Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

CRESTEREA OILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
808 replies to this topic

#19
ticatac

ticatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.12.2009
Va multumesc d-nul Horia ,

chiar asa am sa fac,dupa ce fata si celelalte doua am sa le vaccinez pe toate iar la trei sapt. o sa repet.Itrebarea este daca la trei saptamani pot sa folosesc acelasi flacon intrucat este de 100 dz.( i-l bag din nou in frigider dupa prima vacc.) pentru ca am citit -nu mai stiu unde -ca daca incepi flaconul trebuie sa-l termini in cateva ore.Eventual ce mai ramane ( 80 dz.) mai poate fi folosit si mai tarziu la miei sau il arunc ? Deparazitare cand trebuie sa mai fac ( ultima data -acum o luna si ceva-am facut ivomec plus ),cand mai fac e bine tot cu ivomec sau trebuie schimbat?
Intreb asta pt. ca pe la noi prin sat doctorul nu prea trece(nici nu-l stiu) iar tehniciana se ocupa mai mult de gaini,porci....de oi si capre nu prea.
Cei care au oi (20-30) le dau singuri de galbeaza in rest ...nu prea........cand e ceva problema o taie.Si toti au turcane care majoritatea fata cate doi miei,probabil sant mai rezistente turcanele ca nu prea se vaita ca ar avea probleme.

#20
ticatac

ticatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.12.2009
In legatura cu laptele ......iar sant in ceata.
Daca stiam dinainte ca turcanele sunt cele mai bune oi de lapte romanesti.....nu ma mai duceam tocmai in TL. sa iau carabasa .....si la suprapret,luam de la noi turcana cu 2,5 mil. buc.
Am oscilat intre Bala de Bistrita si Carabasa de Teleorman in dorinta ca daca tot o sa-mi iau cateva oi macar sa fie mai deosebite......mult lapte si sa arate bine.
M-am lasat influentat de diferite articole de pe internet gen........la Indagra in 2009 a iesit in evidenta o noua rasa deosebita,formata in ultimii 20 de ani in zona..... am gasit oaia dacica cu coada pana la pamant,cu performante.......oaia uriasa.........berbecii de carabasa se pot folosi la ameliorarea turcanei.........nu trebuie sa mai importam oi, avem in tara o oaie competitiva cu cele mai bune rase ......etc.

Se pare ca .........n-am facut mare branza ............cu carabasa asta,pe care eu o luasem in special pt. lapte.

Acum asta e .........mergem mai departe(dar parca tot as vrea sa am cele mai grozave oi din zona).

#21
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 horia66, on 24th February 2010, 21:55, said:

Sunt rase de carne. Suffolk si niste metisi...
Poate  nu  le  ai  privit  cu  atentie horia ,eu  citisem  despre  dorper ca  nu  are  nici  o  legatura  cu  suffolk dar e  posibil  sa  gresesc .

#22
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
vin si eu cu o intrebare:
oitele fatate anul asta, pot fi date la monta in toamna? sau abia la anu' in toamna?

#23
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Acum cativa ani cochetam si eu cu ideea de ferma de capre/oi. Intr-un an am facut niste poze la indagra cu capre/oi si performantele lor. Le atasez, in speranta ca poate sunt de folos cuiva:

Attached Files



#24
ticatac

ticatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.12.2009
Doreleeeee.........sa fii sanatos ........mi-ai facut viata mai frumoasa !!!!!!!(acum probabil ca mai e si problema de adaptare si intretinere...dar,e bine)

#25
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ariete41, on 25th February 2010, 19:47, said:

Poate  nu  le  ai  privit  cu  atentie horia ,eu  citisem  despre  dorper ca  nu  are  nici  o  legatura  cu  suffolk dar e  posibil  sa  gresesc .

Ai dreptate. Eu m-am uitat doar la poze, in timp ce ma ga^ndeam la altceva. Si mi-am zis "ia uite ce Suffolk frumos ...".

Adevarul e ca seamana cu Suffolk, numai ca Dorper are capul negru (cele care il au negru, ca sunt si variante cu cap alb) de la Oaia Persana cu Cap Negru (care a participat la formarea sa).

 katilinus, on 25th February 2010, 20:01, said:

vin si eu cu o intrebare:
oitele fatate anul asta, pot fi date la monta in toamna? sau abia la anu' in toamna?

Oile pot fi date la monta incepa^nd de pe la va^rsta de 8-9 luni, daca sunt bine dezvoltate (adica sa aiba cam 80% din greutatea unei adulte).

#26
ariete41

ariete41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 15.11.2009

 katilinus, on 25th February 2010, 21:01, said:

vin si eu cu o intrebare:
oitele fatate anul asta, pot fi date la monta in toamna? sau abia la anu' in toamna?
Te  referi  la  mielutele  fatate  anul  acesta cred.Daca  sunt  bine  intretinute  si  bine  dezvoltate  da  se  pot  monta  la  toamna  dar  eu  te  as  sfatui  sa  mai  astepti  un  an  sau  in  loc  sa  cumperi  mielute  de  anul asta  cumperi carlane ...mielute  de  anul  trecut  .

#27
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006

 ariete41, on 25th February 2010, 23:18, said:

Te  referi  la  mielutele  fatate  anul  acesta cred.Daca  sunt  bine  intretinute  si  bine  dezvoltate  da  se  pot  monta  la  toamna  dar  eu  te  as  sfatui  sa  mai  astepti  un  an  sau  in  loc  sa  cumperi  mielute  de  anul asta  cumperi carlane ...mielute  de  anul  trecut  .
multumesc de sfat.
pe moment incerc sa ma pun la punct cu caprele... dar e bine de stiut ce se intampla si in "ograda vecinului"... pe viitor as lua 2-3 sa le tin printre capre... dar mi-e frica sa nu fie batute de carpatine...

#28
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ticatac, on 25th February 2010, 14:19, said:

...
Itrebarea este daca la trei saptamani pot sa folosesc acelasi flacon intrucat este de 100 dz.( i-l bag din nou in frigider dupa prima vacc.) pentru ca am citit -nu mai stiu unde -ca daca incepi flaconul trebuie sa-l termini in cateva ore.

Depinde de data expirarii.
In principiu, daca vrei sa mai folosesti si alta data ce-i in flacon, procedezi in felul urmator: tragi o singura data, cu un ac curat, o cantitate indestulatoare si o bagi intr-un flacon curat (unul de ser fiziologic, de exemplu, pe care l-ai golit inainte). Si flaconul initial il bagi la frigider, utiliza^nd pentru vaccinare (bagi si scoti, si iar bagi acul si iar il scoti ...) flaconul al doilea. Intelegi ce vreau sa zic ?

Quote

Eventual ce mai ramane ( 80 dz.) mai poate fi folosit si mai tarziu la miei sau il arunc ?
Poti sa-l folosesti daca: 1. nu expira pa^na atunci si 2. nu l-ai contaminat baga^nd acul in el dupa ce ai intepat oaia...

Quote

Deparazitare cand trebuie sa mai fac ( ultima data -acum o luna si ceva-am facut ivomec plus ),cand mai fac e bine tot cu ivomec sau trebuie schimbat?
De obicei deparazitarile se fac primavara si toamna, adica inainte de scoaterea la pasunat si dupa ce s-a terminat cu pasunatul...

Eu unul (daca ar fi sa aleg pt. oile mele...) as folosi Dectomax (Pfizer), dar si Ivomec-ul e bun. (eu nu va^nd nici Dectomax nici Ivomec ... :) )

#29
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ticatac, on 25th February 2010, 14:57, said:

...
Daca stiam dinainte ca turcanele sunt cele mai bune oi de lapte romanesti..

Hai sa ne desfasuram un pic, ca vad ca e nevoie de "alfabetizare "...

Pe lumea asta exista ca^teva mari tipologii ale raselor de ovine, din care doua sunt majoritar crescute in Europa: rasele de lapte (mentionez la inta^mplare... Friza (Friesian)) si rasele de carne (ex. Suffolk).

Turcana face parte din tipologia de lapte, fiind totodata si o rasa rustica (selectionata din vechime, de la Gerula, pentru rezistenta la factorii de mediu si pentru productia de lapte...).

Deci, are doua mari avantaje: rezistenta deosebita (la frig, la umezeala, la paraziti etc) si o productie foarte buna de lapte. Sa ne intelegem: foarte buna, daca o intretii ca lumea. Ca daca nu, nu-ti da.

Dezavantajele Turcanei: un corp "ascutit", cu pieptul ingust, picioarele lungi si slabe si o prolificitate (numar de miei per fatare) mediocra - comparativ cu alte rase.
La^na este cu firul gros, potrivita pentru covoare, nu pentru textile.

Rasele de carne au o productie mai mica de lapte, dar au alte avantaje: spor foarte bun de crestere, cantitate mare de carne in carcasa, prolificitate buna (2-3 miei la fatare) si la^na fina.

Unele rase initial de carne, au fost selectionate pentru la^na - un exemplu tipic este Merinosul, o oaie de carne, dar de talie mai mica. Odata ajunse in Australia, s-au selectionat exemplare deosebite pentru productia de la^na.

Ce-i cu Tigaia: Aceasta a intrat in zonele mai bla^nde ale Estului Europei (Dobrogea, Bulgaria si Macedonia), ca rasa pentru la^na in primul rand, dar fiind incrucisata destul de mult cu Turcana, s-a dezvoltat si pe productia de lapte.

In link-ul de mai sus este prezentata asa (cu referire la productia de lapte): "fiind considerata, rasa autohtona cu cel mai ridicat potential în aceasta directie".

Ca mai ta^rziu sa spuna: "Hibridarea pentru lapte: ...în zona de deal si colinara:
- Friza x Tigaie".

Pai, mai fratilor, daca are cel mai ridicat potential pentru lapte, din rasele autohtone, de ce o mai propuneti la hibridare cu Friza ? Daca-i asa de buna de lapte, de ce nu o exportati la nemti, sa imbunatateasca Friza ...

Quote

...nu ma mai duceam tocmai in TL. sa iau carabasa
Carabasa este o Tigaie mare, selectionata initial pentru o carcasa ca^t mai mare si o crestere amieilor ca^t mai rapida.

Ca s-au facut si incrucisari cu Turcana si exemplarele sunt bune de lapte, este adevarat. Dar Carabasa nu este o rasa inca bine stabilizata, sunt multe linii divergente in cadrul ei.

Quote

.....si la suprapret,luam de la noi turcana cu 2,5 mil. buc.
daca vroiai Turcana buna trebuia sa o iei de la Sibiu, si nu cred ca dadeai numai 2,5 milioane pe ea ...

Quote

M-am lasat influentat de diferite articole de pe internet gen........la Indagra in 2009 a iesit in evidenta o noua rasa deosebita,formata in ultimii 20 de ani in zona..... am gasit oaia dacica cu coada pana la pamant,cu performante.......oaia uriasa.........berbecii de carabasa se pot folosi la ameliorarea turcanei.........nu trebuie sa mai importam oi, avem in tara o oaie competitiva cu cele mai bune rase ......etc.

In primul ra^nd: o rasa nu se formeaza in 20 de ani, ci in ca^teva sute ...

In al doilea ra^nd, daca este asa cum zic unii pe net, de ce se importa Dorper, Suffolk si altele si nu se exporta Carabasa la greu ... ?

Daca esti crescator de Carabasa, este normal sa pui niste articole pe net, sa zica lumea "mama, ce mai rasa" ...

Tu trebuie sa intelegi un lucru: organismul produce (din hrana primita), ori lapte la greu, ori carne la greu (masa musculara), ori partial lapte si restul carne (sau viceversa)...

La o oaie de talie mare, ai avantajul ca are dimensiunile necesare pentru a putea ingurgita (si digera, absorbi ...) o cantitate mare de hrana, pe care s-o transforme cu succes in cantitati mari de carne si chiar de lapte.

Asa ca nu-ti mai face ga^nduri negre si in final ga^ndeste-te bine incotro vrei sa te indrepti: spre productia de carne (miei ingrasati) sau lapte ? Care iti e cea mai potrivita tie si familiei tale ? Pentru care din astea doua gasesti mai multi clienti si poti ca^stiga mai multi bani ... ?

Edited by horia66, 26 February 2010 - 00:21.


#30
ticatac

ticatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.12.2009
D-ule Horia va multumesc mult de tot,
acum am inteles totul in leg.cu acest vaccin si ma simt mult mai bine cand stiu singur ce trebuie sa fac fara sa mai stau cu teama ce-o fi,cum o fi si sa depind de teh.vet(in care dealtfel nici nu am prea mare incredere).Oricat as incerca eu sa mai citesc,sa ma mai informez in leg. cu oile e greu cand nu ai pe cineva experimentat,documentat si cu bunavointa sa te ajute sa clarifici niste lucruri pe care nu le intelegi din lipsa de experienta sau pur si simplu ........din nestiinta.De aceea multumesc lui D-zeu ca existati, ca v-am gasit si ca sunteti ......... asa cum sunteti !!!!!!!!

Apropo de asta,mi-ati spus mai sus ca a doua zi dupa ce fata si celelalte doua oi(cam peste o sapt.cred) sa le vaccinez pe toate oi,mioare si berbeac.
Iar a aparut o nelamurire - citisem undeva ca la vaccinarea in lactatie se reduce cantit.de lapte pt. o perioada - si mi-e teama de miei o sa mai aibe destul colostru?
Mi-ati mai zis ca la 40-45 de zile pot sa le intarc.Intrucat n-am prea multe, n-as putea lasa miei sa suga cat vor(vreau sa pastrez tot ce fata) in ideia ca ele avind o lactatie mai scurta ar lua miel mai repede si le-as inmulti mai rapid in mod normal ?

#31
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
man,
horia se abtine... din diverse motive.
dar o spun eu pe sleau: NU folosi Evomec. Si eu am dat la capre (si nu varianta simpla, aia cu + ) si e apa chioara :surprise: . am luat asta la recomandarea unchiului meu care face asa ceva la turme intregi de oi/capre. poate astea din romania is mai rezistente... dar la alpinele mele nu le-a folosit la mare lucru...
as fi dat de 3 ori mai mult, daca as fi avut siguranta ca e bun. Acu, tre sa caut alt vaccin, si sa le fac din nou. :ciocan: :madanimated:   :banned:

#32
ticatac

ticatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.12.2009
Merci katilinus,
La noi vine  teh.si zice....hai sa-ti fac ivomec la purcei,atat te costa,la oi atat.....dar n-ar fi asta problema(plata) ci faptul ca lumea zice ca face injectii doar cu ser.De asta am preferat sa-l cumpar eu,luand cu plus ca m-am gandit ca-i mai bun dar,.......asta e,data viitoare stiu mai bine,multumesc.
Acum o intrebare de incepator.......cum ti-ai dat seama ca nu-i bun ?

#33
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
raspuns tot de incepator:
am facut ivomec la capre si la 2 saptamani una imi face raie.
no comment.
da. am facut repetarea la 7 zile.

#34
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ticatac, on 26th February 2010, 14:48, said:

...
De aceea multumesc lui D-zeu ca existati, ca v-am gasit si ca sunteti ......... asa cum sunteti !!!!!!!!

Daca n-ati fi voi, crescatorii, noi ce rost am mai avea ... ? Si eu nu sunt cel mai priceput...nici pe departe ! Poate oleaca mai vorbaret...


Quote

...
Iar a aparut o nelamurire - citisem undeva ca la vaccinarea in lactatie se reduce cantit.de lapte pt. o perioada - si mi-e teama de miei o sa mai aibe destul colostru?
Nu, ca si-asa mieii fiind mici, nu fac fata sa consume ca^t produce mama, chiar cu lactatia usor imputinata ...
De aia am zis sa le vaccinezi a doua zi si nu a ... 30-a, cand mieii sunt mai mari si mana^nca mai mult.

Quote

Mi-ati mai zis ca la 40-45 de zile pot sa le intarc.Intrucat n-am prea multe, n-as putea lasa miei sa suga cat vor(vreau sa pastrez tot ce fata) in ideia ca ele avind o lactatie mai scurta ar lua miel mai repede si le-as inmulti mai rapid in mod normal ?

Chestia asta cu 2 fatari pe an este foarte desteapta, dar vei putea sa te tii de ea ? O sa-ti trebuiasca ceva stimulare hormonala, ca nu toate intra in calduri ata^t de repede, dupa ce intarca mieii. Plus ca nu intotdeauna dupa ce intarca mieii, intarca si mama. E posibil sa mai aiba inca lapte, o perioada destul de lunga.

Alaptarea mieilor mai mult de 2,5 -3 luni nu se justifica. Ei incep sa mana^nce furaje si mai bine ii treci pe pasune si concentrate. Si apoi, nu vrei sa vinzi miei de Pasti ?

Hai sa zicem ca le montezi prin Mai (faci tot ce trebuie...) - o sa intri cu mieii mici in iarna. Faci fata sa le asiguri adapost calduros peste iarna ?



 katilinus, on 26th February 2010, 15:51, said:

raspuns tot de incepator:
am facut ivomec la capre si la 2 saptamani una imi face raie.
no comment.
da. am facut repetarea la 7 zile.

Stai, ca faci confuzii si nu mai intelege lumea.

Tu ai spus Evomec, produs de Pasteur, nu ?

Attached File  2864551_1262878630.jpg   16.17K   74 downloads

Pai nu e acelasi lucru cu Ivomec, produs de Merial (USA).

Deci, tu ai avut "surprize-surprize" cu Evomec, facut la noi, la Pasteur.



 katilinus, on 26th February 2010, 15:10, said:

...
dar o spun eu pe sleau: NU folosi Evomec. Si eu am dat la capre (si nu varianta simpla, aia cu + ) si e apa chioara :surprise: . ...
Acu, tre sa caut alt vaccin, si sa le fac din nou. :ciocan: :madanimated:   :banned:

O mica corectie, ti-a lunecat condeiul... Nu e vaccin. E anti-parazitar (medicament).

#35
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
Corect
este Evomec, nu Ivomec.
de ciuda m-a luat valul...

#36
ticatac

ticatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.12.2009
Multumesc,multumesc..........pana la stimularea hormonala...... mai intai sa invat eu sa le tin sanatoase macar,...... asa prin inmultire normala.

Ma gandeam doar cum sa fac sa le inmultesc mai repede fara sa cumpar altele,acuma stiu ....trebuie sa am rabdare !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate