Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Universitatea Romano Americana

- - - - -
  • Please log in to reply
1666 replies to this topic

#1621
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 Maddow1, on 10th July 2012, 19:24, said:

Asa am auzit, cica sunt retardati rau profesorii.. :death:
dute fara grija ca nu e asa.

#1622
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 Maddow1, on 10th July 2012, 18:29, said:

Doresc si eu niste detalii despre universitate pt ca as vrea sa dau la ETII. Am inteles de la unii ca profesorii sunt comunisti...
ETII tocmai am terminat eu.
Cu parere de rau (sau de bine, depinde de tine), profesorii sunt SUPER! E drept, sunt super daca te stiu si vad ca esti un student bun care incearca sa invete.
Daca esti genul care vine la examene si are pretentii, la fel ca si-n alta parte, nu o sa fie prea bine si e posibil sa te chinui.
Majoritatea profesorilor si asistentilor sunt persoane tinere, unele mai tinere decat studentii la mentalitate, foarte de treaba si intelegatori.
Din punctul asta de vedere nu am NIMIC de reprosat!

Ce e mai neplacut e partea numita TAXE. Sunt destul de mari. La licenta e 700E pe an, taxa de inscriere la licenta acum este 240E, plus mai stiu eu ce. Prea ieftin nu e.

#1623
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 08.02.2006
"cica sunt retardati rau profesorii"
Sunt pentru cei care scriu trei cuvinte la examene si cand primesc un 3, merg sa faca scandal si contestatie :D
Sunt multi studenti cu restante si multa lumea prefera sa spuna ca este vina profesorului sau ca este o mega conspiratie sa faca universitatea mai mult profit din taxe. Personal, daca am invatat nu am avut probleme.

Edited by sorinqk, 30 July 2012 - 22:01.


#1624
geo1989

geo1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.10.2012
Buna tuturor Posted Image . Am terminat si eu anul trecut Universitatea Romano-Americana, Facultatea de Relatii Comerciale si Financiar- Bancare Interne si Internationale, specializarea finante - banci. Pentru cine intereseaza, am o multime de manuale, majoritatea in stare perfecta, pe care la vand cu 10-15 lei. Va prezint si o lista, iar pentru detalii sau poze daca doriti, ma puteti contacta la adresa de e-mail [email protected] sau la nr. de telefon 0767 695 983  (toate originale, cu antetul Universitatii):

1. "Economie mondiala", Florin Bonciu, editia II, ed. PRO Universitaria  - 15 lei
2. "Economia Integrarii Europene", Dumitru Miron, Ovidiu Folcut, ed. Universitara - 15 lei
3. "Matematici aplicate in economie", Radu Despa, ed. Universitara - 15 lei
4. "Managementul firmei", Doinita Ciocarlan, ed. Universitara - 10 lei
5. "Marketing", Ion Smedescu, ed. Universitara - 20 lei
6. "Focus on business", manual engleza URA, ed. PRO  Universitaria  - 15 lei
7. "Business leadership", manual engleza URA, ed. PRO  Universitaria  - 15 lei
8. "Moneda si institutii de credit", manual + caiet lucrari practice si studii de caz, Dumitru Tudorache, ed. Universitara - 20 lei
9. "Bazele informaticii - aplicatii in domeniul economic", Botezatu Cornelia, Botezatu Cezar, ed. Universitara - 15 lei
10. "Produse si servicii financiare (ba​ncare)", Mihai Nedelescu, Cristina Stanescu, ed. PRO  Universitaria  - 15 lei
11. "Fiscalitate", manual, Stela Aurelia Toader, ed. Universitara - 15 lei
12. "Finantele agentilor economici", manual + caiet, Marin Tole, Mihai Nedelescu, ed. PRO  Universitaria  - 15 lei
13. "Finante publice - sinteze si aplicatii", Mihai Aristotel Ungureanu, editiile II si III, ed. Conphys - 10 lei fiecare
14. "Control si audit financiar-contabil", editia II revizuita si adaugita, Victor Munteanu, ed. PRO  Universitaria  - 15 lei
15. "Bazele contabilitatii" editia II revizuita si adaugita, Victor Munteanu, ed. PRO  Universitaria  - 15 lei
16. "Contabilitatea financiara a intreprinderilor", editia II revizuita si adaugita, Victor Munteanu, ed. PRO  Universitaria  - 15 lei
17. "Piete de capital", G. Ionescu, ed. PRO  Universitaria  - 15 lei
18. "Tehnica platilor si finantarilor internationale", manual + caiet aplicatii practice, Lucian Botea, Constantin Floricel, ed. Universitara Carol Davila - 20 lei (ambele)
19. "Macroeconomie", Ion Bulborea, ed. PRO  Universitaria  - 10 lei
20. "Statistica si econometrie" + doua  "Memoratoare Statistice" (diferite) - 15 lei (toate)
21. "Analiza economico-financiara a entitatilor economice", manual + sinteze teoretice, aplicatii rezolvate si propuse, Marin Tole, ed. PRO  Universitaria  - 20 lei (ambele)
22. "Drept civil", curs pentru facultatile cu profil economic, Lucia Giosan, Florea Magureanu, ed. PRO  Universitaria  - 10 lei
23. Grile licenta pentru facultatile de profil economic, Universitatea Romano-Americana - 15 lei

#1625
hwa

hwa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.10.2012
buna .. eu abia am aflat de facultatea asta ... am o intrebare este privata sau de stat?

#1626
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Privata.
Uite nomenclatorul cu toate, sa nu mai zici ca nu stii de una sau alta: http://www.edu.ro/in.../articles/c108/

Precum si specializarile pe fiecare in parte: http://www.edu.ro/in...ad&fileId=10096

Edited by neagu_laurentiu, 30 November 2012 - 14:59.


#1627
Kennedy93

Kennedy93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.04.2013
Buna, este cineva pe aici care este student al facultatii de drept de la romano-americana sau care a terminat? Pentru ca am o nelamurire in legatura cu ceva

#1628
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Intreaba si poate te putem ajuta .

#1629
PlayHunter

PlayHunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.01.2012
Mai fratilor, lamuriti-ma si pe mine:

EXACT unde si cui trebuie sa ma adresez pt a lua Licenta pe spaga la Universitatea Romano Americana ? Si ce suma mi-ar trebui ?

Am terminat REI (cu durata 4 ani), am dat licenta si am picat la scris. Dupa aceea am lucrat in afara tarii si nu am mai resustinut niciodata licenta.

Acum, dupa 4 ani, am nevoie de aceasta diploma pt ca m-am gandit sa ma reprofilez si sa ma fac profesor de limba Engleza.

Vorbesc limba Engleza perfect (exact la nivelul in care vorbesc limba romana), dar nu pot preda limba Engleza daca nu am "Bachelor Degree" (adica "Diploma de Absolvent de Studii Superioare" - nu conteaza domeniul, poate fi la fel de bine si "Inginer Constructii" sau orice altceva in loc de REI)

Deci, singura solutie pe care eu o vad este sa iau licenta de la Universitatea Romano-Americana, sectia REI. Bun, problema este ca eu am lucrat in United Kingdom ca si bucatar, deci nu are nici o legatura cu facultatea. Nu cred ca ar fi viabil (si nici nu cred ca as putea invata din nou 4 sau nu stiu cate materii) pt a sustine si lua licenta "pe cinstit", asa ca am nevoie sa dau spaga. Dar sa fie la sigur, nu sa ma trezesc ca dau, si apoi tot ma pica!?

Iar daca voi stiti sigur ca nu se poate lua licenta pe spaga de la Universitatea Romano Americana, stiti cumva daca as putea sa ma transfer la o alta facultate pt sustinerea examenului de licenta ? Daca stiti de posibilitatea transferului, va rog explicati-mi procedura pas cu pas. Multimesc anticipat!

#1630
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Asemenea chestiuni nu se discuta in public. Si nici cu necunoscuti.

Edited by neagu_laurentiu, 08 August 2013 - 19:45.


#1631
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
încearcă la DNA, ăia se ocupă cu şpăgile şi ştiu cel mai bine... te duci, îi întrebi cine e şpăgar la URA, cît e şpaga la respectivul... trebuie să ştie...

#1632
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
PlayHunter, chestiile astea se afla din teren, nu pe forum.

#1633
PlayHunter

PlayHunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 31.01.2012
Pai puteti sa imi dati ceva indicii prin PM daca stiti la sigur (preferabil din cei ce deja au terminat - da e drept, nu castigati nimic daca ma ajutati pe mine dar totusi faceti o fapta buna.. si oricum toti pe net suntem sub anonimat). - Cat despre necunoscuti, cei cu care mai tin eu legatura din promotia mea, nu au dat spaga. Cel putin asa mi-au spus.

Eu personal nu am dat spaga la nici un examen, luam 5 sau 6 pe cinstit (uneori mai copiam). In schimb, am avut un examen (economie UE sem2) pe care l-am dat de 9 ori pana am reusit sa il trec si sa imi sustin licenta. Asa ca nici nu stiu cu cine as putea lua legatura din interior in acest sens. Va multumesc oricum !

#1634
bobural

bobural

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2013
poate sa am ajute cineva cu o informatie va rog?
Eu sunt anul 3 la Cibernetica si vreau sa ma transfer la Romano-Americana... se poate face asta direct in anul 3?
Mumlutmesc

#1635
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Consulta regulamentele de studii de la ambele universitati.

Edited by neagu_laurentiu, 06 September 2013 - 08:15.


#1636
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Salutare.
RIdicarea diplomei de licenta costa? Am luat-o in 2012, dar n-am avut nevoie de ea pana acum, pt ca m-am folosit de adeverintă.
Unii colegi mi-au spus ca au luat-o gratuit, altii ca au platit 60euro.

Pe site la ei scrie:

Taxele actuale sunt:
- Taxa procesare date an terminal (valabila pentru absolventii care au promovat examenul de licenta/disertatie anterior anului 2012) - 40 euro
- Eliberare Diploma de licenta/masterat in regim de urgenta - 60 euro
- Eliberare Diploma de licenta/masterat (duplicat) - 50 euro
Cuantumurile tuturor taxelor din cadrul Universitatii sunt disponibile in sectiunea Taxe a site-ului nostru.

Cum este pana la urma? Multumesc.

#1637
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 08.02.2006
Eu nu am platit cand am luat diploma de licenta de la ei. Am auzit ca unele universitati percep o taxa daca lasi diploma acolo mai mult de "n" ani. Nu stiu daca este la fel si la URA.

#1638
adda_drept

adda_drept

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2014

 Kennedy93, on 08 aprilie 2013 - 20:07, said:

Buna, este cineva pe aici care este student al facultatii de drept de la romano-americana sau care a terminat? Pentru ca am o nelamurire in legatura cu ceva


Buna ! Eu sunt studenta in anul 3 la facultatea de Drept din cadrul URA. Cu ce te pot ajuta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate