Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ambulanta vs. SMURD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
209 replies to this topic

#19
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
sambata trecuta am suna tla 112 pentru un prieten caruia ii sarise umarul.... am cerut o ambulanta....
tipa a zis ca nu prea are ambulante ca-s la urgente...dar sa asteptam ca o sa vina .... in 5 minute a venit smurd-ul...car el-a luat si la dus la spitalul judetean. noi nu cerusem smurd..... dar banuiesc ca e o colaborare intre ei....

#20
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
tu suni la 112 si cei dispecerat trimit cea mai apropiata unitate care indeplineste cerintele necesare solicitarii, indiferent ca este de la Ambulanta sau de la SMURD; in accidentele in care e nevoie de mai multe echipaje merg impreuna

initial a fost o frustrare in serviciul de ambulanta pentru ca ei mergeau cu Dacii ruginite si fara tuburi de oxigen in timp ce mai nou aparutul SMURD era copilul rasfatat si avea investitii foarte mari, desi nu avea personalul pe care il avea ambulanta

acum nu cred sa mai existe disensiuni intre servicii ...


... oricum atitudinea celui care a deschis topicul mi se pare urata ...

#21
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Eu am spus purul adevar. La mine in oras, inca, nu este o disputa intre Ambulanta si SMURD, dar in alte judete te asigur ca sunt.
Pe mine nu ma intereseaza cine vine (Ambulanta, SMURD, Politie, ApaNova)... Important este sa ajute!

#22
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

Quote

Eu inca, si pariu ca nu voi vedea, SMURD-ul luand spaga. (Poate sunt, dar maxim 1%)
Ai mare dreptate eu am facut armata la pompieri si am lucrat cu cei de la SMURD. Si nu cred ca o sa se intample ca paramedicii de la smurd sa ia spaga de ii prinde Arafat ii da afara. si isi fac datoria nu ca cei de la ambulanta care umbla numai dupa spaga (si stiu situati cand au si furat de la victime ale unor accidente)

Raed Arafat face permanent controale la unitatile de pompirei unde are garate masinile si paramedicii si le verifica permanent reactile in interventi cu apeluri date la 112 si la locul interventiei este el sau oameni pusi de el.

#23
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Apropo, daca tot suntem la capitolul paramedici:

Care este diferenta/care sunt lucrurile pe care le face: un medic, un asistent, si un paramedic. Care e ordinea pregatirilor?

#24
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008

View PostCr1spy, on 20th February 2010, 14:16, said:

Dispecerii de cine sunt angajati ?
ISU

#25
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Diferenta dupa mine e urmatoarea: Ambulanta e un serviciu care de pe vremea comunistilor nu s-a schimbat prea mult. SMURD in schimb e ceva ce n-ar trebui sa se ascunda in majoritatea tarilor europene. Eu cel putin am tot respectul pentru munca dl-ui Arafat.

#26
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Toti avem respect pt. munca d-l Arafat. Fara el, peste mii de oameni ar fi murit. Va spun eu...

2% catre SMURD.. 2% care ma indeamna sa muncesc, si sa dau impozitul  (2%) din inima.

#27
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009

View Postiordache4991, on 20th February 2010, 13:33, said:

Am deschis acest topic, deoarece, in ziua de astazi, am auzit foarte multe opinii care spun ca Ambulanta a inceput sa nu mai coopereze asa de bine cu SMURD-ul, datorita faptului ca acestia au o alta viziune.

Multi de pe internet, spun ca, datorita faptului ca SMURD-ul are o alta mentalitate, care combate spaga, si furnizeaza servicii medicale de urgenta ireprosabile (+ dotari.... sa nu mai vorbim de medicii si paramedicii de la acest serviciu care chiar isi pun suflet), Ambulanta a inceput sa scada in ochii oamenilor.
Nu zic ca la Ambulanta nu sunt oameni competenti, in schimb, majoritatea lor, primesc bani de la pacienti pt. a fi tratati.

De ce a inceput atunci aceasta ... lupta intre cele doua servicii, care ar trebui sa coopereze intre ele...
De ce credeti/Credeti ca cei de la SMURD, in ciuda faptului ca au profesionalism, nu iau spaga de la pacienti?

Ii las pe toti care vor sa-si exprime opinia, sa o faca aici.
Nu ai calitatea prin care sa spui public ca oamenii de pe ambulante nu sunt competenti,gresit.

Hai linistest-te,suntem aici sa te ajutam...acestea sunt cuvintele pe care o victima a unui accident auto le aude,este imoral si josnic sa transformam topicul in cat de competenti ori nu sunt oamenii de pe ambulante.

Noi,suntem departe,habar nu aveti cate socuri emotionale sufera lucratorii de pe ambulante,tot mai multi vad tablouri precum in cosmaruri,oameni dezmembrati,de multe ori cina cu familia le este stricata,au cosmaruri in somn etc.
Sa aratam respect fata de acesti oameni,sunt primele fiinte care fac tot ce pot uneori cu eforturi supra omenesti pentru a salva vieti.

Daca nu stiati,prin serviciul 112 tocmai de aceea este intrebat interlocutorul despre cum stau lucrurile in cazul unui accident auto,este directionata o salvare ori S.M.U.R.D dupa caz unde cei din urma sunt un Serviciu Mobil de Urgenta si Descarcerare mai exact este prevazut un plan prin care sa nu fie trimisi la un accident auto masini si resurse inutile cand acestea trebuie sa stea ON pentru cazuri de urgenta cu importanta majora si consecinte grave.

Ambele servicii lucreaza strins legate dupa planuri bine stabilite si scopul lor nu este concurenta ci salvarea de vieti.

#28
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postiordache4991, on 20th February 2010, 19:25, said:

Apropo, daca tot suntem la capitolul paramedici:

Care este diferenta/care sunt lucrurile pe care le face: un medic, un asistent, si un paramedic. Care e ordinea pregatirilor?

exact cea pe care ai spus-o

... durata de pregatire a paramedicilor este parca de ... 3 luni ... dar in unele judete poate dura 2 luni sau chiar 1 luna


iti dai seama ce competente poti avea dupa 1 luna ... comparativ cu minim 11 ani pentru un medic


pregatire paramedicala poate avea si soferul


ps: am gasit curs de pregatire de paramedic de 2 saptamani


faptul ca e dragut si iti pune sonda de oxigen nu poate inlocui totusi pregatirea medicala

#29
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postssenssation, on 20th February 2010, 19:31, said:

ISU
Mda, atunci chiar ca nu vad care ar fi problema, in afara de cea de imagine...
Spaga care o cer medicii in general, este o problema separata de discutia Ambulanta vs Smurd.  :rolleyes:

Edited by Cr1spy, 20 February 2010 - 20:00.


#30
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

View Postdata, on 20th February 2010, 18:42, said:

exact cea pe care ai spus-o

... durata de pregatire a paramedicilor este parca de ... 3 luni ... dar in unele judete poate dura 2 luni sau chiar 1 luna

iti dai seama ce competente poti avea dupa 1 luna ... comparativ cu minim 11 ani pentru un medic

pregatire paramedicala poate avea si soferul

faptul ca e dragut si iti pune sonda de oxigen nu poate inlocui totusi pregatirea medicala

Da asa este pregatirea paramedicilor este de 3 luni si se face in general la targu mures  in (baraca) lui Arafat , soferul la fel are pregatire de paramedic. inainte pe o masina de interventie era 3 persoane soferul. si inca un paramedic. si un militar in termen. acuma nu stiu cum este.-

Si medicul ala cu minim 11 ani de medicina in general umbla dupa spaga nu pentru a salva vietii,

Si faptul ca este dragut si pune masca de oxigen face mai mult ca personalul de la ambulanta,care nu se obosesc sa te injure daca nu le convine ceva, sau prima intrebare pe care ti-o pune este cat esti de acord sa dai pe sanatatea ta,

#31
iordache4991

iordache4991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 13.01.2009
Exact la asta ma refeream

@header ..nu ai citit bine. Am spus ca: Nu zic ca cei de la Ambulanta NU sunt oameni comptenti adica nu am zis ca sunt incomptenti. Vroiam sa ma refer la faptul, ca desi un paramedic are o pregatire mult mai mica decat cea a unui medic/asistent de pe salvare, pune mai mult suflet, incearca sa faca tot posibilul sa te ajute (iti vorbeste si frumos), pe cand, cei de la Ambulanta, asteapta ...ceva.

De aceea zic, ca cei de la SMURD au o alta mentalitate (+ ca si ei medici.... si asistenti). Paramedicii stiu cat stiu, dar si aplica. Si sa-ti puna o perfuzie, si un O2 este foarte necesar in unele cazuri. De aceea nu e de neglijat nici paramedicul (sa nu spunem de el, ca... vai de el, nu stie nimic... ).

In familie au fost cazuri in care a venit Ambulanta, si medicul a prestat servicii deosebite (si fara spaga) .... DAR, acest topic l-am deschis la modul general.

Poate m-am exprimat eu gresit :D

Edited by iordache4991, 20 February 2010 - 20:27.


#32
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Nu incercati sa comparati ambulanta din Bucuresti (S.A.M.B.) cu SMURD. In tara arata altfel. Medici din parti, uneori nici macar benzina n-au. Nu e vina lor, asa e sistemul in Romania.

#33
ady1981

ady1981

    Numai o minte diabolica mai poate crede in dreptate. in Romania&

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,466
  • Înscris: 11.11.2009

Quote

Medici din parti, uneori nici macar benzina n-au.

Asa este nu au benzina sau motorina pentru ca o vand

Quote

Nu e vina lor, asa e sistemul in Romania

Si intradevar asa este sistemul nu este vina lor, dar daca nu ar vinde motorina si benzina,ai putea spune ca nu este vina lor  :excl:

#34
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
aia cu o vand o stii din carti sau din propaganda.

#35
bebeee

bebeee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2009
Am apelat de 2 ori la ambulanta in viata mea (in afara de fazele din copilarie cand sunam la misto) ca sa ajunga intr-o ora jumate si 1 ora si-un sfert.Faza tare e ca stateam in centru.Nu mai sun la ei decat decat daca e pe moarte soacra-mea sau vreunu pe care l-am traversat cu masina "din greseala". Smurdu ajunge in maxim 20 de minute si hai poate juma de ora dupamiaza cand e trafic.Nici nu se compara.

#36
ssenssation

ssenssation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.12.2008

View PostCr1spy, on 20th February 2010, 19:46, said:

Mda, atunci chiar ca nu vad care ar fi problema, in afara de cea de imagine...
Spaga care o cer medicii in general, este o problema separata de discutia Ambulanta vs Smurd.  :rolleyes:

Nu spaga este problema, ci fondurile din administratiile locale si implicit salariile primite.
Dincolo de toate, SMURD-ul este o afacere particulara.

Edited by ssenssation, 20 February 2010 - 20:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate