Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Generalitati: Credintele religioase, daunatoare societatii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19154 replies to this topic

#19135
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostKiloW, on 12 mai 2021 - 09:42, said:

O presupusa societate în care sunt 3 femei la un bărbat de exemplu (sau invers), dacă ar fi monogama datorita unor legi laice sau cărți sfinte și-ar lasă jumătate din populație fără posibilitatea întemeierii unei familii. Ar fi moral asta? Sau ar trebui schimbata respectiva lege, sau adnota cartea Sfânta, care poate au fost scrise când numărul femeilor și a bărbaților erau aproximativ egale?

Pentru cei cu moralitate subiectiva nu ar fi moral, bineinteles.
Legea o poate schimba numai cel care a dat-o.


#19136
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View PostElihu_66, on 11 mai 2021 - 22:38, said:

Nu am cui sa dau zeciuiala, trebuie neaparat sa-i dau cuiva zeciuiala?

Zeciuiala se dă patronilor de biserici, sau "şarlatanilor" cum le spun eu. Acesta e motivul pentru care avem o aşa inflaţie de biserici din toate cultele: pentru a strânge bani şefii lor.

#19137
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021

View PostElihu_66, on 12 mai 2021 - 10:00, said:


Legea o poate schimba numai cel care a dat-o.

Adica, de oameni :) Aici suntem de acord.

#19138
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 11 mai 2021 - 19:59, said:

Nu cumva tu ai impresia că Biblia incurajează păcatul fiicelor lui Lot?

Impresia mea că o carte la care are acces oricine, de la copii până la bătrâni, prezintă...un exemplu cu două femeie care-l îmbată pe tatăl lor şi, "şi-o trag" cu tatăl lor. De exemplu, un copil la ora de religie poate întreba: "domnule profesor, chiar aşa de înfierbântate au fost fiicele lui Lot, sau a fost alt motiv ?" Ele spuneau că vor să aibă copii, dar...chiar cu tatăl lor ? Dă-o naibii de treabă ! În halul ăsta a ajuns Biblia, să fie interzisă minorilor sub 15 ani ?!

În acel moment ora de religie s-ar transforma în oră de educaţie sexuală: explicarea incestului.

De fapt aşa e unde nu se cunoaşte genetica: merge şi tată cu fiică ! Posted Image Nu degeaba unii se căsătoresc "frate" cu "soră"....întru Domnul. Şi mai vorbesc despre homosexuali, când în realitate ar trebui să-şi scoată bârnele din propriii ochi !

Edited by lupini, 12 May 2021 - 17:14.


#19139
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ești un Lup ini foarte distractiv! :D

#19140
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postlupini, on 12 mai 2021 - 17:07, said:

De exemplu, un copil la ora de religie poate întreba: "domnule profesor, chiar aşa de înfierbântate au fost fiicele lui Lot, sau a fost alt motiv ?" Ele spuneau că vor să aibă copii, dar...chiar cu tatăl lor ? Dă-o naibii de treabă ! În halul ăsta a ajuns Biblia, să fie interzisă minorilor sub 15 ani ?!

În acel moment ora de religie s-ar transforma în oră de educaţie sexuală: explicarea incestului.
Nu s-ar "transforma" deloc pentru că asta și este ideea: educația sexuală nu ar trebui să se facă decât la ora de religie.
Iar o astfel de întrebare ar ridica perfect mingea la fileu pentru o explicație adecvată.

Apoi subiectul s-ar putea întinde de-a lungul unei serii de lecții.

Sexul este o realitate a lumii noastre, domnule Lupini.
Dumneavoastră sunteți mai pudibond de fel însă copiii trebuie să fie informați dpdv sexual iar orele de educație sexuală sunt binevenite în școli.
Cu condiția strictă de a fi predate de personal specializat, recte profesorii de religie.

View PostElihu_66, on 11 mai 2021 - 22:38, said:

Imi continui drumul. Asa ar trebui sa faci si tu.
Au grija cei de la salubrizare de gunoiul Cezarului. Posted Image
Păi dacă e gunoi, un om cu un acut spirit civic il ridică, nu trece nepăsător.
Mai devreme îi acuzai de mama focului pe cei care ridicau gunoiul și îi făceai hoți.
Cu o mânie proletară, ceva de speriat :no:

Eu în niciun caz nu trec nepăsător precum predici tu în van.

#19141
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Ora de religie ar trebui să deschidă ochii copiilor.
La ora de religie ar trebui să se predea istoria religiilor, generalități despre culte, cărți considerare sfinte ale diferitelor religii,...
Profesorii de religie nu ar trebui să fie subjugații religiilor!
Profesorii de religie trebuie să fie oameni cu un bagaj de cunoștințe mare și trebuie să poată preda într-un mod neutru față de toate religiile.

Sexul este o realitate a tuturor lumilor și religia n-are treabă cu sexul!

#19142
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postbarbu78, on 12 mai 2021 - 19:38, said:

Ora de religie ar trebui să deschidă ochii copiilor.
La ora de religie ar trebui să se predea istoria religiilor, generalități despre culte, cărți considerare sfinte ale diferitelor religii,...
Profesorii de religie nu ar trebui să fie subjugații religiilor!
Profesorii de religie trebuie să fie oameni cu un bagaj de cunoștințe mare și trebuie să poată preda într-un mod neutru față de toate religiile.
Păi exact așa și e!

View Postbarbu78, on 12 mai 2021 - 19:38, said:

Sexul este o realitate a tuturor lumilor și religia n-are treabă cu sexul!
Ba da.

#19143
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postpenticostalul, on 12 mai 2021 - 19:09, said:


Păi dacă e gunoi, un om cu un acut spirit civic il ridică, nu trece nepăsător.
Mai devreme îi acuzai de mama focului pe cei care ridicau gunoiul și îi făceai hoți.
Cu o mânie proletară, ceva de speriat Posted Image

Eu în niciun caz nu trec nepăsător precum predici tu în van.
Nu sunt banii tai.
Nici macar gunoiul din pubele altuia nu este al tau.
Potoleste-te sa-ti mai insusesti ceea ce nu este al tau Posted Image

#19144
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostElihu_66, on 12 mai 2021 - 19:56, said:

Nu sunt banii tai.
Păi cand era vorba de tine, era gunoi.
Când e vorba de mine, sunt... bani?

View PostElihu_66, on 12 mai 2021 - 19:56, said:

Nici macar gunoiul din pubele altuia nu este al tau.
Ziceai că gunoiul e pe... stradă.
Acum l-ai dus în pubelele oamenilor?

View PostElihu_66, on 12 mai 2021 - 19:56, said:

Potoleste-te sa-ti mai insusesti ceea ce nu este al tau
Încetează cu fariseismul ăsta grețos că dacă te-ar auzi fariseii din Biblie ar păli de invidie Posted Image

Edited by penticostalul, 12 May 2021 - 20:34.


#19145
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpenticostalul, on 12 mai 2021 - 19:53, said:


Păi exact așa și e!


Ba da.
Nu este!
Sexul are treabă cu religia?

#19146
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postpenticostalul, on 12 mai 2021 - 20:33, said:

Păi cand era vorba de tine, era gunoi.
Când e vorba de mine, sunt... bani?
Gunoiul lui Cezar. Intelegi numai ce vrei tu.

View Postpenticostalul, on 12 mai 2021 - 20:33, said:

Ziceai că gunoiul e pe... stradă.
Acum l-ai dus în pubelele oamenilor?
Te rog sa iti sustii afirmatia de mai jos cu argumente!
Mai devreme îi acuzai de mama focului pe cei care ridicau gunoiul și îi făceai hoți.

View Postpenticostalul, on 12 mai 2021 - 20:33, said:

Încetează cu fariseismul ăsta grețos că dacă te-ar auzi fariseii din Biblie ar păli de invidie Posted Image
Legea lui Dumnezeu este gretoasa? Nu te lasa sa IEI lucrul altuia?

Edited by Elihu_66, 12 May 2021 - 21:15.


#19147
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postlupini, on 12 mai 2021 - 17:07, said:

Impresia mea că o carte la care are acces oricine, de la copii până la bătrâni, prezintă...un exemplu cu două femeie care-l îmbată pe tatăl lor şi, "şi-o trag" cu tatăl lor. De exemplu, un copil la ora de religie poate întreba: "domnule profesor, chiar aşa de înfierbântate au fost fiicele lui Lot, sau a fost alt motiv ?" Ele spuneau că vor să aibă copii, dar...chiar cu tatăl lor ? Dă-o naibii de treabă ! În halul ăsta a ajuns Biblia, să fie interzisă minorilor sub 15 ani ?!

În acel moment ora de religie s-ar transforma în oră de educaţie sexuală: explicarea incestului.
E doar o impresie si e una falsa. Daca acelorasi copii li s-ar povesti cum un hot a furat dintr-o casa si a fost pedepsit pentru asta, ai mai spune ca istorisirea i-ar indemna pe copii sa fure?

Am vazut ca ai comentat si despre episodul cu Agar, slujnica pe care Sara i-a dat-o de sotie lui Avraam. Ai incercat, cum e normal, sa te pui in contextul social de atunci si sa intelegi ce insemna sa ai mai multe sotii? Nu, in loc de asta ai inceput sa trollezi de parca ti-ai format dramul ala de cultura generala pe tik-tok. Unde vezi tu threesome la Avraam si Agar?
Si din nou, ar trebui sa vezi care au fost consecintele acestor actiuni (poligamia nefiind incurajata nicaieri in Biblie): cine a fost Ismael si cine au fost urmasii lui, edomitii, pentru poporul Israel.

#19148
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021

View Postpenticostalul, on 12 mai 2021 - 19:09, said:

orele de educație sexuală sunt binevenite în școli.
Cu condiția strictă de a fi predate de personal specializat, recte profesorii de religie.


Umor de calitate!
Penti, ar trebui sa te apuci de stand up comedy! :))

Edited by KiloW, 13 May 2021 - 14:22.


#19149
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postpenticostalul, on 12 mai 2021 - 19:09, said:

Cu condiția strictă de a fi predate de personal specializat, recte profesorii de religie.
Ai confirmat banuiala mea: religia este o treabă sexuală, un fel de sex cu timpul.
Profesorii de religie cam fac sex cu timpul altora.

#19150
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postkruger, on 13 mai 2021 - 09:45, said:

Ai incercat, cum e normal, sa te pui in contextul social de atunci si sa intelegi ce insemna sa ai mai multe sotii?

Să pun drept, nu spun ce am încercat eu în...adolescenţă, în contextul contemporan, apropos de mai multe... :) Nu spun pentru că, probabil n-o să accepţi ce scriu. Aşa că mai bine n-o fac.

#19151
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postlupini, on 13 mai 2021 - 23:57, said:


Să pun drept, nu spun ce am încercat eu în...adolescenţă, în contextul contemporan, apropos de mai multe... Posted Image Nu spun pentru că, probabil n-o să accepţi ce scriu. Aşa că mai bine n-o fac.
Pai zii asa, ca nu esti interesat(a) sa discuti serios ci doar sa trollezi. Dar fa asta pe alta arie, ca sa nu avem probleme.

#19152
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,435
  • Înscris: 16.03.2004
Un exemplu de credință religioasă dăunătoare societății:


View Postpenticostalul, on 10 aprilie 2020 - 10:53, said:

Nu-s bah mana-n mana cu ei!
Am fost la cutite cu ei dar m-am lecuit.
Pericolul asupra Bisericii e prea mare, fiule.
Prefer sa strig cand e atacata Biserica. Orice culoare ar avea ea.
Ca asa le zicea magistral, bah, pastoru' ala protestant:
Când naziștii au venit să îi ia pe comuniști, n-am scos o vorbă. Nu eram comunist.
Când i-au arestat pe social-democrați, am tăcut. Nu eram social-democrat.
Când au venit să îi ia pe sindicaliști, nu am protestat. Nu eram sindicalist.
Când au venit să îi ia pe evrei, nu m-am revoltat. Nu eram evreu.
Când au venit să mă ia pe mine, nu mai rămăsese nimeni care să-mi ia apărarea.
Secularismul, Noul Ateism, Miscarea LGBT si toate dracoveniile din Iad, au foc de voie si din toate directiile asupra Bisericii.
In fiecare natiune ei cauta sa subrezeasca biserica cea mai mare.
De obicei, de la bun inceput, cele mai mici se aliaza cu ei "aleluia, bine le fac lu' aia marii!".
Nici nu le trece prin cap cat de aproape le este franghia de grumaz.
Alea bolduite de mai sus, cata vreme ataca BOR in Ro, sunt gata sa faca tovanga cu penticostalii si cu oricine: "domnilor penticostali, voi sunteti complet diferiti de ortodocsi. Pai pe voi va apreciem, dom'le, asa da! Dar ortodocsii aia nu vezi ca pupa moaste si dau Cina cu lingurita? Voi sunteti igienici, aveti paharel pentru fiecare. Noi suntem extaziati de ce faceti voi" Ai crede ca acei poponauti ateisti (nu toti poponautii-s ateisti si invers, stiu) mai-mai ca ar da navala in Imparatia Cerurilor. Buluc, nu alta, parol! Deja ti-i poti imagina cu paharelu'-n mana la Cina Domnului in bisericile penticostale.
Iar pestisorii penticostali abia asteapta sa-nghita momeala si sa-i "evanghelizeze": "normal ca noi nu pupam moaste, noi suntem diferiti! Voi sunteti rationali si intelegeti adevarul. Veniti la noi!". Ce nu stiu pestisorii e ca momeala asta e pusa pe un ac. Pe un ac ascutit. Si ca baietii cum termina cu ortodocsii, îi iau pe penticostali in gheare, cu o voce grava: "bah tampitilor, ce-i harababura aia prin bisericile voastre? Ia veniti voi sa va-nchidem prin ospicii. Ca mai bine va sta acolo decat sa umblati dezlegati pe strazi."  Deja acul s-a infipt in limba. Aaagh! Bucuria si partasia penticostalilor cu secularistii a apus.


Secularismul, Noul Ateism, Miscarea LGBT

zice penticostalul că sunt din Iad.
Oare ce vrea să spună? Nimic altceva decât o dogmă păgână conform căreia Cerul este populat de Dumnezeu și îngeri, Pământul de oameni, animale, plante iar sub Pământ, este Iadul, lăcașul demonilor, unde ajung după moarte oamenii răi.
De aceea, din Iad, ies aceste mișcări necreștine, enumerate mai sus.
Dar este Iadul ”vinovat” de o așa acuzație din partea penticostalului?
Penticostalul nici măcar nu are habar ce înseamnă, biblic, ”iadul”...Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate