Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cresterea prepelitelor

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#181
Ion2186

Ion2186

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.02.2015
Buna. Sunt nou pe forum am citit o mare parte din discutile voastre si as avea mai multe întrebări pt adevărați crescători nu cei care doar scriu din auzite.                                       1. Cat m-ar costa sa încep aceasta afacere? 2. Care ar fi Nr optim sa încep? 3. Desfacerea cum ar fi mai simplu sa fie făcută ( Menționez ca am in familie rude care dețin un lanț de aprozare in 2 orașe si iau in calcul desfacerea cu ajutorul lor) 4. Ai nevoie de ceva mașini de ambalat sau ștampilat asa cum vad la oul de găina? 5.Exista cumva un abator in romania care sa se ocupe de sacrificare? 6.as putea sa le cultiv eu hrana ca dețin vreo 8hectare de teren arabil? Dak imi Răspunde cineva ii mulțumesc anticipat

#182
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 alexmon, on 19 martie 2015 - 23:51, said:


Aici  e locul potrivit pentru postarea ofertelor.

#183
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Incepand cam de acum o luna am si eu cateva prepelite respectiv 10 din care un prepelitoi.
Initial am avut 16 bucati dar o prepelita s-a imbolnavit si, pe langa ea am taiat si 5 prepelitoi, ca oricum faceau scandal. Spatiu e de 30 cm x 70 cm iar acum par mult mai linistite.

Prepelita care s-a imbolnavit a inceput sa-si miste capul haotic. Am separat-o si parea ca e ok cu mancarea, dar tot slabea, asa ca am taiat-o. La "autopsie" am gasit o boaba mare de porumb, digerata doar la suprafata. Sa fi fost asta o problema? Ulterior am mai vazut in amestec si alte boabe mari de porumb. E normal sa fie boabe mari, nezdrobite in mix-ul de mancare?

In prezent, cam la varsta de doua luni obtin 4 oua (de fapt de doua zile). Din pacate, prepelitele s-au ales cu paduchi, traind in apropierea gainilor.  Dar asa cum tratez gainile impotriva acestor daunatori pot sa le tratez si pe ele, desi mai greu, pentru ca se agita. Momentan le-am lasat sa se trateze singure punandu-le nisip intr-o cutie.

Pe langa cele doua intrebari de mai sus as mai intreba urmatoarele:
1. Daca e sa le suplimentez mix-ul de mancare cu verdeata e ok? Daca da, cam ce anume si cam in ce cantitate? Azi de exemplu le-am pus vreo 5 frunze mici de salata de dimineata, si am vazut ca le-au mancat.

2. Daca le pun bec, sa vada si noaptea pentru cat timp au nevoie de lumina, ce intensitate sa aiba lumina becului, ce tip de bec?
Exemplu:
Am doua becuri tip led de 3w cu lumina calda si rece, echivalent a 40 w bec cu incandescenta pe filament, avantajul e ca nu dau caldura. Care ar fi mai bun: cu lumina rece sau lumina calda? Sau trebuie ceva mai puternic?

3. Am o gaina care are chef de clocit. Sa o pun pe oua de prepelita sau sunt prea sesibile ouale si le sparge? In cat timp eclozeaza puii de prepelita si la ce temperatura ar trebui setata o clocitoare? (daca fac rost de una)

Multumesc.

Edited by master_oz, 06 June 2017 - 21:52.


#184
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Inca o intrebare: acoli unde sunt tinute acu prepelitele e destul de cald. Geamul l-am dat jos usa insa nu o pot tine deschisa si pentru ca s-ar face curent si pentru ca ar intra gainile in acel spatiu.

As putea pune un ventilator la geam care sa scoata aerul cald din incapere? Ventilatorul nu ar bate inspre prepelite ci ar extrage aerul din cotet. Ba, daca reusesc as pune unu care sa fie alimentat la panou solar, deci nu ar avea cine stie ce putere.

Multumesc.

#185
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Prepelite am avut acum vreo 20 de ani. Le tineam in baterii si le dadeam doar furaj dedicat altfel ouau slab.
Pui doar la incubator am scos, closca le face praf imediat. Incap vreo 200 intr-un incubator din ala ieftin de plastic
Ies relativ repede, nu mai stiu sigur dar putin peste doua saptamani dureaza incubatia.
Grija mare cu puii sa nu iti scape ca sunt ca argintul viu, minusculi si rapizi

Ventilatia e obligatorie, ca si curatenia zilnica. Nu mi s-a imbolnavit niciodata nici una si mi-au trecut sute prin mana dar sa nu treci pe la ele doar sa iei ouale, mai des Posted Image



LE cred ca doar cu vreo 15 ani in urma ca mi-am amintit ca era fiu-meu marisor si ii dadea ma-sa oua din astea crude pentru nu stiu ce cura

Edited by validoe, 07 June 2017 - 18:45.


#186
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Inteleg ca ventilatia e obligatorie dar am citit ca nu le place curentul de aer. Nu as proceda ca altcineva care, parca tot pe aici pe softpedia, a declarat ca a pus un ventilator sa bata pe prepelite.

Azi am luat 5 oua, sper sa ajung la maxim 9, adica exact cate prepelite am. Acu legat de inmultire, clocitoare as avea de unde sa imprumut, dar cred ca prepelitele nu-s iubite, deoarece am conceput o cusca foarte scunda: 15 cm intr-o parte, 18 in cealalta, din ce-mi amintesc, nu mai ies acu sa o masor. Asa ca probabil nu ar avea loc sa se manifeste. Oul cred ca trebuie sa aiba, la fel ca si la oul de gaina o portiune cu aer, vizibila la bec.

Si ca veni vorba de bec, maine le atasez un bec tip led, de putere redusa, ca fix de caldura n-au nevoie acum, si un temporizator.


Intre timp mai caut informatii cu privire la ceea ce voiam sa stiu intr-un post anterior si o ss ma lamuresc.

Oua doar eu am mancat, vreo 4 de proba. Voi gasi de asemenea o modalitate de preparare sa le dau copilului, el are mai multa nevoie de cura. Iar eu voiam doar sa vad cum e sa cresc prepelite. In acest moment imi place, am si timp pentru ele, mai incolo, nu stiu.


 validoe, on 07 iunie 2017 - 18:43, said:

Nu mi s-a imbolnavit niciodata nici una si mi-au trecut sute prin mana dar sa nu treci pe la ele doar sa iei ouale, mai des Posted Image

Nu stiu ce boala a avut prepelita mea, dar simptomele le-a mentionat cineva, probabil tot pe forum, spunand ca probabil s-a lovit la cap sau a fost lovita la cap/ciocotita de celelalte prepelite. Posibil sa fi fost asta, posibil nu i-o fi priit boaba intreaga de porumb pe care a halit-o, si daca era asa mare nu inteleg de ce o mai fi mancat-o.

Sa trec mai des pe la ele? Asta pot face, dar parca ideea era sa nu fie stresate. Cand merg la ele se duc in partea opusa a custii. Initial avea hranitoare inaununtru, dar pentru ca topaiau afara, eu avand usa pe deasupra custii, le-am pus hranitoare in afara si m-am gandit sa nu le mai deranjez.

#187
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Fa cusca aia sa ai totul pe exterior, si mancarea si apa si unde se aduna ouale si tot din exterior le faci curat si nu se mai streseaza
sunt modele de asemenea custi pe undeva, nu trebuie sa inventezi nimic. Podeaua e de fapt sita, sub ea o tava, e inclinata in lateral si are o fanta in perete cat sa iasa oul afara. Dupa aia e simplu, scoti tava de sub podea, umpli jgheaburile cu mancare si apa si aduni ouale

#188
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Cusca a fost bine construita, insa hranitoarea era pe interior deoarece prepelitele stateau acolo inca de la 4 saptamani si nu erau suficient de inalte pentru a putea ajunge la o hranitoare aflata in exterior. Acum totul e pe exterior: hrana, apa, podeaua e inclinata, ouale le iau foarte usor din marginea exteriara a custii.

Dejectiile cad sub cusca pe ziare si curat foarte usor: strang zialele cu mizerie, pun altele.
Podeaua coliviei are o plasa de sarma plastifiata cu ochiuri de 1 cm pusa cu liniile care merg din spate in fata deasupra, pentru a nu impiedica oul sa sa rostogoleasca la vale. Diferenta de nivel e de 3 cm. As fi vrut sa gasesc grilaj care sa aiba linii intr-o singura directie, dar plasa pusa este excelenta.

Pentru ca am avut o experienta neplacuta cu niste iepurasi, in trecut(isi prisesera picioarele in ochiurile de 1 cm din podea), si pentru ca nu era finalizata cusca prepelitelor, initial am pus prepelitele intr-o colivie de pasari de apartament careia ii pusesem drept podea o plasa cu ochiuri de 0,5 cm iar dejectiile se agatau de aceasta. Si acum sta plasa aia in ploaie si nu se curata, asadar e bine ca le-am mutat rapid in noua lor "casa".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate