Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#55
ticatac

ticatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.12.2009
ariete41...........si eu as vrea o oaie....... multifunctionala !

   Ma bucur ca ai deschis subiectul incrucisarii tigaii , sa-ti spun ce-am auzit aici unde lucrez.
Sarbii spun ca la ei tigaia cu cap negru- cigaja crna glava - are  cel mai mult lapte dintre rasele locale,dar ei au incrucisat-o cu suffolk si au obtinut o    
oaie masiva cu lapte mai putin - somborska crna glava -rasa locala de campie.Pt.lapte au adus tot o tigaie bulgareasca din zona Plevnei care e mai mica dar da lapte mai mult(cred ca ceva in genul carabasei de la noi)

Am inteles ca de pasti nu se prea cauta miei de tigaie, ci mai mult o rasa de-a lor de munte - plamenka (gen turcana)- si hibrizi cu wittenberg de la nemti.

#56
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 horia66, on 10th March 2010, 01:44, said:

Nu te-ai exprimat gresit, eu am crezut ca tu stii ca Tigaia este una din rasele noastre traditionale care se "inclina" catre rasele de carne, ca sa zic asa...

Are o carcasa mai bine conformata, cu un piept mai larg, cu mai multa carne (in mod categoric) deca^t Turcana, la aceeasi greutate a carcasei, cu o prolificitate ridicata (caracteristic raselor de carne...).

Asadar, ca^nd ai o rasa traditionala care se apropie pe undeva (prin anumite caractere) de rasele de carne, normal ar fi sa duci metisarea in aceeasi directie - catre carne. Parerea mea.

Asa cum eu cred ca metisarea Tigaii cu Friza ar face-o sa piarda din acele caractere bune care o indreapta catre carne, si ar orienta-o gresit catre productia de lapte.

In general, ca^nd vrei sa incrucisezi o rasa cu rase de carne, acea rasa ar trebui sa aiba si ea niste caractere de baza catre "carne". Caractere pe care sa le imbunatatesti prin incrucisare, nu sa le stopezi.

La fel si la incrucisarile catre productia de lapte.

Unii zic ca e ok sa orientezi Tigaia catre "lapte", prin incrucisari cu Friza. Eu zic ca e gresit. Pai, ca^nd ai Turcana deja bine specializata in directia asta, de ce sa nu faci chestia asta cu Turcana ?
Eu  am  avut  tigaie  si  cateva  turcane sibiene si  daca  mieii  de  la tigaie  cresteau  mai  repede  si  erau  mai  dolofani cei  de  la  turcane mi  se parea  ca  ,cresteau  doar  in  lana si  inca  ceva  daca  in  luna  mai  si ceva  din  iunie  turcanele  dadeau  ceva  mai  mult  lapte ,cum  a venit  caldura turcanele  mele  stateau toate  grupate  si  mancau  doar  dimineata  devreme  si  seara  dupa  asfintitul  soarelui si  lapte  mai  deloc  ,au  fatat  ultimele si  au  intarcat  primele  cu mult  inainte  de  tigaie ,de  aceea  eu  cred  ca  in  zona  mea  unde  vara  e  foarte  cald  si  iarna  bate  un  vant  de te  da  jos nu  prea  merge  turcana .In  zona  de  deal  sau  de munte  da  merge  ca  mai  gaseste  o  umbra  si  nu e asa  de cald vara  si  viscol  iarna .Tigaia e mai  bine adaptata  la  conditiile  climatice  din  zona mea asta  e sigur .Ai  dreptate  cand  spui  ca  tigaia  s ar  preta  mai  bine  la  o  incrucisare  cu o  rasa  de  carne  dar  poate  ai  vreo  idee  si in  ceea  ce  priveste  laptele .


 ticatac, on 10th March 2010, 02:00, said:

ariete41...........si eu as vrea o oaie....... multifunctionala !

   Ma bucur ca ai deschis subiectul incrucisarii tigaii , sa-ti spun ce-am auzit aici unde lucrez.
Sarbii spun ca la ei tigaia cu cap negru- cigaja crna glava - are  cel mai mult lapte dintre rasele locale,dar ei au incrucisat-o cu suffolk si au obtinut o    
oaie masiva cu lapte mai putin - somborska crna glava -rasa locala de campie.Pt.lapte au adus tot o tigaie bulgareasca din zona Plevnei care e mai mica dar da lapte mai mult(cred ca ceva in genul carabasei de la noi)

Am inteles ca de pasti nu se prea cauta miei de tigaie, ci mai mult o rasa de-a lor de munte - plamenka (gen turcana)- si hibrizi cu wittenberg de la nemti.
Bine  ai revenit  ticatac ce  ti  mai  fac  oitele  ?au  fatat  toate  ?interesant  ceea ce  spui  despre  oile  sarbilor  ,vezi  cum  faci  sa  ne  pui  cateva  poze  in  primul  rand  cu  oile  tale si  daca  poti  si  cu  ale sarbilor .

#57
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ariete41, on 10th March 2010, 20:32, said:

...
eu  cred  ca  in  zona  mea  unde  vara  e  foarte  cald  si  iarna  bate  un  vant  de te  da  jos nu  prea  merge  turcana
....
Tigaia e mai  bine adaptata  la  conditiile  climatice  din  zona mea asta  e sigur .

La chestia cu caldura inteleg. Dar spui ca si la frig Tigaia rezista mai bine deca^t Turcana ?

Caci tocmai sensibilitatea Tigaii la umezeala si temperaturi scazute, a fost un factor care a fra^nat extinderea ei in zona de munte (asa spun cei care au studiat mult mai bine deca^t mine fenomenul ovin in Romania...).

Aaa si inca ceva: voi ca^nd tundeti oile ? Odata tunse n-ar mai trebui sa sufere chiar asa de caldura ... cel putin alea 2-3 luni.

#58
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 horia66, on 11th March 2010, 02:26, said:

La chestia cu caldura inteleg. Dar spui ca si la frig Tigaia rezista mai bine deca^t Turcana ?

Caci tocmai sensibilitatea Tigaii la umezeala si temperaturi scazute, a fost un factor care a fra^nat extinderea ei in zona de munte (asa spun cei care au studiat mult mai bine deca^t mine fenomenul ovin in Romania...).

Aaa si inca ceva: voi ca^nd tundeti oile ? Odata tunse n-ar mai trebui sa sufere chiar asa de caldura ... cel putin alea 2-3 luni.
Hai  sa  va  povestesc  o  patanie  de a  mea  ,era  pe  la  sfarsitul  lunii  februarie  o  dimineata  destul  de  frumoasa  cand  am  decis  sa scot  un  pic  oile  la o  plimbare  ,am  ales  oile  care  aveau  mielutii  prea  mici  ,le am  lasat  acasa  si  cu  restul  am  plecat  la  drum ,stiam  eu  o  tarla  care  fusese  arata din  primavara  de  un  italian dar  nu  mai  semanase  nimic  lasase  totul  parloaga  si  plecase  nu  stiu  din  ce  motiv ,ajuns  acolo  ma  bucuram  privind  mieii  cum  zburdau  dar  deodata  cerul  s a  intunecat si  vantul  a  inceput  sa  bata  din  ce  in  ce  mai  tare  ,ce  mai  in jumatate  de  ora  a  inceput  sa  ninga  si  sa  viscoleasca  de  nu  se vedea  nici  in cer  nici  in pamant  .Am  tras  oile  in  padurea  care  era  destul  de  aproape  cu  gandul  de a  astepta ca  viscolul  sa  se  mai  potoleasca ,si  cum  stateam eu  in  dosul  unui  stejar  mai  gros  am  auzit  mai  intai  latrat  de  caini  si  voci  de  oameni  care tipau ingroziti ,am  iesit  in  marginea  padurii sa  vad ce se  intimpla  dar  cum  viscolea  foarte  tare  nu  reuseam  sa  vad  nimic .Dupa  aproape  o  ora  am  vazut  3  magari  si  vreo  20  de  capre  care  traversase tarlaua  despre  care  va  spuneam  si  se  indreptau  spre  padure ,mi am  dat  seama  imediat ca sunt  magarii  sibienilor de  la  care  cumparasem  eu  ceva  oi  si  care  inchiriasera o  pajiste  imensa care  era  situata  la  capatul  parcelei nelucrata .Am  lasat  oile  mele  in  padure  cu  cainele  meu  si  prin  viscolul  ala  am luat  o la  picior  in directia locului de  unde veneau  strigatele si  nu  mi  era  deloc  usor  sa merg  contra  vantului  care  batea  tare  de tot  ,nu  stiu  cat  am  mers  ca  nu reuseam  sa  vad  nimic  ma  ghidam  doar  dupa  vocile  si  dupa latratul  cainilor  de  intors  oi   dar  intr un  final  am  dat  peste  un  grup  de  oi  stateau  inghesuite  cu  capul  in  jos ,dar erau  putine  vreo  suta  cred  ,la  cateva  zeci  de  metri  era  toata  turma 2000 de  oi  care  stateau  pe  loc  chiar  daca  cei 7  ciobani  faceau tot  posibilul  sa  le  indrepte  spre  padure  .Am  incercat  sa i  ajut  si  eu  dar  in zadar  ,pur  si simplu nu  se  miscau  din  loc  puteai  sa  le  si omori  ,intr un  tarziu  ciobanii  au decis sa  le  lase acolo  si  sa mearga  in  padure  ca  nu mai  puteau  erau  inghetati  de frig si  morti  de oboseala .Intr un  sant  din  padure  am  aprins un mic  foc si  ne  incalzeam  cu cate o  gura  de  palinca  ,cel  mai  batran  dintre  ciobani mi a   spus  atunci  ca turcana  merge  bine  la munte  nu  la ses  ca  pe  viscol  sau  pe  caldura mare nu rezista  ,frigul  si  gerul  il   suporta  .Au  pierdut  atunci 500  de  oi  oamenii  aia ,la   vreo  saptamana cand  s a  trecut  zapada  si  carcasele  au  inceput  sa se  descompuna nu  puteai  sa  respiri nici  in sat  de  miros .Au  ramas  in  zona  pana  pe  la  jumatea  lunii  mai si  au  plecat  abandonand pasunea care nu era  rea  deloc .La  intrebarea  ta  horia  referitor  la  tuns  ,pe  la  noi  se tund  oile  incepand  de la  1 iunie ,la  jumatatea  lui  iunie  sunt  tunse  toate  deci  nu  cred ca  asta  e  problema  .Turcana  nu  merge la  noi ,au  mai  fost  persoane  care  au  incercat sa  o  creasca  in  zona  dar  s au lasat  pagubasi ,de  aceea  zic  eu  ca  tigaia  e  cea  mai  bine  aclimatizata ,problema  e  ca  nu  exceleaza nici  in  carne  si  nici  in  lapte .

#59
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
O rasa care este destul de mare (asemanatoare cu Tigaia), cu prolificitate buna, la^na semi-fina (tot ca Tigaia), iar mieii se dezvolta frumusel, si cu toate astea da si destul de mult lapte, este Lacaune.

Este mult mai apropiata de Tigaie ca dimensiuni si caracteristici si eu zic ca ar fi cam printre putinele posibilitati de ameliorare a Tigaii in productia de lapte ...

#60
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009
Cititi  cum  ajuta  statul  roman  fermierii  care amelioreaza  rasele  de  animale  pe  care  le  detin http://www.antenasat...de-animale.html

 horia66, on 12th March 2010, 01:47, said:

O rasa care este destul de mare (asemanatoare cu Tigaia), cu prolificitate buna, la^na semi-fina (tot ca Tigaia), iar mieii se dezvolta frumusel, si cu toate astea da si destul de mult lapte, este Lacaune.

Este mult mai apropiata de Tigaie ca dimensiuni si caracteristici si eu zic ca ar fi cam printre putinele posibilitati de ameliorare a Tigaii in productia de lapte ...
Ceva  mai  multe  detalii  despre  aceasta  rasa  poti  sa  ne dai  ?s a  mai  incercat  incrucisarea  cu  tigae ?dar  in  rasa  pura  se  gaseste in  romania ?

Edited by horia66, 13 March 2010 - 12:15.


#61
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Pe Realitatea se spune ca pe valea Somesului se dau miei pe gratis, ca au prea multi! Mai ca nu-mi vine sa cred!

#62
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ariete41, on 12th March 2010, 23:32, said:

...
Ceva  mai  multe  detalii  despre  aceasta  rasa  poti  sa  ne dai  ?...

Lacaune: Ia vezi ce zice gogu aici.

#63
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 horia66, on 13th March 2010, 13:20, said:

Cred  ca incrucisarea  tigaie -lacaune  ar  fi  cea  mai indicata  pentru  cei  care  vor  sa  obtina  productii  mai  bune  de  lapte  pentru  ca  : s au  facut  deja  astfel  de  incrucisari  in  romania  si  se cunosc  rezultatele si  pentru  ca  se  gasesc  in  tara  noastra  berbeci  din  aceasta  rasa .Inca  o  data  profesionalitatea  si  experienta  au  facut  diferenta  .Multumesc  mult  horia .

#64
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ceva, pt. amuzament!

Attached Files



#65
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Un articol cu carabasa:
http://www.revista-f...al-in-2009.html

#66
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
va rog frumos luminati-ma si pe mine...
ce inseamna "lapte marfa"?
ca ma tot zgaiesc la diverse descrieri ale raselor de oi ... si tot apare termenul asta.

#67
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cred, dar nu sunt sigur, ca e cant de lapte livrat/vandut. Adica fara ce suge mielul!

#68
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
poate suna ciudat... dar am si eu o mica intrebare:
oile sunt la fel de "risipitoare" la mancare ca si caprele? adica mananca doar ce le place? mananca mancarea o data ce a cazut pe jos?
as putea lua o oaie/mioara sa mai manance ce arunca caprele mele...

#69
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 katilinus, on 18th March 2010, 23:20, said:

va rog frumos luminati-ma si pe mine...
ce inseamna "lapte marfa"?
...


 dorel232004, on 18th March 2010, 23:30, said:

Cred, dar nu sunt sigur, ca e cant de lapte livrat/vandut. Adica fara ce suge mielul!

Exact.

 katilinus, on 19th March 2010, 20:14, said:

....
oile sunt la fel de "risipitoare" la mancare ca si caprele? adica mananca doar ce le place? mananca mancarea o data ce a cazut pe jos?
as putea lua o oaie/mioara sa mai manance ce arunca caprele mele...

La ce fel de furaj te referi ? La fa^n sau la concentrate ? In general betele si tulpinile lemnoase sunt ocolite...

#70
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
fan.
la concentrate... e bataie. stau cu batu intre ele ca sa nu isi fure portia vecinei...

#71
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Mda. La fa^n se mai fac nazuri, daca e mai batra^n, sau cu multe betze. Cu ca^t se desprimavareaza mai tare si se simte "aroma" pajistii proaspete, fac nazuri la fa^nul mai ... defectuos.

#72
ticatac

ticatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.12.2009

 katilinus, on 19th March 2010, 20:14, said:

poate suna ciudat... dar am si eu o mica intrebare:
oile sunt la fel de "risipitoare" la mancare ca si caprele? adica mananca doar ce le place? mananca mancarea o data ce a cazut pe jos?
as putea lua o oaie/mioara sa mai manance ce arunca caprele mele...



Cataline parerea mea este sa-ti iei o oaie.........mai tarziu mai doua trei , ca sa nu fie singure.........apoi un berbecut ca-ti trebuie.......sant sigur ca o sa-ti placa

cu Dectomaxul .......l-ai folosit si la gestante,ce zice d-l Horia se poate ?
mi-e teama ca mioarele sant gestante si ma gandesc sa nu le fac rau cu deparazitarea

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate