Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Doctrine adventiste false: doctrina sanctuarului 1844

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1160 replies to this topic

#1117
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Posthusand, on 16th October 2011, 21:33, said:

Nu sant alese sa invete in biserica, da ?

Alegerea asta e de la diavol.
Si nelagiuirea care ne-o bagi noua susb nas ca fiind crestinism autentic de unde vine? Minciunile pe care la tot posteyi de unde vin?  :deadtongue:

#1118
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View PostVali29, on 16th October 2011, 10:36, said:

Arata un singur verset unde femeile citeau din Scripturi in Templu.

A avea vedenii pentru voi inseamna ca poti vorbi in adunare si sa dai invatatura?

Satano, satano...

Dar vreau să știți că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii și că Dumnezeu este Capul lui Hristos.


Va intreb a treia oara. De ce a spus Pavel prin Duhul Domnului ca femeile trebuie sa taca in adunari?



--------------------------------------
Totuși, în Domnul, femeia nu este fără bărbat, nici bărbatul fără femeie. 1 Cor. 11:11

.....vorbeam de NT.....nu incerca sa aduci argumente din VT....Hristos a restabilit
egalitatea....cat despre ce spunea ap. Pavel.....e normal ca intr-o biserica.....sa nu se
vorbeasca ,,la gramada,,....chiar daca femeile doreau bine intentionat...sa li se explice pe moment.....si
chiar acest pasaj....dovedeste ca erau impreuna cu barbatii....deci, putina ,,glagorie,,.....nu strica..... :coolspeak:

View Posthusand, on 16th October 2011, 21:33, said:

Nu sant alese sa invete in biserica, da ?

Alegerea asta e de la diavol.

.....nu incerca sa deturnezi ca nu-ti merge..... :coolspeak:
.....am spus ca sunt pasaje unde se arata clar ca unele femei profetizau....nu poti nega asta.... :coolspeak:

#1119
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 15th October 2011, 23:15, said:

.....scrie clar.....ca sa nu intrebe acolo ce inseanmna una sau alta.....ca nu e piatza.... :coolspeak:
Mi se pare ca scrie ca "este rusine ca o femeie sa vorbeasca in biserica", iar cine nu intelege ca asta e o porunca a Domnului......sa nu inteleaga!

Quote

.....asta nu inseamna ca unele nu pot fi alese de D-zeu in anumite scopuri sau slujbe....chiar de profetizare..... :rolleyes:
Corect, insa nu sa vorbeasca in biserica sau sa invete pe barbati.

#1120
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postzexelica, on 16th October 2011, 23:03, said:

Mi se pare ca scrie ca "este rusine ca o femeie sa vorbeasca in biserica", iar cine nu intelege ca asta e o porunca a Domnului......sa nu inteleaga!


Corect, insa nu sa vorbeasca in biserica sau sa invete pe barbati.
Zexe ,am fost azi la Iordan acolo unde se zice ca sa botezat Isus.Si am vazut o femeie botezind alte vre-o 5 femei .Poate a botezat mai multe dar eu am ajuns mai tirziu.
Erau acolo 5 Autocare cu turisti ,cred ca erau de prin America de sud dupa infatisare.
Botezau si barbati dar vreau sa spun ce am vazut.
Era cit pe ce sa merg si eu sa ma boteze ca asa frumos stringea in brate sfintele dupa ce le boteza.

#1121
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postleoluke, on 16th October 2011, 23:39, said:

.....nu incerca sa deturnezi ca nu-ti merge..... :coolspeak:
.....am spus ca sunt pasaje unde se arata clar ca unele femei profetizau....nu poti nega asta.... :coolspeak:

Cuvantul catre prooroci e altul:

31. Fiindca puteti sa prorociti toti, dar unul dupa altul, pentru ca toti sa capete invatatura si toti sa fie imbarbatati.

32. Duhurile prorocilor sunt supuse prorocilor;

33. caci Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neoranduielii, ci al pacii, ca in toate bisericile sfintilor.

34. Femeile sa taca in adunari, caci lor nu le este ingaduit sa ia cuvantul in ele, ci sa fie supuse, cum zice si Legea.

35. Daca voiesc sa capete invatatura asupra unui lucru, sa intrebe pe barbatii lor acasa; caci este rusine pentru o femeie sa vorbeasca in biserica.

Deci nu-i valabil la biserica ta.

Edited by husand, 18 October 2011 - 23:15.


#1122
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postanticristul, on 17th October 2011, 00:23, said:

Zexe ,am fost azi la Iordan acolo unde se zice ca sa botezat Isus.Si am vazut o femeie botezind alte vre-o 5 femei .Poate a botezat mai multe dar eu am ajuns mai tirziu.
Erau acolo 5 Autocare cu turisti ,cred ca erau de prin America de sud dupa infatisare.
Botezau si barbati dar vreau sa spun ce am vazut.
Era cit pe ce sa merg si eu sa ma boteze ca asa frumos stringea in brate sfintele dupa ce le boteza.
Cred!!! Astia din biserici sunt dusi cu pluta, omule!!!! Ci totii!!!!!

#1123
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Posthusand, on 18th October 2011, 23:12, said:

Cuvantul catre prooroci e altul:

31. Fiindca puteti sa prorociti toti, dar unul dupa altul, pentru ca toti sa capete invatatura si toti sa fie imbarbatati.

32. Duhurile prorocilor sunt supuse prorocilor;

33. caci Dumnezeu nu este un Dumnezeu al neoranduielii, ci al pacii, ca in toate bisericile sfintilor.

34. Femeile sa taca in adunari, caci lor nu le este ingaduit sa ia cuvantul in ele, ci sa fie supuse, cum zice si Legea.

35. Daca voiesc sa capete invatatura asupra unui lucru, sa intrebe pe barbatii lor acasa; caci este rusine pentru o femeie sa vorbeasca in biserica.

Deci nu-i valabil la biserica ta.

....de asemenea sta scris.....
Fapte
Cap. 2
18. Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.
Cap. 21
9. Și acesta avea patru fiice, fecioare, care prooroceau.
....versetele astea te faci ca nu le vezi..... :coolspeak:

Edited by leoluke, 19 October 2011 - 22:01.


#1124
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postleoluke, on 19th October 2011, 23:00, said:

....de asemenea sta scris.....
Fapte
Cap. 2
18. Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.
Cap. 21
9. Și acesta avea patru fiice, fecioare, care prooroceau.
....versetele astea te faci ca nu le vezi..... :coolspeak:

Ba da,insa este o ordine si un tipar pe care tu-l darami.

Se implineste cu voi cuvantul.

Poporul meu este asuprit de niste copii si-l stapanesc niste femei! Poporul meu, carmuitorii tai te duc in ratacire si pustiesc calea pe care umbli!" (Isa.3:12)

#1125
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 19th October 2011, 23:00, said:

....de asemenea sta scris.....
Fapte
Cap. 2
18. Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.
Cap. 21
9. Și acesta avea patru fiice, fecioare, care prooroceau.
....versetele astea te faci ca nu le vezi..... :coolspeak:
Si cine neaga ca Duhul va fi si peste femei? Nimeni!!!
Cine neaga ca fiicele vor prooroci? Nimeni!!! Numai ca nu vor prooroci IN BISERICA. Cu ce contrazice interzicerea vorbirii femeii in biserica acest vers? Cu NIMIC.

#1126
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on 20th October 2011, 13:42, said:

Si cine neaga ca Duhul va fi si peste femei? Nimeni!!!
Cine neaga ca fiicele vor prooroci? Nimeni!!! Numai ca nu vor prooroci IN BISERICA. Cu ce contrazice interzicerea vorbirii femeii in biserica acest vers? Cu NIMIC.

.....probabil ca dupa tine....au voie doar ,,pitite,, pe dupa colturi..... :coolspeak:

View Posthusand, on 20th October 2011, 08:12, said:

Ba da,insa este o ordine si un tipar pe care tu-l darami.

Se implineste cu voi cuvantul.

Poporul meu este asuprit de niste copii si-l stapanesc niste femei! Poporul meu, carmuitorii tai te duc in ratacire si pustiesc calea pe care umbli!" (Isa.3:12)

.....pui versete valabile doar in cazuri gen.. amante de ,,irozi,,....acolo unde nu e
vorba de asa ceva.....rastalmacesti doar....nu e frumos....e graav.... :coolspeak:

Edited by leoluke, 20 October 2011 - 21:16.


#1127
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 20th October 2011, 22:15, said:

.....probabil ca dupa tine....au voie doar ,,pitite,, pe dupa colturi..... :coolspeak:
Deocamdata, ai proba biblica contrara cu LOCATIA in care se propovaduieste de catre femei, nu a faptului ca ele prorocesc si ca au Duhul.

Faptul ca nu au voie IN BISERICA nu contrazice ca ele prorocesc si ca au Duhul. Numai jigodia este dovedita de aceste versuri, la care voi faceti alergie si incercati sa aduceti proba biblica referitoare la altceva, nu la LOCATIA propovaduirii.

Deci, IN BISERICA femeia sa taca! Acum recunoaste ca cotoroanta a fost a lui satan!!!! :lol: :lol:

#1128
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on 23rd October 2011, 12:50, said:

Deocamdata, ai proba biblica contrara cu LOCATIA in care se propovaduieste de catre femei, nu a faptului ca ele prorocesc si ca au Duhul.

Faptul ca nu au voie IN BISERICA nu contrazice ca ele prorocesc si ca au Duhul. Numai jigodia este dovedita de aceste versuri, la care voi faceti alergie si incercati sa aduceti proba biblica referitoare la altceva, nu la LOCATIA propovaduirii.

Deci, IN BISERICA femeia sa taca! Acum recunoaste ca cotoroanta a fost a lui satan!!!! :lol: :lol:

.....textul spune clar....femeile sa nu intrebe in biserica pe soti....ca sa nu se
faca zarva....insa cele chemate de D-zeu.....daca au un mesaj.....iar biserica le
invita sa-l transmita....nu e nici o problema....dupa cum arata si versetele din Fapte...... :coolspeak:

Edited by leoluke, 26 October 2011 - 20:50.


#1129
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 26th October 2011, 21:50, said:

.....textul spune clar....femeile sa nu intrebe in biserica pe soti....ca sa nu se
faca zarva....insa cele chemate de D-zeu.....daca au un mesaj.....iar biserica le
invita sa-l transmita....nu e nici o problema....dupa cum arata si versetele din Fapte...... :coolspeak:
Stimabile, tu faci orice ca s-o scoti basma curata pe jigodie, orice ar spune Scriptura.

#1130
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on 26th October 2011, 20:59, said:

Stimabile, tu faci orice ca s-o scoti basma curata pe jigodie, orice ar spune Scriptura.
Zexe... ar trebui sa nu te mai autocaracterizezi... stim cum esti... Si mincinosii dovediti ar trebui sa nu mai posteze pe forum... dar vad ca incalci si cuvantul Scripturii, dar si bunul simt... caci asa esti tu cu caracter.. :deadtongue:

#1131
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
34. Femeile sa taca in adunari, caci lor nu le este ingaduit sa ia cuvantul in ele, ci sa fie supuse, cum zice si Legea.

35. Daca voiesc sa capete invatatura asupra unui lucru, sa intrebe pe barbatii lor acasa; caci este rusine pentru o femeie sa vorbeasca in biserica.

#1132
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on 31st October 2011, 14:55, said:

34. Femeile sa taca in adunari, caci lor nu le este ingaduit sa ia cuvantul in ele, ci sa fie supuse, cum zice si Legea.

35. Daca voiesc sa capete invatatura asupra unui lucru, sa intrebe pe barbatii lor acasa; caci este rusine pentru o femeie sa vorbeasca in biserica.

.....scrie clar....au voie sa vorbeasca daca le este dat de Duhul Sfant.....cele ce nu inteleg mesajul vorbitorului insa....nu e
recomandat sa-si intrebe fiecare sotul in timpul programului... ca sa nu se faca zarva.....capishi..... :coolspeak:

#1133
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 1st November 2011, 18:32, said:

.....scrie clar....au voie sa vorbeasca daca le este dat de Duhul Sfant.....cele ce nu inteleg mesajul vorbitorului insa....nu e
recomandat sa-si intrebe fiecare sotul in timpul programului... ca sa nu se faca zarva.....capishi..... :coolspeak:
Aici este in vedere LOCATIA, nu faptul ca sunt si femei prooroci.

Deci, IN BISERICA FEMEIA SA TACA.

#1134
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postzexelica, on 2nd November 2011, 11:16, said:

Aici este in vedere LOCATIA, nu faptul ca sunt si femei prooroci.

Deci, IN BISERICA FEMEIA SA TACA.
Si pe forumuri, minicinosoo ar trebui sa taca... si nu taci... unde iti e carcterul cu care te lauzi? :deadtongue:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate