Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Ciudatenia bisericii evanghelice din Germania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#19
Osiris1394

Osiris1394

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.02.2007

View Postpamant, on 26th February 2010, 08:44, said:

Satan nu are Cuvantul sau ,el mereu i-a Cuvantul lui Dumnezeu si -l rastalmaceste ,mereu vrea sa para mai tolerant ,mai bun ,mai plin de morala ,dragoste ....intelept ,cult ,amagitor...macho ...etc.

Cat de usor e sa ne spalam pe maini si sa atribuim tot raul de pe lume ca fiind lucratura satanei. Nu, natura umana (egoista, razbunatoare, meschina) n-are nicio legatura cu ce se intampla in jurul nostru. Doamne, cata ipocrizie...  :ermm:

p.s. pamant, mai rasfoieste "Gramatica limbii romane".

Edited by Osiris1394, 26 February 2010 - 09:28.


#20
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Nu am intentionat sa te atac atunci cand am banuit ca esti femeie. Scuze.
Totusi nu inteleg de unde atata sustinere din partea ta pentru femei, cand toti stim foarte bine ca ele sunt diferite total fata de barbati si ca rolul lor este de a sprijini barbatul, nicidecum de a-l conduce ?
De exemplu eu am invatat de la batrani ca nu este bine sa ai incredere in vorbele barbatului condus de nevasta. Cand nu am respectat sfatul asta am avut probleme.
Atat timp cat aceste povete isi au radacinile in carti vechi de mii de ani, prefer sa le dau crezare inaite invataturilor tale iluminate.
Am tendinta, cateodata, sa pun semnul  = intre Bibilie, Torah si Coran, pentru ca toate au o baza comuna si un set comun de reguli.

Campania celor ca tine, de a schimba rostul lucrurilor face extrem de mult rau societatii.
Femeile emancipate ajung la sfarsitul vietii niste fiinte triste si singure. Barbatii nu le vor.
Desteptaciunea lor este doar un numar de circ ieftin.

Acum te astept cu misoginismul&co. :)

#21
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

p.s. pamant, mai rasfoieste "Gramatica limbii romane".

Bine a zis pamant ;vrea sa para mai cult ,inteligent ,..........omul nu poate fi decat sub 2 inspiratii ,ori esti sub inspiratia lui satan ,ori a lui Dumnezeu ...nu exista neutralitate .

Femeile trebuie sa-si indeplineasca rolul dat de Dumnezeu ;

16. Dumnezeu  i-a zis femeii: „Voi mări foarte mult suferința și însărcinarea ta; cu durere vei naște copii, și dorințele tale se vor ține după bărbatul tău, iar el va stăpâni peste tine.”

acuma urmeaza clasicul ....Oare chiar asa a zis Dumnezeu ? :naughty:

Edited by mizerabilu, 26 February 2010 - 15:37.


#22
Osiris1394

Osiris1394

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.02.2007
Ok, terratec. Avem opinii contrare si accept asta.

Mizerabilu, nu cred, chiar sunt cult si inteligent. Din pacate cu tine chiar nu am ce discuta. Vad ca ai si un complex de inferioritate si incerci sa-l compensezi doar prin insirarea unor versete. Atat poti.

Si nu mai urmeaza nimic.

#23
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postmizerabilu, on 26th February 2010, 15:33, said:

Bine a zis pamant ;vrea sa para mai cult ,inteligent ,..........omul nu poate fi decat sub 2 inspiratii ,ori esti sub inspiratia lui satan ,ori a lui Dumnezeu ...nu exista neutralitate .

Femeile trebuie sa-si indeplineasca rolul dat de Dumnezeu ;

16. Dumnezeu  i-a zis femeii: „Voi mări foarte mult suferința și însărcinarea ta; cu durere vei naște copii, și dorințele tale se vor ține după bărbatul tău, iar el va stăpâni peste tine.”

acuma urmeaza clasicul ....Oare chiar asa a zis Dumnezeu ? :naughty:


#24
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Supunerea .Aceasta este regula in neprihanirea duhovniceasaca:

Fiul este invatat in supunere de Tatal.Barbatul invatat de Hristos in supunere si femeia invatata de Barbat in aceasi supunere sfanta

Cuvantul este da si amin.
                                        Binecuvantarea ocoleste pe cei nesupusi in cuvant.
Este o singura interpretare a scripturii si aceasta o are \Dumnezeu si cel ce este in El. Altii nu.


5:21   Supuneți-vă unii altora în frica lui Hristos.
    Filip 2.3;1Pet 5.5;

Dupa modelul:

5:22   Nevestelor, fiți supuse bărbaților voștri ca Domnului;
  

5:23   căci bărbatul este capul nevestei, după cum și Hristos este capul Bisericii, El, Mîntuitorul trupului.
  

5:24   Și după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot așa și nevestele să fie supuse bărbaților lor în toate lucrurile.


5:25   Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și Hristos Biserica și S-a dat pe Sine pentru ea,

Edited by husand, 26 February 2010 - 22:00.


#25
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

View PostOsiris1394, on 26th February 2010, 09:26, said:

Cat de usor e sa ne spalam pe maini si sa atribuim tot raul de pe lume ca fiind lucratura satanei.
Doamne, cata ipocrizie...

:lol:

#26
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostOsiris1394, on 26th February 2010, 00:58, said:

2. Versetele date de mizerabilul nu reflecta misoginism ascuns in vorbe mestesugite ?

34. Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice și Legea.
11. Femeia să învețe în tăcere, cu toată supunerea.
12. Femeii nu-i dau voie să învețe pe alții, nici să se ridice mai presus de bărbat, ci să stea în tăcere.

Argumentele tale sunt inconsistente.

Repet, e vorba de fanatism. Asta nu accept. Acceptarea ad litteram a tot ce scrie in Biblie.


#27
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

View PostOsiris1394, on 26th February 2010, 20:15, said:

Ok, terratec. Avem opinii contrare si accept asta.

Mizerabilu, nu cred, chiar sunt cult si inteligent. Din pacate cu tine chiar nu am ce discuta. Vad ca ai si un complex de inferioritate si incerci sa-l compensezi doar prin insirarea unor versete. Atat poti.

Si nu mai urmeaza nimic.

Sunt 2 tipuri de intelepciune una duhovniceasca care este un dar de la Dumnezeu ,iar una fireasca care se obtine prin studiu si practica .Nu contest inteligenta ta ,si nici eruditia obtinuta prin studiu .

13. Cine dintre voi este înțelept și priceput? Să-și arate, prin purtarea lui bună, faptele făcute cu blândețea înțelepciunii!
14. Dar dacă aveți în inima voastră pizmă amară și un duh de ceartă, să nu vă lăudați și să nu mințiți împotriva adevărului.
15. Înțelepciunea aceasta nu vine de sus, ci este pământească, firească (Grecește: sufletească.), drăcească.

16. Căci acolo unde este pizmă și duh de ceartă, este tulburare și tot felul de fapte rele.
17. Înțelepciunea care vine de sus, este, întâi, curată, apoi pașnică, blândă, ușor de înduplecat, plină de îndurare și de roade bune, fără părtinire, nefățarnică.
18. Și roada neprihănirii este semănată în pace pentru cei ce fac pace.
Iacov 3.

Frica si respectul fata de Cuvantul lui Dumnezeu este inceputul intelepciunii de sus .

#28
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010

View PostOsiris1394, on 26th February 2010, 20:15, said:

Ok, terratec. Avem opinii contrare si accept asta.

Mizerabilu, nu cred, chiar sunt cult si inteligent. Din pacate cu tine chiar nu am ce discuta. Vad ca ai si un complex de inferioritate si incerci sa-l compensezi doar prin insirarea unor versete. Atat poti.

Si nu mai urmeaza nimic.

Urmeaza eu-unul cu nick-ul zeului din babilon!

#29
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Posthusand, on 26th February 2010, 21:45, said:

Dupa modelul:

5:22   Nevestelor, fiți supuse bărbaților voștri ca Domnului;
  

5:23   căci bărbatul este capul nevestei, după cum și Hristos este capul Bisericii, El, Mîntuitorul trupului.
  

5:24   Și după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot așa și nevestele să fie supuse bărbaților lor în toate lucrurile.


5:25   Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și Hristos Biserica și S-a dat pe Sine pentru ea,
Trecand peste faptul ca la prima citire m-am gandit la sadomasochism, nu e greu de vazut de ce in unele tari dezvoltarea civilizatiei e in urma. Cu astfel de "indrumari", nu-i de mirare ca-i in obiceiul multora de a-si tine nevestele-n "muzica house" continua: puf o palma, bum-un pumn.
Partea nasoala e ca suntem la pocaiti, si-i credeam mai ok.

#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGlobalMods, on 7th December 2010, 22:39, said:

Trecand peste faptul ca la prima citire m-am gandit la sadomasochism, nu e greu de vazut de ce in unele tari dezvoltarea civilizatiei e in urma. Cu astfel de "indrumari", nu-i de mirare ca-i in obiceiul multora de a-si tine nevestele-n "muzica house" continua: puf o palma, bum-un pumn.
Partea nasoala e ca suntem la pocaiti, si-i credeam mai ok.
Indrumarile sunt pentru biserica si invatatura religioasa. Care-i treaba? Daca scrie ca femeia sa nu invete pe barbat, nu scrie ca trebuie s-o dispretuiesti, stimabile.
Invatatura nu vine de la om, deci Cel care a dat-o are si instructiuni de folosire.

#31
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Posthusand, on 26th February 2010, 21:45, said:

Supunerea .Aceasta este regula in neprihanirea duhovniceasaca:

Fiul este invatat in supunere de Tatal.Barbatul invatat de Hristos in supunere si femeia invatata de Barbat in aceasi supunere sfanta

Cuvantul este da si amin.
                                        Binecuvantarea ocoleste pe cei nesupusi in cuvant.
Este o singura interpretare a scripturii si aceasta o are \Dumnezeu si cel ce este in El. Altii nu.


5:21   Supuneți-vă unii altora în frica lui Hristos.
    Filip 2.3;1Pet 5.5;

Dupa modelul:

5:22   Nevestelor, fiți supuse bărbaților voștri ca Domnului;
  

5:23   căci bărbatul este capul nevestei, după cum și Hristos este capul Bisericii, El, Mîntuitorul trupului.
  

5:24   Și după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot așa și nevestele să fie supuse bărbaților lor în toate lucrurile.


5:25   Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și Hristos Biserica și S-a dat pe Sine pentru ea,

.....si ce se intampla daca ultimul verset nu e indeplinit ?.... :coolspeak:
.....si unde scrie ca femeile nu pot avea darul profetiei ?........dimpotriva scrie invers.... :rolleyes:

Faptele Sfinților Apostoli
Capitolul 21

8. Iar a doua zi, ieșind, am venit la Cezareea. Și intrând în casa lui Filip binevestitorul, care
era dintre cei șapte (diaconi), am rămas la el.
9. Și acesta avea patru fiice, fecioare, care prooroceau.

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 11

4. Orice bărbat care se roagă sau proorocește, având capul acoperit, necinstește capul său.

5. Iar orice femeie care se roagă sau proorocește, cu capul neacoperit, își necinstește capul; căci
tot una este ca și cum ar fi rasă.

Faptele Sfinților Apostoli
Cap. 2

17. "Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii
voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor v

Edited by leoluke, 08 December 2010 - 15:20.


#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 8th December 2010, 15:14, said:

.....si ce se intampla daca ultimul verset nu e indeplinit ?.... :coolspeak:
.....si unde scrie ca femeile nu pot avea darul profetiei ?........dimpotriva scrie invers.... :rolleyes:
Femeile au si ele darul profetei, numai ca nu scrie nicaieri ca profeteau in biserica si nici barbatilor.
In schimb, ordinara, n-avea nicio jena sa se arunce pe jos si sa inventeze un popor fara pacat pe Saturn si 6 luni ale lui Jupiter :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate