Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Utilizarea produselor bio (ecologice) pentru combaterea daunatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#19
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 masterd6ib6, on 23rd February 2010, 19:26, said:

Praf de bazalt ... nu stiu ... da' bazalt e slava domnului in Romania.
Sapunul de potasiu nu ar putea fi preparat ? O reteta pe undeva ?
Cand baza este hidroxid de potasiu (KOH) se formeaza sapun de potasiu . Acesta este sapun moale, si se gaseste in sapunuri lichide si creme de barberit.

#20
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 green_waves, on 23rd February 2010, 18:54, said:

Stiu ca fabrica de antibiotice din Iasi a incercat sa se lanseze si in domeniul fertilizatorilor si insecticidelor eco.
Pe site-ul lor apar doua produse biologice destinate cresterii productivitatii culturilor: Azotofertil si Ecofertil P.
http://www.antibioti...duse.php?sid=17
Cu cativa ani in urma aveau si oferta de insecticide eco dar la o cautare rapida nu am gasit nimic acum.
http://forum.agroinf...p?showtopic=498

#21
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
http://www.gazetadea.......&Itemid=133

Da unii de aici au cam ris de mine cind am pomenit de asa ceva acu citeva zile !

#22
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Si tu ii bagi in seama? Eu ce sa mai zic? Glumesc!

Attached Files


Edited by dorel232004, 23 February 2010 - 23:57.


#23
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006
Apropo de starpirea pasarilor ... http://www.gazetadea.......&Itemid=133

#24
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
e totusi mai mult un articol scris la birou, cam departe de realitate:

- broastele inhata omizi : parca omizile stau mai mult prin copaci , iar broastele nu
- de cand ramele sunt daunatori ?
- cartitele - sa fie la ei ...
- graurii - la fel

partea buna e ca am aflat si eu ce consuma soparlele si gusterii , din care am din belsug. :)

Edited by DDuras, 24 February 2010 - 12:41.


#25
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu am fost si am intrebat la un magazin daca nu cumpara soparle (asa de multe am) ca ma gandeam sa deschid o afacere cu ele!

#26
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
:lol:

si ce-au zis ?

si mai ai ganganii d-alea care zic ca le consuma ele?

#27
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ca nu, ca altfel eram pe siteul de zoo acum. Ganganii sunt, dar cred ca mai putine. Eu merii nu i-am stropit cu nimic iar de la viermi/viespi daca se strica, sa zic 10%. Cand ma duc pe acolo, toamna rup mere direct din pom si mananc! Pacat ca e un soi care se coace (inmoaie)iarna!

#28
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 dorel232004, on 23rd February 2010, 23:54, said:

Si tu ii bagi in seama? Eu ce sa mai zic? Glumesc!


De la gaze sau de la electrica??

Ontopic, am vorbit cu un prieten de al meu care lucreaza la antibiotice Iasi ( dar produse pt uz uman, nu veterinar!) si stia ca NU mai produc chestiile mentionate mai sus!

Pacat ca sintem fraierii Europei si luam toate prostiile de la ei.

"Noroc" cu initium!!! :thumbdown:

Edited by fastcojo, 25 February 2010 - 08:47.


#29
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Bine ai revenit! Eu le-am dat mail si nu mi-au raspuns.

#30
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 dorel232004, on 25th February 2010, 08:51, said:

Bine ai revenit! Eu le-am dat mail si nu mi-au raspuns.

pai crezi ca ei nu au PR ca cei din poza atasata de tine???? :thumbdown:

L-am rugat pe prietenul meu sa se intereseze daca intr-adevar nu mai fac, sau daca nu mai au ceva stocuri ramase!

Cind aflu ceva, scriu aici!

#31
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am un vecin care are vreo 20-30 pruni si care nu a pus in viata lui ingrasamant sau gunoi la ei. Si dau productii la greu, exceptand anii in care da un inghet tarziu, dupa inflorire. Vad ca ai iarba acolo la greu. Daca o toci si o lasi sa putrezeasca nu o fi suficient? Nu trebuie uitat exemplul padurii, unde nimeni nu a ingrasat cu ceva! Poate suntem noi indoctrinati de obiceiuri vechi sau/si de producatorii de ingrasaminte!

#32
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 dorel232004, on 25th February 2010, 11:38, said:

Am un vecin care are vreo 20-30 pruni si care nu a pus in viata lui ingrasamant sau gunoi la ei. Si dau productii la greu, exceptand anii in care da un inghet tarziu, dupa inflorire.

In 2007 ( cind am luat terenul in primire), intr-adevar cei peste 50 de pruni maturi de acolo au produs la greu ( prunele din pacate sint din cele lunguiete si zemoase, bune exclusiv de tuica, poate si de compot), din care a iesit ceva tuica ( dar si aia cu cintec, ca desi ma programasem la cazanul "oficial" cu saptamini in urma, fioind "venetic " si neputind merge acolo decit in anumite zile, am intirziat pina a "cazut podul"la butoaiele cu prune, asa ca ...............)

Nu fusesera ingrasati si nici stropiti de ani de zile!Doar curatati de uscaturi si tunsi!

Din toamna lui 2007 pina in prezent am incercat sa-i stropesc ( ca mai venea cite o ploaie fix dupa stropire s-a mai intimplat) ca la carte, sau macar ca la cea ecologista, cu un minim absolut necesar de stropiri a pomilor si florilor, mai putin a fructelor!
Rezultatul: cred ca am strins si eu 5 prune de la ei, in astia 2 ani!

E adevarat ca au fost probleme cu toti prunii din satele vecine, dar erau citiva care pretindeau ca ai lor totusi au facut ceva fructe, stropiti fiind "industrial" ( inclusiv fructele).

Ca ingrasamint am dat in 2009 gainatul de care am pomenit anterior, si tot in 2008-2009 dat cu var pudra pe pamintul dintre pomi! Atit!

ma gindesc tot mai serios sa fac compost, dar pt asta trebuie cineva sa-mi coseasca iarba!
Apropos, la compost s-ar pune iarba prospat cosita, sau trebuie lasata macar la zvintat, daca nu uscat? Iar in compost ( primavara) pot pune si tonele de frunze uscate/putrezite de peste iarna, frunze in mod special de nuc?

In rest, la pomii fructiferi cu ce sa dai in afara de uleiul horticol, produse cuprice si ceva insecticide/bactericide evident chimice?

Singura concesie pe care nu stiu daca e bine ca o fac, este sa nu stropesc si pomul aflat cu rodul in el, adica sa nu pun chimicale si direct pe fructe!

De pilda anul trecut, toti caisii, piersicii si nectarinii plantati de 1-2 ani acolo ( toti au zis ca risc, dar mi-am asumat acest risc), in numar de vreo 12, au avut mari probleme cu frunzele ( ca niste bube umflate, maronii. Nu stiu denumirea , dar prietenul meu agronom ce se ocupa cu intretinerea livezii stia despre ce e vorba).
Credeam ca pierd cel putin vreo 3 din ei, dar am reusit cu vreo 3 stropiri la cite 2-3 saptamini sa le salvez ceva frunze si viata totodata)

Asa ca, daca pt ingrasare or exista si variante eco, pt bolile moderne nu stiu.
Cu toate ca bolile mele le tratez EXCLUSIV homeopat si natural ( alopate nu iau nici macar aspirina sau antibiotice), la pomi nu stiu ce sa dau "homeopat" si nici batrinii pe care ii intreb nu stiu a-mi raspunde, pt ca nici bolile si daunatorii pomilor nu mai sint ca acum 50 de ani.

Si inca ceva: degeaba iti aperi tu livada sau via, ca te trezesti cu bucurii de la vecini!

Ca si contraexemplu, tatal meu are o bolta de vreo 15 mp de "capsunica" intr-o curte din centrul Bucurestiului, vita pe care n-a stropit-o NICIODATA. Dar pt ca probabil nu mai este nici o alta vita pe o raza de niste sute de m in jur, nici nu a avut vreo problema cu ea. Iar din bucatica aia ( doar vreo 4 tulpini sint) scoate an de an cam 70 kg de struguri superparfumati si superzemosi! Deci se poate si eco total, dar nu stiu in ce mod!

#33
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
dat cu var pudra pe pamintul dintre pomi! Atit!

Ce e pudra de var? Si cat ai pus? Ti-a spus cineva cat?

la compost s-ar pune iarba prospat cosita, sau trebuie lasata macar la zvintat, daca nu uscat? Iar in compost ( primavara) pot pune si tonele de frunze uscate/putrezite de peste iarna, frunze in mod special de nuc?

Cat mai verde si umeda! Merge si cu frunze si tot ce e organic. Dar trebuie asigurat un mediu prielnic pentru a se descompune! Muncesti sa cari iarba si ce mai ai (in panta) cat nu face!

#34
vitic

vitic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 90
  • Înscris: 29.12.2009
@fastcojo
"Ca si contraexemplu, tatal meu are o bolta de vreo 15 mp de "capsunica" intr-o curte din centrul Bucurestiului, vita pe care n-a stropit-o NICIODATA. Dar pt ca probabil nu mai este nici o alta vita pe o raza de niste sute de m in jur, nici nu a avut vreo problema cu ea. Iar din bucatica aia ( doar vreo 4 tulpini sint) scoate an de an cam 70 kg de struguri superparfumati si superzemosi! Deci se poate si eco total, dar nu stiu in ce mod!"


Soiul de vita de vie (numit Capsunica sau Izabelle) face parte din categoria hibrizilor direct producatori care NU necesita tratamente fitosanitare, cu exceptia a 4 soiuri(Perla de Zala, Purpuriu,Delaware sau Delavara ,Rayon d'or), ce necesita 2-3 tratamente pentru mana si fainare in anii cu conditii favorabile  agentilor patogeni.

Edited by vitic, 25 February 2010 - 19:37.


#35
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 dorel232004, on 25th February 2010, 13:07, said:

dat cu var pudra pe pamintul dintre pomi! Atit!

var stins ( ca cel pt constructii), pudra nu pasta ( nestins)

L-a dat prietenul meu agronomul ( apropos, e din Bv!) pur si simplu imprastiat pe iarba! Nu a albit-o complet, dar dupa prima ploaie au mai ramas citeva smocuri de iarba albite!


vitic, ideea era daca exista si pomi asemanatori acestei vite, care sa nu necesite tratamente.

caci toti pomicultorii zic ca chiar si la cele mai rezistente soiuri,4-5 stropiri pe an tot trebuie, pe cind acea vita, asa cum ai spus, chiar nu a fost stropite niciodata ( si are cam 15 ani, deci sigur a prins si ani mai prosti)

#36
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 fastcojo, on 25th February 2010, 21:35, said:

var stins ( ca cel pt constructii), pudra nu pasta ( nestins)

L-a dat prietenul meu agronomul ( apropos, e din Bv!) pur si simplu imprastiat pe iarba! Nu a albit-o complet, dar dupa prima ploaie au mai ramas citeva smocuri de iarba albite!
Deci var la saci? Cati saci ai dat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate