Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Universitatea Romano Americana

- - - - -
  • Please log in to reply
1666 replies to this topic

#1639
Elfron

Elfron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 07.04.2009
Buna.

O intrebare daca se poate

Am terminat studiile la RAU acum 1 an.Dar NU miam dat licenta si nici examenul scris
Anul asta vroiam sa o dau dar se pare ca nu voi reusi deoarece nu ma aflu in tara,As vrea sa sun la facultate dar chiar imi e un pic jena.

Vroiam sa stiu daca pot sa o mai aman cu un an?Sau va trebui sa achit din nou taxa?

#1640
Bananoidul

Bananoidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.10.2010
Salut. As dori si eu niste detalii despre facultatea aceasta.

Deci, din cate am inteles, dai un examen la o proba pe care o alegi tu. Media se face  : medie bac + nota examen = medie.

Ca sa intru la Drept trebuie sa mai dau un examen inafara de cel la alegere ?

La management/marketing se face matematica ?

Aleg facultatea dupa examen sau inainte de sustinerea examenului ?

Tot vad lumea ca spune ca e cu spaga sau nu stiu ce... si asta ma cam descurajeaza, as dori o facultate in care sa se invete, nu sa trec asa ca gasca prin apa prin ea.

Credeti ca o medie de 9 m-ar putea duce la buget ? (8,44 BAC + sa zicem 10 la examen de admitere).

#1641
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostBananoidul, on 08 iulie 2014 - 15:50, said:

As dori si eu niste detalii despre facultatea aceasta.
Pai care o fi, universitatea e mare.

View PostBananoidul, on 08 iulie 2014 - 15:50, said:

as dori o facultate in care sa se invete, nu sa trec asa ca gasca prin apa prin ea.
Tu inveti, nu-ti pune nimeni meseria-n brate. Facultatea nu-i dadaceala din liceu. Cursurile sunt doar introducere in poveste, finalul e extrascolar (ai bibliografie, ai net, ai biblioteca, ai profesori sa-i intrebi, pe colegi etc. doar chef sa ai de invatat).

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2014 - 16:01.


#1642
Bananoidul

Bananoidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.10.2010
Si restul intrebarilor ? :))

#1643
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Pe site la ei te-ai uitat, la secretariat ai sunat ? Daca nu te descurici cu lucruri banale din lumea reala ce pretentii mai ai la altele complicate ?

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2014 - 17:01.


#1644
Bananoidul

Bananoidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.10.2010
Nu am credit acum sa sun la secretariat... pe site m-am uitat.

De ce ai atitudinea asta ? Am pus niste intrebari normale, se poate raspunde usor la ele. Alegi daca sa raspunzi sau nu, nu te-a fortat nimeni, nu stiu de ce te ataci atata.
In locul tau as fi tacut...

#1645
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-s normale pentru un absolvent de 12 clase. Ai toate informatile pe net. E un test pentru tine dar se pare ca nu-l treci, acela de a cauta informatia.
Si eu ti-am finantat studiile si se pare ca degeaba. Dincolo se cuvinte, citeste printre randuri si trage concluzia.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2014 - 17:38.


#1646
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
Cineva de la MANAGEMENT - MARKETING ?

#1647
Bananoidul

Bananoidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.10.2010
Nu am toate informatiile pe net, ca altfel nu as fi intrebat pe aici. Cel mai bine este sa intrebi "la sursa" si cum nu am credit, am decis sa postez aici unde am dat de tine care ma trimite inapoi de unde am venit (cautarea pe net) si asta ti se pare normal. Ce crezi ca fac acum ? Nu caut informatii intreband pe forum ? Crezi ca ma distrez ?

Poti alege sa raspunzi la intrebari, sau nu si sa nu mai ataci lumea. Tu alegi o combinatie intre 1 si 2 si asta nu e bine.

M-am uitat de 300 de ori pe pagina de web a universitatii, dar totusi unele intrebari nu au raspunsuri pe site.

La management-marketing nu scrie daca se da matematica. La Drept nu scrie ca se da examen inafara de cel de admitere la facultate.

Se merita sa dai la o facultate privata fata de una de stat ? Nu vreau sa ma trezesc ca merg la facultate privata si ca dupa x ani nu ies cu nimic.

Acum o sa-mi spui "depinde de tine" si alte chestii de genul, da, depinde de mine, dar depinde si de profesor. Nu vreau o facultate unde toti trec pe mita si alte chestii. Daca imi spui lucruri de genul "daca vrei sa inveti, inveti" inseamna ca asta as putea face si fara o facultate pana la urma nu ? Lumea aplica la facultate ca sa fie indrumata si sa invete lucruri ce le vor fi utile in domeniul pe care vor sa-l urmeze. Nu stau sa intru acum in discutii cu tine, daca intelegi ce vreau sa spun bine, daca nu, asta e. Daca nu ai nimic constructiv sa-mi spui nu mai face atacuri de genul ca la prosti. Nu sunt asa prost pe cat crezi tu si nu exista intrebare proasta.  Cat timp caut informatii printr-o intrebare, aceasta nu e proasta, ca o consideri tu asa, e cu totul alta mancare de peste.

Edited by Bananoidul, 08 July 2014 - 17:50.


#1648
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt toate datele despre admitere la ei. Despre programa de studii daca nu gasesti acolo (intreaba-te ce fel de facultate mai e) atunci ai la restul din tara, linia generala e aceeasi.
In rest, n-ai trait in tara asta, nu te-ai uitat la stiri, nu vezi cum merge economia, nu stii nimic din universul inconjurator ?
Cum sa intrebi "nu scrie ca se da examen inafara de cel de admitere la facultate" ! Posted Image

View PostBananoidul, on 08 iulie 2014 - 17:49, said:

Se merita sa dai la o facultate privata fata de una de stat ? Nu vreau sa ma trezesc ca merg la facultate privata si ca dupa x ani nu ies cu nimic.
Merita, nu se merita. Nu are ce cauta "se".
Ti-am raspuns mai sus clar si concis daca merita ori nu, totul tine de tine, nu scoala iti pune meseria in brate. Stiu, nu intelegi acum, dar peste 3 ani ai sa-mi dai dreptate.

View PostBananoidul, on 08 iulie 2014 - 17:49, said:

Daca nu ai nimic constructiv sa-mi spui nu mai face atacuri de genul ca la prosti.
Tu ai citit prima propozitie pe care ai postat-o ? E lipsita de logica. Esti pe un topic al unei universitati si intrebi despre "facultatea aceasta". Care ? Universitatea contine mai multe facultati. Nu le insiri la coada mesajului. Restul e cancan.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2014 - 18:36.


#1649
Bananoidul

Bananoidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.10.2010
Scrie ca pentru admitere la universitate se da un examen la una din probele mentionate pe acolo, dar dat fiind faptul ca eu niciodata nu am mai dat la o facultate (ciudat nu ? toti la 18 ani au 3 facultati), nu am de unde sa stiu cum merg treburile la facultate sau cel putin, nu am avut sansa sa aflu asta. Deaia, am intrebat, dupa ce dai examenul ala de admitere, mai dai vreun examen pentru facultatea la care vrei sa intri (Drept,Management,etc) sau dai direct examen pentru facultatea in care vrei sa intri ?

Mai bine intreb sa fiu sigur decat sa ma trezesc ca nu stiu un anume lucru. E buna facultatea asta ? E cumva mai slaba daca e la privat fata de cea de stat ?

#1650
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Cand ai intrat in liceu ai dat 7 examene ? De ce se cheama "admitere la" ? Nu e preadmitere.

View PostBananoidul, on 08 iulie 2014 - 18:36, said:

E buna facultatea asta ? E cumva mai slaba daca e la privat fata de cea de stat ?
Care ? Ai intrebat despre mai multe. Tu practici o meserie nu noua. Dreptul e ok dar traseul destul de greu insa cu eforturi mari poti reusi. Management - marketing e apa de ploaie daca nu ai ceva nativ pentru vanzari si afaceri.

#1651
Bananoidul

Bananoidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.10.2010
Ok, atunci, universitatea aceasta este buna ? Posted Image

La informatica manageriala ce se preda ? Unde te poti angaja pe urma ?

Cum ti-am mai spus si eu odata, de ce sa faci facultate daca totul trebuie sa inveti de unul singur ? Nu ai cumva nevoie de un profesor care sa iti predea si sa te indrume ? Nu pentru asta e facultatea ? Eu de asta am intrebat, daca ma duc la Universitatea Romano-Americana, ma duc degeaba (adica acolo se trece pe ochi frumosi fara sa se predea/ sa se invete) sau e o universitate serioasa ? Nu cred ca ar fi placut ca dupa 5 ani (licenta + master) sa afli ca nu ai invatat anumite chestii in facultate, nu crezi ? Deaia vreau sa stiu daca se preda la fel de bine ca la stat si sper ca raspunsul sa fie unul obiectiv, nu subiectiv si te rog fara abateri de la intrebare.

La examenul de BAC am obtinut media 8,44 (desi putea fi 8,90, dar nu mai conteaza), se merita sa dau la privat avand in vedere faptul ca la stat diploma are "mai multa valoare" in fata angajatorului ? Sunt intr-o dilema si in acelasi timp in criza de timp.

Edited by Bananoidul, 08 July 2014 - 18:59.


#1652
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Uite programa de invatamant: http://www.rau.ro/my...dii/im-ghid.pdf
Nu exista. Batman, batman !

Facultatea e invatamant superior si nu scoala de meserii. Inveti concepte, teorii, lucruri practice dar nu la milimetru ce vrea angajatorul. Toate cele studiate pun bazele meseriei dar nu meseria in sine. Asa e sistemul peste tot, nu-i timp de specializare. Cursurile doar te introduc in poveste, tu extrascolar aprofundezi plecand de la bibliografia recomandata, ai net, biblioteca, profesori sa intrebi (nu te astepti ca ei sa traga de tine) etc.

Problema ta e ca dai cu banul si nu ai o pasiune.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2014 - 19:05.


#1653
Bananoidul

Bananoidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.10.2010
Probabil am uitat sa mentionez ca am fost la profilul filologie, deci de aceea trebuie sa evit matematica pentru ca acolo unde e matematica, nu prea am sanse. Ok, am inteles ce vrei sa spui in legatura cu meseria.

M-am uitat la ceea ce mi-ai dat... vazusem si eu documentul, dar nu-mi amintesc sa fi vazut si ce se preda la fiecare facultate...

Acum nu stiu cat de avansata este algebra respectiva la informatica manageriala.


Repet ultimele intrebari deoarece vad ca au fost omise :


-Se merita cu media 8,44 sa dai la o facultate particulara in favoarea uneia de stat avand in vedere ca angajatorul este de parere ca diploma de la stat e mai "valoroasa" ?

-Se preda serios la universitatea aceasta in comparatie cu cea de stat ? (toata lumea spune ca la particulara nu se invata... ca se da mita...etc... deaia sunt cam demoralizat).

Edited by Bananoidul, 08 July 2014 - 19:20.


#1654
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu merita. Facultatea privata nu are o reputatie asa mareata. Ar fi trebuit sa auzi de cazul Spiru Haret, e de notorietate. Da' pana la urma daca nu poti intra la buget la stat atunci merge si aici, diploma e echivalenta.
De predat se preda. Dar ti-am zis, nu pune decat 30% baza pe cursurile predate, oriunde (de invatat sa le inveti 100%) si ia-le ca introducere iar restul acumuleaza extra. Altfel vei plange la final ca sistemul e de vina.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2014 - 19:21.


#1655
Bananoidul

Bananoidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.10.2010
Pai la buget la drept sigur nu intru. Daca as sta 1 an sa invat as putea, dar asa nu cred ca am sanse. Chiar nu stiu ce sa fac in momentul asta... sunt in dilema si e viitorul meu in joc. Nu mai zic ca este si riscul de la lucra la McDonalds cu facultate. Tu ce ma sfatuiesti sa fac ?

#1656
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Alege-ti o meserie, nu ti-o pot spune eu ca nu ar avea vreo valoare. Iar daca nu poti acum intra unde vrei atunci stai acasa un an, nu e o rusine, invata cat la anul sa intri. Acum sa mergi la una care nu-ti e pe plac inseamna pierdere de timp, regreti mai tarziu tot. Mai bine un an la studiu decat o viata ratata.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2014 - 19:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate