Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Castani comestibili , Aluni

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
534 replies to this topic

#37
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDDuras, on 28th February 2010, 22:14, said:

...cine vorbeste in plus ? ca tot vorbeam in alta parte de poluarea ariei.  vrei sa aduni la nr. de postari, sau care-i treaba ?

:lol:

Mai nea Dduras, spune-i care e orasul ala al matale, unde ai gasit alunii, ca o tinem asa, parca e din "Ion Creanga" ... Ca aia vrea Dorel sa afle si nu-ntelegi ! ori te prefaci ...

#38
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
Io vreau sa-mi plantez un castan (nu de ala comestibil), tot asa puiet se planteaza?
E suficient unul singur, ca sa infloreasca, daca nu-s altii in zona??

#39
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Cel mai bine se planteaza tot pui, ca orice pom; de inflorit va inflori, ca infloritul nu are legatura cu vecinii, probabil nu va face si castane daca nu are un prieten... Ca si femeile, care infloresc in fiecare luna, dar fara ajutor nu fac copii... ;)

#40
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Azi am mai gasit un soi de alun : Uriase de Halle , tot de la Yurta. Am luat o bucata. Insa am dubii ca se va prinde, radacina slaba. El este frumos in sus, dar asta-i riscul la pomii impachetati: nu stii cum e radacina ...

Se pare totusi ca a citit cine trebuie topicul asta, ca au inceput sa apara alunii.  :lol:  Si soiuri bune.

Astept castanii.  Castanii !!!!!


#41
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Nu mai musc!

#42
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010

View PostDDuras, on 4th March 2010, 19:59, said:

Astept castanii.  Castanii !!!!!
Sau poate te asteapta ei (castanii) sa le faci o vizita.  :D

http://www.viragrios...rimarumeno.html

Edited by green_waves, 12 March 2010 - 09:33.


#43
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
serios ca stiam de ei, dar de anul tecut nu i-am mai vizitat;chiar voiam sa iau ceva de la ei atunci;  cred ca mai de curand au introdus pagina cu castanii.
desi am ceva indoieli ca au si la vanzare, cred ca au facut doar pagina.
partea nasoala e ca nu trimit prin curier, si sunt pozitionati cam sus pe harta .
sa vedem, sa le trimit un mail.

multam de pont . care mai stiti, NU EZITATI , nu fiti timizi !  ;)

#44
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Alunii se pot recolta in verde sau uscate. In verde se culeg direct din pom, uscate se culeg cu plase sau mecanic. Mecanic se culeg in 2 feluri cu perii sau cu aspirator.

La aspiratoare exista unele portabile care se pot folosi si la castane, ca sa nu mai fii nevoit sa te apleci! Clespet stii ceva de ele?

#45
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
si daca le iei verzi (ceea ce nu cred ca e cazul pentru pomii din curte), ce faci, le lasi sa se matureze ulterior, sau cum ?

#46
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ele sunt coapte, dar nu au cazut inca! Asa se spune, in verde!

#47
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdorel232004, on 13th March 2010, 10:40, said:

Alunii se pot recolta in verde sau uscate. In verde se culeg direct din pom, uscate se culeg cu plase sau mecanic. Mecanic se culeg in 2 feluri cu perii sau cu aspirator.

La aspiratoare exista unele portabile care se pot folosi si la castane, ca sa nu mai fii nevoit sa te apleci! Clespet stii ceva de ele?
Asa ceva!

Attached Files



#48
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

View Postdorel232004, on 13th March 2010, 10:40, said:

Clespet stii ceva de ele?

spre rusinea mea, vazusem utilajul insa credeam ca se foloseste exact la "ce nu se foloseste" adica aspirat frunze/etc.
aici am gasit prezentarea "aspiratorului de castane/alune/nuci", desi (sa-mi traiesti dorele) mi-ai dat o idee cum sa scap de ai mei sa nu culeg PRUNE :thumbup: . ii sparg pe aia de la tara cand o sa m-a vada cu "butoiul" in spate si eu o sa rad de ei ca inca mai culeg de pe "genunchi" :naughty:
lasand gluma deoparte, o sa m-a interesez daca se poate aduce si la ce pret, din ce stiu nu s-a adus pe romanica(nu cred ca a fost cerere)

#49
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu stiu de mult de el, le-am dat un mail acum 6 luni, nici nu mi-au raspuns! M-ar interesa cum arata cu furtun de 10 m (spune de asta in prezentarea lor) si daca in acest caz mai are comenzile la mana, daca la lungimea asta aspira si in"panta" si bineinteles la ce pret! Multumesc!

#50
SLAYER1971

SLAYER1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.10.2005

View PostDDuras, on 22nd February 2010, 15:57, said:

nu-i asa. are si Margineni (sau avea) si Yurta, si cred ca mai sunt si altii; treaba e, dupa cum am spus, ca au doar floace la 20-30 cm; si am dat deja rateuri cu d-astea.

de puieti CASTANI COMESTIBILI A AUZIT CINEVA ?

Azi mi-au venit castanii cu Fan Curierul. Am luat legatura cu d-l Ovidiu Lazar, aduce din Franta. Tel contact 0763621779.
Total costuri 3 buc inclusiv transport 119.08 RON

#51
CristianBala

CristianBala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2010

View PostDDuras, on 21st February 2010, 18:48, said:

Sunt niste specii pomicole oarecum mai aparte, si cred ca merita un topic separat. Experienta mea cu ele este urmatoarea:

Castan comestibil caut de vreo 2 ani , si ai zice ca nu mai exista asa ceva; n-am gasit absolut pe nicaieri.

Aluni am luat cativa de la Rm.Valcea , niste prapadenii la vreo 20 cm, care cu toate staruintele mele n-au vrut sa se prinda.


Asa ca puteti incepe prin a-mi da si mie niste ponturi: unde as putea gasi alun, si in special CASTAN comestibil ?  Acus vine primavara.  :)
castani comestibili se gasesc, a luat o cunostinta de la Breasta, jud. Dolj, peste cateva zile pot da detalii; alunii de la Valcea am luat in 1994 si s-au comportat destul de bine pt. zona unde am plantatie (Leamna de Sus jud. Dolj) - au nevoie de umiditate atmosferica ridicata; castanii cred ca sunt si mai pretentiosi decat alunii

#52
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostSLAYER1971, on 18th March 2010, 15:09, said:

Azi mi-au venit castanii cu Fan Curierul. Am luat legatura cu d-l Ovidiu Lazar, aduce din Franta. Tel contact 0763621779.
Total costuri 3 buc inclusiv transport 119.08 RON

pana la urma de unde i-ai luat? de la persoana particulara ???


View PostCristianBala, on 18th March 2010, 15:21, said:

castani comestibili se gasesc, a luat o cunostinta de la Breasta, jud. Dolj, peste cateva zile pot da detalii; alunii de la Valcea am luat in 1994 si s-au comportat destul de bine pt. zona unde am plantatie (Leamna de Sus jud. Dolj) - au nevoie de umiditate atmosferica ridicata; castanii cred ca sunt si mai pretentiosi decat alunii

ce este la Breasta ? este prima data cand aud numele asta .  

asteptam cu interes detalii. cu cat mai repede, cu atat mai bine :)

#53
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postclespet, on 13th March 2010, 23:16, said:

spre rusinea mea, vazusem utilajul insa credeam ca se foloseste exact la "ce nu se foloseste" adica aspirat frunze/etc.
aici am gasit prezentarea "aspiratorului de castane/alune/nuci", desi (sa-mi traiesti dorele) mi-ai dat o idee cum sa scap de ai mei sa nu culeg PRUNE :thumbup: . ii sparg pe aia de la tara cand o sa m-a vada cu "butoiul" in spate si eu o sa rad de ei ca inca mai culeg de pe "genunchi" :naughty:
lasand gluma deoparte, o sa m-a interesez daca se poate aduce si la ce pret, din ce stiu nu s-a adus pe romanica(nu cred ca a fost cerere)
Ceva noutati clespet?

#54
SLAYER1971

SLAYER1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.10.2005

View PostDDuras, on 18th March 2010, 22:00, said:

pana la urma de unde i-ai luat? de la persoana particulara ???




ce este la Breasta ? este prima data cand aud numele asta .  

asteptam cu interes detalii. cu cat mai repede, cu atat mai bine :)


D-l e persoana de contact. Totul s-a rezolvat la telefon. Nici macar nu m-a anuntat ca au sosit in tara. M-am trezit cu Fan Curierul la poarta. Am platit la livrare.
http://www.linardimpex.ro/
spre deosebire de tine am cautat mai adanc si am avut noroc.
I-am si plantat. Sper sa fie bine.
Bafta si voua

si sa nu va speriati ca pe linkul trimis gasiti numai nuci....eu am cerut castani....castani mi-a livrat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate