Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

certificat energetic

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
dumymyky

dumymyky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.12.2007
brd

#20
Cezzz

Cezzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.06.2007
Astazi am facut antecontractul pentru PC2 si mi-au confirmat si banca si notarul ca nu se cere certificatul energetic.

#21
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005
Mai sunt prin banci tolomaci care vorbesc din auzite. Deocamdata nu se vor cere certificate... Confuzia este indusa de modul in care guvernul a vorbit despre aceste certificate. Cica nu se vor face tranzactii cu Prima Casa daca nu va exista certificat energetic, asta insa dupa ce va intra in vigoare si obligativitatea acestuia pentru restul imobilelor. Mai pe scurt frectie la un picior de lemn, ce sens mai are sa mai spui treaba asta, atata vreme cat oricum toate imobilele vor avea nevoie de certificate. Asta numesc eu lipsa de respect, astia au impresia ca toti suntem niste dobitoci si suntem tratati ca atare.

Cica sa faci afaceri in Ro, cheltui 40.000e pe toate rahaturile pentru a face o astfel de firma sa mearga si mai apoi vine guvernul lu' peste prajit si modifica datele de intrare in vigoare a legii. Mie cine dracu imi da de lucru, pana cand se scarpina'ndos pleiada asta de incompetenti?! Nu mi-am luat teapa asta, insa am fost la doi centimetri de ea...

Edited by floraur, 30 March 2010 - 14:39.


#22
dumymyky

dumymyky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.12.2007
noi intre timp am facut....de daca cucoana a cerut :( asta e. a venit un pusti a facut ceva poze si pe afara si prin casa si a pus cateva intrebari si in trei zile cica e gata. 200 euro afacerea. a fost cel mai ieftin pe care l-am gasit.

#23
Cezzz

Cezzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.06.2007

View Postdumymyky, on 31st March 2010, 12:02, said:

noi intre timp am facut....de daca cucoana a cerut :( asta e. a venit un pusti a facut ceva poze si pe afara si prin casa si a pus cateva intrebari si in trei zile cica e gata. 200 euro afacerea. a fost cel mai ieftin pe care l-am gasit.

Atunci, dupa ce termini tot si ti-ai luat apartamentul n-ar fi rau sa-i dai directorului agentiei un feedback  legat de consiliera respectiva, pe tine te-a costat incompetenta ei 200 de euro.

#24
kisstina86

kisstina86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.04.2010

View Postdumymyky, on 23rd March 2010, 14:24, said:

eu am inceput sa ma interesez pt prima casa 2 si mi s-a spus din start ca e obligatoriu certificatul energetic.
Am depus deja actele pentru PC2 din 19.03.2010. BANCA NU A SOLICITAT CERTIFICATUL ENERGETIC! DIN 2011 ESTE OBLIGATORIU.

#25
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

View PostCezzz, on 31st March 2010, 13:15, said:

Atunci, dupa ce termini tot si ti-ai luat apartamentul n-ar fi rau sa-i dai directorului agentiei un feedback  legat de consiliera respectiva, pe tine te-a costat incompetenta ei 200 de euro.
Da, dar daca si directorul e la fel de incompetent ? De fapt neserios, ca e greu de crezut ca nu stia de la inceput ca nu e nevoie de certificatele astea. Eu zic ca la FNGCIMM ar trebui trimis mesaj.

Pana atunci, premiul promis:

:first: BRD - Groupe Société Générale
- pentru competenta si seriozitate la standarde occidentale.

Edited by Yoda2009, 03 April 2010 - 09:53.


#26
dumymyky

dumymyky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.12.2007
astazi am depus in sfarsit dosarul. nu gasea certificatul energetic in tona de hartie pe care am dus-o si ne-a intrebat de el. deci ...concluzie: brd-ul insista pe certificatul energetic.

#27
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View Postdumymyky, on 7th April 2010, 11:57, said:

astazi am depus in sfarsit dosarul. nu gasea certificatul energetic in tona de hartie pe care am dus-o si ne-a intrebat de el. deci ...concluzie: brd-ul insista pe certificatul energetic.

Am fost si eu la brd pt o simulare si o "sesiune" de intrebari :)
Si mie mi s-a spus ca e nevoie de certificatul energetic. :(
Ciudat e ca Unicredit si Raiffeisen nu a mentionat nimic despre asa ceva... Chiar nu ii inteleg pe cei de la BRD...

#28
rainman3446

rainman3446

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.04.2006
Azi am fost si eu la BRD si nu mi s-a precizat nimic de certificatul energetic. O sa intreb maine in mod specific acest lucru.

#29
rainman3446

rainman3446

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 24.04.2006
Am intrebat, certificatul energetic se va cere din 2011.

#30
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Chiar daca este destul de vechi acest topic (si ma mir ca nu a mai fost intretinut), am sa va intreb, mai ales pe cei care au cumparat prin programul "Prima Casa", pentru constructii noi (2010), in ce clasa energetica ati fost incadrati?

Bun, acte, acte, soft soft, dar mi se pare aiurea sa cunatifici niste valori, cand blocul (constructia) de abia este construita si nu ai nici o referinta nici la energia electrica consumata, nici la gaz, nici la apa, la nimic. Si nici temperaturile exterioare nu sunt la fel de la an la an... La pausal cumva?

Pe scurt, in Certificatul meu energetic, incadrarile sunt asa: B la incalzire (108 kWh/m2 an), D la apa de consum (83 kWh/m2 an)!!! si A la iluminat (iluminat artificial 12 kWh/m2 an). Concluzia: clasa C!!!
Mie mi se pare cam dubios, si cam mult... Pai si atunci cotele si blocurile vechi comuniste... la cat se incadreaza? (stiu ca scala este pana la G).

Ce ma mira este si faptul ca suprafata utila este cu un metru patrat aproape in plus fata de ce este in realitate (in cadastru) si inaltimea libera mai mare decat cea din realitate. Si ei zic ca asta nu conteaza!!!

Poate ca eu am becuri economice, poate ca stau mai in frig (ca asa suport si imi place) si nu consum atat de mult gaz (caldura) (oricum are orientare S-E, S-V), poate ca nu fac dus (baie) cu apa fiarta/calda... in fine.

A avut cineva astfel de experiente? Se poate reface (dar asta inseamna pe banii mei) acest Certificat?

Multumesc

#31
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

View Postcolombo2003, on 22nd March 2011, 04:44, said:

Chiar daca este destul de vechi acest topic (si ma mir ca nu a mai fost intretinut), am sa va intreb, mai ales pe cei care au cumparat prin programul "Prima Casa", pentru constructii noi (2010), in ce clasa energetica ati fost incadrati?

Bun, acte, acte, soft soft, dar mi se pare aiurea sa cunatifici niste valori, cand blocul (constructia) de abia este construita si nu ai nici o referinta nici la energia electrica consumata, nici la gaz, nici la apa, la nimic. Si nici temperaturile exterioare nu sunt la fel de la an la an... La pausal cumva?

Pe scurt, in Certificatul meu energetic, incadrarile sunt asa: B la incalzire (108 kWh/m2 an), D la apa de consum (83 kWh/m2 an)!!! si A la iluminat (iluminat artificial 12 kWh/m2 an). Concluzia: clasa C!!!
Mie mi se pare cam dubios, si cam mult... Pai si atunci cotele si blocurile vechi comuniste... la cat se incadreaza? (stiu ca scala este pana la G).

Ce ma mira este si faptul ca suprafata utila este cu un metru patrat aproape in plus fata de ce este in realitate (in cadastru) si inaltimea libera mai mare decat cea din realitate. Si ei zic ca asta nu conteaza!!!

Poate ca eu am becuri economice, poate ca stau mai in frig (ca asa suport si imi place) si nu consum atat de mult gaz (caldura) (oricum are orientare S-E, S-V), poate ca nu fac dus (baie) cu apa fiarta/calda... in fine.

A avut cineva astfel de experiente? Se poate reface (dar asta inseamna pe banii mei) acest Certificat?

Multumesc




dar de ce te deranjeaza clasa c?
nu primeste banca cu aceasta clasa?
si eu ma astept sa fie incadrat  in clasa c si e din 2008 constructia
chiar asa,care or fi imobilele cu clasa a?


#32
val_bv

val_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.04.2011
Mi-a zis o doamna de la agentie imobiliara (care are mai multa experienta cu casele decat noi, parerea mea...), ca nu a vazut pana acum niciun certif. energetic cu clasa A, ci doar cu B si C.

#33
cornelius1

cornelius1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.06.2011

View Postcolombo2003, on 22nd March 2011, 17:44, said:

Chiar daca este destul de vechi acest topic (si ma mir ca nu a mai fost intretinut), am sa va intreb, mai ales pe cei care au cumparat prin programul "Prima Casa", pentru constructii noi (2010), in ce clasa energetica ati fost incadrati?

Bun, acte, acte, soft soft, dar mi se pare aiurea sa cunatifici niste valori, cand blocul (constructia) de abia este construita si nu ai nici o referinta nici la energia electrica consumata, nici la gaz, nici la apa, la nimic. Si nici temperaturile exterioare nu sunt la fel de la an la an... La pausal cumva?

Pe scurt, in Certificatul meu energetic, incadrarile sunt asa: B la incalzire (108 kWh/m2 an), D la apa de consum (83 kWh/m2 an)!!! si A la iluminat (iluminat artificial 12 kWh/m2 an). Concluzia: clasa C!!!
Mie mi se pare cam dubios, si cam mult... Pai si atunci cotele si blocurile vechi comuniste... la cat se incadreaza? (stiu ca scala este pana la G).

Ce ma mira este si faptul ca suprafata utila este cu un metru patrat aproape in plus fata de ce este in realitate (in cadastru) si inaltimea libera mai mare decat cea din realitate. Si ei zic ca asta nu conteaza!!!

Poate ca eu am becuri economice, poate ca stau mai in frig (ca asa suport si imi place) si nu consum atat de mult gaz (caldura) (oricum are orientare S-E, S-V), poate ca nu fac dus (baie) cu apa fiarta/calda... in fine.

A avut cineva astfel de experiente? Se poate reface (dar asta inseamna pe banii mei) acest Certificat?

Multumesc
Daca tot platim niste bani, de ce nu dorim sa ne si informam?
Fac parte din breasla fraierilor de auditori!! Am facut cateva certificate, dar nimeni nu este interesat de ce scrie in el....doar sa fie in clasa acceptata de banca (minimC).
Ca si raspuns la una din intrebari, nu se pot compara doua locuine, masini, utilaje etc din punct de vedere al consumului energetic daca nu sunt aceleasi conditii de utilizare. Un exemplu: in doua apartamente identice, o familie doreste sa stea iarna la 15 grde, si se spala doar o data pe saptamana, iar cealalta familie are copil mic si are nevoie de 30 grade si se spala de doua ori pe zi. Primul apartament ar trebui (presupunem) sa aiba clasa energetica A iar al doilea (care consuma mai multa energie) sa aiba clasa energetica D si cred ca nu ar fi corect.
Astfel in metodologia de calcul se iau conditii standard de temperaturi, volum de apa consumata, etc. Deci si pentru o cladire noua se poate face aceasta evaluare. Din punct de vedere al temperaturilor exterioare, tara noastra este impartita in 4 zone climatice avind fiecare o temperatura standard de calcul (Galati -15 grade).
Ca si suprafete.... in metodologia de calcul (biblia noastra) se ia suprafata anvelopei cladiri (apartamentului) deci inclusiv peretii interiori ai apartamentului. De aceea suprafata este mai mare fata de cadastru (ei calculeaza doar suprafetele libere ale camerelor). Daca nu suntem carcotasi.... si acei pereti trebuie sa-i incalzim iarna pana la 20 grade (temp. standard)
E firesc atunci cand ti se cer bani pentru ceva in plus, ca prima reactie sa fie de respingere.... dar daca tot ii dam de ce sa respingem niste informatii? Poate vor fi utile vreo data!
Multumesc!

#34
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006
din experienta celor care au facut certificatul energetic, nu este cam mult 400 lei pentru o amarata de garsoniera?

#35
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005

View Postcpg, on 19th July 2011, 09:45, said:

din experienta celor care au facut certificatul energetic, nu este cam mult 400 lei pentru o amarata de garsoniera?


Eu am platit 300 RON pentru un apartament cu 2 camere decomandat :( Pretul de 400 RON pentru o garsoiera este mai mult decat exagerat :(

#36
lucide

lucide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.08.2011

View Postraresh3r, on 13th March 2010, 20:24, said:

o lista cu evaluatori, unde gasesc ?


Cauta pe net la adresa www.ecohouseinstal.ro, pe mine baietii m-au ajutat. Sunt de treaba si au si preturi OK

View Postcolombo2003, on 22nd March 2011, 16:44, said:

Chiar daca este destul de vechi acest topic (si ma mir ca nu a mai fost intretinut), am sa va intreb, mai ales pe cei care au cumparat prin programul "Prima Casa", pentru constructii noi (2010), in ce clasa energetica ati fost incadrati?

Bun, acte, acte, soft soft, dar mi se pare aiurea sa cunatifici niste valori, cand blocul (constructia) de abia este construita si nu ai nici o referinta nici la energia electrica consumata, nici la gaz, nici la apa, la nimic. Si nici temperaturile exterioare nu sunt la fel de la an la an... La pausal cumva?

Pe scurt, in Certificatul meu energetic, incadrarile sunt asa: B la incalzire (108 kWh/m2 an), D la apa de consum (83 kWh/m2 an)!!! si A la iluminat (iluminat artificial 12 kWh/m2 an). Concluzia: clasa C!!!
Mie mi se pare cam dubios, si cam mult... Pai si atunci cotele si blocurile vechi comuniste... la cat se incadreaza? (stiu ca scala este pana la G).

Ce ma mira este si faptul ca suprafata utila este cu un metru patrat aproape in plus fata de ce este in realitate (in cadastru) si inaltimea libera mai mare decat cea din realitate. Si ei zic ca asta nu conteaza!!!

Poate ca eu am becuri economice, poate ca stau mai in frig (ca asa suport si imi place) si nu consum atat de mult gaz (caldura) (oricum are orientare S-E, S-V), poate ca nu fac dus (baie) cu apa fiarta/calda... in fine.

A avut cineva astfel de experiente? Se poate reface (dar asta inseamna pe banii mei) acest Certificat?

Multumesc

Da de refacut se poate reface asta-i clar, daca vrei asa o parere avizata intra pe www.ecohouseinstal.ro

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate