Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#397
TOTOI

TOTOI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.04.2010
buna seara domnule Horia 66
sunt imteresat de o schema de tratament in special vacconurile obligatorii si profilactice care trebuiesc facute pt a tine oile sanatoase si departe de inbolnaviri si tratamentul de deparatizare cu perioadele in care se fac pentru a avea eficacitate maxima si daca se poate sa prinda cate ceva si mielutii
daca mi-ati recomanda si tipuri de vaccin si solutii de deparazitare ar fi perfect
Eu vreau sa-mi fac un calendar de care sa ma tin
multumesc anticipat

#398
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu pot sa-ti fac o schema de tratamente / vaccinari batuta in cuie, pentru ca nu cunosc situatia epizootica exacta a zonei matale, ce boli au fost in zona, ce parazitoze apar mai des etc. Sa-ti dau un exemplu: in zona unde mi-am inceput activitatea ca medic de circumscriptie (acu' vreo 20 de ani), nu existase agalaxie contagioasa. Nimeni nu vaccina, in consecinta. In cca. 2 ani, datorita unor achizitii necontrolate de ovine din alte parti, a aparut agalaxia. Care a lovit crunt.

Unii tot n-au vrut sa vaccineze vreo 3-4 ani la rand, zicand ca "vom face tratament cand va aparea boala, de ce sa-i dam banii doctorului pe niste vaccinuri de care n-avem nevoie ...?"
Necazul e ca boala odata aparuta, chiar tratata, produce intarcarea femelei respective. Vaccinarea se face in perioada fatarilor, deci daca ai sarit-o si apare boala, adio lapte. Dar daca nu exista boala in zona, nu are rost sa vaccinezi...

La fel s-a intamplat si cu cateva episoade de ra^ie. Boala nu exista, oamenii nu faceau tratamente, pana intr-un an. In acea iarna ra^ia a evoluat in toata frumusetea ei. Vara care a urmat, la recomandarea mea unii au facut imbaieri, altii nu. Tot asa, ca "trateaza cand apare boala". Necazul e, ca atunci cand esti doctor si ai 25 de ani, poti sa fii oricat de bine pregatit, nu te baga aproape nimeni in seama. Dar cei care te baga, raman si cu animale si cu productie ...

Deci, poti sa-mi spui ce boli infectioase si ce parazitoze au evoluat in ultimii ani in zona matale, si mai exact, ce vaccinari si tratamente anti-parazitare s-au facut in anii trecuti ?

#399
davoo

davoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.11.2012
Cata diferenta,  atat au putut crea factorii decizionali din zootehnie in decursul anilor  6-7 rase de ovine si alea slab productive economic exceptie relativa merinosul de palas facand comparatie cu Marea Britanie peste 90 de rase de ovine una mai rentabila decat cealalta.

iar aceste rase care sunt nu sau mai inbunatatit cu nimic, in judet unde ma aflu adica Iasi, predomina karakulul este o rasa care trebuie sa scoti bani din alte domenii ca sa o poti creste, piata pentru pielicele nu mai este, din lana  in toamna asta am folosit-o ca izolatie am facut o anexa decat sai dau foc iar productia de lapte relativ mica

#400
valeriu76

valeriu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 25.02.2012
Ai dreptate davoo, de cativa ani incoace au inceput ciobanii sa incruciseze oile noastre cu rase de carne sau de lapte pt a mai imbunatati productia, eu as merge pe oi de lapte ca poti vinde branza si miei la pret mai bun decat un miel de turcana sau tigaie, un miel la 2-3 luni ajunge la 150 euro pe cand un miel de turcana iei cam 50 euro, deci iei triplu pe miel si dublu productia de lapte pt branza.

Se spune ca ar fi mai sensibile decat ale noastre...poate...dar daca le faci toate vaccinurile si tratamentele la zi si ai grija de ele atunci si ele iti vor raspunde cu productie buna de lapte si miei sanatosi...si eu cred ca ar trebui crescute in stabulatie ca sa le ai sub control...nu la cioban in turma ca de aceea se imbolnavesc mai repede...ca astea nu-s obisnuite sa traiasca ca turcanele in turma. Si decat 100 de turcane mai bine 20 din rase de lapte care obtii productia cat a celor 100, plus ca si la furaje te ajunge mai putin hrana la 20, de fapt si la capre e la fel, 2-3 carpatine da lapte cat o alpina sau saanen, atunci de ce sa nu crestem animale productive daca vrem sa fim si rentabili...

#401
davoo

davoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.11.2012
DOMNILOR SI DOAMNELOR CU OCAZIEA  DE 1 DECEMBRIE CARE ESTE ZIUA NATIONALA A ROMANIEI   VA UREZ    LA MULTI ANI   !!!!!!!!!!!!!!!!

#402
catachis

catachis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.02.2011
Salut toti forumistii!

nu am mai participat de mult cu comentarii pe forum, dar acum daca tot a venit iarna m-am gandit ca ar fi interesant sa mai schimbam unele opinii. pentru cei care nu isi mai amintesc de mine, vreau sa imi fac o mica prezentare. Sunt medic veterinar din Maramures( am terminat in anul 2011). am ajuns sa ma duc la aceasta facultate tocmai din pasiune pentru oi, vaci, si cai...Momentan sunt propriul meu sef, si in acelasi timp sunt si medicul veterinar al exploatiei.(sau macar ma straduiesc) Cum niciodata nu e suficient cat inveti m-am gandit sa particip si eu la discutiile de aici alaturi de profesionisti ca si domnul Horea si Felician.

Acum sa zicem ca trecem la treburi mai serioase...si cum sezonul de vaccinari la altii a trecut la altii urmeaza... vreau sa va intreb care sunt medicamentele recomandate pentru urmatoarele boli infectioane: anaerobioza, avort salmonelic( salmoneloza), agalaxie, si mamita gangrenoasa.

in urma cu 2 ani atunci cand am facut ultima oara vaccinarea eu am folosit o schema proprie de vaccinare pe care doresc sa vi-o prezint si sa imi spuneti ce am gresit cel putin din punct de vedere teoretic: la prima administrare am administrat un vaccin pentru agalaxie combinat cu un vaccin pentru anaerobioza( in zona noastra au fost 2 episoane urate de anaerobioza, si din fericire nu am avut probleme cu salmoneloza), iar la a doua tura de administrare de vaccinare am administrat vaccinul pentru anaerobioza si un vaccin pentru mamita gangrenoasa.

Eu pe vremea accea am utilizat produsele de la Farmavet.

Ce recomandati pentru deparazitare externa si interna un produs injectabil?

Va multumesc anticipat,
Catalin Chis

Sa aveti parte de un an nou mult mai bun decat cel care a trecut!

#403
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcatachis, on 29 decembrie 2012 - 20:03, said:

Acum sa zicem ca trecem la treburi mai serioase...si cum sezonul de vaccinari la altii a trecut la altii urmeaza... vreau sa va intreb care sunt medicamentele recomandate pentru urmatoarele boli infectioane: anaerobioza, avort salmonelic( salmoneloza), agalaxie, si mamita gangrenoasa.

Doctore, cred ca te-ai emotionat, ca n-ai mai postat de mult, si-ai amestecat medicamentele cu produsele biologice. Una-i una, alta-i alta....


Quote

in urma cu 2 ani atunci cand am facut ultima oara vaccinarea eu am folosit o schema proprie de vaccinare pe care doresc sa vi-o prezint si sa imi spuneti ce am gresit cel putin din punct de vedere teoretic: la prima administrare am administrat un vaccin pentru agalaxie combinat cu un vaccin pentru anaerobioza( in zona noastra au fost 2 episoane urate de anaerobioza, si din fericire nu am avut probleme cu salmoneloza), iar la a doua tura de administrare de vaccinare am administrat vaccinul pentru anaerobioza si un vaccin pentru mamita gangrenoasa.

Eu pe vremea accea am utilizat produsele de la Farmavet.

Nu e rea acea schema de vaccinare, dar sunt pe piata si unele vaccinuri produse de fabricanti consacrati, mai avantajoase ca valente si imunogenitate.
Un exemplu ar fi Coglavax, produs de Ceva. Imunizeaza contra Clostridium perfigens tipul A,B,C,D si a clostridiozelor (enterotoxiemia la oile si caprele adulte, dizenteria bacilara a mieilor si viteilor, enterita hemoragica a mieilor si iezilor, hepatita necrotica a oilor, carbunele enfizematos, gangrena gazoasa, tetanos).

In privinta vaccinurilor romanesti, eu am o parere mai buna despre cele fabricate de Pasteur (Farmavet), comparativ cu Romvac, dar e posibil ca in ultimii ani situatia sa se fi inversat.

Quote

Ce recomandati pentru deparazitare externa si interna un produs injectabil?

Pai, eu as pune intrebarea, de ce injectabil ? Intreb asta pentru ca antiparazitarele injectabile nu prind cestodele, si numai unele din ele prind si trematodele. In ceea ce priveste ecto-parazitii, eu n-as folosi antiparazitare injectabile intr-un efectiv care a fost deja parazitat "ca lumea", pentru ca sunt destul de slabute ca si terapie, ele functionand mai mult profilactic sau in cazul infestarilor slabe.

Dar, daca tii mortis sa utilizezi produse injectabile, eu nu m-as duce catre ivermectine ieftine. Ivermectinele au fost atat de mult si mai ales haotic utilizate in ultimii ani, ca e imposibil sa nu fi aparut o rezistenta a parazitilor la ele. Dar macar orienteaza-te catre cele produse de firme consacrate, si obligatoriu variante cu clorsulon, ca sa prinzi si trematodele. Si as merge pe o usoara supra-dozare (cam cu 20% in plus), tot ca sa negociez mai bine cu rezistenta.

Daca ar fi dupa mine, as folosi suspensii orale cu actiune completa (trematode, nematode, cestode) si separat imbaieri cu antiparazitare externe, macar sa stiu ca am facut o treaba ca lumea. Dar, e-adevarat ca multi prefera astazi variantele "all in one", numai ca niciodata acel "all" nu o sa fie "all" in toata complexitatea lui, si aceste "all in one" fac cate putin din fiecare. Si parazitul (ca si germenul), nu doarme. Ci speculeaza greselile terapeutilor.

Toate bune si tie, si un an mai bun la toata lumea !

#404
catachis

catachis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 23.02.2011

View Posthoria66, on 29 decembrie 2012 - 23:46, said:

Doctore, cred ca te-ai emotionat, ca n-ai mai postat de mult, si-ai amestecat medicamentele cu produsele biologice. Una-i una, alta-i alta....
imi cer scuze pentru gresala produsa...probabil si datorita virozei care ma cam nenoroceste de cateva zile...

Quote

Pai, eu as pune intrebarea, de ce injectabil ? Intreb asta pentru ca antiparazitarele injectabile nu prind cestodele, si numai unele din ele prind si trematodele. In ceea ce priveste ecto-parazitii, eu n-as folosi antiparazitare injectabile intr-un efectiv care a fost deja parazitat "ca lumea", pentru ca sunt destul de slabute ca si terapie, ele functionand mai mult profilactic sau in cazul infestarilor slabe.

am intrebat despre produsele injectabile pentru ca si eu la randul meu am fost intrebat despre acest tip de tratament...nici eu nu sunt adeptul ivermectinelor, deobicei folosesc pentru deparazitare externa cel putin o imbaiere toamna( nu avem foarte multa raie in zona, si pana acum nu am avut probleme) si pentru deparazitare interna folosesc o suspensie orala, incerc sa nu fac doua tratamente cu acelasi produs.

Quote

Dar, e-adevarat ca multi prefera astazi variantele "all in one", numai ca niciodata acel "all" nu o sa fie "all" in toata complexitatea lui, si aceste "all in one" fac cate putin din fiecare. Si parazitul (ca si germenul), nu doarme. Ci speculeaza greselile terapeutilor.

inca nu cred ca s-a inventat produsul "all in one" si aici nu ma refer doar la mijloacele terapeutice.

Quote

Toate bune si tie, si un an mai bun la toata lumea !

va multumesc pentru raspuns.

Edited by horia66, 31 December 2012 - 12:19.


#405
bubuman22

bubuman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.05.2005
Un an nou cat mai bun si productiv tuturor.

Sant nou aici ,de langa Cluj , am si eu 50 turcane si 20 de mielute .As pune si eu cateva intrebari:
1) mielutele mi se par sa aiba ceva dar nu stiu ce? de mancat mananca,dar parca is prea subtiri  si ma gandesc ca ar avea ceva,
ar trebui sa le dau ceva?in afara de albendazol oral in septembrie si imbaiat nu le-am mai facut altceva
2)oile cateva au muci ,ar fi indicat sa le dau evomec?
3) (iar vreo 3 is slabe ,de mancat mananca dar nu pun pe ele si is la a 2-a fatare si nu stiu ce sa le dau)
As dori niste sfaturi de la cunoscatori.    Multumesc

#406
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postbubuman22, on 03 ianuarie 2013 - 22:11, said:

As dori niste sfaturi de la cunoscatori. Multumesc

Mai intai, dupa descrierea ta, pot sa fie multe cauze pentru care mielutele arata cum arata. Incepand din primele zile de viata si pana acum s-au putut aduna destule hibe. Cauzele pot fi de natura infectioasa, parazitara, alimentara, metabolice, etc. si fara o examinare prealabila si amanuntita a animalelor este imposibil sa ne putem pronunta cu privire la conduita de tratament pe care ar trebui sa o urmezi. Ca urmare, inainte de toate, se impune examinarea lor de catre un medic veterinar. In acest sens, ar trebui ca mai intai sa iei legatura cu medicul veterinar (atentie, nu cu tehnicianul veterinar!!!!) de la voi din sat.
Daca nu reusesti cu medicul veterinar si pentru a sti cum stai cu oile, din punctul de vedere al sanatatii lor, dar si pentru a nu mai trata oile "dupa ureche" si a avea eficienta tratamentele antiparazitare, va trebui sa iei cateva probe de fecale si sa le duci la un laborator pentru a le face un examen copro-parazitologic. La Cluj, un asemenea laborataor exista cu siguranta la Facultatea de Medicina Veterinara si la Directia Sanitar Veterinara (la asta insa nu poti ajunge decat prin intermediul unui medic veterinar). Abia dupa ce afli ce boala au oile tale poti stabili ce tratament trebuie sa le faci.

Sa auzim numai de bine!
Felician

#407
bubuman22

bubuman22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.05.2005
Restul oilor arata bine sant grase, bune ,deci au fost pe aceeasi pasune, impreuna,dar nu stiu ce sa aiba ,nu-s suparate .Dar din fecale pot sa spuna daca au ceva la plamini,sau lipsa de vitamine,sau galbeaza?
Si sa le iau si la oile slabe coprocultura?
Veterinarul nostru nu-i super dar cine stie?

#408
s_atty

s_atty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.12.2007
Buna ziua! Am citit o groaza de postari aici pe forum. As fii interesat sa cresc 10-15 oi din rasa turcana in gospodaria proprie. Fara a le da la stana. Nu doresc sa ma inbogatesc din ele!!! Imi plac animalele foarte mult. Si as dori sa aflu daca acest numar mic de oi poate asigura destul lapte pentru produse din lapte pentru consum proprie.  Detin pamant pentru a cultiva porumb, si fan necesar pentru ele! in viitor ma gandesc la achizitoinarea si unui cal, sau tractor mic. Bunici mei au crescut oi mai demult.. Va multumesc de atentie

Edited by s_atty, 04 January 2013 - 15:26.


#409
ovidiustefanescu

ovidiustefanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.12.2012
salut
am spicuit pe forum dar nu am gasit cateva raspunsuri
m-ar interesa si pe mine  in medie care este perioada de lactatie la oile turcane si  care este cantitatea pe zi de lapte , binenteles ca variaza de le oaie la oaie
si la aceleasi  intrebari m-ar interesa si la capre

iar despre miei si iezi c-am care este pretul pe kg.

multumesc anticipat
( daca nu m-am exprimat corect am sa revin )

#410
florott

florott

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 12.08.2012
Buna seara,si La Multi Ani tuturor am si eu cateva nelamuriri poate cineva imi da si mie niste sfaturi,in ultimul timp am cautat sa ma documentez cat mai mult despre cresterea oilor si a caprelor,in final m-am decis sa cumpar oi,deoarece bunicul meu a avut vreo 70  (karacul ) cand eram eu copil acum 20 de ani...deoarece ptr capre nu prea este pasune in zona noastra..as vrea niste turcane vreo 50 deocamdata dar nu stiu sa incep cu niste mielute sau sa iau oi la prima sau a doua fatare ? a cumpart cineva din anunturile de pe net? sunt serioase sau...va multumesc si o seara buna va doresc..

#411
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Posts_atty, on 04 ianuarie 2013 - 15:25, said:

Buna ziua! Am citit o groaza de postari aici pe forum. As fii interesat sa cresc 10-15 oi din rasa turcana in gospodaria proprie. Fara a le da la stana. Nu doresc sa ma inbogatesc din ele!!! Imi plac animalele foarte mult. Si as dori sa aflu daca acest numar mic de oi poate asigura destul lapte pentru produse din lapte pentru consum proprie.  Detin pamant pentru a cultiva porumb, si fan necesar pentru ele! in viitor ma gandesc la achizitoinarea si unui cal, sau tractor mic. Bunici mei au crescut oi mai demult.. Va multumesc de atentie
15 oi nu merita,.... macar 50. Prin luna iunie-iulie nu mulgi maimult de 250 grame d elapte de la o oaie. Asa ca, sa ai zilnic 4 litri de lapte nu te avantajeaza. Dar de ce s anu le dai la turma?

#412
s_atty

s_atty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.12.2007
Ai dreptate! aici pe la noi nu prea sunt turme mari, doar vreo 4 ciobani si ei au oile lor... cate 200de capete si nu stiu daca vor accepta si oi din altaparte... nu sunt sigur. trebuie intai sa ma interesez bine! iti multumesc frumos

Edited by s_atty, 05 January 2013 - 11:15.


#413
ovidiustefanescu

ovidiustefanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.12.2012
revin
salut
am spicuit pe forum dar nu am gasit cateva raspunsuri
m-ar interesa si pe mine  in medie care este perioada de lactatie la oile turcane si  care este cantitatea pe zi de lapte , binenteles ca variaza de le oaie la oaie
si la aceleasi  intrebari m-ar interesa si la capre

iar despre miei si iezi c-am care este pretul pe kg.

multumesc anticipat
( daca nu m-am exprimat corect am sa revin )


revin

#414
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posts_atty, on 04 ianuarie 2013 - 15:25, said:

As fii interesat sa cresc 10-15 oi din rasa turcana in gospodaria proprie. Fara a le da la stana.

Nu prea ai ce face cu 10-15 oi, fara vaca sau capre, pentru ca (asa cum spune si @rand), vei avea o anumita perioada de timp la sfarsitul lactatiei, o cantitate foarte mica de lapte, si nu ai ce sa inchegi. Din acest motiv proprietarii de oi se aduna si formeaza stane, fac masuratul oilor primavara ca sa stie cat lapte are fiecare de luat. In felul acesta laptele muls zilnic nu se imparte la fiecare din proprietari, ci se aloca tot unui singur om, pe rand. Astfel au ce sa inchege...

Edited by horia66, 05 January 2013 - 14:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate