Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

(javanotti) Casa Domnesti, Ilfov (3 persoane)

- - - - -
  • Please log in to reply
713 replies to this topic

#19
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Multumesc forumeanu.
Asa cum am scris si mai sus, cred ca as exagera cu caramida de 38 si stalpi de 38 pentru o casa P+M. Costurile vor fi mai mari si nu cred ca solutia e superioara dpdv al izolatiei.

Edited by raduk, 09 March 2010 - 07:24.
citarea inutilă a postului precedent


#20
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Dar nici nu cade. Si uite ce cutremure sunt in ultima vreme. Pretul va fi mai mare cu 38/30, adica cu vreo 25% mai scump. Pretul la caramida e cam acelasi cu al betonului.
Dar din aia 25% recuperezi la un polistiren mai subtire. (dar clar nu e mai ieftin decat in arianta cu zidarie de 30)

#21
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Am vazut pe un jurnal la sfarsitul anului trecut (nu mai retin pe care) ca nu ar mai trebui scos terenul din circuitul agricol.

Voi ce stiti despre asta?

Terenul este in Domnesti.

Multumesc.

#22
reluportocaliu

reluportocaliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 13.04.2009
Primul pas e sa te duci la primarie sa scoti un Certificat de Urbanism, acolo vei afla ce tre sa faci!!

Da' cine-i catalin marcu?????

Edited by portocaliu, 10 March 2010 - 09:50.


#23
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008

View Postjavanotti, on 9th March 2010, 20:30, said:

Am vazut pe un jurnal la sfarsitul anului trecut (nu mai retin pe care) ca nu ar mai trebui scos terenul din circuitul agricol.

Voi ce stiti despre asta?

Terenul este in Domnesti.

Multumesc.

dupa lege e corect, in practica nu se aplica
intreaba la primarie

#24
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
In aprilie dupa Paste voi incepe demersurile pe toate planurile (arhitect, primarie, bransament curent, etc.), sper ca pana in septembrie cand vreau sa ma apuc de constructie sa termin hartogaraia. Anul acesta e planificata doar fundatia si placa peste fundatie. Sper sa le termin in septembrie.

Am mai modificat proiectul deoarece nu eram impacat cu unele chestii (specificate in primele posturi) reusind sa rezolv unele probleme.

Modificarile majore au fost la interior, la parter am reusit sa introduc camara in bucatarie, am reusit sa mai obtin o camera la parter pe care o voi folosi ca birou, am modificat scarile deoarece nu imi placeau cum arata cu un singur podest si cu intoarcere la 360 de grade. Acum am facut acum 2 podesturi.
La mansarda, am modificat holul, accesul in dormitorul matrimonial, am marit o camera si am micsorat alta (am fost nevoit sa o fac pentru a face loc scarilor).

La exterior am pus o vedere cu fatada unde am desenat un balcon zidit peste jumatatea de hexagon din living.

Ce parere aveti de ceea ce a iesit?

Attached Files



#25
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
de ce iti trebuie iesire si din living si din dining pe terasa?

#26
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
E si o chestie de design dar si de utilitate: din dining, vara, daca iei masa pe terasa e mai usor sa iesi direct de acolo cu oala cu ciorba ;) si sa nu o plimbi prin living.
La fel, din living daca ai invitati si vor sa iasa pe terasa la aer sau la o tigara vor iesi direct din living si nu prin bucatarie.

Momentan intre bucatarie si living e spatiu deschis dar poate ulterior daca nu voi mai putea suporta mirosul de mancare in living voi monta usi glisante din sticla in acel gol. Si acest caz recomanda iesiri separate pe terasa din ambele incaperi.

#27
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Ii rog pe cei care se pricep la constructii sa-mi spuna daca am vreo sansa sa fac scarile la fel ca in imaginile atasate. Ma refer mai ales la posibilitatea de a face a sprijini al doilea podest pe un singur perete precum si la faptul ca partea de sus a scarilor se sprijina pe o portiune din placa care e in consola.

Practic, este posibila constructia scarilor in acest mod?

Multumesc.

Attached Files



#28
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
pe ce structura vrei sa faci scara?
beton sau structura metalica/lemn?
in afara de asta, daca planseul peste parter e de beton, nu prea ai voie sa iesi mai mult de 1m in consola fara elemente suplimentare de sustinere(cel putin la balcoane) iar holul acela de acces spre camerele de la etaj si scara par a avea mai mult de 1m. La intrebarea ta numai un structurist iti poate raspunde.

#29
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Daca s-ar putea le-as face din beton si imbracate in lemn. Daca nu, o sa le fac pe structura metalica si lemn.
Da, planseul este din beton si holul are latimea de aprox. 1.4 metri.

#30
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
mie unul mi se pare foarte ciudat spatiul asta de acces catre camerele de la mansarda, iti da impresia unei scari de bloc, un spatiu ingust, sau a unei scari de serviciu, ideea cu holul de acces stramt e viabila cand ai un gol mai mare, gen living cu supanta, cu scara integrata in living.
cam ca in foto.
O discutie cu un structurist o sa te mai dezumfle putin, o sa te faca sa intlegi cam cum trebuie sa gandesti inca din stadiul de proiect de arhitectura. Daca ai carat vreodata o galeata de ciment, o sa intelegi ca cimentul e un material al draq de greu, si ud dar si uscat, si ca nu prea poate sta in aer, fie el sustinut de ceva armaturi . Daca ai lucra doar cu metal sau lemn situatia s-ar mai schimba putin.

Attached Files


Edited by baldovica, 12 March 2010 - 00:30.


#31
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Spuneai ceva de grinzi, nici mie nu-mi plac . Incearca sa vorbesti cu Structuristu sau arhitectul sa imparta o grinda existenta in mai multe ,una linga alta,(adica in loc de o grinda sa faca 10 grinzi pe aceeasi suprafata) asa, in acest patrat de casa ,daca le faci mai multe si una linga alta , poate te alegi cu o placa de beton mai groasa si fara grinzi la etaj. Placa beton devine mai groasa si ai ceva fier mai mult sau mai gros. Nu inteleg de ce se fac grinzi , cand acestea se pot pierde ,acolo unde se poate. intr-o placa, peste parter, mai groasa, ceva fier mai gros, placa ciment mai groasa, inlatura grinzile. As accepta doar grinda peste peretii despartitori ai camerei , adica sa nu se vada ca exista grinda (la aceeasi grosime cu peretele despartitor de camere. Poate este o aberatie , dar eu cred ca se poate . Ce ziceti?

Edited by nico123, 12 March 2010 - 02:27.


#32
mxw2

mxw2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2008
Parerea mea este ca ultimul plan este mai prost impartit decit primul, deoarece Bucataria ramine numai cu un loc foarte frumos de masa dar fara Dulapuri unde sa-ti pui toate acareturile ? (oale, farfuri, etc.). Sunt sigura ca nu o femeie a facut aceste modificari. Bucataria este socotita cel mai important spatiu din casa unde se petrec cele mai multe ore din viata omului ( au spus-o statisticele). Dupa mentalitatea unora m-ai poti sa-ti bagi si un dormitor :D
La intrare daca ai spatiu necesar poti sa-ti faci baia de serviciu cum am desenat-o eu pe plan. Ai uitat sa ne dai dimensiunile interioare ale camerelor si punctele cardinale; este greu sa ne dam parerea fara aceste dimensiuni. Ti-am adaugat si un loc de pus hainele la intrare care il inchizi cu usi glisante.
Bucataria dupa cum am desenat-o eu are suficienti pereti pe care sa pui dulapurile de bucatarie, inclusive blaturile de care o femeie are nevoie sa pregateasca mincarea. Spatiul unde am amplasat masa este suficient ca sa poti adauga un birou. Daca pui dimensiunile camerelor atunci putem sa creem si alte modele.
Usa care iese din Bucatarie a-si desfinta-o; ai suficienta iesire la Gradina
Tu ce parere ai??????

Attached Files


Edited by mxw2, 12 March 2010 - 08:32.


#33
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
@baldovica
Da, ai dreptate holul de la etaj seamana cu un hol de bloc din care ai access la 4 apartamente. Poate daca voi face usile din lemn cu sticla sablata sa mai schimbe din aspect. O sa ma gandesc si la alte posibilitati de configurare a spatiului de la etaj. Oricum, ceea ce as vrea sa pastrez sunt scarile, cu 2 podesturi.

@nico123
Mie nu-mi displac chiar asa de mult grinzile, daca le vopsesti diferit de restul tavanului le scoti in evidenta si nu arata deloc rau. Am si la apartament ceva asemanator si arata chiar bine.

@mxw2
Multumesc pentru timpul petrecut pentru modificarea proiectului dar sunt modificari pe care nu le pot accepta din urmatoarele considerente:
1. baia mica de jos are coloana comuna cu cele 2 bai de sus. Daca ai ingustat-o ar trebui micsorata si baia de deasupra care si asa are doar o dimensiune de bun simt (~5.6 m2) si nu as mai vrea sa o micsorez
2. am zis de la inceput ca bucataria initiala e foarte mare. Am mai micsorat-o in pozele postate recent si mi-a placut cum a iesit. Poate am gresit ca nu am pus dimensiunile pe plan de la inceput, dar in varianta modificata au ramas 18.5 m2 din cei 30 m2 cat avea initial. Eu cred ca e OK pentru o bucatarie. Varianta de mobilier propusa de tine arata foarte bine dar stiu ca va costa o mica avere...
3. Asa cum am precizat si mai sus as vrea sa pestrez holul de la parter mai mare, pentru  a acomoda scara cu 2 podesturi.
Multumesc inca o data pentru timpul acordat, daca mai ai alte idei te rog sa le postezi aici.

#34
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Am modificat putin scara in sensul ca am renuntat la un podest si acum dpdv constructiv cred ca este mult mai OK decat varianta cu 2 podesturi. Am si latit-o cu 5 cm, acum avand 105 cm. As fi facut-o de 110 cm dar nu-mi permite spatiul (vezi poza).

Mi-a mai venit o idee dar nu stiu daca e buna sau rea: am realizat un mic hol la intrare unde vor fi depozitati papucii si hainele groase iarna, totodata este ca o zona tampon intre usa de intrare si holul mare cu scara. Ma gandesc ca avand parterul deschis as castiga iarna cu ajutorul acestei zone tampon sa mentin caldura in interior.

Voi ce spuneti de aceasta idee? Merita? Vara eventual las usa de la interior deschisa.

Attached Files



#35
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

View Postjavanotti, on 14th March 2010, 00:59, said:

Voi ce spuneti de aceasta idee? Merita? Vara eventual las usa de la interior deschisa.
bineinteles ca merita. si eu vreau sa-mi fac la vara un hol din termopan ca atunci cand ies pe usa de intrare iarna intra o gramada de frig

#36
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postjavanotti, on 11th March 2010, 23:51, said:

[...] Practic, este posibila constructia scarilor in acest mod? [...]
Nu știu în România, dar ia uite ce au realizat alții pe-afară (cea din prima poză se pare că ar fi fost făcută în urmă cu peste 130 de ani, fără a se folosi cuie sau clei :bigeyed: ).

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate