Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(javanotti) Casa Domnesti, Ilfov (3 persoane)

- - - - -
  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#37
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Am atasat ultimele variante.
Sunt modificari la scara, camara, hol mic la intrare.

Daca e ceva nepotrivit la impartire si functionalitate nu ezitati sa-mi spuneti.

Attached Files



#38
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Am atasat o poza cu incadrarea casei in teren.
Cotele pana la gard sunt: in fata am 4m pana la bowindow, 8.7m pana la intrarea in garaj, in dreapta am lasat 1m, in stanga 5.5m iar in spate 17m.

Credeti ca ar trebui sa o mut mai in spate? Inca nu este construita nici o casa pe linia mea, deci nu am nici un punct de reper.
Ma gandesc doar ca nu mi-ar placea sa se uite trecatorii impreuna cu mine la TV   :)

Attached Files



#39
TYGER13

TYGER13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.02.2007
Personal cred ca ar trebui sa lasi 10 m in fata si 11 m in spate (=4+17), ca sa nu mai zic de faptul ca trebuie sa lasi o distanta minima "recomandata" dar de fapt impusa fata de mijlocul drumului din fata proprietatii (cred ca e vorba de 10 m - dar depinde de la caz la caz), pentru cazul in care se vrea latirea soselei.

Trebuie sa te interesezi mai bine, cu toate ca se pare ca in momentul in care ti se da autorizatia de constructie, ti se da doar daca lasi distanta respectiva.
O sa te rog sa nu iei lucrurile scrise mai sus ca atare, ci sa le verifici ca si eu sunt la inceput dar am inteles ca asa sta treaba.
Cu ce soft ai facut proiectarea si vizualizarea 3 D ? Arhitect 3D Home Design Deluxe, 3 D Home Arhitect, sau altceva ???

Lasa-mi si mie un numar de telefon in privat. Poate ne ajutam cu niste sfaturi.  :peacefingers:

Edited by raduk, 21 March 2010 - 09:07.
citarea inutilă a postului precedent


#40
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
si eu cred ca ar trebui impinsa mai in spate, si lasat mai mult in fata.
mai intervine si praful ridicat de masini pe drum.
pe de alta parte, pozitia casei mai depinde si de ceea ce vrei tu sa faci prin curte, adica daca nu te prea intereseaza fata vei lasa mai putin in fata.
oricum trebuie sa tii cont de retragerile din codul civil + cele hotarate la nivel local, de care trebuie sa te interesezi negresit.
1 metru fata de vecin inseamna ca n-ai ferestre clare catre acea parte, am impresia.
trebuie sa tii cont intradevar si de eventuala latire a drumului, pentru viitor.

Edited by casuta_papusilor, 21 March 2010 - 07:54.


#41
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
proiectarea am realizat-o in Archicad v. 13

Drumul din fata casei este un drum privat care a are 7m latime. In dreapta am lasat doar 1m, dar nu am acolo decat geamul de la garaj care este un geam ingust si lung. O sa vad cum ma inteleg cu vecinul.
Multumesc pentru sfaturi.

#42
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
schimba forma scarii , in "U" cu urcarea de langa CT
posteaza planurile in format .jpg  daca vrei sa-ti fac cateva linii peste plan , ca sa intelegi la ce ma refer
mi e lene sa ma apuc de "convertit" din pdf in jpg

#43
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Multumesc frumos cheta.

Attached Files



#44
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
dupa schitele astea , ia si le pune tu in plan ...aranjeaza le un pic ...asta daca iti place ideea ..daca nu ..asta e

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   195.37K   357 downloads
  • Attached File  3.jpg   261.79K   275 downloads

Edited by cheta06, 22 March 2010 - 12:10.


#45
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
@cheta

Multumesc pentru idee, este extraordinara.
Ma va ajuta sa mut geamul de aerisire pentru baia mica de la parter pe peretele comun cu garajul si eventual sa pun o coloana de caramizi de sticla pe peretele de fatada tot in baia mica. Cu aceste modificari fatada la parter va arata mult mai bine.
De asemenea configuratia la mansarda mi se pare mult mai OK.

Trebuie sa fiu atent la hornul pentru semineu pentru ca va fi aproape de usa de intrare, la acoperisul de la intrare, la coloana comuna pentru cele 3 bai (pozitionare WC-uri) si sa vad cum imi dau scarile.
O sa fac modificarile si o sa le postez aici.

Oricum, se vede ochiul de arhitect... :OK:
Multumesc inca o data.

#46
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
auuu...acum am vazut ...din cauza vitezei , ti am pus sensul de urcare la scara gresit
deci , cum iti spuneam in prima interventie , urcarea se face de langa CT ...tocma pentru a avea partea din fata (intrare hol acces - hol distributie) ...cand "mai aerisit"

legat de cos , poti foarte bine sa-l muti in partea opusa(inclusiv semineul) ...iar scara de acces pe terasa , o muti cativa zeci de cm mai la stanga ;

aaa...inca ceva , lasa o "fanta" - intrare de la grupul sanitar de la garaj , inspre CT ..pentru a avea acces cu "necesitatile" pe usa din spatele garajului ..la CT
adica , lashi un gol de acces , fara usa
ups ..stai ca tu acolo nu ai CT ci un mic birou ...uhh :)  sry ...CT-ul tau e in spatele garajului ...aham

Edited by cheta06, 22 March 2010 - 15:02.


#47
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
ca tot veni vorba de birou , uite aici cum l-ai putea mari + CT-ul , unde cred ca ai ce depozita ...si nu in ultimul rand debaraua ...asta ca sa scutesti un eventual beci - subsol ;

Attached Files

  • Attached File  4.JPG   123.15K   249 downloads
  • Attached File  5.JPG   162.1K   165 downloads


#48
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010

View Postcheta06, on 22nd March 2010, 14:55, said:

auuu...acum am vazut ...din cauza vitezei , ti am pus sensul de urcare la scara gresit
deci , cum iti spuneam in prima interventie , urcarea se face de langa CT ...tocma pentru a avea partea din fata (intrare hol acces - hol distributie) ...cand "mai aerisit"

Nu cred ca e o idee rea nici cu sensul initial de urcare deoarece la varianta cu urcarea pe langa birou, al doilea "podest" din 2 trepte cam sta in aer. Oricum o sa fac ambele variante si o sa vad in 3D care imi va placea mai mult (care va arata mai bine de la intrarea in casa).

View Postcheta06, on 22nd March 2010, 14:55, said:

legat de cos , poti foarte bine sa-l muti in partea opusa(inclusiv semineul) ...iar scara de acces pe terasa , o muti cativa zeci de cm mai la stanga ;

Cosul, acolo unde este acum contribuie la designul fatadei, daca l-as muta nu ar mai arata fatada la fel. O sa incerc sa-l pastrez acolo unde este si sa vad cum pozitionez usa de la intrare langa el.

View Postcheta06, on 22nd March 2010, 14:55, said:

aaa...inca ceva , lasa o "fanta" - intrare de la grupul sanitar de la garaj , inspre CT ..pentru a avea acces cu "necesitatile" pe usa din spatele garajului ..la CT
adica , lashi un gol de acces , fara usa
ups ..stai ca tu acolo nu ai CT ci un mic birou ...uhh :)  sry ...CT-ul tau e in spatele garajului ...aham

Acolo este doar o chiuveta sa te mai speli pe maini dupa ce mesteresti prin garaj sau in CT, nu va fi niciodata si WC. :)

Multumesc pentru sfaturi.


View Postcheta06, on 22nd March 2010, 15:28, said:

ca tot veni vorba de birou , uite aici cum l-ai putea mari + CT-ul , unde cred ca ai ce depozita ...si nu in ultimul rand debaraua ...asta ca sa scutesti un eventual beci - subsol ;

Mi-a venit si mie ideea asta dar si asa casa este foarte mare pentru necesitatile a 3 persoane.
Dormitorul mic de la etaj are 12mp iar biroul de dedesubt undeva peste 9mp. Biroul este mai mult un moft, nu cred ca va fi birou niciodata, eventual ceva spatiu de stocare. Peste 10 ani vom sta cu tablete grafice sub 1 cm grosime pe genunchi, in sufragerie, la TV.  :)

#49
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postjavanotti, on 22nd March 2010, 15:45, said:

[...] o sa fac ambele variante si o sa vad in 3D care imi va placea mai mult [...]
Mie îmi place mai mult ultima variantă al lui cheta06 :OK: , dar important este ceea ce îți place ție. ;)


P.S. Cu ocazia asta, poate corectezi și deschiderile unor uși.  :peacefingers:

#50
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010

View Postraduk, on 22nd March 2010, 17:16, said:

Cu ocazia asta, poate corectezi și deschiderile unor uși.  :peacefingers:

Mie mi-ar placea ca toate usile sa se deschida spre dreapta, in interiorul camerelor. Dar din cauza zidurilor, cateodata, a fost nevoie sa le fac sa se deschida invers.

Daca nu cer prea mult, imi incercuiesti te rog pe planurile originale care usi crezi ca nu se deschid corect?

Multumesc.

#51
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Nu au mai rămas decît trei: una la parter și două la etaj.  :peacefingers:

Attached Files



#52
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postjavanotti, on 22nd March 2010, 15:45, said:

Nu cred ca e o idee rea nici cu sensul initial de urcare deoarece la varianta cu urcarea pe langa birou, al doilea "podest" din 2 trepte cam sta in aer.

podestul ala va veni practic "prins" intr o grinda ..chiar la capat de placa (sus la mansarda , sub hol) ...care va rezema practic , pe grinzile (sau centurile..depinde ce sistem constructiv vei adopta)  de la peretele biroului si cea intre living-garaj
in fine ..rezolva treaba asta cu partiul-functionalul , dupa care o sa analizezi problemele de rezistenta , cu structuristul tau

dupa parere mea e mai buna varianta cu urcarea din zona usii de la birou , pentru ca (asa cum am mai zis) , "aerisesti" un pic holul de distributie si "fluidizezi "altfel trecerile ;

legat de podeste si incastrarea lor in pereti , asta e alta poveste ...toate la timpul lor ;

#53
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
@raduk
Multumesc, am modificat.

@cheta06
Am modificat dupa ideea ta si a iesit OK dar nu am terminat aseara si de aceea nu postez inca rezultatul.
Am o problema cu baia mai mare de la etaj, a iesit cu latime de ~ 1.9m, mi se pare destul de ingusta, mai ales ca acolo vine si peretele tesit din cauza mansardei. O sa vad ce solutii o sa mai gasesc la aceasta problema.
Fatada s-a modificat mult, inclusiv acoperisul dar cred ca acum arata mai bine.
Va mai tin pe jar cu pozele pana deseara... :)

#54
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
nu uita sa postezi toate dimensiunile , ca sa se inteleaga mai bine , ce si cum

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate