Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#775
rauta75

rauta75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.01.2012
Buna seara.Am o intrebare si sper sa ma poata ajuta cineva .De ceva vreme mai bine zis  de trei zile am o oaie cu blana uda permanent pe cand celelalte din padoc nu.Care ar putea fi cauza.Oaia este fatata de doua saptamani.Multumesc frumos.

#776
rauta75

rauta75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.01.2012

View Postsabau26, on 11 martie 2016 - 18:03, said:

am 6 miei la biberon
in urma cu 4 zile le am schimbat laptele praf,cel pe care li-l administrez in prezent este lapte praf de vitei,la spusele vanzatorului ca este bun si la miei.
De cand le am schimbat laptele toti fac diaree si au slabit,Diareea este verzuie..
ce ma sfatuiti sa fac ?
p.s. le am facu ceaiuri pe care le am adaugat in lapte insa degeaba
Laptele praf pentru vitei nu este bun pentru miei.Stiu ca e mai scump dar cu lapte de vaca e mai bine

View Posthappyhippie, on 19 ianuarie 2016 - 10:33, said:

Multumesc de sfaturi, oitele sunt bine...de cateva zile am inceput sa le dau iar putin porumb boabe dimineata, ~ 300 gr. la 2 mioare si o mieluta, se cam " cearta " pe el, da' nu ma mai risc sa le dau mai mult. Fan le dau la discretie, da' fiind rasfatate, il cam risipesc Posted Image
Incercati si le dati tainul seara cand stomacul este plin.

#777
arbitere1

arbitere1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2017
Salut prieteni,
Vreau sa imi iau si eu oi in Teleorman. Initial ma gandeam sa merg pe oi de carne, dar ma intereseaza mai mult profitabilitatea finala, deci pot merge si pe lapte. Pe ce rasa ma sfatuiti sa merg? Selectia mea pana acum este:
1. Carabasa de Teleorman
2. Dorper
3. Romanov
Ma gandesc sa plec de la aproximativ 30 (eventual crescute la o stana in prima vara), dupa care in anii urmatori sa imi fac propria stana/grajd si sa cresc la 200. Am eliminat alte rase pentru ca nu le place caldura din cate inteleg. Alternativa ar fi fost 5-6 vaci Angus. Dar nu inteleg prea bine daca ar bate profitabilitatea oilor.  La vaci dureaza f mult gestatia, crestere etc. Deci as face bani la 1.5ani, 2ani odata, si intre timp doar as baga in ele.
Multumesc anticipat pentru orice sfat.

#778
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postarbitere1, on 26 martie 2017 - 10:37, said:

Multumesc anticipat pentru orice sfat.
Sfatul meu este să-ți vezi de treabă și să investești doar într-o afacere la care te pricepi! Și încă un sfat: în ceea ce faci încearcă să fii cel mai bun! Cu siguranță, vei avea succes!

Să auzim numai de bine!

#779
arbitere1

arbitere1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2017

View PostBerbecutul, on 26 martie 2017 - 23:40, said:

Sfatul meu este să-ți vezi de treabă și să investești doar într-o afacere la care te pricepi! Și încă un sfat: în ceea ce faci încearcă să fii cel mai bun! Cu siguranță, vei avea succes!

Să auzim numai de bine!

Iti multumesc pentru sfat. Am success de obicei in majoritatea afacerilor mele. Eu le vad ca pe niste copaci: le plantezi, le uzi cand e nevoie si cu un pic de grija si noroc in cativa ani iti da fructe si umbra. E adevarat ca nu sunt fermier, dar cum zic americanii.. "don't keep all your eggs into one basket". Asa ca incerc sa ma diversific, si sincer nu cred o ferma este o investitie de mare risk, mai ales ca o incep mai de la baza, cu un numar de 30 de oi si cresc de acolo. Crezi ca investitia in ferma de oi e o idee proasta, in general?

#780
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postarbitere1, on 27 martie 2017 - 00:38, said:

. Crezi ca investitia in ferma de oi e o idee proasta, in general?
Investiția într-o fermă de oi nu este, în general, o idee proastă, ci investiția într-o afacere despre care nu ai habar!

#781
arbitere1

arbitere1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2017

View PostBerbecutul, on 28 martie 2017 - 08:56, said:

Investiția într-o fermă de oi nu este, în general, o idee proastă, ci investiția într-o afacere despre care nu ai habar!

Bine, va multumesc pentru sfatul extrem de general la o intrebare foarte specifica :). Poate gasesc pe cineva dragut care sa-mi raspunda si mie la intrebare totusi.
Cat despre sfatul dumneavoastra.. e doar o iteratie a unor mentalitati mai invechite. Pacat ca nu i-a dat nimeni sfatul asta lui Tiriac inainte sa inceapa Allianz sau Banca Tiriac, ca el era cu tenisul doar... Sau inainte sa intre in afaceri cu masini. Saracul tenismen, ce stia el de finante sau de showrooms... Draga prietene, nu inveti sa inoti daca nu intri in apa. Acum vreau sa intru si eu in apa asta si cer un sfat de la inotatori.

#782
cdanard

cdanard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2008
Buna ziua! Cunosc  un cioban in satul in care locuiesc care, la un moment dat, m-a intrebat daca nu vreau sa investesc in oi. Atunci aveam alte planuri si i-am zis ca deocamdata nu. Acum, insa, am inceput sa ma gândesc la ce mi-a spus. Întrebarea pentru voi este cum se fac de obicei târgurile astea? Deci eu cumpar un nr. de oi el le are in grija si mai departe? cum se impart beneficiile si la ce trebuie sa fiu atent? Multumesc pentru seriozitatea raspunsurilor!

#783
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postcdanard, on 18 mai 2017 - 09:38, said:

... Întrebarea pentru voi este cum se fac de obicei târgurile astea?...
Pierzând bani se fac de obicei târgurile astea.
Judecă lucrurile invers, câtă dobândă i-ar lua banca pentru banii necesari măririi efectivului?
Dacă tot are ciobani care să-i lucreze (asta fiind dpmdv cea mai mare problemă), ce l-ar determina să îngrijească și oile tale?

Dacă bagi matale toți banii iar el se va ocupa de afacere acolo unde-i vorba strict de muncă, oarecum merge; da' nu te aștepta să îți cumperi pâinea, ci numai să o albești oleacă. Poate ieși și cozonac cu nuci și rahat, dacă faci ceva contracte bune cu primăria din zonă și iei o suprafață mare Posted Image
Și musai să pleci la drum cu ceva know-how, altminteri ești victimă.

Părerea mea...

#784
adrian42

adrian42

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2018
Buna ziua!
Dintr-o oaie de aproximativ 50 de kg in viu , cate kg de carne ramane efectiv ( fara oase, cap, organe etc.) ?
O turcana in medie cantareste in jur de 50 kg in viu ?
Multumesc anticipat, pentru rapuns!

#785
and_afp

and_afp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.03.2011
daca aveti cumva carti de ovine, in format pdf sau word, sa postati aici. multumesc

#786
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Cat costa o oaie? Cu 10.000 lei se pot cumpara 20 buc?

In cati ani se ajunge la 200?

Vara banuiesc ca mananca iarba dar iarna ce mancare le dati la oi?

#787
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Dute la o stana o saptamana si acolo găsești toate raspunsurile

#788
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Speram sa gasesc raspunsuri aici..

#789
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Ma ajuti?

#790
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Nu pot sa te ajut tu trebuie sa experimentezi pe viu. Ție îți trebuie practica

#791
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Posttzaq93, on 24 februarie 2020 - 07:12, said:

Ma ajuti?

La ce ți-ar folosi răspunsurile noastre?

#792
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Esti cu capul omule... vreau sa cumpar oi. Aveti informatii despre oi? Asta am intrebat..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate