Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Protectia la vapori si termoizolarea unei case moderne

- - - - -
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#55
erusu

erusu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.04.2005
Daca mansarda este gata, adica este pus si rigipsul se mai poate face izolatie cu  spuma ?

#56
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Pana la urma cum ai procedat ?
Eu sunt gata sa dau drumul la o lucrare similara si am nevoie de cat mai multe sfaturi si experiente ale voastre.
Lucrarea mea este de felul urmator: Pe plafonul de scandura al tavanului meu pe interior a fost tencuit iar pe exterior, in pod vreau sa termoizolez. La mine podul este de casa normala clasica, fara mansarda.
Pana acum din concluziile care le-am tras am ajuns la urmatoarea configuratie:
- peste tavanul de lemn pun folie (polietilena) - pt impiedicarea vaporilor din casa de a ajunge in straturile mai reci ale termoizolatiei. folia petrecuta si peste grinzile de cca 15 cm
- intre grinzi pun vata minerala cca 15cm?
- peste cei 15 cm de vata minerala voi pune in fasii transversale, vata bazaltica 10cm.
Am auzit in discutiile voastre de bariera antivapori. Este necesara inlocuirea polietilenei din proiectul meu cu o astfel de bariera antivapori ? Logica imi spune ca vaporii nu trebuie sa ajunga la punctul de rece al termoizolatiei. Bariera practic ce face ?! lasa aerul sa treaca, nu si vaporii ?

Edited by kpk1_, 29 September 2008 - 21:15.


#57
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
nu cred ca lasa nici aerul sa treaca. Practic etanseizeaza.. Se pune partea cea mai apropiata de interior.

#58
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 kpk1_, on Sep 29 2008, 22:14, said:

...
Am auzit in discutiile voastre de bariera antivapori. Este necesara inlocuirea polietilenei din proiectul meu cu o astfel de bariera antivapori ? Logica imi spune ca vaporii nu trebuie sa ajunga la punctul de rece al termoizolatiei. Bariera practic ce face ?! lasa aerul sa treaca, nu si vaporii ?

Bariera de vapori nu lasa sa treaca vaporii si nici aerul. Cand o pui trebuie sa ai grija sa nu ramana nici un gol sa nu circule aerul. Lipesti fasiile cu banda adeziva si ai mare grija sa n-o intepi. Cum ai zis e asezarea corecta, adica impiedica vaporii din casa sa intre spre izolatia mai rece.
Polietilena e o varianta ieftina, mai bune mi se par foliile metalizate, care si reflecta infrarosiile din interior. Se gasesc fie suluri de folie metalizata fie suluri de vata minerala cu hartie metalizata pe o fata - aia o pui in jos, spre interior.

Peste toata izolatia e bine sa ai inca o folie de difuzie. Foliile astea sunt alea galbene cu plasa si gaurele (dar sunt si altele mai scumpe). Rolul astora este sa permita iesirea vaporilor care au reusit sa "pacaleasca" bariera de vapori. In primul rand asigura o oarecare protectie, impiedica prafu sa se adune in izolatie, opreste curentii de aer din pod sa "fure" aerul din izolatie, iar daca la furtuna mai stropeste putina apa in pod apa va ramane pe folia asta si nu se va scurge in izolatie. Probabil merge si fara folie de difuzie, da parca-i mai sigur asa.

Si daca vrei sa umbli prin podul ala tre sa-ti pui podea inaltata peste vata de izolatie care-i foarte sensibila. Daca vrei doar "poteci" de trecere poti pune polistiren de densitate mare  in locurile alea si peste el scandura sau placa OSB.

Edited by blimpyway, 30 September 2008 - 18:39.


#59
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Am trecut azi prin cele mai mari depozite de materiale de ocnstructii de la mine din oras si nu am gasit acea bariera antivapori, ba mai mult vanzatorii se aratu stupefiati ca nu exista asa ceva si tot ce au putut sa-mi arate niste folii subtiri si galbene care am impresia se monteaza pe sub tigla/tabla. Am mai gasit totusi o "folie" sa-i zis in mai multe straturi, perforata sau cel putin asa lasa impresia ca lasa aerul sa treaca prin ea. E fauta din mai multe straturi, vreo 2-3, insa nu are acea folie de aluminiu dupa care ma uit eu pt bariera.
Pana la urma cum sa procedez ? Pot folosi si folie de solar, eventual pusa in 2-3 straturi ?

#60
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
gasesti folie aluminizata si la unele magazine online - cauta pe google "aluflex".

#61
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Sa inteleg ca polietilena dubla nu este buna ?!
Am observta ca bariera antivapori e o folie de aluminiu in sandwitch intre doua polietilene "speciale"

Edited by kpk1_, 08 October 2008 - 11:17.


#62
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Nu stiu cat e de buna.  Mai bine greutate marita pe mp decat multe straturi, o asezi mai usor si se rupe mai greu. Important e sa fie mult mai putin permeabila decat membrana de difuzie, prin care vrei sa  iasa vaporii care reusesc sa treaca de bariera.

#63
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Folie pentru bariera de vapori e subtire si din aluminiu, seamana cu banda izolatoare a placilor de rigips.
Eu am luat Aluflex PZ de la un hipermarket de profil din berceni unde am gasit nitel mai ieftin.
Vezi ca iti trebuie si banda adeziva aluminizata ca sa o fixezi.

#64
inspiration_avi

inspiration_avi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2008

 adrg, on Oct 8 2008, 15:34, said:

Folie pentru bariera de vapori e subtire si din aluminiu, seamana cu banda izolatoare a placilor de rigips.
Eu am luat Aluflex PZ de la un hipermarket de profil din berceni unde am gasit nitel mai ieftin.
Vezi ca iti trebuie si banda adeziva aluminizata ca sa o fixezi.
Aluflex e cu o folie bombardata cu aluminiu, nu e aluminiu pur; materialele astea cu folie cu bule si aluminiu se folosesc mult in state, in Europa doar de vreao 10 ani si nu pe scare larga; gasesti la Metro ceva dar de proasta calitate, eu mi-am luat de la o fabrica din chitila- airflex-, ei zic ca sunt singurii in tara care fac asa ceva; eu am izolat cu ea un fost garaj in care fac camera de oaspeti, o sa vad la iarna ce zic oaspetii...

#65
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
vorbim de mai multe chestii - folia cu bule reflectorizanta si folia metalizata dar fara bule. Prima s-o folosi  la izolare a doua e doar bariera de vapori si, eventual, reflector de infrarosii.

Mai e si folia spuma subtire polietilena pentru pus sub parchet in variana reflectorizanta.

Cred ca nici una nu aduce o contributie semnificativa la izolarea unui garaj. Poate in vreo 10 straturi.. Dar nu-s necesare atatea straturi reflectorizante - unu-doua sunt suficiente si intre ele se poate pune folie spuma sau cu bule normala dar si mai bine polistiren ori vata minerala ca-s mai ieftine.

#66
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
La mine capriorii au 20 cm inaltime, e cazul sa pun o saltea mai groasa de 10 cm de vata bazaltica cu aluminiu ? Apoi inchid la fata capriorilor cu rigips.
Uitasem ceva : am primit o oferta de izolare cu celuloza......voi ce stiti de asta ?pretul este comparabil cu vata minerala clasica nu cu cea bazaltica.

Edited by vali71, 17 October 2008 - 18:06.


#67
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Dati-mi si mie un link va rog frumos cu folie de difuzie ca sa pun peste vata minerala din pod pt a nu se murdari sau sa picure din gresala pe ea pe sub vreo tigla.
Nu trebuie sa fie armata pentru ca va sta pur si simplu pe vata.

Edited by kpk1_, 17 October 2008 - 18:43.


#68
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007

 kpk1_, on Oct 17 2008, 19:41, said:

Dati-mi si mie un link va rog frumos cu folie de difuzie ca sa pun peste vata minerala din pod pt a nu se murdari sau sa picure din gresala pe ea pe sub vreo tigla.
Nu trebuie sa fie armata pentru ca va sta pur si simplu pe vata.


Intre hidroizolatie (tigla in cazul tau) si termoizolatie (vata minerala) se pune folie anticondens si nu de difuzie.
Eu am folosit TYVEK dar exista si altele similare ca raport pret/calitate.

#69
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Intru-cat termoizolatia mea nu se face sub tigla ci pe podina tavanului, se poate folosi si asa ceva ? http://www.phieg.ro/...products_id=464
E consiuderabil mai ieftina si scopul ar fi in primul rand sa asigure ventilarea corespunzatoare si eventual protectia la un strop de apa daca se misca vreo tigla.

#70
muzikie

muzikie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.10.2008
Eu va sfatuiesc sa izolati cu spuma poliuretanica rigida:

- Asigura termoizolatie, hidroizolatie, izolatie fonica (toate intr-un singur produs)
- Este ecologica (intreba cineva mai sus daca nu cumva e nociva - nu este, fiind produsa din extract de trestie de zahar si fiind neutra din punct de vedere chimic)
- Este ignifuga
- Astupa orice gol (ceea ce polistirenul nu poate face mai ales la suprafete neuniforme)
- Garantia lucrarilor e de 10 ani
...si multe alte avantaje
Pentru mai multe detalii cautati pe google " izolatie cu spuma poliuretanica rigida "

#71
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
intrebre : merge sa izolez tavanul de peste etaj avand 15 cm grosime cu 5 cm vata cu folie caserata si 10 cm polistiren expandat ?
plafonul are grinzi de lemn,scandura,osb (privit din interiorul camerei).
Grinzile fiind de 15 cm grosime m-am gamdit sa pun folie dupa care sa vin cu tavan de gips carton.
e k?
daca nu care ar fi stratificatia?

#72
brasil

brasil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.09.2006
Vreau sa realizez termoizolarea mansardei si m-am gandit la urmatoarea structura din ce am citit pe aici pe forum de sus in jos:

1. dusumeaua podului - scandura de 2.5 cm (asta exista si este batuta peste grinzi in pod)
2. vata minerala intre grinzi/capriori 15 cm
3. vata minerala sub grinzi 10 cm pusa perpendicular pe directia grinzilor si peste profilele metalice de rigips
4. folie aluminizata pe post de bariera de vapori
5. profilele metalice rigips
6. rigips

Aceasta structura o voi folosi si pe partea inclinata a mansardei si pe tavanul orizontal. Va rog sa-mi spuneti daca este OK aceasta varianta. Mentionez si ca podul va fi nelocuibil, eventual mici depozitari de obiecte dar o parte din pod in viitorul indepartat va fi locuibila! Daca va este util invelitoarea este tigla metalica instalata ca la carte peste astereala.

Cateva puncte in care am nelamuriri:

alfa) sa pun vata minerala obisnuita sau bazaltica? Se merita in acest caz diferenta de pret?
beta) intre punctele 1. si 2. de mai sus nu ar mai trebui pusa o folie (de care? - poate fi anticondens ca mi-a mai ramas de la tabla?) astfel incat stratul de vata sa fie ca un sandwich intre bariera de vapori de jos si folia de sus? asta cred ca s-ar pune in zona orizontala unde in viitorul indepartat va fi amenajata o camera locuibila (in pod)

Va multumesc anticipat!

Edited by brasil, 24 November 2009 - 12:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate