Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Festivaluri culinare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
[quote name='alalaltu' date='20th July 2010, 22:00' post='8525890']
@sylvius: Nu, primul inca nu-i in lista. Dar daca mi-ai putea spune cel putin luna in care are loc, si poate informatii suplimentare daca ai?

Festivalul pastravului din Bucovina s-a tinut anual in perioada 14-16 august, deci cam in jurul sarbatorii de Sfanta Maria. Desi au fost pana acum vreo sapte editii , se pare din pacate ca in acest an nu se va mai organiza  :( . De vina o fi criza ...

Uite si un link dintr-un ziar local

[url="http://www.monitorulsv.ro/Local/2009-08-17/Ciocanestiul-plin-de-turisti-la-Festivalul-Pastravului"]http://www.monitorulsv.ro/Local/2009-08-17...lul-Pastravului[/url]

#20
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Ok, il introduc cu mentiunea ta.

#21
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Oameni buni, mai bagati! Sudul tarii unde e? Sau Maramuresul? Sau...? Eu pot face doar o lista, insa numai daca voi imi furnizati informatii.

#22
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Transilvania Fest - anul asta se tine la Biertan. Nu stiu daca se incadreaza in topic, ca nu-i doar cu mancare, e si cu traditii, mestesuguri etc.

#23
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
@alalaltu: apropos de Maramures, pe langa festivalul transfrontalier al gulasului din jud. Timis mai avem cateva festivaluri ale gulasului prin tara:

- la Ocna Sugatag, Maramures , avea loc de obicei in luna august , insa anul acesta este incert

http://www.ocnasugat...tori_gulas.html

- la Cojocna , jud. Cluj , in a doua jumatate a lunii mai

http://www.campia-on...la-cojocna.html

- si la Dumbrava Sibiului, in luna iunie

http://www.newsin.ro...l...4&hid=video

De asemenea mai avem festivalul cartofului ce se tine in mai multe localitati:
in comuna Rasca, jud. Cluj, in octombrie
in Fagaras, jud. Brasov, tot in octombrie
si la Miercurea Ciuc, jud. Harghita,  in august.

Din pacate la capitolul festivaluri culinare pare-se ca sudul tarii e ceva mai slab reprezentat. Totusi in Oltenia avem in octombrie:

- la Bailesti , jud. Dolj , Festivalul zaibarului si al prazului  :D

http://www.evz.ro/de...sti-872147.html

#24
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
@sylvius: Mersi, maine le bag in lista
@Moaca: Totusi ce se gateste acolo? Cel putin grosso modo. Nu le pot scrie oamenilor doar ca "e mancare".

Edited by alalaltu, 23 July 2010 - 20:18.


#25
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Cu placere. Mai am ceva informatii despre 2 festivaluri care nu stiu daca ar merita intrucatva atentia:

In octombrie 2009 s-a organizat la Buzias, jud. Timis un festival al papricasului in prima editie. Se pare ca a fost un fiasco total atat din pc. de vedere organizatoric cat si culinar. Cineva care a fost in acea perioada pe acolo mi-a spus ca nici macar papricasul nu a fost prea reusit. Pacat...

http://ala-cooking.b...-la-buzias.html

In Bucuresti s-a mai organizat sporadic un festival al ciocolatei, inghetatei si cafelei prin 2005, apoi inca de doua ori in mai 2007 si 2008.

Nu stiu daca acestea doua ar trebui mentionate, dar ramane la latitudinea ta  :)

#26
fastard

fastard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.04.2007
Unul din Maramureș:

Festivalul Castanelor
Baia Mare, MM
sfarsitul lui septembrie
detalii la castanet.ro

Edited by fastard, 25 July 2010 - 10:41.


#27
ionel1971

ionel1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.01.2007
Inca unul pentru zona de vest a tarii:

BALUL STRUGURILOR (GROZDEBAL) din VRSAC (Varset) din al treilea sfarsit de saptamana din septembrie. Varset-ul este la 14 km de la Stamora Moravita in Serbia, aproximativ 80 km de la Timisoara, pe ruta Timisoara-Beograd, un orasel de cca 35.000 de locuitori. Festivalul/sarbatoarea este grozava, am fost anul trecut, duminica, orasul este superb. Merita mers. Multa bucatarie sarbeasca, traditii, muzica, de toate.

Edited by ionel1971, 01 August 2010 - 17:59.


#28
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Adaugat Grozdebal si Transilvania Fest. La celelalte mai caut informatii suplimentare.

P.S.: Si totusi ar fi frumos ca si cei din sud  si din est sa mai posteze. Eu nu cred ca nu exista asa ceva la voi! Sunteti doar prea puturosi sa postati :D Sunt binevenite si cele din RM,  nordul Bulgariei, sudul Ucrainei - important e sa fie o distanta realista si sa fie ceva cat de cat original.

Edited by alalaltu, 02 August 2010 - 13:28.


#29
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Inca ceva de ultima ora:

Festivalul lubenitei, comuna Gottlob, jud. Timis, 15-16 august 2010. Se pare ca nu este in prima editie.

http://www.tion.ro/s...100812-03283840

#30
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
@sylvius: Am fost anul trecut. Atmosfera faina, insa la mancaruri gatite nimic iesit din comun. Clar, papricas, langosi, dar intreg festivalul e axat pe lubenita. Nu stiu, sa-l introduc in lista? Anul acesta oricum ar fi cam prea tarziu. Poate posteaza saptamana viitoare cineva care a fost acolo, cu informatii de la fata locului.

Edited by alalaltu, 15 August 2010 - 13:28.


#31
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Atunci cred ca e mai bine sa asteptam, poate primim  vreun feedback de la vizitatori. Oricum, dupa cum zici, pentru cel de anul asta e cam prea tarziu. Il bagam anul viitor, daca merita  :D
Cred ca multe festivaluri culinare locale sufera din cauza neseriozitatii participantilor. si organizatorilor.  Se anunta initial un festival frumos, dar cand ajungi acolo iti dai seama ca a fost ...mult zgomot pentru nimic. Probabil ca sunt doar cateva consacrate, la care te poti duce si avea cu adevarat ce degusta.

#32
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Nu ma intelege gresit! Ala din Gottlob chiar e fain. Atmosfera e buna, Lubenitele sunt gustoase, si in rest e chef/discoteca. La partea cu mancarea gatita insa mai trebuie sa lucreze. Un papricas si niste langosi trantiti acolo nu prea ajung. In mod sigur exista si specialitati locale, insa nu le vezi la festival. Pacat.

Edited by alalaltu, 13 August 2010 - 19:08.


#33
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
E adevarat ce spui, cred ca din pacate multe festivaluri din tara au probleme la capitolul diversitate. Cred ca este lipsa de imaginatie si poate de resurse. Sa speram ca in timp lucrurile se vor indrepta...

#34
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Festivalul Gogosilor - 8 Septembrie, Chisineu-Cris jud. Arad.

#35
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Adaugat Festivalul Gogosilor

P.S.: Multumesc tuturor care ma ajuta, insa momentan 1/2 din lista e Banat/Crisana. Restul tarii ce face? :D

#36
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postionel1971, on 1st August 2010, 18:58, said:

Varset-ul este la 14 km de la Stamora Moravita in Serbia, aproximativ 80 km de la Timisoara, pe ruta Timisoara-Beograd, un orasel de cca 35.000 de locuitori. Festivalul/sarbatoarea este grozava, am fost anul trecut, duminica, orasul este superb. Merita mers. Multa bucatarie sarbeasca, traditii, muzica, de toate.
In general, pana inainte de intrarea pe autostrada (dar mai ales pana la podul ce traverseaza Dunarea) toata zona aceea e frumoasa. Iti aminteste de dezvoltarea rurala a Romaniei din anii '80. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate