Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Protectia la vapori si termoizolarea unei case moderne

- - - - -
  • Please log in to reply
469 replies to this topic

#433
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 DAN ATANASIU, on 22nd February 2011, 10:46, said:

Folie bariera de vapori clar ca nu mai pot pune , eu insa caut o alternativa , o solutie lichida pe care sa o aplic cu pensula (pe rigips si pe profile)  si sa faca exact acelasi lucru .
Daca mai spune cineva ca septimiu,o sa ai incredere?
Daca nu,poti sa dai un izolant de piscine pe toti peretii si tavanele atunci sigur numai ajunge umezeala din camere la termoizolatie,dar ce te faci cand umezeala din exterior va fi mai mare si gipsul o sa scuipe superizolantul de pe el?

#434
DAN ATANASIU

DAN ATANASIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.09.2005
@bricolator sunt de acord cu ce spune septimiu (am luat in calcul varianta lui) dar eu intreb altceva.
Daca eram adeptul imprivizatiilor neverificate dadeam 2 maini de rasina epoxi si rezolvam treaba .

#435
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 DAN ATANASIU, on 22nd February 2011, 10:46, said:

Folie bariera de vapori clar ca nu mai pot pune , eu insa caut o alternativa , o solutie lichida pe care sa o aplic cu pensula (pe rigips si pe profile)  si sa faca exact acelasi lucru .

De bariera de vapori discutam doar la anumite materiale/combinatii de, si doar in cazul termoizolatiilor prezente sau viitoare.
Daca nu este termoizolat, situatia este alta.

dar nu inteleg de ce nu dai toate detaliile ce le-am cerut, completate acum si cu structura podului/acoperisului.
In plus, podul este incalzit/locuit/mansardabil sau doar tehnic si eventual ventilat?

Acel produs pomenit de tine este o membrana izolatoare cu mult peste necesarul de bariera de vapori. In plus nu cred ca tine pe gips-carton, sau de fapt ca gipsul o tine.
Oricum membrana hidroizolatoare este una, bariera de vapori e alta.

Astept in continuare descrierea ceruta, insotitita poate si de poze.
In cazul in care vreai sa pui termoizolatia in pod nu-i bai, dar trebuie sa vedem optimul.

Din datele de pina acum NU merita sa folosesti acel produs!

#436
DAN ATANASIU

DAN ATANASIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 12.09.2005
Multumesc pentru raspunsul la obiect.
Structura :
1 planseu - rigips, profile metalice , capriori , urmeaza sa pun vata bazaltica (la recomandarea lui septimiu80) apoi inchid cu osb
2 acoperis - vata de sticla, capriori, scandura , folie anticondens  si tigla ...asta este ce se poate vedea fara sa desfac , daca este absolut  necesar desfac si va spun cu exactitate.

Podul este f mic si nu o sa fie circulabil , cel mult folosit pentru depozitare.


revin cu poze

#437
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 DAN ATANASIU, on 22nd February 2011, 18:16, said:

1 planseu - rigips, profile metalice , capriori , urmeaza sa pun vata bazaltica (la recomandarea lui septimiu80) apoi inchid cu osb
Poti pune bariera de vapori peste capriori, apoi vata bazaltica si apoi osb.

sau poti pune o bariera de vint doar (respira intr-un sens dar nu si invers)
iar in locurile unde inaltimea este prea mica poti injecta celuloza.
de fapt peste tot.

dar as vrea 2-3 poze totusi facute in pod, atit cu podeaua lui cit si cu acoperisul vazut din pod.

#438
kin3zu78

kin3zu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.11.2007
Salut sunt si eu la izolarea acoperisului si as dori ceva sfaturi de la cei avizati cum sa procedez. Etajul este semimansardat , din latimea de 8 m a casei am lateralele cam 1,5 m lasate la un H de 1,7 si restul de 5 m este la 2,6 H. Acoperisul cuprinde urmatoarele de la exterior  la interior :

- tabla 0.4 de la viking
- sipci de 2.5x5 pe care este prinsa tabla
- folie anticondens ( daca nu ma insel )
- astereala din scanduri de 2.5 cm , astereala vine prinsa pe capriori de 10 cm


Am inteles din acest topic ca se recomanda vata bazaltica, asa ca m-am gandit sa pun si eu vata bazaltica de 10cm ( avand capriori de 10 cm ) . Este de ajuns ?? Care ar fi materialele ce trebuiesc puse de la astereala inspre interior ??

- vata bazaltica de 10cm
- folie anticondens sau folie de aluminiu ?? Am inteles ca exista si vata bazaltica de 10 cu folie prinsa direct pe ea dar e mai scumpa cu 7 ron /mp , merita ??
- osb de 8
- placa rigips ???

PS; Podul va fi folosit doar pt depozitare

Atatsez si o schita a acoperisului

Attached Files


Edited by kin3zu78, 11 April 2011 - 15:08.


#439
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 kin3zu78, on 11th April 2011, 16:07, said:

Am inteles din acest topic ca se recomanda vata bazaltica, asa ca m-am gandit sa pun si eu vata bazaltica de 10cm ( avand capriori de 10 cm ) . Este de ajuns ??

- vata bazaltica de 10cm
- folie anticondens sau folie de aluminiu ?? Am inteles ca exista si vata bazaltica de 10 cu folie prinsa direct pe ea dar e mai scumpa cu 7 ron /mp , merita ??
- osb de 8
- placa rigips ???


PS; Podul va fi folosit doar pt depozitare

Nu este suficient un strat de 10 cm decit daca ai termoizolatie si intre pod si ultimul etaj (pod ventilat)!
de ce si OSB si gips-carton!

In rest, bariera de vapori pe intreaga suprafata, dar depinde de destinatia spatiului si de buget de care, cum si unde pozitionata!

#440
kin3zu78

kin3zu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.11.2007
la etaj nu am tavan din beton este din capriori de 15 cm peste care vine scandura de 2,5 cm vata de 10 si la interior tavanul din  gips carton ( rigips) . OSB am vazut acum 2 zile la o casa alaturata am crezut ca se pune standard cel putin asa a spus echipa de muncitori de acolo  :) , podul nu va fi folosit decat pentru depozitare. Am atasat mai sus o schita ca sa iti daiseama cum vine acoperisul la mine.

#441
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 kin3zu78, on 12th April 2011, 00:51, said:

Am atasat mai sus o schita ca sa iti daiseama cum vine acoperisul la mine.

din pacate ori calculatorul meu vechi, ori softul la fel ma face sa nu vad pdf-ul atasat( vad doar un fundal gri si atit).
Poate daca il salvezi intr-o varianta mai veche sau in alt format....

#442
atanu

atanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 23.01.2008
Salut!
Am si eu nevoie de un sfat cu privire la izolarea termica a tavanului unei camere(dormitor) dintr-o casa veche.
Casa e construita din caramida plina, pereti de 30 cm, iar tavanul e din sipci de lemn prinse pe grinzi din lemn, fara podea in pod. Vreau sa evit demolarea partii interioare a camerei, si m-am gandit sa izolez cu vata minerala(20 cm),  intre grinzi 10 cm, si transversal  peste grinzi 10 cm. Poroblema e ca podul vreau sa fie circulabil, dar  nelocuibil, bine aierisit.
M-ar interesa ce fel de folie sa pun pentru a preveni degradarea izolatiei,unde sa o amplasez si care ar putea fi solutia tehnica. As prefera ca aceasta zona sa fie cea de transfer al vaporilor dintre interior catre exterior, deoarece m-am gandit sa izolez zidurile exterioare cu polistiren. Am luat in considerare si varianda de a nu izola exterior casei, dar nu cred ca ar fi o solutie buna pentru consumul de caldura.
Astept pareri! Mutumesc.

#443
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Un studiu si un patent despre folosirea talasului ca material izolant, primul document discuta si proprietatile de transfer/buffer vapori
http://forum.softped...;#entry10910131

#444
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Vad ca a cam lincezit discutia!

Ne intoarcem la "buna si stiintifica" discutie polistiren de 8 sau de 10, vata minerala sa bazaltica!

Ca mai avem ceva timp pina s-o umple de mucegai OSB-ul cel de toate zilele!

#445
mihaixtc

mihaixtc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.03.2011
Citeva date despre spuma poliuretanica rigida.

Citeva date despre spuma poliuretanica rigida.

Attached Files



#446
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 mihaixtc, on 2nd February 2012, 12:56, said:

Citeva date despre spuma poliuretanica rigida.

se vrea inlocuitoare a polistirenului aceasta spuma?

#447
maestrul10

maestrul10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.07.2009

 onobeka, on 8th February 2008, 10:22, said:

punkt, multumesc. Solutiile date de isover insa sunt f f groase. Pe mine m-ar interesa sa ma incadrez totusi in max 20cm de izolatie si sa realizez o izolatie eficienta posibil. In aceasta idee, pun doar vata minerala sau vata minerala + polistiren? Sunt mai multe intrebari in primul post al acestui thread.


Salut de ce mu incerci cu izolatie cu fibre de celuloza (hartie tocata) si echivalentul de 50cm de vata minerala este egal cu 20mm de izolatie cu fibre de celuloza.Eu asa am izolat la mansarda si sunt foarte multumit.

 atanu, on 2nd September 2011, 20:41, said:

Salut!
Am si eu nevoie de un sfat cu privire la izolarea termica a tavanului unei camere(dormitor) dintr-o casa veche.
Casa e construita din caramida plina, pereti de 30 cm, iar tavanul e din sipci de lemn prinse pe grinzi din lemn, fara podea in pod. Vreau sa evit demolarea partii interioare a camerei, si m-am gandit sa izolez cu vata minerala(20 cm),  intre grinzi 10 cm, si transversal  peste grinzi 10 cm. Poroblema e ca podul vreau sa fie circulabil, dar  nelocuibil, bine aierisit.
M-ar interesa ce fel de folie sa pun pentru a preveni degradarea izolatiei,unde sa o amplasez si care ar putea fi solutia tehnica. As prefera ca aceasta zona sa fie cea de transfer al vaporilor dintre interior catre exterior, deoarece m-am gandit sa izolez zidurile exterioare cu polistiren. Am luat in considerare si varianda de a nu izola exterior casei, dar nu cred ca ar fi o solutie buna pentru consumul de caldura.
Astept pareri! Mutumesc.

Salut

de ce nu izolezi de exemplu cu fibre de celuloza intre capriori de la tavan dupa care pui osb pe deasupra si ai rezolvat problemma si in spatiul gol bagi fibra de celuloza( hartie tocata) cauta pe internet fibredeceluloza

Attached Files



#448
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
unde se gasesc ceva date tehnice despre hartia asta?
si pe privat daca e cazul merge.

50cm de vata min poa sa fie vata de 0,042 sau vata de 0,033 deci e diferenta si aici.

ps: am gasit ceva : lambda: 0.0393 deci...

Edited by msn2, 13 February 2012 - 16:35.


#449
mihaixtc

mihaixtc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.03.2011

 fastcojo, on 2nd February 2012, 18:06, said:

se vrea inlocuitoare a polistirenului aceasta spuma?
Spuma poliuretanica nu inlocuieste alt material de izolare...este o alternativa mai eficienta de izolare

#450
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 mihaixtc, on 13th February 2012, 17:39, said:

Spuma poliuretanica nu inlocuieste alt material de izolare...este o alternativa mai eficienta de izolare

Spuma poliuretanica...hm.. e bine de stiut ca se numeste diisocianat de 4,4 – metilendifenil si se obtine prin reactia cimica dintre doi componenți lichizi - poliolul și isocianatul.
Problema este comportamentul la temperatura, cine doreste mai multe poate accesa linkul  
https://docs.google....XgpmkpuO1vL6cmQ

Din pacate, nu se spun prea multe despre gazele rezultate din combustie, nici care sunt ele, nici cat de toxice sunt. Dar, daca tinem cont ca se obtine dintr-un compus al acidului cianhidric... :nonobad:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate