Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Soiuri rustice de pomi fructiferi - extrem de rezistente la daunatori

- - - - -
  • Please log in to reply
356 replies to this topic

#19
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
stiu, ca am vreo 20, pe rod. Face caise mari si foarte mari, dulci, zemoase si aromate. Ca dezavantaj, au shelf life mic, daca le culegi parguite nu sunt cine stie ce (dar iei ochii la fraier, ca sunt mari si frumoase), daca le culegi coapte sunt dementiale dar se pastreaza greu, fiind zemoase si moi. Pentru gem nu sunt bune din doua motive: 1. sunt prea zemoase, consumi multa energie sa ingrosi gemul; 2. prin fierbere se intaresc fibrele de lignina din pulpa, rezultand gem cu oase ca de peste. Interesant, crude nici nu se simt...
Culese bine coapte, sunt ideale pentru nectar - oparite, date prin masina de suc de rosii, imbuteliate la sticla si pasteurizate, fara ados de zahar si mirodenii cancerigene.
Pomii sunt de vigoare mijlocie spre mare, rezistenti la boli.

#20
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
merci. de celelalte 2 soiuri stii ceva din practica ?

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Care ati luat de la Baneasa, cum e procesul de achizitionare ? Te consiliaza cat de cat sau trebuie sa stii exact ce soi vrei ? Te duci oricand in timpul programului si au pe stoc, dureaza pana-ti aduc puietii ? Mersi

#22
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
1. vezi sa nu cumperi din fata curtii, ci dinauntru.

2. au o lista afisata pe un geam cu soiurile disponibile, pe specii de pomi fructiferi.  nu stiu daca te consiliaza,nu m-a interesat.

3. te poti duce oricand in timpul programului (pe care insa nu l-am retinut)

4. au puietii la intrare, intr-o zona ingradita, langa avizierul pe care e lista cu soiurile pe care le vand (parca erau si niste poze si caracteristicile soiurilor de pomi fructiferi, pe soiuri). intai te duci la o ghereta si platesti, te intorci cu bonul si-ti dau soiurile pe care le-ai luat.  dureaza putin , daca nu e coada.

#23
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
De Sulmona doar ce scrie in carti, Best of Hu are cumnatul, e ok, dar nu l-am remarcat prin nimic deosebit - nici negativ, nici pozitiv.

@Pestemari: Intri in curte, citesti lista de soiuri la vanzare (ai si un tablou cu poza fructelor alaturi), te duci la ghereta (10 m) si platesti, te intorci la tarcul cu nuiele, dai bastinasului bonul, se duce in tarc si iti aduce nuielele comandate. Daca il rogi frumos si nu e mare aglomeratie ti le si fasoneaza pentru plantat (nu recomand, mai bine fasonezi la plantare, la fata locului). Sfaturi cel mai bine obtii de la casier, e un nea mai in varsta destul de amabil care chiar stie si daca intrebi la obiect iti si raspunde (ma rog, de intrebarile care denota ca esti complet paralel e satul, si cam raspunde in doi peri)

#24
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
daca tot am inceput, poate-mi spui si mie ce soiuri de pomi fructiferi mai ai; :)  poate mai aflu si eu cate ceva din practica, cu privire la soiurile pe care le am.
multam.

#25
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Cais: Dacia, Comandor, Olimp
Piersic: Redhaven, Springcrest, Amalia
Mar: Jonathan, Golden, noname de vara
Par: Williams, Untoasa Bosc, Conference
Cires: Van, Stella, Germersdorf
Visin: Nana, unul romanesc, nu mai stiu cum il cheama si cativa noname
Gutui: Bereczki
Nuc: Pieral Lara
corcodus: noname
zmeura: noname
mur cu tepi: noname
mur fara tepi: noname
capsun: noname
cires pasaresc: noname
alun: noname

Edited by eureur, 24 February 2010 - 14:37.


#26
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Mama, cate ai si tu! Ce suprafata ai?

#27
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009

 dorel232004, on 24th February 2010, 14:39, said:

Mama, cate ai si tu! Ce suprafata ai?
cam 5000 mp

#28
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
E ceva! In ce zona?

#29
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
pe langa Buftea

#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Multumesc baieti, sfaturile ma ajuta !
Am intrat pe site-ul statiunii Baneasa si am luat programul.

#31
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nu stiu cum o fi programul, dar stiu ca site-ul nu era actualizat de muuuult.  doar daca or fi devenit mai harnici intre timp ...



 eureur, on 24th February 2010, 14:31, said:

Piersic:  Springcrest, Amalia

Par: Williams

Cires: Van,  Germersdorf

Gutui: Bereczki


1.daca imi poti da niste detalii practice despre cele de mai sus.

2.murul cum se comporta la campie ? si unul si alalalt

3. ce-i ala cires pasaresc ? adica d-ala mancat de grauri ?  :lol:

#32
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 eureur, on 24th February 2010, 15:28, said:

pe langa Buftea
Aproape! Si terenul e drept (ca sunt obsedat de panta)?

#33
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Sac! sac!    E drept.

Ciresul pasaresc e ciresul salbatic, de padure, pe care il vand primavara unii mai tuciurii in piata gutanilor drept cires soi adevarat, face cireasa cat pruna.

Murul se comporta la campie in mod firesc, de altfel camalele de irigatie sunt pline de rugi, daca ai ghinionul sa vina la arat cu un rug de mure pe cormana de la vecin, in doi trei ani ai cultura de mur, ca de ce il maruntesti de aia se intinde mai rau.

Piersicul: ingrijirile obisnuite, Amalia pe care ii am sunt mici (3 buc), anul trecut a facut prima data cateva fructe unul din ei, a trebuit sa le rup ca rupeau pomul, am lasat doar una, sunt deosebite, mari, gustoase, aroma putin altfel decat la celelalte.
Cea mai mare problema cu ei, taphrina (basicarea).

Par williams: crestere rapida, viguroasa, cu tendinta pronuntata spre verticala. Trebuie bine stapaniti de mici din taierile de formare, altfel ii chemi pe cei de la Luxten la cules.

Cires: mi-au intrat pe rod acum doi ani, dupa 2 ani de asteptare (cate 2-3 cirese la pom, in primul an; le-au mancat dusmancele cu aripi; cam 30-40 cirese la pom anul trecut, am reusit sa gust si eu), anul asta promit mai mult, poate reusesc sa mananc si eu pe saturate.

Bereczki: pomii vigurosi, nu ramuresc excesiv (nu prea ai ce taia la ei), fructe mari, de calitate, fara sclere (punctele tari din pulpa), pastrare buna (inca mai am cateva in beci).

Edited by eureur, 24 February 2010 - 17:10.


#34
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 eureur, on 24th February 2010, 16:53, said:

Ciresul pasaresc e ciresul salbatic, de padure, pe care il vand primavara unii mai tuciurii in piata gutanilor drept cires soi adevarat, face cireasa cat pruna.

sa inteleg ca ti-ai luat-o ?  :)

#35
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Nu, dar in disperare de cauza, negasind cires amar pe nicaieri, m-am dus la unul de asta care parea mai simpatic, i-am expus problema, i-am spus ca stiu ce vinde si l-am rugat sa mi-l dea pe cel care l-a luat de la cel mai amar dintre ciresii batrani.

#36
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
despre ceilalti pe care i-am mentionat poti spune ceva ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate