Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Barcelona

- - - - -
  • Please log in to reply
3755 replies to this topic

#3691
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postoztan, on 28 octombrie 2021 - 20:15, said:

fara  bagaj .
Pai, fara bagaj ziceam ca-s sansele mici. Cu bagaj is zero.

#3692
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 22.02.2011
Geniul lui Gaudi rămâne pt mine cel mai important lucru din Barcelona. Sunt un turist subiectiv!
Am mai găsit un filmuleț făcut lângă Sagrada:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mLjH_uP3huM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#3693
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Aveti idee daca se fac testari aleatorii pe aeroport la sosire? Am plecare pe 20.01, am facut de curiozitate un test azi (negativa) si o sa mai fac unul miercuri dar totusi am emotii sa nu ies cumva pozitiv acolo si sa raman aiurea in carantina. Mentionez ca am Certificat dobandit prin vaccinare.

#3694
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Nu se fac. La intrarea in Spania trebuie sa ai completat formularul lor electronic si sa prezinti QR code-ul pe care il primesti - il scaneaza. (Ca sa obtii QR code-ul trebuie sa introduci atat locul in avion cat si sa facu upload certificatului verde, e o chesti de facut in ultima zi inainte de plecare)

(Ultima oara am intrat in Spania in 26 dec si nu am citit/auzit sa se fi schimbat ceva de atunci)

Edited by mdt, 16 January 2022 - 17:18.


#3695
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Oficial, se fac random.

Chiar azi am verificat siteul lor ca ma bate gandul sa merg o saptamana in Februarie.
https://www.spth.gob.es/info-pcr


Si IATA zice la fel:
Test on Arrival: Passengers may be subject to a test on arrival after a health assessment carried out by the health authority. Personal data will be used for the purpose of ensuring the control of the COVID-19 epidemic and health care. For more information on the processing of personal data, please click here.

Edited by Lex404, 16 January 2022 - 18:35.


#3696
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Multam pentru info Lex. Ma interesasem doar pe Ministerul Sanatatii de la ei si nu ziceau nimic de treaba asta.
Asta e. Daca ies negativ in tara, ce-o fi o fi :D

#3697
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
In practica, de cate ori am intrat in Spania de cand cu pandemia (de 3 ori) am vazut ca exista acel culoar paralel pt testare unde prima oara cand am intrat (dec 2020) am vazut ca ii trimitea pe cei care nu aveau PLF-ul in regula. In datile urmatoare cand am intrat in Spania nu am vazut sa trimita pe nimeni. Din ce scrie acolo este vorba de un “health assesment” mai intai, adica probabil daca pari febril, ca nu poti respira, samd, pot sa te testeze.

Deci cu probabiltate maxima iti vor verifica PLF-ul si nu te vor testa. Acu… cu probabilitate mica se poate intampla orice.

Vacanta placuta!

#3698
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Ce recomandari de restaurante aveti pentru Barcelona?
Urmeaza sa petrec o saptamana la inceputul lunii martie, am mai fost acum cativa ani si nu prea am avut noroc de restaurante bune, acum vreau sa am temele facute.
Astept recomandari de restaurante care nu trebuie ratate!

#3699
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
In Spania in general este greu sa gasesti un restaurant ok. Eu personal nu sunt un mare fan al bucatariei spaniole, dar iti pot recomanda restaurantele care mie mi s-au parut foarte bune in comparatie cu standardul lor.


Pentru tapas:
- Bar Ramon
- El Xampanyet
- Bodega La Puntual
- Elsa y Fred (este putin mai scump decat restul restaurantelor de tapas, dar cu cea mai buna calitate).

Pentru Paella:
- Restaurant Martinez

Pentru Churros:
Churrería J. Argiles

#3700
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Noua din contra, in general mancarea spaniola ne place si ni se pare usor sa gasim un restaurant pe placul nostru.

Barcelona este un oras intins. Ce fac eu mai nou in general in vacanta: cand vine ora pranzului ma uit pe google maps ce restaurante sunt in apropiere. Aleg in functie de nota, poze si eventual ma uit daca au si poza cu meniul ca sa ma informez si asupra preturilor.

Ce tin cont: evit restauratele din zone super turistice (ex am platit o data cat nu facea in Placa Reial), ma duc mai pe stradute. Daca iei masa intr-un loc cu view platesti mai mult view-ul decat mancarea (in general)

Altceva: respect ora locala a mesei: pentru pranz in Spania ne asezam intre 13 si 14, dupa 14 nu mai prea gasesti loc la restaurantele bune. Dupa ora 15 majoritatea restaurantelor se inchid pana la cina si nu mai aseaza clienti. (In special cele locale, tepele turistice sunt deschise la orie ora)

Micul dejun ultima oara l-am luat toata sapatamana la o cafenea/patiserie din lantul Enrich, toate produsele de patiserie, atat sarate cat si dulci ni s-au parut foarte bune. Cafeaua buna, servirea rapida, cafenelele sunt placut amenajate.

Ca si gustare/posibil pranz de cumparat si savurat sub forma de picnic - empanadas de la Tio Bigotes, la fel au mai multe locatii, cele mai bune empanadas mancate de mine pana acum, cu diverse umpluturi, toate f bune.

Barcelona fiind mare metropola poti gasi diverse restaurante etnice ale diverselor etnii ale Pamantului, daca te pasioneaza/intereseaza poti sa tot incerci. De exemplu am fost la restaurantul etiopian Addis Abeba, experienta interesanta, se mananca cu mana, celor cu care am fost le-a placut mult, personal nu am fost asa incantata dar asta nu inseamna ca imi pare rau ca am incercat.

Concediu reusit si pofta buna!

Edited by mdt, 25 January 2022 - 13:18.


#3701
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Pentru o perioada de 5 zile in Barcelona, care ar fi cel mai avantajos abonament de transport?
Biletele sunt valabile si pe funicularul care urca spre Tibidabo?

Exista vreo solutie mai buna decat aceasta? https://www.tmb.cat/...hola-bcn/5-days

Sau sa cumpar T-Casual cu 10 calatorii incluse? Stiu ca transferul de la aeroport trebuie achitat separat, nu merge cu T-Casual, dar in acele 5 zile voi merge mai mult pe jos, insa voi face zilnic un drum dus-intors cu funicularul spre Tibidabo.

Edited by lex2010, 28 February 2022 - 23:00.


#3702
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Nu mai pot sa editez, m-am documentat si deja sunt confuz... sunt prea multe variante de transfer de la aeroport, voi pe care o recomandati?
Daca era doar shuttle bus si un tren, era mai simplu... dar am vazut ca exista si metrou (L9) si autobuz (46). Asa este cand ai de ales intre mai multe optiuni, nu stii pe care sa o alegi. Posted Image

Edited by lex2010, 28 February 2022 - 23:32.


#3703
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Depinde unde aterizezi si unde vrei sa mergi. Trenul opreste doar la unul dintre terminale, intre ele deplasarea se face cu shuttle sau cu metroul, o statie. Daca aterizezi la terminalul cu tren si te cazezi in apropiere de una din statiile trenului e foarte avantajos pentru ca are mai putine statii decat metroul si nu trebuie sa schimbi. Daca in schimb iei metroul uita-te pe o harta a metroului si fa-ti traseul cel mai convenabil pana unde ai de ajuns. Autobuzele nu stiu cum merg, nu le-am folosit.

Noi in general cand vizitam orase luam cartele de 10 calatorii pentru ca pe noi ne avantajeaza: ne cazam in centru sau semicentral,  nu calatorim prea mult cu mijloace de transport in comun si putem folosi mai multe persoane aceeasi cartela si apoi cumparam alta daca mai avem nevoie. Ni s-a intamplat chiar sa nu folosim deloc transport de niciun fel in oras (la Roma, Praga, Lisabona) exceptand dus-intors de la aeroport, in rest mers pe jos. Niciodata nu luam abonamente din astea, pe mai multe zile. Dar alti oameni sunt incantati de ele. Deci depinde unde te cazezi si cam cat planuiesti sa folosesti mijloacele de transport.

Edited by mdt, 28 February 2022 - 23:52.


#3704
BuldogulTrist

BuldogulTrist

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.11.2021
T Casual e ok.
O cazare bunicica e Ona Living, la 15 min de aeroport, ai autobuz direct la 2 min de hotel.

#3705
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Cum nu stiam pe unde sa merg in Ianuarie cu un bebe de un an si jumatate,am luat bilete de avion catre Barcelona.
240 euro Lufthansa,toti 3,ma rog,bebe in brate si cazare la Hotel Barcelona Center.
Am vazut ca temperaturile sunt intre 12-17 grade in Ianuarie.Decent pentru vizite.
Desi sunt mai putini turisti ca vara,presupun ca totul este deschis.
Ceva recomandari pentru 5 zile?
Multumesc

#3706
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Faina pozitie are hotelul, in cartierul Eixample! Puteti ajunge pe jos spre majoritatea punctelor de interes. Care de altfel sunt multe, depinde ce va place. Top sights: Sagrada Familia, casa Batllo dar sunt multe chestii mai putin cunoscute cum a fost muzeul design-ului care ne-a placut foarte mult. Exista parcuri, zoo, acvariu, telecabina Montjuic-port, stadionul Camp nou, dealul Montjuic cu o cetate in varf dar si poteci f misto de plimbare, plus muzeul Miro, fostul stadion olimpic (1992) si gradina botanica (toate pe Monjuic)

Plus cartierul gotic cu Catedrala si alte piete si biserici frumoase (Placa Reial, Placa del Pi, biserica Santa Maria del Mar), piete alimentare - Boqueria si Mercat Santa Catalina. Plus portul cu promenada, pitoresc si spre Barceloneta si dincolo de ea, am stat in decembrie pe acolo la terasa la soare pe malul marii.

In functie de interesele voastre (arhitectura, natura, istorie - Muzeul Istoriei orasului e superb, cobori cu liftul direct in perioada romana la propriu printre ziduri si mozaicuri si apoi urci in perioade istorice) sau plimbare relaxata pur si simplu si bucurat de orasul frumos si de vremea sa speram buna, gasiti cum sa va petreceti timpul placut.

Edited by mdt, 23 May 2022 - 20:45.


#3707
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View PostGroh, on 23 mai 2022 - 17:44, said:


Ceva recomandari pentru 5 zile?


Adaug si eu cateva (dar trebuie verificat daca sunt functionale in ianuarie): Casa Mila, Cosmo Caixa, Magic Fountain, Tibidabo.....

#3708
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Multumesc.
Da,am ales hotelul pentru pozitia lui,la distanta  scurta de mers spre destule obiective.
Aseara am convins inca un cuplu,asa ca am mai bagat o camera la hotel.
Oricum,mai e mult pana atunci,dar biletele sunt luate sau cum ar zice romanul:Sa fie acolo -)).

Edited by Groh, 24 May 2022 - 08:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate