Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
3755 replies to this topic

#3709
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Hospital de San Pau i Santa Creu (muzeu recent amenajat, cladire din perioada “Modernista”), Palau de la Musica Catalana (tot cladire modernista, f frumoasa)

#3710
dragos_ene

dragos_ene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.04.2007
Buna ziua,

Voi pleca la inceputul lunii in Barcelona si din ce am citit pe pagina https://www.spth.gob.es/ si MAE, pentru cei cu schema completa de vaccinare nu este necesar a fi completat Formularul de control sanitar QR SpTH. Puteti confirma?
Multumesc.

#3711
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

Vizualizare mesajdragos_ene, pe 25 mai 2022 - 11:17, a scris:

Barcelona...din ce am citit pe  MAE, pentru cei cu schema completa de vaccinare nu este necesar a fi completat Formularul de control sanitar QR SpTH. Puteti confirma?
Da, conform celor scrise pe site-ul MAE, daca esti posesor al unui Certificat COVID Digital UE, nu mai trebuie sa completezi formularul cu pricina.
PS: De ce confirmare mai ai nevoie, daca ala-i site-ul oficial?! Daca vin eu sau orice alt gigel ca mine de pe forum, cu care n-ai schimbat un cuvant in viata ta si spun "Nu, dom'le, nu-i asa!" ai incredere mai mare in mine sau in ceea ce citesti pe un site oficial?!

Edited by zuv, 26 May 2022 - 20:15.


#3712
dragos_ene

dragos_ene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.04.2007
Salut,
Nu e vb de incredere ci de experienta celor care au fost de curand. Nu de putine ori site-ul MAE a dat-o de gard. Dar ma bucur si iti multumesc ca te-ai obosit sa raspunzi.

#3713
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Ce scrie pe MAE in dreptul "Spania" este foarte clar, mergi pe ce scrie acolo.

2. Formularul de control sanitar QR SpTH
Dacă nu dispun de Certificatul COVID Digital UE sau echivalentul UE, pasagerii vor trebui să completeze online formularul de control sanitar pe pagina https://spth.gob.es, introducând manual datele certificatului de vaccinare, recuperare sau diagnosticare.

#3714
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Buna seara,

Am citit acum ceva timp ca cineva de pe acest forum avea ceva de inchiriat in Barcelona. Ma intreb daca mai e pe aici si daca mai are apartamentul respectiv. Ma duc in septembrie, toata luna si caut cazare. Multumesc.

#3715
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
buna ziua
vom merge in prima parte a lunii septembrie 3 zile la Barcelona, cazare aproape de Sagrada. ne-am gindit ca ne ajunge abonamentul pentru turul cu autobuzul turistic, sa nu mai luam si pentru metrou. nu vrem sa alergam de colo colo cu ochii pe harta, ne place sa ne miscam in voie. daca aveti sugestii in sensul solutiei legate de transport, si al punctelor de vizitare musai, vor fi apreciate.
ne-ar mai fi utile informatii despre calatoria cu metroul, legate de bagaje, avem un troler maricel si nu stiu cit de usor va fi sa il trecem prin metrou de pe o linie pe alta la transferul de la/spre aeroport
experiente cu ceva scammeri?

#3716
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Cu bagajele (inclusiv de cala) am ajuns foarte bine cu metroul de la aeroport la cazare.

Nu vad obligatia de a lua vreun abonament de metrou, noi mereu luam tichete atatea cate avem nevoie. Pt transport prin centru sugerez mersul pe jos, orasul e frumos, merita vazut la pas.

Puncte de vizitare musai nu exista, fiecare isi alege ce il intereseaza mai mult. Pentru idei vezi posturile si paginile anterioare, daca citesti ultimele 2-3 cred ca e suficient.


#3717
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View PostAprilia, on 24 iunie 2022 - 00:22, said:

Buna seara,

Am citit acum ceva timp ca cineva de pe acest forum avea ceva de inchiriat in Barcelona. Ma intreb daca mai e pe aici si daca mai are apartamentul respectiv. Ma duc in septembrie, toata luna si caut cazare. Multumesc.
Da.2 persoane/60€/ noapte :) Centru, lângă Plaza Reial.

O camera de 12 metri pătrați, nu apartamentul întreg.

De la 1 septembrie până în Decembrie Attached File  Screenshot_20220816-110049-942.png   163.2K   24 downloads

#3718
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postlik_lights, on 16 august 2022 - 11:03, said:

Da.2 persoane/60€/ noapte Posted Image Centru, lângă Plaza Reial.

O camera de 12 metri pătrați, nu apartamentul întreg.

De la 1 septembrie până în Decembrie Attachment Screenshot_20220816-110049-942.png
Multumesc; raspunsul a venit prea tarziu, deja am inchiriat. Poate ii ajuta pe altii care vin sa viziteze Barcelona.

#3719
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View PostAprilia, on 16 august 2022 - 12:22, said:


Multumesc; raspunsul a venit prea tarziu, deja am inchiriat. Poate ii ajuta pe altii care vin sa viziteze Barcelona.

Am făcut un refresh, n-am mai postat demult! Cine dorește să îmi scrie in privat. Prețul este același tot anul.

Și fără alte comisioane de la Airbnb sau alte platforme.

#3720
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Pana in Decembrie 1 sau 31?

View Postlik_lights, on 16 august 2022 - 11:03, said:

Da.2 persoane/60€/ noapte Posted Image Centru, lângă Plaza Reial.

O camera de 12 metri pătrați, nu apartamentul întreg.

De la 1 septembrie până în Decembrie Attachment Screenshot_20220816-110049-942.png


#3721
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
T-casual e redus pina la 31.12.2022 si poate fi folosit pina pe 15.01.2023

Attached Files


Edited by blue74lion, 19 October 2022 - 09:07.


#3722
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Spune-mi ceva mai multe despre acest card, te rog!
Plec in Vineri la Barcelona si sunt interesat.

#3723
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 27.03.2009

 floraur, on 21 decembrie 2022 - 22:44, said:

Spune-mi ceva mai multe despre acest card, te rog!
Plec in Vineri la Barcelona si sunt interesat.
T-Casual, este un card de 10 călătorii pentru zona 1, deci acoperă aproape toată Barcelona și se poate folosi atât pe metrou cat și pe autobuz eventual tramvai. Fiecare cursă poate include până la 3 modificări la alte mijloace de transport și pentru asta ai la dispoziție 75 de minute de la prima validare a cursei. După trecerea de 75 de minute, utilizarea cardului va fi considerată o nouă cursă.  Cardul poate fi folosit doar de o persoană, deci dacă sunteti două persoane veți avea nevoie de două carduri. Nu este valabil pe Aerobus.

#3724
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Zona 1 acopera toata Barcelona?
Ai un link cu toate zonele?

#3725
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 13.09.2022
https://www.tmb.cat/...grated/zone-map

Asa pare, ca acopera toata Barcelona, inclusiv Tibidabo

#3726
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Mda, noi stam in La Masnou si suntem in zona 2, asta inseamna ca orice forma de transport costa dublu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate