Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

cum incarcati cartusele lexmark color(27)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
am un multifunctional lexmark, x1170, iar cartusul alb negru il incarc fara probleme prin gaura din capul ala verde! faza e ca cel color are tot o singura gaura! ce tus trebuie cumparat si cum bag 3/4 culori diferite pe o singura gaura? (se face ciorba)!

#2
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Nu pui prin gaura aia.  :lol:
Se scoate capacul si ai acolo 6 gauri

Y   :
M  C        
:   :

(Y e in dreptul duzelor).
Ca tus eu recomand Inktec.

#3
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
si negru la fel trebuia facut? eu am bagat acul (la cartusul negru) prin gaurica aia de deasupra si a intrat fara probleme, s-a incarcat si merge bine! nu cred ca trebuia desfacut capacul...

#4
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Pentru a incarca cartusele corespunzator se scot capacele de plastic de la catuse ata negru cat si color: - la cel color sunt orificii pentru cele 3 culori;
- la cartusul negru se injecteaza tus in burete;
Foloseste un Kit Refill Color pt. Lexmark gama X1100 acolo ai toate "instrumentele" necesare pt. incaracare plus documentatie !!!

#5
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Nu, la negru ai facut bine. Doar la color se face asa.

#6
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004

Doru_Neo, on Jun 22 2005, 11:30, said:

Pentru a incarca cartusele corespunzator se scot capacele de plastic de la catuse ata negru cat si color: - la cel color sunt orificii pentru cele 3 culori;
- la cartusul negru se injecteaza tus in burete;
Foloseste un Kit Refill Color pt. Lexmark gama X1100 acolo ai toate "instrumentele" necesare pt. incaracare plus documentatie !!!

<{POST_SNAPBACK}>

La negru NU e nevoie sa-l scoti. E suficient sa largesti gaura din capac.

#7
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
deci...la color am 6 gauri sub capac! 3 dintre ele par sa fie distincte pentru ca in ele intra cate un piciorus al capacului. langa picioruse scrie ceva "F", "I" si la celalalt nimic! asadar care ar fi distributia culorilor? care si unde?
de exemplu, la cartusul alb negru eu bag mai intai, cu o seringa de 5, 1(ml), apoi agit cartusul, si mai bag usor inca 4 ml! acum nu stiu exact cat are cartusul..am auzit de 8!(apropo voi ce cantitate bagati?). acul, din cate stiu trebuie sa intre doar jumatate de cm.
un kit refil e scumpisor... 4/500.000, avand in vedere ca exista seringa si ac care pot fi folosite cu grija! kitul tot seringi foloseste:

Attached Files


Edited by Lyvyoo, 22 June 2005 - 12:05.


#8
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Repartitia culorilor ti-am dat-o mai sus

Quote

Y :
M C
: :

(Y e in dreptul duzelor).
Ca tus eu recomand Inktec.
Y=galben (yellow) , M=rosu (magenta), C=albastru (cyan)
Cartusul negru are 10 ml, iar cel color 2,5 ml/culoare.
Acul il introduci complet, dupa care il retragi 5mm. (ac de 3,5 cm)

#9
eddiesomesan

eddiesomesan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.03.2004
Dar oameni, de ce trebuie bagat acul si gaurit buretele Ati incercat vreounul sa picurati cerneala pe burete, prin gaurica, fara a baga acul in burete? De ce nu s-ar putea incarca asa...fara a deteriora buretele...totusi cerneala se raspandedste prin tot buretele oricum...

Edited by eddiesomesan, 17 January 2006 - 00:33.


#10
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Cred ca-s eu mai prost, dar cum scoateti capacul? si care-i capacul, partea aia verde? Vorbim de cartusul ala mic, 27.

PS: 26 vad ca e mai scump: e mai mare? (n-am gasit aceasta informatie) se potriveste?

Edited by lulu mob, 29 March 2006 - 21:10.


#11
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
acela e capacul--partea aia verde--.eu il scot cu un cutter.intre capac si cartus exista un mic spatiu..apesi usor cu cutterul si mergi frumos pe marginea cartusului si se scoate...de lipit il lipesc cu super glue ...cat despre culori pentru fiecare gaura verific frumos cu acul de la siringa...sa fie curat il introduc si vad cu ce culoare iese manjit(mi-e lene sa tin minte culorile sau poate sunt prea blond).

#12
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
OK, merci! Acu il iau si eu la taiat, sa vedem ce-o iesi.

#13
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Uite - AICI -

#14
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

 eddiesomesan, on Jan 17 2006, 01:31, said:

Dar oameni, de ce trebuie bagat acul si gaurit buretele Ati incercat vreounul sa picurati cerneala pe burete, prin gaurica, fara a baga acul in burete? De ce nu s-ar putea incarca asa...fara a deteriora buretele...totusi cerneala se raspandedste prin tot buretele oricum...
Trebe sa fii maniac sa incerci asa ceva!! Eu nu am auzit pe nimeni sa faca asa ceva? Voi a-ti auzit?

#15
Nic

Nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.01.2004
Credeti ca pot gasi numai cerneala, separat? Am deja un kit...

#16
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Uite - AICI -

#17
gymygymygymy

gymygymygymy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2010

 Lyvyoo, on 22nd June 2005, 13:02, said:

deci...la color am 6 gauri sub capac! 3 dintre ele par sa fie distincte pentru ca in ele intra cate un piciorus al capacului. langa picioruse scrie ceva "F", "I" si la celalalt nimic! asadar care ar fi distributia culorilor? care si unde?
de exemplu, la cartusul alb negru eu bag mai intai, cu o seringa de 5, 1(ml), apoi agit cartusul, si mai bag usor inca 4 ml! acum nu stiu exact cat are cartusul..am auzit de 8!(apropo voi ce cantitate bagati?). acul, din cate stiu trebuie sa intre doar jumatate de cm.
un kit refil e scumpisor... 4/500.000, avand in vedere ca exista seringa si ac care pot fi folosite cu grija! kitul tot seringi foloseste:

si cat e un kit pentru lexmarl x2670 cartuse 14-15

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate