Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cresterea prepelitelor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#55
iepuratorul

iepuratorul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2011

 dorel232004, on 26th June 2011, 23:56, said:

Dar esti tu sigur ca nu exista? Poate ca foitele alea care circula, cu efectele benefice ale acestor oua, sunt traduse de prin alte limbi! Daca stii japoneza, ca la ei sunt multe prepelite, poate gasesti ceva si ne spui si noua! Majoritatea crescatorilor de prepelite de la noi au cate 5-20 de custi si mai fac si ei un ban sa nu crape de foame!
Pai japoneza nu o stiu, dar din ce am mai auzit si eu de la unii si de la altii, Japonia din vechime era foarte, foarte feudala. Or, stim cu totii ce inseamna feudalism. Pe scurt, o patura tare groasa de muritori de foame. Hrana de baza a acestei paturi era de natura vegetala (si nu marina, asa cum am fi tentati sa credem, daca tinem cont de faptul ca Japonia e o tara insulara). Poti fi sigur ca sarantocii aia au incercat sa isi diversifice sursele de hrana. Porci, vite, oi, nu prea puteau creste, ca le confisca ceapeul ala al lor. Asa ca s-au axat pe animale mici, printre care si prepelitele, care la ei se gaseau pe toate coclaurile. Pentru a evita sa fuga toata ziua dupa ele, au facut mici crescatorii. Iar starea lor de sanatate, incet, incet, s-a imbunatatit. Intre noi fie vorba, in Arhipelagul Gulag al lui Soljenitan, este descris ceva asemanator (nu cu japonezi, nu cu prepelite, dar oricum, foarte asemanator). Cred ca mai degraba alimentatia echilibrata (doar vegetalele nu asigura o alimentatie echilibrata) a dus la imbunatatirea starii de sanatate.


Nu neaparat! Acum iti mai fac astia un bypas, mai sunt si antibioticele, mai un transplant, o dializa, insulina, inainte crapai fara ele! Asta inseamna ca esti mai sanatos?

Pai stai numai putin.......daca in trecut era alimentatia sanatoasa, nici o masa fara prepelite, din ce spui tu, trag concluzia ca inaintasii nostri nu aveau nici o nevoie de bypass, de antibiotice, transplanturi, dializa, insulina. Pai atunci vine intrebarea: de ce agonizau mai putin?


 dorel232004, on 27th June 2011, 00:08, said:

Dar esti tu sigur ca nu exista? Poate ca foitele alea care circula, cu efectele benefice ale acestor oua, sunt traduse de prin alte limbi! Daca stii japoneza, ca la ei sunt multe prepelite, poate gasesti ceva si ne spui si noua! Majoritatea crescatorilor de prepelite de la noi au cate 5-20 de custi si mai fac si ei un ban sa nu crape de foame!


Nu neaparat! Acum iti mai fac astia un bypas, mai sunt si antibioticele, mai un transplant, o dializa, insulina, inainte crapai fara ele! Asta inseamna ca esti mai sanatos?


Nu ai auzit ca nu e buna? E prea ieftina!


Cat te costa un tratament cu oua de prepelita? Cateva zeci de mii de lei vechi! In cel mai rau caz nu-ti face nimic, zici si tu ca ai mancat niste oua ceva mai scumpe (oricum sunt mai bune decat cele de gaina)! Nu saraceste nimeni din asta!
Dar ce nu inteleg de ce nu te revolti tu cand astia iti fac reclama la detergenti ca iti scot toate petele si nici pomeneala de asa ceva, mancare care e nemaipomenita si e numai din e-uri, sucuri de fructe care nu au nimic cu fructele s.a.m.d. si te legi de niste oua facute de amarati care le vand cu 0,2-0,3 ron/buc, dar care nu au dovezi stintifice! Ai baut aspartam in coca cola la greu si acum cica nu e bun! Zaharina cica e sau nu e cancerigena! DDT-ul e cancerigen, dar am stropit zeci de ani cu el, de nu mai iese din pamant nici acum! Si pot sa-ti dau exemple pana maine!
Si nu, inca o data nu. Nu ma iau de nimeni, Doamne Fereste. Am mai spus, am repetat, si mai repet: si eu vreau sa fac parte dintre "amaratii aia". Constat si eu cu stupoare ca produse folosite atata amar de ani se dovedeste a fi cancerigene, sunt bautor de coca cola, folosesc zaharina zilnic. Dar, ca si in cazul oualor de prepelita, sunt reticent la aceste avertismente. Oricum, topicul era despre cresterea prepelitelor, nu despre beneficiul contestabil sau incontestabil al consumului de oua. Consider totusi ca persoanele interesate de acest domeniu trebuie sa vada ambele jumatati ale paharului, nu doar pe cea plina.
As propune totusi sa revenim la topicul nostru, sincer, chiar ma intereseaza subiectul. Despre beneficiile sau neajunsurile consumului de oua de prepelita, sau carne de prepelita......pe alt topic.
Cat despre detergent.....scuze, ceea ce foloseste sotia mea chiar scoate petele.

#56
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 iepuratorul, on 27th June 2011, 01:32, said:

sunt bautor de coca cola, folosesc zaharina zilnic. Dar, ca si in cazul oualor de prepelita, sunt reticent la aceste avertismente.
Sigur nu te cheama Toma?

 iepuratorul, on 27th June 2011, 01:32, said:

Despre beneficiile sau neajunsurile consumului de oua de prepelita, sau carne de prepelita......pe alt topic.
Cat despre detergent.....scuze, ceea ce foloseste sotia mea chiar scoate petele.
Pai nu tu ai deschis off-ul?
Eu ma refeream la petele de catran, ce pun aia in reclama pe tricou!

#57
Purcareanu

Purcareanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2011
Buna ziua,

De mic copil ma pasionat crestera pasarilor de apartament ,cum ar fi : papagali , canari si multe alte speci de cinteze ezotice
Vreau sa va spun ca am avut si doua prepelite japoneze ,le-am tinut de ornament, dar m-am hotarit sa ma apuc de crestere prepelitelor  la o scara mai maricica ( 50 - 100  buc.) pentru consumul personal . Pentru aceasta m-am documentat ,intradevar numai pe net de acest lucru.In mare parte am inteles despre ce este vorba si sunt hotarit sa ma apuc de crestere lor dar in prima faza as vrea sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi daca se poate?

1.Eu as vrea sa cumpar in prima faza oua de incubat ca sa trec prin toate etapele unui adevarat crescator  :proud:
de aceea as vrea sa va intreb daca ouale le pot incuba cu un incubator care se gaseste in comert cum are bunica la tara de scoate pui de gaina cu el ? Sau ar fi mai bine sa cumpar direct pui de o zi sau de o saptamina ?
2.Si in al doilea rind  as vrea sa stiu de unde pot cumpara furaje pentru pui de prepelita si furaje pentru outoare . Eu am gasit ceva informati pe net dar nu m-au multumit deoarece nu am gasit oferte concrete ,adica pret per Kg. pentru am face niste calcule corecte la cit mar duce intretinerea lor.

Mentionez ca locuiesc in Bucuresti si mar intresa un furnizor de furaje mai aproape de casa,daca stiti sa-mi spuneti si mie va rog frumos.

In speranta ca voi primi niste raspunsuri vreau sa va multumesc anticipat !!!

#58
Razvan-14

Razvan-14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.07.2011
Salutare tuturor,
Doresc,in viitorul foarte apropiat ,a cresc prepelite in scop personal si,desi am parcurs tot acest topic,am cateva nelamuriri:
1.In primul rand cam care ar fi densitatea ideala a membrilor?
2.Din cati membrii se compune o familie de prepelite (am auzit de 5 femele+2 masculi).E adevarat?
3.Prepelitele clocesc direct pe "pardoseaua" custii sau au nevoie de cuibare?
Multumesc anticipat.

#59
Purcareanu

Purcareanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2011

 Razvan-14, on 25th July 2011, 00:54, said:

Salutare tuturor,
Doresc,in viitorul foarte apropiat ,a cresc prepelite in scop personal si,desi am parcurs tot acest topic,am cateva nelamuriri:
1.In primul rand cam care ar fi densitatea ideala a membrilor?
2.Din cati membrii se compune o familie de prepelite (am auzit de 5 femele+2 masculi).E adevarat?
3.Prepelitele clocesc direct pe "pardoseaua" custii sau au nevoie de cuibare?
Multumesc anticipat.

Salut Razvane,

Avantajele cresterii prepelitelor
• dimensiunile mici (care permit de exemplu sa gazduim 100-110 indivizi pe metru patrat);
• cantitatea mica de furaje consumata zilnic (25-30g pentru o prepelita adult);
• pentru demararea unei mici crescatorii investitia este convenabila
• ouatul precoce, abundent si regulat (femela depune primul ou dupa 6-7 saptamani, iar daca este bine ingrijita poate produce pana la 350 oua/an)
• prepelita de carne (faraon) poate fi comercializata la 40-50 de zile avand o greutate de cca. 350-400 grame/buc
• crestere si maturizare sexuala rapida (dupa 40 de zile masculii sunt folositi pentru reproductie)
• rezistenta la boli (daca se pastreaza conditiile optime de igiena, furajare si climat nu apar probleme de sanatate)
• intrebuintari multiple: oua, carne, repopulare, dresajul cainilor de vanatoare.
Pentru mai multe detali viziteaza likul   http://www.fabricade...pid_art299.html
Prepelitele nu clocesc singure in captivitate ,doar in natura asa ca nu le trebuie cuibar.
In captivitate cum sint cele de crescatorie ,ouale lor se incubeaza in incubatoar.
Daca doresti sa cresti prepelite petru oua raportul este de 1 mascul la 9 femele.
Iar pentru reproducere adica oua pentru incubatie raportul este de 1mascul la 3 femele.
Draga Razvane daca mai cauti cu Google sa sti ca gasesti o sumedenie de informati utile  in acest sens .
Succes !  :peacefingers:

#60
Razvan-14

Razvan-14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.07.2011

 Purcareanu, on 27th July 2011, 22:14, said:

Salut Razvane,

Avantajele cresterii prepelitelor
• dimensiunile mici (care permit de exemplu sa gazduim 100-110 indivizi pe metru patrat);
• cantitatea mica de furaje consumata zilnic (25-30g pentru o prepelita adult);
• pentru demararea unei mici crescatorii investitia este convenabila
• ouatul precoce, abundent si regulat (femela depune primul ou dupa 6-7 saptamani, iar daca este bine ingrijita poate produce pana la 350 oua/an)
• prepelita de carne (faraon) poate fi comercializata la 40-50 de zile avand o greutate de cca. 350-400 grame/buc
• crestere si maturizare sexuala rapida (dupa 40 de zile masculii sunt folositi pentru reproductie)
• rezistenta la boli (daca se pastreaza conditiile optime de igiena, furajare si climat nu apar probleme de sanatate)
• intrebuintari multiple: oua, carne, repopulare, dresajul cainilor de vanatoare.
Pentru mai multe detali viziteaza likul   http://www.fabricade...pid_art299.html
Prepelitele nu clocesc singure in captivitate ,doar in natura asa ca nu le trebuie cuibar.
In captivitate cum sint cele de crescatorie ,ouale lor se incubeaza in incubatoar.
Daca doresti sa cresti prepelite petru oua raportul este de 1 mascul la 9 femele.
Iar pentru reproducere adica oua pentru incubatie raportul este de 1mascul la 3 femele.
Draga Razvane daca mai cauti cu Google sa sti ca gasesti o sumedenie de informati utile  in acest sens .
Succes !  :peacefingers:

Multumesc frumos domnule pentru informatii.Acum am vazut ca am facut o greseala:stiu ca prepelitele nu clocesc in captivitate,am vrut sa intreb daca fac oua direct pe pardosea sau in "cuibar".Intre timp m-am documentat:fac ouale direct pe "pardosea".Mersi frumos inca o odata.

#61
nikmar

nikmar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2009
Salutare, de 3 zile am procurat  primele mele prepelite: 9femele + 1mascul, toata informatia in legatura cu cresterea lor am citit-o de pe net.
Am vrut sa va intreb si sa va cer un sfat, deoarece nu mi-au facut nici un ou pina acum.
Am construit o cusca pe care o tin in aceeasi incapere cu pui care sunt detul de galagiosi, in plus ultimele doua zile temperatura in incapere s-a ridicat pina la 32 grade pe timp de zi,
Alimentarea consta din: porumb, griu, srot de floarea soarelui, faina de oase + faina de peste + verdeata cu legume, presupun ca alimentarea e destul de buna.
Intrebarea e daca pot acesti doi factori (galagie+temperatura ridicata) sa stopeze in intregime ouatul prepelitelor, si ce sfaturi mi-ati da.
Va multumesc.

#62
Razvan-14

Razvan-14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.07.2011

 nikmar, on 31st July 2011, 10:57, said:

Salutare, de 3 zile am procurat  primele mele prepelite: 9femele + 1mascul, toata informatia in legatura cu cresterea lor am citit-o de pe net.
Am vrut sa va intreb si sa va cer un sfat, deoarece nu mi-au facut nici un ou pina acum.
Am construit o cusca pe care o tin in aceeasi incapere cu pui care sunt detul de galagiosi, in plus ultimele doua zile temperatura in incapere s-a ridicat pina la 32 grade pe timp de zi,
Alimentarea consta din: porumb, griu, srot de floarea soarelui, faina de oase + faina de peste + verdeata cu legume, presupun ca alimentarea e destul de buna.
Intrebarea e daca pot acesti doi factori (galagie+temperatura ridicata) sa stopeze in intregime ouatul prepelitelor, si ce sfaturi mi-ati da.
Va multumesc.

Dar ce varsta au prepelitele?

#63
nikmar

nikmar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2009

 Razvan-14, on 1st August 2011, 22:00, said:

Dar ce varsta au prepelitele?
Dupa spusele vinzatorului au 70 zile.

#64
nikmar

nikmar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2009
ULtimile doua zile temperatura nu a urcat mai sus de 28 gr.C, au lumina 16-17 ore pe zi, sa fie oare alimentatia devina sau zgomotul, sau poat eaveti alte pareri la ce ar putea afecta ouatul prepelitelor.

#65
prepelitebv-ro

prepelitebv-ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.10.2011

 nikmar, on 31st July 2011, 10:57, said:

Salutare, de 3 zile am procurat  primele mele prepelite: 9femele + 1mascul, toata informatia in legatura cu cresterea lor am citit-o de pe net.
Am vrut sa va intreb si sa va cer un sfat, deoarece nu mi-au facut nici un ou pina acum.
Am construit o cusca pe care o tin in aceeasi incapere cu pui care sunt detul de galagiosi, in plus ultimele doua zile temperatura in incapere s-a ridicat pina la 32 grade pe timp de zi,
Alimentarea consta din: porumb, griu, srot de floarea soarelui, faina de oase + faina de peste + verdeata cu legume, presupun ca alimentarea e destul de buna.
Intrebarea e daca pot acesti doi factori (galagie+temperatura ridicata) sa stopeze in intregime ouatul prepelitelor, si ce sfaturi mi-ati da.
Va multumesc.

Faina de oase este interzisa prin lege in furajarea prepelitelor. Faina de oase nu e recomandata in furajarea prepelitelor. Sunt si alternative de furajare corecta si rezonabile financiar.
Daca temperatura scade sub 20 de grade sau creste peste 25, ouatul scade. Cu cat diferenta de temperatura fata de plaja mentionata creste, cu atat ouatul scade mai drastic.
Stresul scade ouatul. Galagia genereaza stres, dar si schimbarea locatiei (scriai ca tocmai ce le-ai achizitionat). Acum e mai racoare si s-au acomodat; cum iti oua? Oricum esti curajos sa consumi oua produse cu asa furaj...
Pe site-ul nostru www.fara-reclama-in-topic.ro poti gasi informatii legate de cresterea prepelitelor adresate micilor crescatori, sper sa te ajute cu mai multe informatii utile.

Edited by horia66, 10 October 2011 - 13:45.


#66
uzzy93

uzzy93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2010

 nikmar, on 31st July 2011, 10:57, said:

Salutare, de 3 zile am procurat  primele mele prepelite: 9femele + 1mascul, toata informatia in legatura cu cresterea lor am citit-o de pe net.
Am vrut sa va intreb si sa va cer un sfat, deoarece nu mi-au facut nici un ou pina acum.
Am construit o cusca pe care o tin in aceeasi incapere cu pui care sunt detul de galagiosi, in plus ultimele doua zile temperatura in incapere s-a ridicat pina la 32 grade pe timp de zi,
Alimentarea consta din: porumb, griu, srot de floarea soarelui, faina de oase + faina de peste + verdeata cu legume, presupun ca alimentarea e destul de buna.
Intrebarea e daca pot acesti doi factori (galagie+temperatura ridicata) sa stopeze in intregime ouatul prepelitelor, si ce sfaturi mi-ati da.
Va multumesc.
Daca le ai de 3 zile ar putea fi din cauza ca ai schimbat mediul cu care erau obisnuite, au fost stresate si astfel procentajul de oua scade. O alta problema ar fi schimbarea hranei...Daca au fost obisnuite cu un fel de hrana si acum ai schimbat-o ar putea fi si asta o problema...eu am avut prima data 140 de prepelite cumparate de la un crescator care avea mii de prepelite si am incercat sa nu le stresez prea tare in timpul transportului sau dupa ce le-am mutat...intram de 3 ori pe zi la ele in rest era liniste ca sa se poata obisnui cu noua "casa".Si la mine faceau putine oua dupa ce le-am adus, dar dupa un timp am ajuns ca de la 140 de prepelite (printre care si masculi), sa iau si 108 oua pe zi!Dar nu le-am schimbat hrana pe care o primeau inainte sa le cumpar.
Ti-as sugera sa le dai acelasi tip de hrana de care le dadea crescatorul de unde le-ai luat sau sa cumperi mancare de la Purina speciala pentru prepelite.
Mai multe informatii despre crestere,intretinere hranire si multe altele mai poti gasi aici.Atentie ca trebuie amestecat in hrana niste calciu sau grit de scoici care este vital pentru oua...daca nu au calciu ala in hrana ori nu fac oua ori fac oua fara coaja sau coaja foarte subtire. La inceput nu stiam cat calciu trebuie pus in hrana si am pus mult prea putin si am gasit foarte multe oua fara coaja...doar o pielita verzuie acoperea oul...Citeste despre Hrana Pepelitelor Aici
Sper ca o sa iti fie de ajutor!

#67
arhivecazaa

arhivecazaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.12.2008

 lokki, on 23rd March 2010, 10:55, said:

Sunt foarte sensibile la temperatura si curenti de aer.
Un minim absolut este de 18-19 grade, daca vrei si oua. Deci iarna, primavara nu prea poti sa le scoti afara. Puii sigur nu poti sa-i tii in curent si frig, se imbolnavesc foarte repede.
Poti sa le cresti la sol, intr-o hala (magazie), dar nu vad avantajul, atat timp cat nu umbla libere sub soare, si tot sub un bec isi traiesc viata.


Prepelitele mele oua si la 5 grade, atat am in anexa unde le tin, de la 10 prepelite iau 3-7 oua la 5 grade, iar de la 10 grade ~ 9 oua.

#68
theslym

theslym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 05.03.2007
Salutare,

A cumparat cineva oua de la www.ouaprepelite.com ? Mi i-a recomandat un prieten si urmeaza sa cumpar si eu de la ei.

#69
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

 theslym, on 13th December 2011, 11:38, said:

Salutare,

A cumparat cineva oua de la www.ouaprepelite.com ? Mi i-a recomandat un prieten si urmeaza sa cumpar si eu de la ei.


Daca ti le-a recomandat cumpara si nu mai face reclama pe forum da ? sa nu te iau pe partea cealalta ....... ca se poate sa primesc un ban si nu prea as vrea..

#70
theslym

theslym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 05.03.2007

 mateimateimatei, on 13th December 2011, 20:16, said:

Daca ti le-a recomandat cumpara si nu mai face reclama pe forum da ? sa nu te iau pe partea cealalta ....... ca se poate sa primesc un ban si nu prea as vrea..

Pai de ce m-ai lua pe partea cealalta?
PS: nu e reclama, am pus link sa iti fie mai usor sa dai click pe el ;)

#71
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

 theslym, on 20th December 2011, 08:24, said:

Pai de ce m-ai lua pe partea cealalta?
PS: nu e reclama, am pus link sa iti fie mai usor sa dai click pe el ;)


Adica tu postezi un site care se ocupa de vanzarea prepelitelor ? si nu este reclama.. ai fi putut masca acel site un un cuvant

Edited by mateimateimatei, 20 December 2011 - 08:34.


#72
GODvsEVIL

GODvsEVIL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.01.2012
Salut! As vrea si eu niste informatii an legatura cu cresterea prepelitelor. Daca este cineva care se ocupa cuasa ceva poate sa-mi spuna cat de rentabila este aceasta afacere?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate