Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

Protectia la vapori si termoizolarea unei case moderne

- - - - -
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#73
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 brasil, on 24th November 2009, 12:28, said:

Vreau sa realizez termoizolarea mansardei si m-am gandit la urmatoarea structura din ce am citit pe aici pe forum de sus in jos:

1. scandura de 2.5 cm (asta exista si este batuta peste grinzi in pod)
2. vata minerala intre grinzi/capriori 15 cm
3. vata minerala sub grinzi 10 cm pusa perpendicular pe directia grinzilor si peste profilele metalice de rigips
4. folie aluminizata pe post de bariera de vapori
5. profilele metalice rigips
6. rigips

Aceasta structura o voi folosi si pe partea inclinata a mansardei si pe tavanul orizontal. Va rog sa-mi spuneti daca este OK aceasta varianta. Mentionez si ca podul va fi nelocuibil, eventual mici depozitari de obiecte dar o parte din pod in viitorul indepartat va fi locuibila! Daca va este util invelitoarea este tigla metalica instalata ca la carte peste astereala.

Cateva puncte in care am nelamuriri:

alfa) sa pun vata minerala obisnuita sau bazaltica? Se merita in acest caz diferenta de pret?
beta) intre punctele 1. si 2. de mai sus nu ar mai trebui pusa o folie (de care? - poate fi anticondens ca mi-a mai ramas de la tabla?) astfel incat stratul de vata sa fie ca un sandwich intre bariera de vapori de jos si folia de sus? asta cred ca s-ar pune in zona orizontala unde in viitorul indepartat va fi amenajata o camera locuibila (in pod)

Va multumesc anticipat!
Ceva nu pusca in ordinea propusa...la 3 ai vata minerala peste profile de gipscarton si pe urma la 5 inca un rand de profile?
De obicei stratul de vata montat perpendicular peste capriori se pune in grosimea inaltimii profilelor de suport pt placare.Eu unul nu cred ca vei folosi profile de pereti de 100 ca sa-ti incapa vata de 100.
Si vata minerala obisnuita este bazaltica....

#74
say

say

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.07.2007
Imi poate spune si mie cineva cum trebue pusa corect vata minerala in zona de acoperis incercuita din poza de mai jos? :worthy:
Camera respectiva este baie si nu stiu cum sa-i pun vata in portiune aceia de jos pana la coama acoperisului, deoarece celalalt caprior iese afara in zona de sub streasina.

L.E.
Aici poza

Attached Files


Edited by raduk, 17 December 2009 - 22:01.


#75
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Un pic ciudat,dar nu problematic(si poza fara explicatii nu prea s-ar fi inteles),Trebuie sa gasesti cu ce umplii peste centura pana la astereala,normal ar fi incaput un rand de caramida.cand este umplut spatiul, lucrurile devin simple.

Edited by raduk, 18 December 2009 - 11:23.
citarea inutilă a postului precedent


#76
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 26.08.2006
La mine am mai pus un rind de caramida.
Am si eu o nelamurire: se pun la izolatie doua folii - o bariera de vapori (aluminiu) si una de difuzie.
Cea de difuzie vine prima linga scindura pe care sta tabla?Si cea de aluminiu ultima ,linga rigipsul care acipera izolatia?
Multumesc!

Attached Files


Edited by raduk, 18 December 2009 - 11:24.
citarea inutilă a postului precedent


#77
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Interesanta intrebare,stratul de difuzie de obicei se monteaza acolo unde presiunea vaporilor este f mare,si nu exista posibilitatea de a scoate afara prin folia anticondens sau in cazuri mai uzuale sub hidroizolatii.Acum ma gandesc ca un strat de difuzie care ar retine umezeala imediat sub gipscarton,ar putea sa redea aceatsa umezeala catre incapere in momentul in care aerul din incapere devine uscat.Dar obligatoriu inainte de termoizolatie sa fie o bariera de vapori,aluminizata sau nu.
Mai intreaba si fizicieni sau ingineri termotehnisti despre varianta asta,ca s-ar putea sa mearga.Pot sa iti spun doar ca mi se pare o varianta viabila doar ca nu am verificat-o.
Da-ne de veste daca ai mai aflat ceva si din alta parte.

Edited by raduk, 18 December 2009 - 16:23.
citarea inutilă a postului precedent


#78
say

say

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.07.2007
Bun, deci unde vine peretele paralel cu capriori se mai pune un rand de caramica pana in astereala.
Dar unde vin capriori perpendicular pe peretele(precum fotografiile)cum se face?
Capriori si cu grinda de lemn, pe care sunt asezati, au dimensiunile de 15/15, asadar, eu daca peste capririi respectivi vin cu profilul si placa de rigips tavanul va cobora cu cel mult 6-7 centimetri si va da direct in grina de lemn ramanand o portiune de 8-10cm intre perete si tavan iar rigips nu pot sa pun, in portiunea respectiva, ptr. ca nu-mi intra profilul pe perete datorita grinzi de lemn care e asezata mult spre interiorul camerei.
Multumesc!

Attached Files



#79
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 say, on 19th December 2009, 17:58, said:

ca nu-mi intra profilul pe perete datorita grinzi de lemn care e asezata mult spre interiorul camerei.
Multumesc!
incazul tau cred ca mai bine izolezi cu ceva mai multa vata astfel incat sa acoperi si grinda aia de lemn sau inclini tavanul, adica el nu va fii perfect paralel cu acoperisul ci va avea o inclinatie mai mare cu aia 10 cm, dar la o camera de 4 m  nu o sa vada, nu ai cum sa vezi din interior ca tavanul tau nu e paralel cu structura acoperisului

#80
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 21.08.2008
Aceeasi situatie o am si eu ca brasil.
Daca pe placa (podea) este simplu de pus vata minerala in stat de 20cm (exact cit grosimea grinzilor care sustin acoperisul) problema se pune pe peretii laterali respectiv tavan.Sa ma explic...
Peretii laterali nu-s din zid ci din semibirna aparenta.In aceste conditii voi veni pe exterior cu polistiren de 10cm (in continuarea peretilor casei) iar pe interior ma gindeam sa pun vata minerala de 20-30cm intrepatrunsa).Va fi de la exterior spre interior cam asa:polistiren-birna-vata minerala.Acestia sint peretii laterali de la pod/mansarda.Mai trebuie vreo bariera intre aceste straturi sau pot sa le pun ca atare fara nici un spatiu intre ele?
La acoperis este aceeasi problema in sensul ca in prezent am tabla neteda pusa pe astereala.In viitor daca voi pune acoperis ondulat nu voi da jos aceasta tabla pentru a pune acea membrana.Daca voi face asa vreau sa stiu daca mai e necesar acel spatiu de 2-3cm de sub astereala sau pot pune vata direct pe aceasta?Stratul va fi tot de 20-30cm...imediat dupa vata va veni o folie si apoi peretele de rigips.Ce am gresit pina acum?
PS:ce tip de vata recomandati?

Edited by danghetau, 10 January 2010 - 12:52.


#81
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 danghetau, on 10th January 2010, 12:39, said:

[...] Va fi de la exterior spre interior cam asa: polistiren-birna-vata minerala. Acestia sint peretii laterali de la pod/mansarda. Mai trebuie vreo bariera intre aceste straturi sau pot sa le pun ca atare fara nici un spatiu intre ele? [...]
Eu spun că poți monta fără bariere și fără spații între straturi, dar cu barieră de vapori între vata minerală și gips-carton.


 danghetau, on 10th January 2010, 12:39, said:

[...] mai e necesar acel spatiu de 2-3 cm de sub astereala sau pot pune vata direct pe aceasta? [...]
Acel spațiu dintre astereală și termoizolație nu face mai nimic dacă nu este asigurată ventilația sa. Dacă se  poate realiza acest lucru, atunci este benefic.


 danghetau, on 10th January 2010, 12:39, said:

[...] imediat dupa vata va veni o folie si apoi peretele de rigips. [...]
Ce fel de folie?

#82
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 21.08.2008
ok,la punctul 1 am inteles,asa intentionam sa fac oricum;la punctul 2 momentan nu am cum sa asigur acel spatiu de ventilatie si cred ca nici pe viitor asa ca vata va veni in contact cu astereala.DACA voi pune acoperis ondulat,intre cel vechi si cel nou va fi acel spatiu de ventilare,din pacate intre vata si astereala nu am cum;la punctul 3 am si eu aceeasi intrebare:ce fel de folie sa pun peste stratul de vata,imediat sub rigips (sau ce voi folosi ca perete interior)...bariera de vapori intre vata si rigips sa fie.

#83
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 danghetau, on 10th January 2010, 14:27, said:

[...] vata va veni in contact cu astereala. [...]
Foarte mare atenție la această zonă! Dacă umiditatea este deja prezentă sau va pătrunde ulterior aici, va fi extrem de greu să scapi de ea, pentru că la exterior ai tabla lipită pe astereală, iar la interior vei avea bariera de vapori.


 danghetau, on 10th January 2010, 14:27, said:

[...] bariera de vapori intre vata si rigips sa fie.
Ai intuit corect, este vorba de o barieră de vapori.

Edited by raduk, 10 January 2010 - 15:48.


#84
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 21.08.2008
Tabla este etansa,nu se observa vreo urma ca ar picura pe undeva,dealtfel tabla este si foarte groasa,luata de vreo 18 ani si e buna calitativ.
Singurul aspect e ca nu am cum sa controlez/reglez umiditatea tablei actuale in conditiile in care pun vata direct sub astereala.Tot ce pot face este sa creez acel spatiu de ventilare intre tabla noua ondulata si cea actuala.
De aceasta zona imi este teama,este evident ca e mai bine cu acel spatiu insa la mine capriorii nu-s de forma rectangulara si regulata asa ca-mi este facil sa pun vata direct sub astereala.

#85
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009
ok, si ce "bariera de vapori " se poate folosi?
am vazut niste chestii pe la Pr..Kti,Horn... si fratii lor, altii zic ca merge folie de polietilena,pana la urma cum e mai bine?
am inteles ca trebuie sa fie perfect etansa,dar e posibil asta in conditiile in care peste bariera vin profile pt rigips? nu o sa fie intepata bariera cand montam profilele pe capriori?

#86
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
ca bariera de vapori poti folosi si folia de solarii,dar pe cat se poate sa lipesti imbinarile,termosudura  sau scotch.Nu uita un lucru;nu exista bariera de vapori sau termoizolatie perfecta.Asa ca 1-100 de intepaturi de suruburi nu conteaza prea mult...

 danghetau, on 10th January 2010, 12:39, said:

La acoperis este aceeasi problema in sensul ca in prezent am tabla neteda pusa pe astereala.In viitor daca voi pune acoperis ondulat nu voi da jos aceasta tabla pentru a pune acea membrana.Daca voi face asa vreau sa stiu daca mai e necesar acel spatiu de 2-3cm de sub astereala sau pot pune vata direct pe aceasta?Stratul va fi tot de 20-30cm...imediat dupa vata va veni o folie si apoi peretele de rigips.Ce am gresit pina acum?
PS:ce tip de vata recomandati?
In cazul in care nu vei da jos tabla veche,condensul se va forma 80% pe fundul tablei vechi si 20% pe fundul tablei ondulate noi.cu foarte mari sanse ca in 2-3 luni de la finisare,vata sa se imbibe complet de apa.
Daca faci o schita cu sectiune printre straturi existente sau dorite cu dimensiuni,poate gasim ceva mai practic decat la ce ma gandesc eu acum....

Edited by raduk, 14 January 2010 - 11:02.
citarea inutilă a postului precedent


#87
sorinvictor

sorinvictor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.08.2008
Salut
Folia de aluminiu de la vata caserata are rol de bariera de vapori?
Planul meu este  ca la interiorul mansardei sa se monteze 20cm de vata minerala intre capriori,cu respecatarea distantei de aerisire dintre vata si astereala,apoi,perpendicular pe aceasta si implicit pe capriori,prinsa cu profilele de la rigips,urmeaza un strat de vata caserata de 5cm cu folie de aluminiu,iar la final rigipsul.Este destul de gros stratul total de 25cm de vata?
Mentionez ca la exterior am tigla de Iasi si folie anticondens de la Lindab.
Sunt ceva nereguli in ceea ce am planuit?Ceva sugestii sau sfaturi?
Multumesc....astept raspunsuri

Edited by sorinvictor, 05 February 2010 - 15:37.


#88
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Este corect ceea ce ți-ai propus.
Ai căpriori de 20 cm?
Folia de aluminiu poate fi barieră de vapori cu condiția ca îmbinările dintre bucățile de folie să fie cît mai etanșe.

#89
sorinvictor

sorinvictor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.08.2008
Multumesc pentru raspunsul initial....sper sa ma lamuresti si in continuare.
Da......am capriori de 20/15.....dar acum mi-ai deschis capul....daca pun vata de 20cm intre capriori nu mai ramane acel spatiu de ventilare intre vata si astereala.......asa ca ma gandesc sa montez 15cm intre capriori si 10cm caserata perpendicular.
Ce nu stiu eu.....e suficienta grosimea totala de 25cm vata?E mai buna vata bazaltica?
Multumesc

Edited by raduk, 07 February 2010 - 16:39.
citarea inutilă a postului precedent


#90
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Astereala este montată cu spații între scînduri? Poți spune cu exactitate ce folie anticondens ai folosit? După căpriori, astereală, folie anticondens, ce mai este între țiglă și folia anticondens?

Un strat termoizolant de minim 25 cm este în regulă. :OK:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate