Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10159 replies to this topic

Poll: Rugaminte: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica sanctiuni. (114 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (45 votes [39.47%])

    Percentage of vote: 39.47%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (19 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Pentru Jigniri/offtopic contul dvs. este suspendat.Va rog NU jigniti. (38 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. FOLOSITI FUNCTIA RAPORT. Asa putem scapa topicul de cei mai putin seriosi. (12 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

Vote

#8695
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Grota aia e la Psili Ammos? Nu prea vad unde ar putea fi acolo. Eventual langa Psili Ammos?

LE
Este grota de la Livadi.

View Postdamblagiu, on 30 iulie 2013 - 16:29, said:

Scuze. Am inteles eu gresit ca se referea la poza 7. Poza 4 cred ca e Metalia
Nici poza 7 nu e Psili Ammos. E Paradise Beach.

Edited by Seb, 30 July 2013 - 16:46.


#8696
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005
Am revenit din Thassos de exact 48 de ore !
Si deja ma gandesc sa sun sa vad daca pe-nceput de septembrie ar fi ceva liber ...

PS: As pune si-o poza doua .... daca as avea !
La Veliko Tarnova mi-am dat seama ca aparatul foto, cu bateriile lui nou-noute si cardul de 8 GB virgin .... a ramas la odihna pe birou !!Posted Image

Si din cele facute cu telefonul ... mai bine NU !

#8697
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009
Prin Theologos. Ultimele trei, taverna unde mananc miel si  patronul ei. Bafta

L.E. a doua sa strecurat din greseala. e de pe Ypsario

Attached Files


Edited by damblagiu, 30 July 2013 - 18:23.


#8698
crisssa14

crisssa14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.06.2010

View PostTigerGirl, on 30 iulie 2013 - 05:48, said:

Buna dimineata,

Continuarea:
Nu am zis nimic de costuri. 22 Eu/noapte cort, doi adulti,doi copii, la Golden Beach se plateste si masina (noi am lasat-o in parcarea din fata campingului, iar la Camping Pefkari nu se plateste masina, dar sunt locuri speciale de parcare in interiorul Campingului.
De ce ne-au placut ambele: Camping Golden Beach, cum am spus e animata, pe noi nu ne deranjeaza. Copiii s-au jucat au alergat, ca aveau cu cine. Camping Pefkari, copii s-au cam plictisit, dar noua ne-a placut plaja. Sunt doua bucati de plaja despartite de un deal, intr-o parte e un ponton de unde se fac sarituri, iar in cealalta se poate face snorkeling, fundul este stancos cu apa foarte limpede.

crisssa14 in ce perioada ai fost la Camping Golden, era tot asa aglomerat? Noi am fost la inceputul lui august.


Am fost anul trecut pe 20 august dar am stat doar trei nopti pentru ca apoi am trecut pe continent la Ouranopolis unde aveam bilet la hotel Theoxenia, nu era aglomerat,lume civilizata,multi nemti cred ca eram singurii romani.. Am mai fost si in 2009 tot asa inainte de cazarea la hotel tot trei nopti undeva pe 15 august si da era foarte aglomerat abia am gasit loc de campare. Noua ne-a placut Golden Beach pentru ca are plaja super buna fara pietre ,campingul foarte curat, linistit si preturi zic eu destul de ok pentru a prelungii un sejur.Anul acesta asa ne-am gandit sa mergem cu cortul dar nu suntem hotarati daca pe continent sau tot pe insula,dar in final cred ca alegem Thassos,Golden Beach sau Daedalos (desii mare lucru nu stim despre acesta, nici conditii si nici preturi) sau poate am incerca Eot Prinos nu stim inca la care sa ne hotaram de aceea pun intrebari in stanga si-n dreapta.Am citit pe alte forumuri ca ,Camping Pefkari are plaja si intrarea in apa cu foarte multe pietre. asa este?Oricum multumesc pentru informatii.

#8699
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006

View PostTerpsihora, on 30 iulie 2013 - 15:18, said:

La pagina 477, andc a postat niste poze.. m-ar interesa daca stie cineva unde este facuta poza nr4 si eventual cum poti ajunge acolo si daca merita, desigur

Poza nr. 4 este la Livadi, plaja care se vede de la Manastirea Arhanghelului Mihail in partea dreapta. Pestera este in partea stanga a plajei dupa ce se urca - coboara pe niste stanci si se perge o portiune prin apa.

#8700
TigerGirl

TigerGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 28.08.2012

View Postcrisssa14, on 30 iulie 2013 - 18:19, said:

.Am citit pe alte forumuri ca ,Camping Pefkari are plaja si intrarea in apa cu foarte multe pietre. asa este?Oricum multumesc pentru informatii.
Cu placere! Iti atasez niste poze sa vezi cum e plaja din dreptul campingului, asa e si in apa pietricele, dar cu papuceii speciali din poza nu a fost o problema nici pentru copii. Stancile din apa sunt cand se adanceste. Minusul acestui camping este ca are mai putine alei decat camping Golden Beach, care are alei pana aproape de locul de campare.
Concediu placut!

Attached Files



#8701
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

View Postcrisssa14, on 29 iulie 2013 - 19:23, said:

Daca tot spui ca te-ai conversat pe mail cu Vasillios l-ai intrebat si de partea cu frigiderul? exista in camping frigidere ?
multumesc!

Buna!

Abia acum am ajuns in RO, din... Bulgaria, in interes de... job sau disctractie, sa zicem...

In legatura cu frigiderele... intr-o traducere aproximativa (care oricum nu cred ca intereseaza pe prea multi de aici), nenea Vassilos a spus cam asa...

Quote

Prietene, in camping exista figidere de toate marimile si toate culorile. Unul din ele este al tau, numai vino dracului o data. Posted Image

Sper sa te multumeasca raspunsul (lui) meu. Posted Image

Asa cum am spus zilele trecute, gazda a fost foarte ok in maluri. Poate pe unii ar fi deranjat "glumele" lui, felul lui de a pune problema... dar pe mine m-a incantat. A reusit sa ma cucereasca inca de la primul "reply".

Edited by Catalin S., 30 July 2013 - 20:55.


#8702
fanelul

fanelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 05.03.2005
Cateva poze si de la noi.
1- portul Keramoti
2- insula Kinira de pe plaja cu acelasi nume
3-plaja Paradise

4- Platanas si cu Dimitri
5- primul rasarit de soare
61-plaja Agis Ioannis
7-plaja Aliki cea mica (cea mai frumoasa, pana acum)
8- ruinele de la Aliki
9-plaja Aliki (cada de baie?, mult prea aglomerata)

Attached Files


Edited by fanelul, 31 July 2013 - 06:07.


#8703
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009
Apus de soare in Limenas

Attached Files



#8704
fanelul

fanelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 05.03.2005
Psili Amos, draguta, am stat pe marginea estica (cea pietroasa), Giola-minune a naturii plina de oameni. Aici am prins 'live' mecanismul de umplere, vreo 2 valuri mi-au trecut peste cap chiar cand intram....Nu mai urc poze ca sunt destule. Un pic de nor si vant dimineata si marea e putin agitata. 31 de grade iar la umbra e chiar bine la pranz.

#8705
D_Darius

D_Darius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.06.2013
@jvu Poza 23 unde este facuta , cum se numeste plaja ?

#8706
nuda

nuda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,926
  • Înscris: 08.10.2011
Poate cineva sa faca o caracterizare succinta a satelor montane ale Thassosului? M-ar interesa printre altele altitudinea, posibilitati de cazare, taverne, rauri in apropiere, fantani si bineinteles impresii...localnici, etc.

#8707
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009
Capturi de Thassos. Pentru iubitorii de animale, vietatile respective au ajuns in locul de unde au fost capturate. Bafta

Attached Files



#8708
fanelul

fanelul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 05.03.2005
Furtuna in NE, pe mare, ceva ploaie in Limenas. Panagia asediata de romani, la cafenele se uita grecii ca la spectacol la turisti. Platanos e OK cu mancarea si cu preturile, servirea rapida, locul plin-plin. Destul de aglomerat si la Elena, pe celelealte taverne 'scrie faliment'.

#8709
ella06

ella06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 07.03.2010
Ploaie dupa amiaza in Golden,cerul a avut niste culori superbe,acum e trecut de miezul noptii,scriu tot de pe telefon,,marea s-a linistit,azi a fost zi cu valuri,dar oricum ar fi sa fie tot minunat ramane...poze si impresii saptamana viitoare la intoarcere,pana atunci numai ganduri bune pentru cei dragi mie de pe aici...
Raitar,am gasit ulei,a doua varianta trimisa de tine, deci stai fara grija...
Cu tot dragul din insula mea de suflet!

#8710
damblagiu

damblagiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 06.08.2009
Kastro in diferite ipostaze. Bafta

Attached Files



#8711
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

View Postnuda, on 31 iulie 2013 - 20:05, said:

Poate cineva sa faca o caracterizare succinta a satelor montane ale Thassosului? M-ar interesa printre altele altitudinea, posibilitati de cazare, taverne, rauri in apropiere, fantani si bineinteles impresii...localnici, etc.

Nuda, stii ca-mi place de tine si ca sunt priintre putinii sustinatori ai tai, dar cred ca exagerezi un pic... de data asta. :D

Crezi ca a stat cineva sa masoare altitudinea satucelor din Thassos? :P Totusi, hai sa-ti spun ce stiu eu sau ce am realizat ca se intampla pe acolo, adunate toate din experiente strict personale...

Altitudine: habar n-am, nu mi-a dat prin cap sa ma uit pe GPS dar it poti face o parere de casa, consultand Google Earth.

Fantani: le-as spune mi degraba "cismele"... Daca acestea nu sunt amenajate pe strada sau in micile piete, nu are rost sa intri la aia in curte ori sa le ceri apa.

Cazare: da, am vazut strainii (nordici dupa aspect si limba) care erau cazati la "taranii" de acolo, carora nu le puţea distanta pana la plaja cum ne pute noua, romanilor. Unii se suiau in masina si plecau la drum, altii alegeau s-o ia pe jos, functie de unde eru cazati.

Taverne: exista, doar ca pentru turisti preturile sunt cele din meniu, ca localnicii am vazut ca platesc ceva mai putin. As mai adauga ca acestea nu arata ca cele de pe plaja ci foarte "rustic" sau mai de "la ţara"...

Localnici: daca stii limba greaca, bine, daca nu, arata si tu cu degetul ce te intereseaza deoarece vorbitorii de engleza de regula sunt concentrati in jurul localitatilor din apropierea plajelor

Daca cele de mi sus te-au speriat un pic, afla ca exista si avantaje...

Pe langa peisajele de vis... poti cumpara miere, ulei si masline toate de la mama lor, unde nu ai surprize de genul "conservanti" dar e posibil sa ai surprize la capitolul "pret". Acum stii cum e... dai un ban, dar stai in fata... Ar mai fi posibilitatea cumpararii de suveniruri grecesti si nu "made in China" care abunda in localitatile cu vile si hoteluri...

Animale (fiare) locale n-ai sa vezi si aici ma refer la ursi sau lupi. Acestea au fost exterminate cu foarte multi ani in urma. De ursi nu stiu dar de lupi am auzit ca au existat candva. O sa vezi capre, dar si alea sunt semi-domestice... scapate de pe la curtile grecilor, unele aflate la mama dracului, mult dupa ce iesi din cutare sat.

#8712
Stroeee

Stroeee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.09.2011
Atat de macabru mi se pare osoarul ala....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate