Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Nu merge sa incarc subtitrare in Win media player 12 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
andreisergiu86

andreisergiu86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2010
Mai amanuntit problema e urmatoarea: am toate cele necesare vizionarii unui film full hd 1080p dar nu reusesc sa gasesc un soft potrivit:
de exemplu am instalat K-lite codec cu toate codecurile la el ffdshow-haali...si asa mai departe dar cand dau play la un film cu media player (am win 7) nu imi incarca subtitrarea dar merge lacrima, dar daca instalez si directvobsub mi-o incarca dar merge sacadat rau de tot....
daca deschid cu alt player gen: zoom player, VLC, SMPlayer, BSPlayer, la fel imi face...merge sacadat chiar daca nu incarc subtitrarea ....am incercat sa schimb filtrele si tot nu am reusit
CHIAR NU STIU CE SA MAI FAC! stie cineva vreo posibilitate sa rulez un film hd 1080 cu subtitare fara sa imi sacadeze imaginea? (daca rulez unul de 720 cu subtitrare nu se sacadeaza imaginea, si repet ca am si placa video full hd, si cablu si monitor full hd)
Ma dispera problema! cine ma poate ajuta?

Edited by andreisergiu86, 27 February 2010 - 16:42.


#2
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Folosește Splash Lite.Daca placa video stie sa decodeze continut HD,cauta
in setarile playerului,in tab-ul Video,si bifeaza Use hardware acceleration.

#3
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 15.02.2010
Nu prea stiu problema care o ai.Nici la mine pe Media Player nu am subtitrare la filme cum e pe BS PLAYER.Nu cred ca ai cum sa vizionezi filmele la rezolutia de 1080 P,numai filmele originale de la Bluray is in format HD ca sa aiba rezolutia de 1080 p.Si in loc de dvd se numeste Bluray.Filmele de care ai zis is pe DVD sau pe Bluray.Ai Bluray inloc dvd.Si daca filmele is de dvd au rezolutia si mai mica,sub 720 p.Poate de asta se vede sacadat pe ecran la 1080 p.? Poate trebe sa fie si filmul de 1080 p.

Edited by Danutz2029, 27 February 2010 - 22:53.


#4
live4music

live4music

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.02.2010
mie imi merg subtitrarile in Windows Media Player, treaba e ca filmul si subtitrarea sa aiba acelasi nume ( subt cu extensie srt sau sub), a, si sa fie bifat acolo la subt on :peacefingers:

#5
andreisergiu86

andreisergiu86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2010

View Postlive4music, on 1st March 2010, 21:02, said:

mie imi merg subtitrarile in Windows Media Player, treaba e ca filmul si subtitrarea sa aiba acelasi nume ( subt cu extensie srt sau sub), a, si sa fie bifat acolo la subt on :peacefingers:


stiu ca trebuie sa aiba aceeasi denumire, la lost de ex care e pe 720P merge lin cu tot cu subtitrare...dar la 1080 merge sacadat

View PostDanutz2029, on 27th February 2010, 22:24, said:

Nu prea stiu problema care o ai.Nici la mine pe Media Player nu am subtitrare la filme cum e pe BS PLAYER.Nu cred ca ai cum sa vizionezi filmele la rezolutia de 1080 P,numai filmele originale de la Bluray is in format HD ca sa aiba rezolutia de 1080 p.Si in loc de dvd se numeste Bluray.Filmele de care ai zis is pe DVD sau pe Bluray.Ai Bluray inloc dvd.Si daca filmele is de dvd au rezolutia si mai mica,sub 720 p.Poate de asta se vede sacadat pe ecran la 1080 p.? Poate trebe sa fie si filmul de 1080 p.

Deci filmele sunt format MKV cu subtitrare inclusa...si din cate stiu mkv e matroshka video care e High definition....si au 11 gb filmele..deci nu sunt dvd-uri

View Postlordsidious, on 27th February 2010, 20:36, said:

Folose?te Splash Lite.Daca placa video stie sa decodeze continut HD,cauta
in setarile playerului,in tab-ul Video,si bifeaza Use hardware acceleration.


Ai dat o solutie foarte buna la problema mea.....merge acuma filmul pe 1080p cu sub dar nu stie sa decodeze 5.1.....trebuie sa merg pe stereo....iar la filme cu coloana sonora codata true hd dts nu stie deloc sa decodeze.....nici nu foloseste filtrele instalate...foloseste doar ce are el in pack...deci nu e o solutie care ma rezolva total....ca nu se aud unele filme, am vazut ca tre sa fie o varianta mai PRO...
oricum multumesc foarte mult...daca mai stii cum sa rez si pb asta astept raspuns sau daca mi-l poti da si mie full as fi foarte recunoscator :P
o zi buna!

Edited by eiffel, 02 March 2010 - 13:20.
Fara Piraterie !!!


#6
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007
Incearca cu VLC sau cu media player clasic.

Ce placa video ai?

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Foloseste Media Player Classic - HomeCinema cu EVR activat. S-a mai discutat, un SEARCH ( CAUTARE ) asa cum prevede regulamentul pe forum te-ar fi rezolvat pana acum !

Codecuri ok si la zi ( contin ffdshow-DXVA ) precum si o versiune adaptata de Home Cinema gasesti aici: http://shark007.net/win7codecs.html
Ptr MPC-HC intrii pe Tab-ul Tools.

#8
andreisergiu86

andreisergiu86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2010

View PostAlexGP, on 2nd March 2010, 12:37, said:

Incearca cu VLC sau cu media player clasic.

Ce placa video ai?

am incercat vlc player si a mers groaznic... am un ati his hd 4650 1gb ram

View Posteiffel, on 2nd March 2010, 13:24, said:

Foloseste Media Player Classic - HomeCinema cu EVR activat. S-a mai discutat, un SEARCH ( CAUTARE ) asa cum prevede regulamentul pe forum te-ar fi rezolvat pana acum !

Codecuri ok si la zi ( contin ffdshow-DXVA ) precum si o versiune adaptata de Home Cinema gasesti aici: http://shark007.net/win7codecs.html
Ptr MPC-HC intrii pe Tab-ul Tools.
Am cautat dar nu stiam exact ce sa scriu in search exact ...multumesc, o sa incerc si sa vad daca merge..

#9
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Cum naiba n-ai reusit sa faci sonorul 5.1 in Splash?E in Setari\Audio.

#10
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am o problema cu un fisier de tip ssif, il deschid cu Media Player Classic - HomeCinema (printre putinele care il citeste corect si video si audio) dar nu reusesc sa-i fac sa mearga subtitrarea. Teoretic fisierul are vreo 6-7 subtitrari inglobate dar nici una nu functioneaza. Nu am insa nicio posibilitate sa adaug eu un fisier cu o subtitrare externa. Am incercat sa redenumesc subtitrarea externa, se aseaza in mod corect in folder deasupra fisierului video, dar nu apare din cauza ca fisierul are teoretic propriile subtitrari (care nu merg)...

Edited by razor01, 09 May 2017 - 16:21.


#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu are nimeni idee cum pot sa adaug manual subtitrarea in Media Player Classic - HomeCinema? Nu pot sa vad decat subtitrarile inglobate in fisier sau pe cele pe care le ia automat din folder (daca le ia), nu pot sa selectez eu load subtitle pentru ca apare gri, m-am tot jucat prin setari, am schimbat filtrele, nimic...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate