Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ambulanta vs. SMURD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
209 replies to this topic

#37
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

 vanitty, on 20th February 2010, 19:49, said:

aia cu o vand o stii din carti sau din propaganda.

Nu o stiu din realitate, cunosc oameni care fac acest lucru., Si cred-ma ca cunosc aceste lucruri foarte bine, nu are rost sa dau detali pentru ca sunt implicati si prieteni, si nu are rost sa intram in detali,

Dar sa sti ca chiestea nu este izolata, este generala

#38
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 bebeee, on 20th February 2010, 20:53, said:

Am apelat de 2 ori la ambulanta in viata mea (in afara de fazele din copilarie cand sunam la misto) ca sa ajunga intr-o ora jumate si 1 ora si-un sfert.Faza tare e ca stateam in centru.Nu mai sun la ei decat decat daca e pe moarte soacra-mea sau vreunu pe care l-am traversat cu masina "din greseala". Smurdu ajunge in maxim 20 de minute si hai poate juma de ora dupamiaza cand e trafic.Nici nu se compara.

depinde la ce distanta de tine este statia de Ambulanta si la ce distanta e statia SMURD


te-ai gandit inainte sa scrii diferenta poate sa apara de la distanta pe care o au de parcurs?


ca Ambulanta este mai solicitata ... fiind mai bine pregatita este chemata la toate cazurile grave ... SMURD are mai putine atributii ... la cazurile grave zice pas (cu exceptia accidentelor .... dar si acolo face descarcerare nu tratamentul medical al cazurilor grave)

#39
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Eu nu stiu de ce, dar am senzatia ca SMURD-ul merge la cazurile mai grave.... Nu numai la accidente. Si totusi, cuvantul AMBITIE ii caracterizeaza.

Tocmai asta ii de apriciat la SMURD si la Raed Arafat... Ca putea zice Raed Arafat: De ce sa le fac un SMURD, pe gratis, fara sa plateasca nimeni, nimic (numai CAS)...puteam face SMURD-ul privat, si cine solicita plateste, cine nu nu.....

Dar toata stima domnului Arafat, care a facut serviciu public!

#40
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 iordache4991, on 20th February 2010, 21:06, said:

Eu nu stiu de ce, dar am senzatia ca SMURD-ul merge la cazurile mai grave.... Nu numai la accidente. Si totusi, cuvantul AMBITIE ii caracterizeaza.

Tocmai asta ii de apriciat la SMURD si la Raed Arafat... Ca putea zice Raed Arafat: De ce sa le fac un SMURD, pe gratis, fara sa plateasca nimeni, nimic (numai CAS)...puteam face SMURD-ul privat, si cine solicita plateste, cine nu nu.....

Dar toata stima domnului Arafat, care a facut serviciu public!


cum sa merga la cazurile mai grave cu un sofer si 2 pompieri ... pregatititi 2 saptamani pentru asistenta medicala?

nu au dreptul sa faca o gramada de manevre medicale, si pentru cele care le fac trebuie sa ceara voie la dispecerat


pana anul acesta au functionat si complet ilegal ... meseria de paramedic nici nu exista in Romania ... erau incadrati ca frizeri



edit: dar la romani exista obiceiul de a da verdicte categorice bazate pe impresii si stiri de la televizor


rolul SMURD si al paramedicilor este foarte important, e un serviciu de urgenta esential ... dar trebuie recunoscuta calificarea si competenta fiecarei componente a asistentei de urgenta

Edited by data, 20 February 2010 - 21:16.


#41
bebeee

bebeee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2009

 data, on 20th February 2010, 21:01, said:

te-ai gandit inainte sa scrii diferenta poate sa apara de la distanta pe care o au de parcurs?
ca Ambulanta este mai solicitata ... fiind mai bine pregatita este chemata la toate cazurile grave ... SMURD are mai putine atributii ... la cazurile grave zice pas (cu exceptia accidentelor .... dar si acolo face descarcerare nu tratamentul medical al cazurilor grave)
Asta sa i-o zici lu bunicu care facuse preinfarct sau vecinului pe care l-au lasat tiganii cu un cutit in burta.
Nu stiu cum se distribuie cazurile in functie de gravitate dar stiu ca dupa o ora juma' venise un singur batranel care se misca in reluare ca la un marsul funerar,de-mi venea sa urlu pe scari dupa el si sa-l iau la picioare.Orice ai zice nu se justifica timpul asta in care poti sa mori si de la o febra mai nasola, cand ti se zice de la dispecerat ca ajunge ambulanta in 25 de minute.

#42
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 data, on 20th February 2010, 20:11, said:

cum sa merga la cazurile mai grave cu un sofer si 2 pompieri ... pregatititi 2 saptamani pentru asistenta medicala?

Eu stiu ca in Caras-Severin e un medic la 8 ambulante. O fi mai bine sau mai rau in alte judete, nu stiu. Insa eu prefer un paramedic la fata locului unui medic virtual.

#43
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
O definitie la paramedic: http://www.go.ise.ro/POVOL/928.htm

Personal medical calificat care este in masura de a acorda primul ajutor.

Dupa parerea mea, 90% dintre noi, desconsideram paramedici (adica ii consideram ... frizeri, sau simplii pompieri).

Nu stiu cat timp au lucrat (1-2-3 luni, unii chiar 2-3 ani la cursuri - vezi smurd.com ), dar atata stiu, ca paramedicii sunt foarte desconsiderati.
Si cine spune ca trebuie sa anunte statia ce sa faca, cred ca se inseala.

Ei au dreptul de a administra IV, O2, Masuri de resuscitare, imobilizarea pacientului... si inca multele...  Nu sunt chiar ultimii frizeri...
Sunt la nivel foarte apropriat de asistenti.

Si m-am interesat:

1 echipaj de prim ajutor are: 3 paramedici si un asistent
1 echipaj de terapie intensiva: 1 medic, 1 asistent si 2 paramedici

Edited by iordache4991, 20 February 2010 - 21:34.


#44
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 iordache4991, on 20th February 2010, 21:31, said:

O definitie la paramedic: http://www.go.ise.ro/POVOL/928.htm

Personal medical calificat care este in masura de a acorda primul ajutor.

Dupa parerea mea, 90% dintre noi, desconsideram paramedici (adica ii consideram ... frizeri, sau simplii pompieri).

Nu stiu cat timp au lucrat (1-2-3 luni, unii chiar 2-3 ani la cursuri - vezi smurd.com ), dar atata stiu, ca paramedicii sunt foarte desconsiderati.
Si cine spune ca trebuie sa anunte statia ce sa faca, cred ca se inseala.

Ei au dreptul de a administra IV, O2, Masuri de resuscitare, imobilizarea pacientului... si inca multele...  Nu sunt chiar ultimii frizeri...
Sunt la nivel foarte apropriat de asistenti.

Si m-am interesat:

1 echipaj de prim ajutor are: 3 paramedici si un asistent
1 echipaj de terapie intensiva: 1 medic, 1 asistent si 2 paramedici


cel care a deschis topicul pentru a denigra echipajele de pe Ambulanta esti tu

si nu ... paramedicii nu sunt personal medical ... sunt pompieri si soferi care au facut cursuri de foarte ... foarte scurta durata pentru primul ajutor, atat


resuscitate avansata nu au dreptul sa faca ... pentru ca nu au notiunile elementare necesare




rolul smurd este de decarcera victimele accidentelor rutiere, stabiliza si de a le transporta la spital ... atat


un rol foarte important ... dar este doar o rotita dintr-un mecanism mult mai complex

#45
djlov

djlov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.10.2007
Paramedic = curs de prim ajutor de 4 saptamani din care o saptamana notiuni de descarcerare
ambulanta SMURD B = 3 paramedici angajati la ISU
ambulanta SMURD C (terapie intensiva) = medic, asistent, 2 paramedici(ISU)

Paramedicul este calificat in acordarea primului ajutor si defibrilare semiautomata.
Manevrele pe care le face sunt deocamdata reduse ca, complexitate.Verificarea si mentinerea functiilor vitale (respiratie ,puls) ,asta insemnand daca este cazul RCP (masaj cardiac si ventilatie artificial cu balon ),defibrilare semiautomata. Alte manevre : imobilizarea victimelor ( fracturi ,traume , caderi de la inaltime), hemostaza ( oprirea hemoragiei in caz de agresiuni ,plagi taiate , accid rutiere etc),administrare de oxigen .
Daca un echipaj SMURD B cu 3 paramedici  ajunge la pacient si acesta este in SCR (fara puls fara respiratie ) incepe manevrele de resuscitare cardiopulmonara si cere sprijin ambulanta cu MEDIC care are altfel de competente fie ca vine de la SMURD , fie ca vine de la ambulanta .
Asa ca ordinea competentelor este :-medic ,asistent si paramedic  

Deocamdata la noi  in judet nu exista rivalitate aaceasta , colaboram f bine .

O sa mai revin cu alte completari

#46
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

Quote

resuscitate avansata nu au dreptul sa faca ... pentru ca nu au notiunile elementare necesare
seios vorbesti? te contrazic, o fac chiar mai bine decat soferul de pe o ambulanta care este sofer. mecanic. portar etc.

Quote

rolul smurd este de decarcera victimele accidentelor rutiere,
da descarcerarea este rolul lor,

Quote

stabiliza si de a le transporta la spital ... atat
Aici te contrazici singur eu cred ca stabilizarea unei victime a unui accident rutier este destul de importanta cand se face atunci cand este nevoie, si bine, asta consta. resuscitatarea. fixarea fracturilor cu atele, asta este foarte importanta si daca nu se face bine (medicul de la spital nu mai are de la cine lua spaga :bandit: )

asta o spun pentru ca am fost si eu membru unui echipaj SMURD  :first: timp de cateva luni,

Edited by ady1981, 20 February 2010 - 23:52.


#47
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 djlov, on 20th February 2010, 23:36, said:

...

Deocamdata la noi  in judet nu exista rivalitate aaceasta , colaboram f bine .

...

asa e si normal ... din cauza asta m-a deranjat topicul ...


trebuie sa vedem ansamblul serviciilor care duc la salvarea pacientului ... nu sa exacerbam orgoliile fiecarei rotite din mecanism ... care e mai important


toti sunt importanti daca isi fac bine treaba

#48
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Am deschis topicul, pentru a arata, ca in ANUMITE judete, exista o oarecare rivalitate.
Nu denigrez Ambulanta normala .... chiar a fost la noi in familie necesara un echipaj de la Salvare, si s-a descurcat de minune (fara spaga). Dar asta a fost o exceptie. Restul nu prea fac... mare lucru

Locuind langa SAJ, vad cum SOFERII, ASISTENTII si chiar MEDICII joaca fotbal in timpul serviciului! Si daca ii cheama ca este o urgenta pleaca peste 10-15 minute! ESTE INADMISIBIL! De ACEEA AM DESCHIS TOPICUL! In ROMANIA,!

De aceea zic, ca orice ar fi paramedic, asistent, medic, portar, lucrator apa-nova........ CEI DE LA SMURD, in 30 secunde de la apelul la 112 sunt pe drum! Asta e diferenta!

Acuma am o intrebare: In caz de hipertensiune arteriala (sau AVC) ce pot face 3 paramedici ?! - dupa spusele voastre, il baga in salvare, si-l duce rapid la spital... ca in rest.... "nu stie face altceva..."
La noi in oras, cel putin, paramedicii fac mult mai multe decat se spune pe forum. (cel putin o perfuzie, o tensiune, si un EKG iti face un paramedic)

Edited by iordache4991, 20 February 2010 - 23:58.


#49
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 ady1981, on 20th February 2010, 23:45, said:

seios vorbesti? te contrazic, o fac chiar mai bine decat soferul de pe o ambulanta care este sofer. mecanic. portar etc.

da descarcerarea este rolul lor, si daca
Aici te contrazici singur eu cred ca stabilizarea unei victime a unui accident rutier este destul de importanta cand se face atunci cand este nevoie, si bine, asta consta. resuscitatarea. fixarea fracturilor cu atele, asta este foarte importanta si daca nu se face bine (medicul de la spital nu mai are de la cine lua spaga :bandit: )

cu cata gratie bati campii  :console:

normal ca fac resuscitare mai bine decat soferul de pe ambulanta ... pentru ca soferul de pe ambulanta nu face resuscitare deloc


iar stabilizarea unui accidentat nu este "destul de importanta" ... e esentiala, salveaza viata pacientului, e meritul echipajelor de urgenta (smurd si ambulanta)


fixarea fracturilor nu exista: exista imobilizare si reducere; ce face smurd este o imobilizare provizorie ... nu aveti cum sa luati "munca" medicilor, stai linistit

#50
djlov

djlov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.10.2007
In caz de hipertensiune arteriala (sau AVC) se "linisteste" pacientul , se monitorizeaza (tensiune arteriala ,puls , saturatie de oxigen, EKG), administrare de oxigen, se transporta la spital.

#51
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

 iordache4991, on 20th February 2010, 23:51, said:

A...
Locuind langa SAJ, vad cum SOFERII, ASISTENTII si chiar MEDICII joaca fotbal in timpul serviciului! Si daca ii cheama ca este o urgenta pleaca peste 10-15 minute! ESTE INADMISIBIL! De ACEEA AM DESCHIS TOPICUL! In ROMANIA,!

De aceea zic, ca orice ar fi paramedic, asistent, medic, portar, lucrator apa-nova........ CEI DE LA SMURD, in 30 secunde de la apelul la 112 sunt pe drum! Asta e diferenta!

Acuma am o intrebare: In caz de hipertensiune arteriala (sau AVC) ce pot face 3 paramedici ?!
La noi in oras, cel putin, paramedicii fac mult mai multe decat se spune pe forum. (cel putin o perfuzie, o tensiune, si un EKG iti face un paramedic)


stai si langa SAJ si langa SMURD si ii vezi pe fiecare ce fac?  ^_^


si daca ai un AVC ... cu ce te ajuta "o perfuzie, o tensiune, si un EKG"?


frectie la picior de lemn, la fel de bine ar putea sa iti aprinda o lumanare

#52
djlov

djlov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.10.2007
Normal , imobilizarea fracturilor se face provizoriu pentru  transportului la spital  cu atele si saltea vacuumatica.

#53
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
eee... stau langa SAJ. Fazele cu SMURD-ul le-am vazut pe strada de cele mai multe ori. Si pe internet (la breaking news - arata operatiunea lor).

O perfuzie, un EKG, si o tensiune + O2 (facuta de Ambulanta, si fara spaga), mi-a salvat o persoana foarte draga din familie ...(care a facut AVC).

Edited by iordache4991, 21 February 2010 - 00:03.


#54
djlov

djlov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.10.2007
din partea echpajului de prim ajutor cu paramedici nu o sa vezi perfuzie prea curand ca nu au voie sa administreze asa ceva

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate