Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Programe pt TV Tuner

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Armand_07

Armand_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 02.05.2005
Am un tuner tv PixelView Play Tv Pro si as vrea sa il folosesc si in Linux(il mai folosesc insa in Win XP)...caut un program pt a putea face acest lucru insa nu il gasesc:( Am auzit de TVTime l-am downloadat si dezarhivat ...si dau ./configure nu se intampla nimik.....Dati solutii sau recomandati-mi alte programe pentru a-mi putea utiliza in conditii optime tunerul:D!                    
                                                               Multunmesc
SO:Vector Linux(Slackware)

#2
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

Armand_07, on Jun 21 2005, 10:46, said:

Am un tuner tv PixelView Play Tv Pro si as vrea sa il folosesc si in Linux(il mai folosesc insa in Win XP)...caut un program pt a putea face acest lucru insa nu il gasesc:( Am auzit de TVTime l-am downloadat si dezarhivat ...si dau ./configure nu se intampla nimik.....Dati solutii sau recomandati-mi alte programe pentru a-mi putea utiliza in conditii optime tunerul:D!                     
                                                               Multunmesc
SO:Vector Linux(Slackware)

<{POST_SNAPBACK}>



http://forums.pcworl...hp/t-43993.html
http://www.lemoncube.com/354.html

si in plus. google te ajuta:

http://www.google.co...G=Google Search

#3
Armand_07

Armand_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 02.05.2005
Ori am eu senzatia ori problema acelor persoane nu era ce program sa foloseasca sau de ce nu se instaleaza TVTIME ci daca merge TV-Tunerul pe Kernelu lor ...N-am inteles mare lucru.
  Ajuta Google in schimb ....
Dak mai stiti ceva ..mai postati!!!

#4
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Si ca sa anticipez putin urmatoarele posturi (cum vad filme, ce codecuri imi trebuie, etc) sa sti ca si mplayer e capabil sa preia semnal de la tunerul instalat pe langa functia sa de baza de video player.

#5
Armand_07

Armand_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 02.05.2005
Se pare horatica ca ai avut dreptate.....filme pot sa vad;) ....insa imi apare urmatoare eroare cand deschid tvtime si zice ca nu are semnal de la tunner.
E important in ce slot pci e tunerul?

Attached Files



#6
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

Armand_07, on Jun 21 2005, 17:04, said:

Se pare horatica ca ai avut dreptate.....filme pot sa vad;) ....insa imi apare urmatoare eroare cand deschid tvtime si zice ca nu are semnal de la tunner.
E important in ce slot pci e tunerul?

<{POST_SNAPBACK}>


Nu, nu e important slotul. Ceea ce iti cere e un device care in mod normal trebuie sa il creeze kernelul la boot. (cred ca in kernel trebuie compilat video4linux sau ceva asemanator). Deci asta ar insemna recompilare de kernel. Ai putea sa incerci sa il creezi manual desi nu stiu in ce masura va merge:

cd /dev
mknod video0 c 81 0

Si mergi mai departe la urmatoarea eroare. :)

Edited by cianura, 21 June 2005 - 17:59.


#7
Armand_07

Armand_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 02.05.2005
imi zice file exist cand dau ce ai scris tu

#8
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

Armand_07, on Jun 21 2005, 21:06, said:

imi zice file exist cand dau ce ai scris tu

<{POST_SNAPBACK}>


Uita-te daca il ai intr-adevar. Si vezi daca poti sa il deschizi ca root. Ma indoiesc totusi.

#9
Armand_07

Armand_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 02.05.2005
Video0 chiar exista .....zi cu ce sa il desfac ca ma intreaba cu ce program vreau sal desfac

#10
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

Armand_07, on Jun 22 2005, 06:08, said:

Video0 chiar exista .....zi cu ce sa il desfac ca ma intreaba cu ce program vreau sal desfac

<{POST_SNAPBACK}>


Ce anume sa desfaci? Cine iti cere sa desfaci? Insiruie operatiunile care le faci. Fii clar, in momentul asta nu sint in stare sa fac un brain storming.

#11
Armand_07

Armand_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 02.05.2005
cand am dat comanda care ai zis-o tu a zis ceva de genul cum ca ar fi acolo si am umblat manual m-am dus la ea si am vrut sa il deschid video0 din /dev si imi zicea sa aleg sa il deschid

#12
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

Armand_07, on Jun 23 2005, 20:20, said:

cand am dat comanda care ai zis-o tu a zis ceva de genul cum ca ar fi acolo si am umblat manual m-am dus la ea si am vrut sa il deschid video0 din /dev si imi zicea sa aleg sa il deschid

<{POST_SNAPBACK}>


Toate fisierele din /dev sint speciale. Mare parte din ele sint folosite de *nix-uri ca sa comunice cu hardware-ul. Nu se deschid cu o aplicatie anume desi se poate vizualiza "continutul" pt o parte din ele. In cazul tau, vide0 face legatura intre tuner si sistemul de operare. Daca exista, atunci este ciudat de ce ai primit acel mesaj de eroare. Vezi ca userii obisnuiti sa aiba drepturi de citire pe el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate