Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Munca UK - Haygrove (Ledbury,Herefordshire)

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Sandu_Gabriel

Sandu_Gabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2010
In primul rand salutare tuturor utilizatorilor ! Dupa cum spune si titlul topicului intentionez sa plec in Anglia la munca in cadrul fermei celor de la Haygrove, pe o perioada de 6 luni (din cate am inteles plecarea va fi undeva pe la inceputul lunii mai). Am deschis acest topic din dorinta de a afla cateva informatii concrete de la persoanele care au mai muncit la Haygrove sau au cunostinte referitoare la acest lucru (conditiile de cazare, munca, banii castigati, modul de viata din cadrul fermei, ce sa fac si ce sa evit sa fac ... - informatii pe care google-ul nu a reusit sa mi le furnizeze). Momentan am un job aici, de aprox 4 ani (10 mil salariu :rolleyes: ) si daca voi pleca incerc sa-mi fac o "pauza" si sa continui cand voi reveni (dar exista si riscul de a nu mai avea posibilitate sa mai ma intorc la acest job). Din ce am citit in topicul 'Hops' spre fericirea mea nu am fost nevoit sa platesc nici un comision grosolan. Mai jos adresa web a fermei, cazarea am inteles ca se va face in niste rulote sau un fel de camine studentesti. Sper sa-mi impartasiti experienta voastra, pentru a ma familiariza mai repede.

Multumesc.


http://www.haygrove.co.uk/

http://www.haygrove....s/?language=rum

[ http://i254.photobucket.com/albums/hh85/DanCristian/site2_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
legiunes

legiunes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.01.2010

View PostSandu_Gabriel, on 18th February 2010, 21:54, said:

In primul rand salutare tuturor utilizatorilor ! Dupa cum spune si titlul topicului intentionez sa plec in Anglia la munca in cadrul fermei celor de la Haygrove, pe o perioada de 6 luni (din cate am inteles plecarea va fi undeva pe la inceputul lunii mai). Am deschis acest topic din dorinta de a afla cateva informatii concrete de la persoanele care au mai muncit la Haygrove sau au cunostinte referitoare la acest lucru (conditiile de cazare, munca, banii castigati, modul de viata din cadrul fermei, ce sa fac si ce sa evit sa fac ... - informatii pe care google-ul nu a reusit sa mi le furnizeze). Momentan am un job aici, de aprox 4 ani (10 mil salariu :rolleyes: ) si daca voi pleca incerc sa-mi fac o "pauza" si sa continui cand voi reveni (dar exista si riscul de a nu mai avea posibilitate sa mai ma intorc la acest job). Din ce am citit in topicul 'Hops' spre fericirea mea nu am fost nevoit sa platesc nici un comision grosolan. Mai jos adresa web a fermei, cazarea am inteles ca se va face in niste rulote sau un fel de camine studentesti. Sper sa-mi impartasiti experienta voastra, pentru a ma familiariza mai repede.

Multumesc.


http://www.haygrove.co.uk/

http://www.haygrove....s/?language=rum

[ http://i254.photobucket.com/albums/hh85/DanCristian/site2_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Zimi si mie cum ai aplicat, ca si pe mine ma intereseaza sa aplic la ei. Ms mult astept un sfat de la tine.

#3
Sandu_Gabriel

Sandu_Gabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2010

View Postlegiunes, on 18th February 2010, 20:24, said:

Zimi si mie cum ai aplicat, ca si pe mine ma intereseaza sa aplic la ei. Ms mult astept un sfat de la tine.

Salut.

Am fost la un interviu in luna noiembrie a anului trecut, in Galati, interviu cu angajatorul de la Haygrove.

#4
legiunes

legiunes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.01.2010

View PostSandu_Gabriel, on 18th February 2010, 22:40, said:

Salut.

Am fost la un interviu in luna noiembrie a anului trecut, in Galati, interviu cu angajatorul de la Haygrove.
Si eu sunt din galati, vezi ca ti-am lasat un mesaj privat(PM)

#5
Sandu_Gabriel

Sandu_Gabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2010
Chiar nimeni nu stie nimic ?!?

#6
dany_skumpiku

dany_skumpiku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.12.2009

View PostSandu_Gabriel, on 20th February 2010, 22:59, said:

Chiar nimeni nu stie nimic ?!?


salut  
eu sunt din cluj am fost aici la interviu si am fost aceptat eu+5 prieteni.si eu sunt curios cam cum e pe acolo.... tu ai primit mail cu data plecari?din cate am inteles prin aprilie plecam noi(cei 6 baieti)

#7
Sandu_Gabriel

Sandu_Gabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2010
Am inteles ca plecarea va fi pe la sfarsitul lunii aprilie sau inceputul lunii mai, dar inca nu ne-au anuntat data exacta. Ai vorbit cu cineva care a fost acolo, stii ceva detalii ?

#8
dany_skumpiku

dany_skumpiku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.12.2009
ciao  
pai am vb cu o tipa de aici din cluj care e supervizor la haygrove si acum merge al 4 lea an.o zis ca depine de fiecare om in parte cum castiga... depinde la ce e pus sa faca ... in rest o zis ca e ok totul pe acolo.am intrebat si de conditile de cazare si o zis ca e e ceva de genu ca in camine:).sa speram ca va fi bine.iti tin pumni:P

#9
Sandu_Gabriel

Sandu_Gabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2010
In cele 6 luni de munca, crezi ca ai putea sa pui deoparte macar 4000 lire ?!? Ce spunea fata asta ?

Edited by Sandu_Gabriel, 24 February 2010 - 23:32.


#10
dany_skumpiku

dany_skumpiku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.12.2009

View PostSandu_Gabriel, on 24th February 2010, 23:32, said:

In cele 6 luni de munca, crezi ca ai putea sa pui deoparte macar 4000 lire ?!? Ce spunea fata asta ?

a zis ca in mare parte poti face banii ... dar depinde ... cum culegi cum te misti... mai zis ca un culegator bun poate castiga mai mult ca un manager intro zi.vom vedea realitatea ca oricum nu cred ca mai avem mult pana plecam.eu ma astept sa plecam prin aprilie mai.asteptam si vedem ce va fi:)

#11
Sandu_Gabriel

Sandu_Gabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2010
Sa speram ca va fi bine, daca mai are cineva detalii ... ar fi super. :)

#12
pintileialex

pintileialex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.03.2010

View PostSandu_Gabriel, on 4th March 2010, 22:15, said:

Sa speram ca va fi bine, daca mai are cineva detalii ... ar fi super. :)

Cu scuzele de rigoare detalii nu am.Sunt doar curios cum pot aplica si eu la acest job ?
Precizez sunt in ultimul an de facultate, si nu plec mai repede de licenta, adica iunie-iulie...

Ms anticipat ;)

#13
Sandu_Gabriel

Sandu_Gabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2010
Plecarea va fi pe la mijlocul lui mai ... pana aici totul ok, ceea ce ma nelinisteste pe mine este faptul ca permisele de munca nu le primim in Ro, ci in Uk atunci cand ajungem acolo (asa au spus). Ce parere aveti ?!?

#14
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View PostSandu_Gabriel, on 18th March 2010, 18:49, said:

Plecarea va fi pe la mijlocul lui mai ... pana aici totul ok, ceea ce ma nelinisteste pe mine este faptul ca permisele de munca nu le primim in Ro, ci in Uk atunci cand ajungem acolo (asa au spus). Ce parere aveti ?!?

Acele carduri(permise de munca - un numar limitat pe fiecare an) sunt date de catre UKBA operatorilor autorizati. Acesti operatori le dau viitorilor muncitori la o ferma sau alta. Problema se pune altfel: daca astia de va aburesc in Romania sunt reprezentantii acelor operatori, de ce nu va aduc permisele in Romania? Sau ce rost mai au reprezentantii astia, ca altfel fiecare e liber sa intre in UK si sa apeleze direct la un operator autorizat acolo. Iar taxe pt oferirea unui loc de munca nu se percep candidatilor.

Quote

Agency charging you a ‘job-finder’s fee’?

Employment agencies can’t charge you a fee for finding or trying to find you work. If yours is, call the free Pay and Work Rights Helpline in confidence and they will look into it for you.
http://payandworkrig...v.uk/index.html

#15
Sandu_Gabriel

Sandu_Gabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2010
Singura taxa perceputa de firma din Romania a fost de 300 lei, pe care am inteles ii va inapoia tuturor candidatilor (banuiesc, ca la insistentele celor de la Haygrove - deoarece am fost sunat de reprezentantii firmei din UK si am fost intrebat daca am platit taxe). Faza cu permisele de munca e putin ciudata, dar am vb pe net cu un student care a fost plecat anul trecut si a confirmat faptul ca si el a primit permisul de munca, dupa ce a ajuns la angajator.

#16
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

View PostSandu_Gabriel, on 24th March 2010, 19:25, said:

Singura taxa perceputa de firma din Romania a fost de 300 lei, pe care am inteles ii va inapoia tuturor candidatilor (banuiesc, ca la insistentele celor de la Haygrove - deoarece am fost sunat de reprezentantii firmei din UK si am fost intrebat daca am platit taxe). Faza cu permisele de munca e putin ciudata, dar am vb pe net cu un student care a fost plecat anul trecut si a confirmat faptul ca si el a primit permisul de munca, dupa ce a ajuns la angajator.
Permisul de munca il primeste angajatorul, care ti-l inmaneaza tie cand te-ai prezentat la munca. Nu se trimit in Ro permisele pentru ca asa oricine poate sa spuna ca merge sa lucreze la ferma dar se angajeaza altundeva cu permisu`. E doar o metoda de securitate.

Quote

In cele 6 luni de munca, crezi ca ai putea sa pui deoparte macar 4000 lire ?!? Ce spunea fata asta ?
Care e salarul tau pe ora? Daca lucrezi 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana la salar minim ai castiga in total dupa 6 luni 5712 lire. Depinde si de ferma, am un prieten polonez care a lucrat la ferme si a castigat intr-o singura zi 350 de lire. Depinde cum lucrezi cel mai mult. Daca vede patronu ca tragi tare si ai performanta cei 4000 de lire nu ar trebui sa fie nicio problema.

Platesti cazarea? Ti se deduce din salar? Si cat platesti pentru cazare?

#17
Sandu_Gabriel

Sandu_Gabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2010
Costul cazarii se va ridica pe undeva in jur de 150 lire, pe luna. Si se va mai opri un impozit din veniturile fiecaruia, dar am inteles ca aceti bani pentru impozit ii vei recupera la sfarsit (printr-o cerere). Se va lucra la norma. Daca iti faci norma e ok, daca nu vei primi un avertisment si banii cuveniti 5,8 lire pe ora, daca situatia ramane la fel (nu poti sa-ti faci norma) ... pleci acasa. Angajatorul nu plateste in zilele in care vremea nefavorabila nu permite lucrul, adica fiecare pentru turta lui ...

#18
silver_fern

silver_fern

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2007

View Postclarity, on 24th March 2010, 20:53, said:

Nu se trimit in Ro permisele pentru ca asa oricine poate sa spuna ca merge sa lucreze la ferma dar se angajeaza altundeva cu permisu`. E doar o metoda de securitate.

Permisele SAWS (pt munca sezoniera in agricultura) sunt cu totul altceva decat permisele de munca pt romani(AWC) - astea oricum sunt acordate pt un anume angajator si job,  sau certificatele de inregistrare. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca sunt valabile cel mult 6 luni.


Quote

Care e salarul tau pe ora? Daca lucrezi 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana la salar minim ai castiga in total dupa 6 luni 5712 lire. Depinde si de ferma, am un prieten polonez care a lucrat la ferme si a castigat intr-o singura zi 350 de lire. Depinde cum lucrezi cel mai mult. Daca vede patronu ca tragi tare si ai performanta cei 4000 de lire nu ar trebui sa fie nicio problema.

Platesti cazarea? Ti se deduce din salar? Si cat platesti pentru cazare?

In agricultura vorbim de salariul minim in agricultura, nu de salariul minim national. Iar restul calculului e irelevant cata vreme nu stim ce e stipulat in contractul de munca al fiecaruia. Poate contractul e pt munca in acord - cat muncesti(ai de munca) atat primesti, nu un salariu fix de X lire pe ora, 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana. Degeaba vede patronul ca tragi tare daca maine "vine valu' imi ia calu'" si nu vei mai avea de munca. Teoretic e frumos calculul si sunt sigur ca multi isi fac astfel de calcule. Si apropo de polonezi, schema SAWS e destinata numai romanilor si bulgarilor, polonezii au alt statut in UK. Polonezului daca nu-i convin conditiile de la ferma X se poate duce fara probleme la ferma Y si alege ce e mai avantajos.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate