Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
3755 replies to this topic

#3727
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,520
  • Înscris: 13.09.2022
De ce asa departe?

#3728
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
De acolo puteti lua si trenul pana in oras.

#3729
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdanigoleman, on 23 decembrie 2022 - 20:10, said:

De ce asa departe?

Pentru ca stam vreo zece zile si acolo am gasit un apartament care ne-a convenit.
Se putea si mai bine, e adevarat, dar acum... asta este!

View Postmdt, on 23 decembrie 2022 - 21:10, said:

De acolo puteti lua si trenul pana in oras.

Da, trenul pana in Plaza Catalunia. Statia este exact langa noi, ma rog... la trei minute de mers pe jos.
Tot dublu platim...

#3730
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Revizitam Barcelona dupa 14 ani și constatăm că orice obiectiv mai cunoscut vrem sa vizitam necesita rezervare online. Ieri am ajuns pe la ora 14 la Parc Guell și era sold out, au zis sa ne facem online sau sa venim dis de dimineață. Cam la fel peste tot.

#3731
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Da, asa este. Si cand te gandesti ca in 2008 cand am fost prima oara la Barcelona in parcul Guell intrai liber, nici intrarea nu se platea.

Pur si simplu tot mai multi oameni calatoresc iar obiectivele astea turistice au si ele o capacitate, nu incap oricati oameni. Pana la urma e de ales intre cozi sau rezervare online, prefer rezervarea…

#3732
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Exact asta nu credea soția când îi spuneam că în 2008 era fără taxă parcul. Evident că trebuie făcute rezervări la ce puhoaie de turiști sunt.

#3733
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
@atupi daca nu ati mai fost din 2008 in Barcelona recomand Hospital de San Pau i Santa Creu. Intre timp s-a scos din functie ca spital si s-a amenajat ca muzeu, nu e pe top list deci probabil nu trebuie rezervare. Iti prezinta istoricul si modul de organizare ca spital in trecut precum si frumusetea de cladire modernista, de fapt ansamblu de cladiri si curtea. Interesante sunt si coridoarele din subsol pe unde se facea comunicarea intre pavilioane. Vizita (daca respecti sensul indicat si e bine sa o faci) se termina in niste sali de conferinte/festivitati superbe.

Altceva ce s-a renovat si dat in circuitul turistic intre 2008 si prezent sunt Palau Guell si Casa Vicens, ambele opere ale lui Gaudi. Daca de data asta nu mai mergeti la casele Batllo si Pedrera merita astea doua in schimb. Asemanator dar altceva.

Cica si la Sagrada merita intrat din nou, au progresat mult, insa eu nu am mai intrat din 2008. Acolo era obligatorie rezervarea dinainte de pandemie…

Edited by mdt, 28 December 2022 - 13:37.


#3734
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Mulțumesc PTR recomandări @mdt, daca avem timp vom merge. Din păcate mâine ne întoarcem, nu a fost o ieșire super planificată.
Am vizitat ieri Sagrada la interior PTR prima oara, e f misto.
Am plecat de acasă doar otr câteva zile însorite și le-am avut :)

#3735
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
@mdt FFF mișto spitalul, mulțumiri inca o data ptr recomandare. O sa pun niste poze zilele viitoare.

#3736
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Eu azi am avut o zi foarte frumoasa, o surpriza foarte frumoasa a fost Poble Espanyol de Barcelona Chiar daca am platit 14e, pentru intrare,  a fost foarte misto. Ceva foarte original, va recomad sa mergeti...

View Postmdt, on 28 decembrie 2022 - 12:23, said:

Da, asa este. Si cand te gandesti ca in 2008 cand am fost prima oara la Barcelona in parcul Guell intrai liber, nici intrarea nu se platea.

Pur si simplu tot mai multi oameni calatoresc iar obiectivele astea turistice au si ele o capacitate, nu incap oricati oameni. Pana la urma e de ales intre cozi sau rezervare online, prefer rezervarea…

La parcul Guell am rezervat de dimineata, inainte de a pleca la drum. Am si platit totodata... mi se pare mai convenabil, vine voucher-ul pe email si asta e.

Ce m-a enervat la culme e biletul de metro, cumparat online. E treaba romaneasca misto, cumperi si apoi trebuie sa mergi sa ridici biletul. Totusi numarul de rezervare nu este tot acelasi cu nr biletului si daca nu stii de unde sa il iei din aplicatie, vezi la aparat ca sunt mai multe cifre. Niciun functionar nu stie cum functioneaza treaba asta, asa ca m-au trimis la singurul birou de informatii TMB, in Piata Universitatii. Vrei biletul, mergi acolo si ti-l dau aia, ai timp, n-ai... asta e, pana la urma nu e mare pierdere 19e, nu?

Apoi inca o chestie ciudata, cumperi biletul, pe care il poti folosi la tren, dar nu il poti lua din statiile Renfe, caci nu sunt TNB. Ai cumparat online bilet pentru o luna, ai dat 150e pe el, dar trebuie sa mai cumperi bilet de tren, pana la prima stati de metro, ca sa poti sa il ridici pe-al tau, ala important... asta daca stii cum se face, ziceam mai devreme. :)

Edited by floraur, 29 December 2022 - 22:01.


#3737
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2022
In 8 zile zbor si eu in Barcelona,asta daca scap de Covid,care ma tine pozitiv de 9 zile-)).
Ma uitam si eu pe net si am vazut ca in aproape toate locurile este mai bine sa cumperi bilete online.
Vremea se arata buna,16-17 grade,perfect de plimbare.


#3738
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,520
  • Înscris: 13.09.2022
La Sant Pau trebuie rezervare, era acum o oferta Palau de la Musica plus Sant Pau la 19 euro ambele.

#3739
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 28.11.2022
Revenit si eu din Barcelona.
Vremea buna,turisti la greu chiar si pentru Ianuarie,vizitat obiectivele mai importante,bilete doar pentru Sagrada cumparate online.
Restul am platit la fata locului.
Avand copil mic care trebuia sa isi faca si somnul,am mers km intregi pe jos zilnic.
Am cumparat din aeroport Hola Card de transport,5 zile,76 euro pentru doua persoane,include si metroul de la aeroport.
Mancare ok,evident ca se mananca mai bine in locurile neturistice.Am mancat in port,si scumpe si slaba mancarea.
Un restaurant excelent in oras,El Manaba,restaurant ecuadorian.
Am intrat in el deoarece am vazut ca era coada afara,lumea asteptand sa se elibereze o masa.


#3740
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Misto Barcelona... si iarna!
Noua ne-a placut, dar cred ca vara e si mai tare!

#3741
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.03.2011
Salut.A fost cineva cazat in Calella?Cum e  localitatea?Am vazut ca are o plaja destul de frumoasa.Nici localitatea nu arata rau.
De la aeroport  trenul iau R2N pina la statia El Clot-Arago,si de acolo iau trenul R1 pina la destinatie?
Trenurile R1 si R2 au statii subterane ,ca metroul?Sau nu am inteles eu bine!
La prima vedere pare destul de incilcit transportul in Barcelona.Parca mai incilcit decit Londra.

#3742
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Nu este incalcit transportul.
Trenurile vin subteran in Barca, vezi pe net care ajunge in Calella.
Statiunea este ok, in stilul majoritar de pe Costa Brava: plaja lata, lunga si apa rapid adanca la mal, posibil mai rece.

#3743
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.03.2011
In Barcelona gara  de tren ,nu este asa cum o stim din Romania?
Sint asemanatoare cu statiile de metrou de la noi sau Roma ,Londra??
Trenurile care circula din localitatile din apropierea Barcelonei seamana cu garnitura de metrou de la noi?Adica ,nu arata ca trenul de  la noi?
Am vazut pe google maps,la un moment dat doua garnituri de tren, si erau putin diferite.

Edited by misugaby, 29 May 2023 - 19:23.


#3744
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Sincer nu mai stiu cum arata. Dar sunt indicatoare peste tot, te duci la peronul la care trebuie sa te duci si iei ce tren este acolo. Unele gari sunt subterane (cele din oras de ex), altele supraterane.

Exista trenuri normale, metrou si tren metropolitan, care e intre ce doua si se numeste Cercanias sau Rodalies. Este gen RER-ul de la Paris. Dar sunt harti si online si la fata locului, te vei descura sigur!

Edited by mdt, 29 May 2023 - 19:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate