Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

16:9 - Teste, canale și emisiuni în acest format.

- - - - -
  • Please log in to reply
1812 replies to this topic

#19
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
si la dolce si la digi merge 16/9 fara nicio dunga/dungulita. trebuie doar setat din meniul receptorului, nu din al tv-ului.

#20
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008

View Postcatalinman, on 22nd February 2010, 11:14, said:

costuri prea mari si lipsa de content :)

plus ca Europa e ramasa mult in urma Americii la HD, nu vad ca in 2 ani sa avem 50 de posturi romanesti HD !


fata de SUA evident nici nu se pune.Canalele tv romanesti nu se descurca nici cu 16:9 inca dar apoi cu HD.Frumos din partea televiziunii nationale cu TVR HD

#21
eminemscu

eminemscu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 20.03.2006
din ce-am vazut eurosport 2 a transmis integral in 16/9 in seara asta....bundesliga, ceva box, promouri, stiri.

#22
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Posteminemscu, on 11th March 2010, 14:35, said:

si la dolce si la digi merge 16/9 fara nicio dunga/dungulita. trebuie doar setat din meniul receptorului, nu din al tv-ului.
si la UPC Digital e  tot 16/9

Edited by lafayette, 13 March 2010 - 10:27.


#23
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
azi am vazut la ProCinema transmisie 16:9!!

In plus, sub sigla PC este scris 16:9, care este luminat...cel putin azi am observat eu...

#24
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008

View Postraduors, on 14th March 2010, 14:16, said:

azi am vazut la ProCinema transmisie 16:9!!

In plus, sub sigla PC este scris 16:9, care este luminat...cel putin azi am observat eu...
Cred ca au un an de cand transmit filme in 16:9....

#25
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Un fals 16:9 de altfel. Probabil de la ei pleaca 16:9 da' nu stiu prin ce minune ajunge tot 4:3. Uita-te pe RTL, RTL II, super RTL ca sa vezi ce inseamna 16:9.

#26
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008

View PostInginerul_bv, on 15th March 2010, 15:15, said:

Un fals 16:9 de altfel. Probabil de la ei pleaca 16:9 da' nu stiu prin ce minune ajunge tot 4:3. Uita-te pe RTL, RTL II, super RTL ca sa vezi ce inseamna 16:9.
De ce fals? La mine se duce tv-ul automat pe 16/9 deci semnalul e transmis si receptionat corect.

#27
cataj

cataj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.07.2008
pe pro cinema e 16/9 nativ.oricum nu putem compara canalele ro cu canalele nemtesti care au de exemplu transmisia sd cam cum avem noi hd.

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,719
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt 2 modalitati prin care posturile SD transmit 16:9:

1. Varianta cea mai folosita si convenabila atat pentru posesorii de CRT cat si pentru cei de Plasma/LCD/LED este transmiterea in Letterbox, cu doua benzi negre sus si jos, dar cu introducerea tuturor siglelor si a subtitrarilor INTRE cele 2 benzi si trasmiterea unui semnal de tip WSS care comanda televizoarelor Widescreen sa faca un Zoom automat prin care se ascund benzile negre. Acest Zoom poate fi facut si de receiverele DTH-urilor sau providerilor de cablu digital. PRO CINEMA foloseste numai aceasta varianta, B1 si MEZZO cand da, cand nu. Un dezavantaj al acestei metode pe care il observ este ca se accentueaza pixelarea, mai ales pe TV-urile FULL HD, pentru ca se micsoreaza rezolutia eliminand cele 2 benzi negre

2. Varianta dezavantajoasa pentru CRT-uri dar mai buna pentru LCD-uri prin faptul ca nu se mai taie din rezolutie este transmiterea efectiva a imaginii 16:9, care se vede deformata vertical pe CRT (oamenii mai slabi); metoda este folosita foarte rar de B1 si mai frecvent de catre MEZZO; oricum, cea mai folosita este metoda nr. 1, am vazut si la Prosieben, Sat.1, TV5 FRANCE BELGIQUE.

Eu folosesc un TV CRT Samsung de 64 cm, dar in livingul casei am un LCD Samsung de peste 1 m diagonala, si am ca optiuni de imagine 16:9; Wide Automat; 4:3; Zoom si Zoom Larg. Cand se transmite 16:9, daca am setata optiunea de 16:9 se vede ca si pe CRT, cu benzi negre sus si jos, cand setez Wide Automat sau Zoom, se vede corect in 16:9, cu exceptia ca daca ii dau Zoom cand nu se transmite 16:9 pierd sigle, subtitrari sau parti din imagine cand aceasta nu are benzi negre. Doar in modul Wide Automat asculta de semnalul WSS transmis si comuta corespunzator.

Insa imi dau seama si pe CRT cand se transmite 16:9, adica dupa trecerea siglelor si subtitrarilor intre cele 2 benzi negre sau deformarea verticala. TV 5 MONDE EUROPE practic transmite 16:9 non-stop, singurele lucruri pe care nu le face este trecerea siglei intre cele 2 benzi si transmiterea WSS-ului. :P  Viasat Explorer si History transmit mai mereu 16:9, dar subtitrarile operatorilor nostrii apar peste benzile negre si nu se transmite WSS-ul.

De asemenea, imi dau seama care clipuri muzicale, filme etc. sunt productii HD; cand au benzi negre subtiri sau foarte subtiri sunt filmate in HD, cand nu au deloc benzi negre sau au unele prea groase, sunt filmate in SD. :P

Edited by Neaceasca85, 16 March 2010 - 13:01.


#29
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,362
  • Înscris: 21.11.2008
R.T.L. 2 si Super R.T.L. inca mai au f. multe emisiuni in 4:3.

In schimb, FRANCE 2 si FRANCE 3 transmit aproape Majoritar in 16:9 Nativ.

Mai nou, si MAGYAR 1-es T.V. (M1) trasmite Majoritar in 16:9 Nativ.

#30
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View PostNeaceasca85, on 16th March 2010, 12:48, said:

[...] TV 5 MONDE EUROPE practic transmite 16:9 non-stop, singurele lucruri pe care nu le face este trecerea siglei intre cele 2 benzi si transmiterea WSS-ului. :P  Viasat Explorer si History transmit mai mereu 16:9, dar subtitrarile operatorilor nostrii apar peste benzile negre si nu se transmite WSS-ul.
TV5 transmite 4:3, dar preia transmisiile de la France 2,3, RTBF, TSR etc. in format letter box. De aceea sigla France 2 este pe imagine, iar cea de la TV5 este pe banda neagra. Ca sa te convingi, uita-te la promo-uri si bumpere, care sunt toate in format 4:3.

#31
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Pro Cinema se vede letterbox la DigiTV (cablu) cu toate ca sub sigla scrie 16/9. Intr-adevar canalele nemtesti si frantuzesti (unele dintre ele) se vad 16/9 nativ dar si calitatea imaginii este departe de SD - ul romanesc.  Cum spunea cineva mai sus ei transmit SD cum transmitem noi HD :).

Pana sa treaca la HD Prima, Antenele, etc mai bine ar trece de la 4/3 la 16/9. Nu cred ca investitia este atata de mare fata de cea HD.

#32
catutza25

catutza25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.02.2008

View Posttrayan, on 11th March 2010, 13:32, said:

Si Dolce si Digi retransmit Pro Cinama 16/9 cand este afisata sigla "16/9".
Daca nu aveti un tv pe acest format sau un CRT cu optiune 16/9 nu va mai dati cu parerea degeaba :nonobad:

Am uitat sa zic ca si receiverul zicea acelasi lucru. focus 16:9, celelalte doua 4:3.

#33
trayan

trayan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 14.09.2007

View Postcatutza25, on 19th March 2010, 12:18, said:

Am uitat sa zic ca si receiverul zicea acelasi lucru. focus 16:9, celelalte doua 4:3.
Care receiver iti zice tie acest lucru?

#34
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008

View PostNeaceasca85, on 16th March 2010, 12:48, said:

Sunt 2 modalitati prin care posturile SD transmit 16:9:

1. Varianta cea mai folosita si convenabila atat pentru posesorii de CRT cat si pentru cei de Plasma/LCD/LED este transmiterea in Letterbox, cu doua benzi negre sus si jos, dar cu introducerea tuturor siglelor si a subtitrarilor INTRE cele 2 benzi si trasmiterea unui semnal de tip WSS care comanda televizoarelor Widescreen sa faca un Zoom automat prin care se ascund benzile negre. Acest Zoom poate fi facut si de receiverele DTH-urilor sau providerilor de cablu digital. PRO CINEMA foloseste numai aceasta varianta, B1 si MEZZO cand da, cand nu. Un dezavantaj al acestei metode pe care il observ este ca se accentueaza pixelarea, mai ales pe TV-urile FULL HD, pentru ca se micsoreaza rezolutia eliminand cele 2 benzi negre

2. Varianta dezavantajoasa pentru CRT-uri dar mai buna pentru LCD-uri prin faptul ca nu se mai taie din rezolutie este transmiterea efectiva a imaginii 16:9, care se vede deformata vertical pe CRT (oamenii mai slabi); metoda este folosita foarte rar de B1 si mai frecvent de catre MEZZO; oricum, cea mai folosita este metoda nr. 1, am vazut si la Prosieben, Sat.1, TV5 FRANCE BELGIQUE.

Eu folosesc un TV CRT Samsung de 64 cm, dar in livingul casei am un LCD Samsung de peste 1 m diagonala, si am ca optiuni de imagine 16:9; Wide Automat; 4:3; Zoom si Zoom Larg. Cand se transmite 16:9, daca am setata optiunea de 16:9 se vede ca si pe CRT, cu benzi negre sus si jos, cand setez Wide Automat sau Zoom, se vede corect in 16:9, cu exceptia ca daca ii dau Zoom cand nu se transmite 16:9 pierd sigle, subtitrari sau parti din imagine cand aceasta nu are benzi negre. Doar in modul Wide Automat asculta de semnalul WSS transmis si comuta corespunzator.

Insa imi dau seama si pe CRT cand se transmite 16:9, adica dupa trecerea siglelor si subtitrarilor intre cele 2 benzi negre sau deformarea verticala. TV 5 MONDE EUROPE practic transmite 16:9 non-stop, singurele lucruri pe care nu le face este trecerea siglei intre cele 2 benzi si transmiterea WSS-ului. :P  Viasat Explorer si History transmit mai mereu 16:9, dar subtitrarile operatorilor nostrii apar peste benzile negre si nu se transmite WSS-ul.

De asemenea, imi dau seama care clipuri muzicale, filme etc. sunt productii HD; cand au benzi negre subtiri sau foarte subtiri sunt filmate in HD, cand nu au deloc benzi negre sau au unele prea groase, sunt filmate in SD. :P
Foarte corect, cu o singura mentiune: exista si CRT-uri  cu ecran 16:9; eu asa am.  :)

#35
SorinuIS

SorinuIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 20.07.2009
Ieri am vazut ca si KissTV era in 16:9.

#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,719
  • Înscris: 14.10.2008
Oare? Prima TV cred ca are deja o prima emisune filmata in HD- Cronica Carcotasilor 10 ani, are imaginile cu Huidu, Pustiu, Mistretu etc povestind despre trecut filmate cu o camera HD- se vad foarte bine si au benzi negre inguste sus si jos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate