  :naughty:  Ce fel de sunete scot ?  :thumbup:

Si acum as vrea sa va intreb, pentru ca voi sigur stiti, am ceva probleme renale... iar ouale de prepelita fac minuni  :peacefingers:

Ies puisorii ....

1. Ce tip de prepelita e cea mai ok pentru  productia de oua ? nu pentru carne ...
2. Exact cand puisorii ies ii pot repartiza in custi ?
3. Cu ce mancare, denumire, e de preferat sa-i hranesc ?
4. Cum e de preferat sa ii selectionez, masculi separat si femelele la fel ? sau ?
5. Cum ar fi daca ati putea sa-mi atasati o imagine sau ceva unde pot sa vad o cusca care sa satisfaca intr-o masura majora nevoile prepelitelor ?

Va multumesc frumos !!!  :coolspeak:

Edited by woolf22, 23 May 2012 - 01:41.


#95
boticelina

boticelina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 31.03.2006

 woolf22, on 23rd May 2012, 02:39, said:

Canta prepelitele ?  :naughty:  Ce fel de sunete scot ?  :thumbup:

Si acum as vrea sa va intreb, pentru ca voi sigur stiti, am ceva probleme renale... iar ouale de prepelita fac minuni  :peacefingers:

Ies puisorii ....

1. Ce tip de prepelita e cea mai ok pentru  productia de oua ? nu pentru carne ...
2. Exact cand puisorii ies ii pot repartiza in custi ?
3. Cu ce mancare, denumire, e de preferat sa-i hranesc ?
4. Cum e de preferat sa ii selectionez, masculi separat si femelele la fel ? sau ?
5. Cum ar fi daca ati putea sa-mi atasati o imagine sau ceva unde pot sa vad o cusca care sa satisfaca intr-o masura majora nevoile prepelitelor ?

Va multumesc frumos !!!  :coolspeak:

Fetele caraie si baietii canta dar nu chiar cocoseste ci mai ca pasarile salbatice. Cauta pe youtube ca gesesti inregistrari cu sunetele pe care le fac.

1. In principiu japonezele. Fac ouale putin mai mici decat cele de carne (10-11gr), dar si mananca mai putin pt aceeasi cantitate de oua facuta.
2. Cam dupa 10 zile poti muta puisorii pe cusca standard cu conditia sa pui pe podea o plasa aditionala cu ochiuri mai mici (10x10mm). Primele 10 zile au nevoie totusi sa fie in maternitate. Exista si maternitati de cumparat care se transforma apoi in cusca standard dar asta poti sa faci si tu in sens invers, adica sa transformi o cusca standard in maternitate  :naughty:
3. Pana la 20 zile le dai starter, 21-40 zile furaj tineret, 41--> furaj pentru outoare. Cocosii ii poti sacrifica la 42 de zile. Incept sa oua dupa 40-50 de zile de la eclozare. Mancare gasesti la diversi producatori (Crevedia, Bilardi, Vivabio, depinde de zona in care locuiesti). Daca nu gasesti starter de prepe, le poti da primele 3-4 sapt starter de curci.
4. Poti tine pasarile in functie de scopul urmarit. Daca vrei doar oua tii doar femele, nu au nevoi de cocosi ca sa faca oua si chiar sunt mai linistite si mai putin agresate, cu penele pe ele... Daca vrei sa le inmultesti se pune 1 cocos la 3-4 fetite.
5. Custi profi gasesti la Bistrita, Bobilech se numeste firma, search cu prietenul google. Mai sunt si alti producatori "independenti", iarasi depinde de zona in care locuiesti. Eu am 2 tipuri de custi din surse diferite si fiecare are dezavantajele si avantajele ei.

Spor la prepelitit!

Edit: vad ca esti din Bistrita. Te-ai scos, ai producatorul de custi in zona. Ei fac si maternitati, suna-i.

 ciungu21, on 29th April 2012, 22:21, said:

problema cea mai mare la care insa nu am gasit un raspuns concret este partea cu autorizarea unei astfel de afaceri. din cate am inteles pana acum nu se autorizeaza o astfel de afacere in bucuresti. cine ma poate ajuta cu o informatie i-as fi foarte recunoscator.
multumesc anticipat.

Cred ca pt urban cea mai simpla solutie este deschiderea unei II - Intreprinderi Individuale. Costa cam 300 de lei, poti sa-ti pui mai multe coduri CAEN, poti avea angajati si contabilitatea se tine in partida simpla. Pt rural mergea si doar cu certificat de producator, dar in baza aluia nu poti decat sa vinzi in piete si direct din poarta.

Edited by boticelina, 23 May 2012 - 07:53.


#96
dragon_mishu

dragon_mishu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.09.2009

 planner26, on 28th April 2012, 13:44, said:

As fi interesat si eu, sa cumpar cateva zeci de prepelite si furaje. Sunt din Giurgiu. Imi puteti recomanda de unde sa procur asa ceva in apropiere?
Viziteaza acest site www.ouadeprepelitainbucuresti.com

#97
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Cunosc un crescator de prepelite (ferma) in Ialomita, langa Urziceni, pentru cine este interesat. Poate sa vanda de la oua, prepelite taiate (abatorizate cu certificat in regula), pui de gaina, iepuri,etc. Face livrare in Bucuresti.

Deasemenea vinde si prepelite outoare pentru cei interesati, inclusiv baterii de custi si tot ce trebuie pentru cresterea prepelitelor.

Cei interesati pot sa imi dea un PM si va dau datele de contact.

Edited by Arkouda, 18 June 2012 - 15:57.


#98
ovydiu_72

ovydiu_72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.06.2012

 liviumircea, on 11th February 2011, 14:10, said:

Multumesc de info Horia, intr-adevar custile vor fi supraetajate, adica respectiva cusca va arata ca un dulap, inchisa pe laterale cu pefeleu subtie iar pe spate cu plasa. Am luat in considerare cam tot ce trebuie pentru constructie, in schimb, stiu de la o cunostinta care a crescut ca la respectivele pasari ca sa oua trebuie sa le faci curatenie zilnic. El imi zicea ca imediat ce le facea curat, schimba apa si mancarea incepeau prepelitele sa oua si deveneau si mai active. Mi-ar fi foarte la indemana sa fac podeaua numai din sipci de lemn distantate, insa, in cazul acesta ma lovesc de problema curateniei. Dejectiile vor ramane pe respectivele sipci si nu pot curata ca in cazul plasei zincate, adica sa scot si schimb ziarul sau hartia de sub plasa respectiva. In cazul plasei, se schimba hartia iar 1 data sau la 2 saptamani se scoate plasa si se curata/dezinfecteaza.
Am tot vezut pe itnernet custi de vanzare, stiu ca este o plasa anume cu anumita distanta intre ochiuri.
in dedeman  se gaseste  plasa  plastificata  cu  ochi de  1/1   e  super ok   pentru ele

#99
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salut. Cresterea prepelitelor  pare o ocupatie de succes. De cateva zile caut sa ma documentez cat mai bine despre ce presupune acest lucru, insa din pacate nu toate intrebarile personale au si raspunsuri. O sa expun ceea ce doresc:

-vreau sa imi fac o microferma, doresc sa incep cu 100 de prepelite urmand in scurt timp sa ajung la 500 iar daca lucrurile imi vor merge bine sa ma dezvolt si mai mult. Sunt din Ploiesti.

Ce nu stiu:

1. pentru o microferma de 500 capete pot primi autorizatie de functionare in oras sau acest lucru nu se poate decat la o anumita distanta de locuintele oamenilor?

2. daca imi fac I.I. insotit de un certificat de producator pot sa vand marfa catre oricine?  (ma bazez DOAR pe comercializarea de oua)

3. ce avize imi trebuiesc pt 500 de capete? pompieri, avize sanitare, evacuarea deseurilor, camera foarte bine ventilata, camera speciala pt depozitare oua (am nevoie de frigidere speciale sau ce?) nu am experienta in domeniu si nu cunosc, doar presupun.

4. transportul de oua daca este pe distanta mica trebuie neaparat in masina frigorifica? lazile frigorifice nu sunt bune?

Multumesc anticipat.

#100
ovydiu_72

ovydiu_72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.06.2012
am si eu o problema   cu masculi  daca  e  cineva in tema  sa-mi dea un raspuns   in  spate  deasupra  anusului  au o umflatura  din  care  iese  ceva  ca o  spuma  alba    e vreo  problema   ?  e infectie   sau  ce  ???

#101
ovydiu_72

ovydiu_72

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.06.2012

 ovydiu_72, on 22nd July 2012, 09:54, said:

am si eu o problema   cu masculi  daca  e  cineva in tema  sa-mi dea un raspuns   in  spate  deasupra  anusului  au o umflatura  din  care  iese  ceva  ca o  spuma  alba    e vreo  problema   ?  e infectie   sau  ce  ???
am  aflat  raspunsu  e  ceva  normal  la  masculi

#102
hapagiu

hapagiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 15.04.2010
am si eu o intrebare referitoare la cresterea prepelitelor:

se pot creste intr-un apartament? pe balcon pe durata sezonului cald din aprilie pana in octombrie.

Eu sunt interesat sa fac acest lucru mai mult de hobby si pentru uz familial, se le cresc pentru oua iar toamna sa le tai pentru carne.

Astept cu nerabdare sfatul unei persoane pricepute in domeniu, va multumesc.

#103
FLORIN59

FLORIN59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.01.2011
eu,in anul 1997-1999,am ajuns la 1200 bucati.In acea perioada nu se stia,mai nimic despre cresterea lor.Neavind desfacere am dat faliment...In ziua de azi nu stiu daca as mai avea curajiul,sa o iau dela capat..

#104
petrutzmarian

petrutzmarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2011
buna seara tuturor.am un prieten care detine o mica ferma de prepelite ( in jur de 6000) , dar de ceva timp se confrunta cu o problema, si anume: pune un incubator sa zicem cu 1000 de oua, ies in jur de 600-700 de pui, dar incepand cu a doua zi incep sa moara din ce in ce mai multi.mai ramane in definitiv cu maxim 100 de pui sanatosi.ce se poate intampla?ouale sunt tinute intr-o lada frigorifica cu temperatura specifica pastrarii oualelor, hranirea este corecta, adaparea este corecta ( sunt niste maternitati inchise), a dus apa din fantana da analize si am inteles ca ar fii prea mult amoniu, sa fie asta cauza?astept un raspuns, va multumesc

#105
FLORIN59

FLORIN59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.01.2011
problemele,pot fi mai multe.:incepind dela persoana care se ocupa de ele,pina la felul de hrana, si mai ales cum o "tuneaza" pentru a nu avea atitea pierderi..Prietenul tau ar trebui sa stie,aceste lucruri,mai ales ca a ajuns la 6000 capete..

#106
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Am niste prepelite scoase de mine la incubator si la inceput le-am dat mancare cumparata vreo 2-3 sapt iar apoi am avut ceva probleme financiare si a trebuit sa le dau cereale macinate pana pe la 7 saptamani. Normal ca nu au inceput sa oua daca nu au fost hranite cum trebuie. De vreo 3 saptamani le-am luat mancare speciala pentru ele insa nu au inceput sa oua. Acum au cam 10 sapt. Aveti idee cam cat o sa mai dureze pana o sa oua?
Multumesc!

#107
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Acum s-a si racit. Cate grade ai in incaperea in care le tii ? Lumina artificiala le asiguri ?

#108
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
pai e cu 2-3 grade mai mult decat afara pt ca nu au incalzire artificiala.
Si nici lumina, decat ziua, dar ziua e lumina destula.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate