Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

driver keyboard

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006
Salut, am o problema. Am un macbook pro cu un XP instalat pe el. Asa l am luat. Am avut ceva probleme cu XP-ul si a trebuit sa pun altul. Am salvat o mare parte din drivere dar ma incurc la tastatura. Windowsul ia default HID keyboard si nu merge o mare parte din tastatura, mai exact FN+DELETE este backspace, nu am controalele in F1 F2.., nu am dubluclick pe pad si asa mai departe. A avut cineva problema asta?

Am dat jos de pe net un driver keymagic si am dat eu instal de pe inf. dar nimic. Am mai gasit un driver, un executabil dar zice ca nu gaseste tastatura mac.

#2
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

 claudiu.matei, on 22nd February 2010, 17:44, said:

Salut, am o problema. Am un macbook pro cu un XP instalat pe el. Asa l am luat. Am avut ceva probleme cu XP-ul si a trebuit sa pun altul. Am salvat o mare parte din drivere dar ma incurc la tastatura. Windowsul ia default HID keyboard si nu merge o mare parte din tastatura, mai exact FN+DELETE este backspace, nu am controalele in F1 F2.., nu am dubluclick pe pad si asa mai departe. A avut cineva problema asta?

Am dat jos de pe net un driver keymagic si am dat eu instal de pe inf. dar nimic. Am mai gasit un driver, un executabil dar zice ca nu gaseste tastatura mac.
Nici n-ai să poți. Driverele se găsesc EXCLUSIV pe discul de instalare al macului. (ăla cu care ar fi trebuit să iei calculatorul, dacă ai fi știut). Ce pot să te sfătuiesc: caută un install de os x și uită de Winndows - sau, dacă nu poți trăi fără, fă-ți un bi-sistem cu Boot Camp Assistant. E păcat să ai așa o mașină și s-o chinuiești cu drivere.

#3
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006
am 2 sisteme de operare, mac si windows cu bootcamp. am reusit cumva sa instalez din boot camp drivere dar tastatura tot nu merge. Am nevoie de windows datorita programelor care nu sunt compatibile..

#4
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005

 claudiu.matei, on 25th February 2010, 11:21, said:

am 2 sisteme de operare, mac si windows cu bootcamp. am reusit cumva sa instalez din boot camp drivere dar tastatura tot nu merge. Am nevoie de windows datorita programelor care nu sunt compatibile..
Dacă nu merge și nu merge (deși e prima dată cînd aud asta), instalează un emulator modern, Parallels sau VMWare, și ai să poți controla keyboardul…

#5
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006
pentru un driver inseamna sa o iau de la capat.. programe instalate, o gramada de fisiere, etc etc. Credeam ca stie cineva pe aici. Parca regret ca am mac.. trebuia sa iau un laptop negru indiferent de marca si scapam de problemele astea.

#6
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

 claudiu.matei, on 26th February 2010, 02:21, said:

pentru un driver inseamna sa o iau de la capat.. programe instalate, o gramada de fisiere, etc etc. Credeam ca stie cineva pe aici. Parca regret ca am mac.. trebuia sa iau un laptop negru indiferent de marca si scapam de problemele astea.

alta tastatura ai incercat?

#7
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006
am luat si asta in calcul dat totusi este un laptop MacBook Pro. nu prea mi place gandul sa merg si cu tastatura in geanta. in prima faza am inceput sa ma adaptez, softurile pe care lucrez le am reconfigurat ca "delete" sa fie pe alta tasta. Dar culmea este ca am instalat boot camp-ul cu tot cu drivere dar la keyboard tot HID Keyboard device am si daca fac update nu vrea sa ia nici o tastatura de mac. In fine.. mai sapam pe goole.

#8
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Stop, să-nțeleg… Ai luat portabilul cu XP pe el. L-ai reinstalat, dar ai păstrat driverele (!). Ce drivere?
Poți să-mi spui de ce? Se știe: faci partiție cu BootCamp, instalezi Windows ȘI APOI NU MAI CAUȚI NIMIC PE NET.
Startezi Windows și bagi discul de instalare de la Apple. Windowsul își va trage singur driverele.

#9
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006

 floriniaru, on 26th February 2010, 13:48, said:

Stop, să-nțeleg… Ai luat portabilul cu XP pe el. L-ai reinstalat, dar ai păstrat driverele (!). Ce drivere?
Poți să-mi spui de ce? Se știe: faci partiție cu BootCamp, instalezi Windows ȘI APOI NU MAI CAUȚI NIMIC PE NET.
Startezi Windows și bagi discul de instalare de la Apple. Windowsul își va trage singur driverele.

Corect.. numai ca tastatura in device manager este HID keyboard device pentru PC. De aici incolo nu mai stiu ce sa fac pentru a functiona tastatura MAC, sa poata activa butoanele.

#10
c_baias

c_baias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 02.01.2007

 claudiu.matei, on 26th February 2010, 10:27, said:

... totusi este un laptop MacBook Pro...

Sunt de aceeasi parere cu tine. Problema se pune la nivel de user error!

Pentru SL:
Intra frumos in disk utility, sterge partitia de win, redimensioneaza partitia cu osx (in sensul ca o maresti pentru a utiliza spatiul ramas liber dupa stergerea partitiei de bootcamp). Intra apoi in applications > utilities > bootcamp, si conformeaza-te instructiunilor care iti apar (mai putin la partea unde XP-ul isi alege partitionarea bucatii lui de HDD: acolo alegi orice altceva - fat32, ntfs -  decat optiunea setata implicit "leave..."). Dupa ce ai instalat win, booteaza in win, introdu DVD-ul de MAC OS, si instaleaza driverele de win.

Eu asa am facut pe al meu MBP, si merge absolut totul! Tastatura iluminata, trackpad cu two-fingers, etc.

#11
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006

 c_baias, on 1st March 2010, 12:36, said:

Sunt de aceeasi parere cu tine. Problema se pune la nivel de user error!

Ce ma pui tu sa fac este sa o iau de la capat. Am instalate in windows vreo 10 programe de baza, cu care lucrez, o gramada de directoare foarte folositoare. Este un calculator de munca si nu prea mi permit sa pierd 2-3 zile cu instalat.. Repet, e doar un driver.

#12
floriniaru

floriniaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 11.04.2005
Cu părere de rău, trebuie să-ți spun CĂ NU EXISTĂ DRIVERI! Ai greșit ceva la început.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate